Furlan scores for Christina Watches

Meeusen close second in sprint

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone2:33:52 
2Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea  
3Alexej Lyalko (Kaz) Astana Track  
4Ivan Stevic (Srb) Partizan Powermove  
5Hening Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
6Jovan Zekavica (Srb) Partizan Powermove  
7Micki Van Empel (Ned) Telenet - Fidea  
8Nikola Kozomara (Srb) Partizan Powermove  
9Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team  
10Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team  
11Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team  
12Thiband Taboury (Fra) CMI-BSI  
13Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea  
14Pavel Gatskiy (Kaz) Astana Track  
15Der Zsolt (Srb) Radnicki Kragujevac  
16Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea  
17Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team  
18Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone  
19Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone  
20Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
21Erwan Brenterch (Fra) AVC Aix En Provence  
22Darko Blazevic (Cro) Meridiana Kamen Team  
23Thomas Lebas (Fra) AVC Aix En Provence  
24Romain Ramier (Fra) AVC Aix En Provence  
25Apostolos Bouglas (Gre) KTM - Murcia  
26Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha  
27Polychronis Tzortzakis (Gre) KTM - Murcia  
28Matthieu Converset (Fra) AVC Aix En Provence  
29Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
30Dragan Spasic (Srb) Partizan Powermove  
31Sergey Kuzin (Kaz) Astana Track  
32Ryan Pettit (USA) CMI-BSI  
33Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg  
34Svetislav Blagojevic (Srb) Radnicki Kragujevac  
35Blaz Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team  
36Sebastien Jullien (Fra) CMI-BSI  
37Alexsander Ray (NZl) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
38Filip Pavlovic (Srb) Metalac Kraljevo  
39Nikita Panassenko (Kaz) Astana Track  
40Ahmet Akdilek (Tur) Manisaspor Cycling Team  
41Georgios Bouglas (Gre) KTM - Murcia  
42Stefan Hristov (Bul) Bulgarian National Team  
43Kariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
44Joseph Perrett (GBr) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
45Predrag Prokic (Srb) Radnicki Kragujevac  
46Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
47Gergeli Kiss (Hun) Aegon Cycling Team  
48Manuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team  
49Dejan Maric (Srb) Radnicki Kragujevac  
50Aleksandar Milivojevic (Srb) Metalac Kraljevo  
51Marko Stankovic (Srb) Metalac Kraljevo  
52Artyom Zakharov (Kaz) Astana Track  
53Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team  
54Dimitriy Morkov (Rus) Itera - Katusha  
55Rene Joergensen (Den) Christina Watches-Ofone  
56Nebojša Jovanovic (Srb) Partizan Powermove  
57Nikolay Mihaylov (Bul) AVC Aix En Provence  
58Wojciech Szlachta (Pol) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
59Martin Grašev (Bul) Bulgarian National Team  
60Borislav Ivanov (Bul) Bulgarian National Team  
61Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha  
62Ben Stockdale (GBr) CMI-BSI  
63Goran Šmelcerovic (Srb) Radnicki Kragujevac  
64Aurelien Ribet (Fra) AVC Aix En Provence  
65James Mclaughlin (GBr) CMI-BSI  
66Bunyamin Ozdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team  
67Martin Lind (Den) Christina Watches-Ofone  
68Balazs Ronaszeki (Hun) Aegon Cycling Team  
69Stavros Papadimitrakis (Gre) KTM - Murcia  
70Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha  
71Alexsandros Papaderos (Gre) KTM - Murcia  
72Nebojša Petrovic (Srb) BSK Banja Luka  
73Istvan Molnar (Hun) Aegon Cycling Team  
74Kristian Sobota (Den) Christina Watches-Ofone  
75Svetoslav Nedev (Bul) Bulgarian National Team  
76Mark Holt (Ukr) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
77Reinbert Wielinga (Ned) Itera - Katusha  
78Rowan Dever (Aus) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
79Viktor Verebelyi (Hun) Aegon Cycling Team  
80Zoltan Vigh (Hun) Aegon Cycling Team  
81Miloš Stojanovic (Srb) Metalac Kraljevo  
82Esad Hasanovic (Srb) Partizan Powermove  
83Dejan Vidakovic (Srb) Metalac Kraljevo  
84Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha  
85Pierre Matthias (Ger) LKT Team Brandenburg  
86Stefan Petrovski (Mkd) FYR Macedonia National Team  
87Georgi Pop Stefanov (Mkd) FYR Macedonia National Team  
88Vladimir Vulicevic (Srb) Metalac Kraljevo  
89Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea  
90Simeon Green (GBr) CMI-BSI  
91Plamen Dimov (Bul) Bulgarian National Team  
92Stefan Paunovic (Srb) Radnicki Kragujevac  
93Konstantinos Efstathiou (Gre) KTM - Murcia0:00:22 
94Boban Andevski (Mkd) FYR Macedonia National Team0:00:41 
95Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:46 
96Ivan Jezdimirovic (Srb) BSK Banja Luka0:00:53 
97Tamas Pinter (Hun) Aegon Cycling Team0:01:48 
98Goran Kuzmanovski (Mkd) FYR Macedonia National Team0:14:45 
99Vladimir Kuvalja (BiH) BSK Banja Luka  
100Stefan Cvetanovski (Mkd) FYR Macedonia National Team  
DNFSrdan Babic (BiH) BSK Banja Luka  
DNFDragiša Jovic (BiH) BSK Banja Luka  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martin Grašev (Bul) Bulgarian National Team5 pts
2Esad Hasanovic (Srb) Partizan Powermove3 
3Martin Lind (Den) Christina Watches-Ofone2 
4Sebastien Jullien (Fra) CMI-BSI1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martin Grašev (Bul) Bulgarian National Team5 pts
2Esad Hasanovic (Srb) Partizan Powermove3 
3Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team2 
4Alexsander Ray (NZl) Pasta Montenegrapa Zheroqudro1 
Sprint 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martin Grašev (Bul) Bulgarian National Team5 pts
2Esad Hasanovic (Srb) Partizan Powermove3 
3Alexsander Ray (NZl) Pasta Montenegrapa Zheroqudro2 
4Sebastien Jullien (Fra) CMI-BSI1 
Mountain 1 - Pavlovic square
#Rider Name (Country) TeamResult
12 SRB198501243 pts
2116 BUL198701142 
371 NZL198207061 
Mountain 2 - Pavlovic square
#Rider Name (Country) TeamResult
12 SRB198501243 pts
286 RUS198806272 
3112 BUL198902211 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Partizan Powermove7:41:36 
2Telenet-Fidea  
3Manisaspor Cycling Team  
4Christina Watches-Onfone  
5Astana Track  
6Meridiana Kamen Team  
7Lkt Brandenburg  
8Avc Aix En Provence  
9Cmi-Bsi  
10Ktm Murcia  
11Radnic Ki Kragujevac  
12Metalac Kraljevo  
13Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
14Itera Katusha  
15Bulgarian National Team  
16Aegon Cycling Team  
17Fyr Macedonia National Team0:00:41 
18Bsk Banja Luka0:15:38 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone2:33:42 
2Martin Grašev (Bul) Bulgarian National Team0:00:01 
3Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea0:00:04 
4Esad Hasanovic (Srb) Partizan Powermove  
5Alexej Lyalko (Kaz) Astana Track0:00:06 
6Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team0:00:09 
7Alexsander Ray (NZl) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
8Martin Lind (Den) Christina Watches-Ofone  
9Ivan Stevic (Srb) Partizan Powermove0:00:10 
10Hening Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
11Jovan Zekavica (Srb) Partizan Powermove  
12Micki Van Empel (Ned) Telenet - Fidea  
13Nikola Kozomara (Srb) Partizan Powermove  
14Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team  
15Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team  
16Thiband Taboury (Fra) CMI-BSI  
17Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea  
18Pavel Gatskiy (Kaz) Astana Track  
19Der Zsolt (Srb) Radnicki Kragujevac  
20Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea  
21Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team  
22Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone  
23Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone  
24Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
25Erwan Brenterch (Fra) AVC Aix En Provence  
26Darko Blazevic (Cro) Meridiana Kamen Team  
27Thomas Lebas (Fra) AVC Aix En Provence  
28Romain Ramier (Fra) AVC Aix En Provence  
29Apostolos Bouglas (Gre) KTM - Murcia  
30Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha  
31Polychronis Tzortzakis (Gre) KTM - Murcia  
32Matthieu Converset (Fra) AVC Aix En Provence  
33Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
34Dragan Spasic (Srb) Partizan Powermove  
35Sergey Kuzin (Kaz) Astana Track  
36Ryan Pettit (USA) CMI-BSI  
37Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg  
38Svetislav Blagojevic (Srb) Radnicki Kragujevac  
39Blaz Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team  
40Sebastien Jullien (Fra) CMI-BSI  
41Filip Pavlovic (Srb) Metalac Kraljevo  
42Nikita Panassenko (Kaz) Astana Track  
43Ahmet Akdilek (Tur) Manisaspor Cycling Team  
44Georgios Bouglas (Gre) KTM - Murcia  
45Stefan Hristov (Bul) Bulgarian National Team  
46Kariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
47Joseph Perrett (GBr) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
48Predrag Prokic (Srb) Radnicki Kragujevac  
49Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
50Gergeli Kiss (Hun) Aegon Cycling Team  
51Manuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team  
52Dejan Maric (Srb) Radnicki Kragujevac  
53Aleksandar Milivojevic (Srb) Metalac Kraljevo  
54Marko Stankovic (Srb) Metalac Kraljevo  
55Artyom Zakharov (Kaz) Astana Track  
56Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team  
57Dimitriy Morkov (Rus) Itera - Katusha  
58Rene Joergensen (Den) Christina Watches-Ofone  
59Nebojša Jovanovic (Srb) Partizan Powermove  
60Nikolay Mihaylov (Bul) AVC Aix En Provence  
61Wojciech Szlachta (Pol) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
62Borislav Ivanov (Bul) Bulgarian National Team  
63Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha  
64Ben Stockdale (GBr) CMI-BSI  
65Goran Šmelcerovic (Srb) Radnicki Kragujevac  
66Aurelien Ribet (Fra) AVC Aix En Provence  
67James Mclaughlin (GBr) CMI-BSI  
68Bunyamin Ozdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team  
69Balazs Ronaszeki (Hun) Aegon Cycling Team  
70Stavros Papadimitrakis (Gre) KTM - Murcia  
71Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha  
72Alexsandros Papaderos (Gre) KTM - Murcia  
73Nebojša Petrovic (Srb) BSK Banja Luka  
74Istvan Molnar (Hun) Aegon Cycling Team  
75Kristian Sobota (Den) Christina Watches-Ofone  
76Svetoslav Nedev (Bul) Bulgarian National Team  
77Mark Holt (Ukr) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
78Reinbert Wielinga (Ned) Itera - Katusha  
79Rowan Dever (Aus) Pasta Montenegrapa Zheroqudro  
80Viktor Verebelyi (Hun) Aegon Cycling Team  
81Zoltan Vigh (Hun) Aegon Cycling Team  
82Miloš Stojanovic (Srb) Metalac Kraljevo  
83Dejan Vidakovic (Srb) Metalac Kraljevo  
84Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha  
85Pierre Matthias (Ger) LKT Team Brandenburg  
86Stefan Petrovski (Mkd) FYR Macedonia National Team  
87Georgi Pop Stefanov (Mkd) FYR Macedonia National Team  
88Vladimir Vulicevic (Srb) Metalac Kraljevo  
89Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea  
90Simeon Green (GBr) CMI-BSI  
91Plamen Dimov (Bul) Bulgarian National Team  
92Stefan Paunovic (Srb) Radnicki Kragujevac  
93Konstantinos Efstathiou (Gre) KTM - Murcia0:00:32 
94Boban Andevski (Mkd) FYR Macedonia National Team0:00:51 
95Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:56 
96Ivan Jezdimirovic (Srb) BSK Banja Luka0:01:03 
97Tamas Pinter (Hun) Aegon Cycling Team0:01:58 
98Goran Kuzmanovski (Mkd) FYR Macedonia National Team0:14:55 
99Vladimir Kuvalja (BiH) BSK Banja Luka  
100Stefan Cvetanovski (Mkd) FYR Macedonia National Team  
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Esad Hasanovic (Srb) Partizan Powermove6 pts
2Martin Grašev (Bul) Bulgarian National Team2 
3Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha2 
4Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team1 
5Borislav Ivanov (Bul) Bulgarian National Team1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martin Grašev (Bul) Bulgarian National Team15 pts
2Esad Hasanovic (Srb) Partizan Powermove9 
3Alexsander Ray (NZl) Pasta Montenegrapa Zheroqudro3 
4Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team2 
5Martin Lind (Den) Christina Watches-Ofone2 
6Sebastien Jullien (Fra) CMI-BSI2 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Partizan Powermove7:41:36 
2Telenet-Fidea  
3Manisaspor Cycling Team  
4Christina Watches-Onfone  
5Astana Track  
6Meridiana Kamen Team  
7Lkt Brandenburg  
8Avc Aix En Provence  
9Cmi-Bsi  
10Ktm Murcia  
11Radnicki Kragujevac  
12Pasta Montenegrapa Zheroqudr  
13Metalac Kraljevo  
14Itera Katusha  
15Bulgarian National Team  
16Aegon Cycling Team  
17Fyr Macedonia National Team0:00:41 
18Bsk Banja Luka0:15:38 
Back to top