Saramotins wins in Münster

Designa Kokken sprinter out-guns Mol and Hupont

Full results
1Aleksejs Saramotins (Lat) Team Designa Køkken4:33:40 
2Wouter Mol (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:06 
3Thierry Hupont (Fra) Skil-Shimano  
4Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
5Jean Zen (Fra) Palmans Cras  
6Andre Greipel (Ger) Team Columbia-HTC0:00:08 
7Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:09 
8Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano  
9Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
10Jempy Drucker (Lux) Continental Team Differdange  
11Dieter Cappelle (Bel) Palmans Cras  
12Sjef De Wilde (Bel) Palmans Cras  
13Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
14Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec  
15Marc Hester (Den) Team Designa Køkken  
16Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
17Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam  
18Andreas Stauff (Ger) Team Kuota - Indeland  
19Jonas Schmeiser (Ger) Heizomat Mapei  
20Job Vissers (Ned) Skil-Shimano  
21Gerald Ciolek (Ger) Team Milram  
22Mitja Schlüter (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
23Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg - Corratec  
24Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto  
25Alexander Schmitt (Ger) Team Seven Stones  
26Roger Kluge (Ger) LKT Team - Brandenburg  
27Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic  
28Fumicuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano  
29Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank  
30Fabian Wegmann (Ger) Team Milram  
31Timothy Vangheel (Bel) Palmans Cras  
32Theo Bos (Ned) Rabobank Continental  
33David Hesselbarth (Ger) Heizomat Mapei  
34Michael Franzl (Ger) Heizomat Mapei  
35Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
36Jens Erik Madsen (Den) Team Capinordic  
37Anders Lund (Nor) Team Saxo Bank  
38Dennis Pohl (Ger) Team Kuota - Indeland  
39Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels  
40Micha Glowatzki (Ger) Team Seven Stones  
41Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec  
42Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano  
43Markus Eichler (Ger) Team Milram  
44Bastian Giling (Ned) Team Designa Køkken  
45Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank Continental  
46Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg - Corratec  
47Julian Kern (Ger) Team Seven Stones  
48Marco Brus (Ned) Cycling Team Jo Piels  
49Tom Vanbecelaere (Bel) Palmans Cras  
50Frank Dressler (Ger) Continental Team Differdange  
51Max Jenkins (USA) Glud & Marstrand Horsens  
52Christopher Juul (Den) Glud & Marstrand Horsens  
53Arnoud Van Groen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
54Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
55Steve Houanard (Fra) Skil-Shimano  
56Jurgen Francois (Bel) Palmans Cras  
57Florian Volk (Ger) Heizomat Mapei  
58Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto  
59Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
60Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental  
61Alexander Grad (Ger) Team Kuota - Indeland  
62Laurent Didier (Lux) Team Designa Køkken  
63Johannes Heider (Ger) LKT Team - Brandenburg  
64Thomas Riber Sellebjerg (Den) Team Capinordic  
65Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team  
66René Joergensen (Den) Team Designa Køkken  
67Ingmar Dassler (Ger) LKT Team - Brandenburg  
68Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto  
69Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange  
70Sergej Fuchs (Ger) Rabobank Continental  
71Bart Vanheule (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
72Linus Gerdemann (Ger) Team Milram  
73Gregory Henderson (NZl) Team Columbia-HTC  
74Thom Van Dulmen (Ned) Cycling Team Jo Piels  
75Dan Westmattelmann (Ger) Team Seven Stones  
76Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
77Marcel Wyss (Swi) Cervelo TestTeam  
78Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team  
79Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto  
80Geert Omloop (Bel) Palmans Cras  
81Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
82Simon Geschke (Ger) Skil-Shimano  
83Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
84Serge Pauwels (Bel) Cervelo TestTeam  
85Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental  
86Niki Terpstra (Ned) Team Milram  
87Robert Bartko (Ger) LKT Team - Brandenburg0:00:23 
88Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano0:00:25 
89Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank  
90Grischa Janorschke (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:00:29 
91Kenny De Haes (Bel) Silence-Lotto0:00:33 
92Joaquin Novoa Méndez (Spa) Cervelo TestTeam0:00:55 
93Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team  
94Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic  
95Felix Dehmel (Ger) LKT Team - Brandenburg  
96Michael Weicht (Ger) LKT Team - Brandenburg  
97Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec  
98Michael Kurth (Ger) Team Kuota - Indeland  
99Ricky Eno Joergensen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
100Kasper Linde (Den) Glud & Marstrand Horsens  
101Dan Fleeman (GBr) Cervelo TestTeam  
102Martin Pedersen (Den) Team Capinordic  
103Alexander Nordhoff (Ger) Team Seven Stones  
104Kurt-Asle Arversen (Nor) Team Saxo Bank  
105Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec  
106Rene Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
107Thomas Guldhammer (Den) Team Capinordic  
108Tim Klessa (Ger) Team Kuota - Indeland  
109Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia-HTC  
110Gert Dockx (Bel) Team Columbia-HTC  
111Servais Knaven (Ned) Team Milram  
112Rik Kavsek (Ned) Cycling Team Jo Piels  
113Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec  
114Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
115Jelle Posthuma (Ned) Cycling Team Jo Piels0:01:04 
116Michael Barry (Can) Team Columbia-HTC0:01:12 
117Tejay Van Garderen (USA) Rabobank Continental  
118Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Continental  
119Ingnatas Konovalovas (Ltu) Cervelo TestTeam  
120Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Capinordic  
121Adriaan Helmantel (Ned) Cycling Team Jo Piels  
122Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia-HTC0:03:00 
123Henrik Albinus (Ger) Team Seven Stones0:04:34 
124Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental  
DNFBernhard Eisel (Aut) Team Columbia-HTC  
DNFThomas Fothen (Ger) Team Milram  
DNFDominik Roels (Ger) Team Milram  
DNFLasse Bochmann (Den) Team Saxo Bank  
DNFJelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto  
DNFStaf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto  
DNFTom Stubbe (Bel) Silence-Lotto  
DNFPhilip Deignan (Irl) Cervelo TestTeam  
DNFAlexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland  
DNFOliver Johr (Ger) Team Kuota - Indeland  
DNFPatrick Bercz (Ger) Team Seven Stones  
DNFChristopher Roth (Ger) Team Seven Stones  
DNFFlorian Frohn (Ger) Heizomat Mapei  
DNFPatrick Schachtner (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
DNFAndrea Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
DNFMarco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels  
DNFMathias Jakobsen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
DNFMorten Kruse Brink (Den) Team Designa Køkken  
DNFDominik Eberle (Ger) Continental Team Differdange  
DNFCyrille Heymans (Lux) Continental Team Differdange  
DNSSebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec  

Related Articles

Back to top