TechPowered By

More tech

Juarez wins California NUE round

By:
Cycling News

Kobin takes women's race

Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 David Juarez (Mona Vie Cannondale) 7:24:44  
2 Cory Wallace 0:23:13  
3 Aren Timmel (Team Chico) 0:39:56  
4 Kevin Smallman (Cannondale Factory Racing) 0:47:02  
5 Rich Thurman (Team Chico) 0:49:26  
6 Andres Gil (Pacific State Bank Cycling) 0:58:34  
7 Dezmin Wilder (Cannondale Factory Racing) 1:12:37  
8 Matt Woodruff (Brokenspokecycling) 1:26:30  
9 Carl Sanders (Summit Bicycles) 1:48:46  
10 Bjarke Refslund (Team Ride4Fun Denmark) 1:49:34  
11 Justin Farmer (Bicycle World Rgv/Clif Bar) 2:10:06  
12 Kristofer Karwisch (Biowheels/Reece-Campbell) 2:37:30  
13 Gary Hall (Thiele Automotive) 2:40:14  
14 Daniel King (Adrenaline / Titus) 2:46:13  
15 Stan Finney (Ntp Racing) 3:26:14  
16 Sean Mcdevitt 3:50:16  
17 Norman Field (Scccc) 4:15:01  
18 Adam Pressman (Owens Healthcare) 4:16:55  
19 Torbjorn(Bear)Gasbjerg (Dnf Pronghorn)    
20 Brian Cimmiyotti (Dnf Scott's Cycle Sports)    
21 Randy Matson (Ns Sho-Air)    
22 Jeff Sanford (Ns Celo Pacific)    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Louise Kobin 8:57:50  
2 Marg Fedyna (Edmonton Road/Track Club) 0:24:12  
3 Karen Potter (Bikectcom/Danielson Adv) 0:40:07  
4 Allie Donovan (The Start Haus) 2:47:10  
5 Melanie Dominguez (Bicycletrip/Santacruzale) 3:40:54  
Singlespeed men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jared Franzoia (Kinetic Cycles) 9:53:08  
2 Mike Harrison (Breakaway Bikes) 0:05:13  
3 Thomas Anderson (Bike Sales And Service) 0:11:37  
4 Brad Cole (Dirt City Racing) 0:15:34  
5 Rich Seiter (Murrayrenaissance/Scccc) 0:45:36  
6 Zol Whitman (Team Revolutions) 0:50:46  
7 Jay Bretz (Breakaway Bikes) 1:08:55  
8 Matt Zanner (Dean Bikes) 1:09:49  
9 Jason Figone 1:25:36  
10 Mark Falcone (Motleygrinders/Victoryvelo) 2:14:27  
Singlespeed women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Linda Eckhart (Dirt City) 10:49:47  
2 Dawn Infurna-Bean (Victory Velo) 0:36:41  
3 Carrie Edwards (Dnf Sheilamoon/Bigswingincycl)    
Men 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Nate Freed (Cyclepaths/Wild Cherries) 9:15:53  
2 Eric Schuda 0:38:02  
3 Justin Romney (Ft3/Victory Velo) 2:13:40  
4 Scott Pendleton (Usc Cycling Team) 3:13:50  
5 Scott Moore (Otc) 4:19:03  
6 Patrick Skora 4:40:18  
7 John Hutchinson (Dnf Miracle Racing)    
8 Robert Straka    
Women 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Nicole Cimmiyotti (Dnf Scotts Cycle Sports)    
Men 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Phil Kelly (All Pro Bicycles/Simi Vly) 8:45:08  
2 Brian Butler (Joselyns) 1:02:43  
3 Juan Navarro (Summit Bicycles/Miracle) 1:08:15  
4 Chris Pemberton 2:03:05  
5 Kelley Hale (Family Cycling Center) 2:14:53  
6 Steve Gallo (River Rat Mountian Bikes) 2:16:05  
7 Brad Hoagland 2:32:30  
8 Eric Elgaaen 2:34:44  
9 Toti Larson 2:36:43  
10 Kelsey Schwind (Otc) 3:36:27  
11 Matthew Stone 3:51:51  
12 Jason Pettitt 3:59:50  
13 Thomas Waniewski (High Roads) 4:19:55  
14 Owen Morehart 4:25:32  
15 Alex Knowlz (Velonerds) 4:29:35  
16 David Schwartz 4:54:00  
DNF Jamie Dreher    
DNF Thomas Stoddard    
DNF Brennan Marquez    
DNF Peter Muir    
DNF Creedence Shaw (On The Couch)    
DNF Aaron Post (Specialized)    
DNF Graham Hymus    
DNF Robert Gaukel    
DNF John Moore    
DNF Cole Hazekamp    
DNF Dan Beever    
DNF Gem Pham    
DNS Scott Cody (Mountain Bike Mafia)    
DNS Eric Zumwalt (Norcal Cycling Team)    
DNS Troy Blood (Mountain View Cyclery&Rep)    
DNS David Birdsong    
Women 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Amber Monforte 9:55:39  
Men 40-49
# Rider Name (Country) Team Result
1 Tim Johnston (Wild Monkeys Racing) 8:29:00  
2 David Colyer (Talie Racing) 0:27:51  
3 Blake Bockius 1:00:00  
4 Bill Sans (Sycip/Schwalbe) 1:07:55  
5 John Hillstrom (Team Wrong Way) 1:29:44  
6 Mark Henry 1:30:04  
7 James Anderson 1:43:54  
8 Geoff Jones (Jones Hermit Sporting Club) 1:46:05  
9 Jon Bonwick 1:47:59  
10 Shige Honjo (Otc) 1:54:35  
11 Don Metzger 1:56:38  
12 Keith Henderson (On The Couch) 2:05:23  
13 Andrew Kostick 2:14:57  
14 Kyle Schild (Mad Cat) 2:27:49  
15 Mark Delaney (Diamonds Of Splendor) 2:31:42  
16 Mac Johansen (Your Mom) 2:31:44  
17 Doug Milliken (Latitude/Abrt) 2:35:54  
18 Chip Waite (High Roads) 2:41:29  
19 Joe Dengler 2:47:37  
20 Steve Quinlan 2:49:57  
21 Andrew Olmstead (Auburn Bike Works) 2:51:15  
22 Jeffrey Larson (Cda Spine) 2:52:52  
23 Jay Chung 2:53:00  
24 Grae Van Hooser (Smartwol/Rudy/Firstendur) 3:00:25  
25 James Spiers (Otc) 3:52:20  
26 Bill Schroeder (Otc) 4:15:52  
27 Mark Uhlrich 4:41:36  
28 Thomas Mccoin (Team Revolutions) 5:11:39  
29 Dion Doshier 5:16:31  
30 Brice Stella 5:16:58  
DNF Gino Jooyan    
DNF John Sagebiel (Team Bacon Strip.Com)    
DNF Shawne Camp    
DNF Steve Neal (Trektoronto Race/Crossfit)    
DNF Kevin Brennan (Landmark Racing)    
DNF Robert Payne (Auburn Bike Works)    
DNS Micahel Colton    
DNS Chris Wilberg (Red Truck Vintage Racing)    
Women 40-49
# Rider Name (Country) Team Result
1 Tracy Barhydt (Taleo Racing) 10:06:24  
2 Monique Wilberg (Red Truck Vintage Racing) 2:43:34  
DNF Melinda Davie    
DNF Michelle Stoddard    
Men 50-59
# Rider Name (Country) Team Result
1 Richard Latorraca (Santa Cruz Bicycles) 10:19:23  
2 David Grauer (Orthopro) 0:05:00  
3 Dave Kelnberger 0:29:52  
4 Christopher Holmes (Team Mad Cat) 0:30:26  
5 Thomas Smith 0:32:24  
6 Kevin Weitz (Change-Directions) 0:44:52  
7 Martin Fiedler 1:09:57  
8 Mark Williams (Zteam) 1:40:42  
9 Tracy Grant (Auburn Bike Works) 2:04:55  
10 Ron Dickenson (Auburn Bike Works)    
11 Robert Kubick (Bicycles Plus/Sierra Nv) 2:14:38  
12 Eric Simonsen 2:32:50  
13 Rick Donahue 2:56:23  
14 Joe Bittaker (Landmark Racing) 3:29:35  
DNF Robert Kidd (3Taps)    
DNF Mark Haley    
DNF Gary Bishop    
DNS Ken Neill    
Women 50-59
# Rider Name (Country) Team Result
1 Debbie Hakansson (Truckee Xc) 10:50:14  
Men 60+
# Rider Name (Country) Team Result
DNF Steven Seaweed (107-7 The Bone)    
DNF Jeff Linder (+3 Network)    
Pro / Expert men (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Eric Snyder (Sierra Bike Werks) 4:38:48  
2 Conrad Stoltz 0:14:30  
3 Allen Hill 0:29:07  
DNS Anthony D'amico    
Pro Expert women (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Shelly Monroe (Joselyns/Burnhamcoaching) 5:24:36  
2 Nicette Quintero (Team Rideclean) 0:26:52  
Singlespeed men (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Stewart Irving (Niner) 5:24:26  
2 Mike Morgenfeld (Team Roaring Mouse) 0:07:13  
3 Derek Semanski (Runner Dudes) 0:09:47  
4 James Jacobson 0:47:14  
5 Troy Boone (Scccc/Bio-Lube) 1:03:59  
6 John Ferris 1:18:36  
DNF Scott Berelson (Hunter Cycles)    
Men 19-29 (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Patrick Charlton (Tamalpais High School) 5:01:43  
2 Kyle Dauria 0:09:47  
3 Kyle Dostart 0:26:44  
4 Marcelo Quiroz Jr 0:34:15  
5 Sean Cronin 0:57:16  
6 Mathew Davidson (Mtbr.Com) 1:21:39  
7 Garrett Parsons 1:37:21  
8 Stephen Berg 1:44:13  
9 Gavin Mcchesney 1:48:32  
DNS Brent Mann (Boone Performance/Gu)    
Men 30-39 (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Paul Roach (Smokin Roach) 4:45:41  
2 Alejandro Quintero (Peninsula Velo/Pomodoro) 0:16:16  
3 Brian Evans 0:38:42  
4 John Grover (Team Roaring Mouse) 0:48:27  
5 Tim Welte 0:57:04  
6 Joe Kolda (Team Boom Boom) 1:09:53  
7 Kevin Klinefelter (Foothill Trail Hounds) 1:14:05  
8 Ryan Icanberry (Team Bope) 1:20:30  
9 West Gass 1:23:04  
10 Laurent Lambert 1:25:43  
11 Ben Beckam (Keller Family Fitness) 1:30:53  
12 Jason Cruz (Fcc/Scccc Team) 2:00:50  
13 Peter Beaupre 2:09:28  
14 Jared Sellers (Auburn Bike Works) 2:19:58  
15 Ed Fryatt (State Farm) 2:57:35  
16 John Islas 3:47:45  
17 Evangolos Litsas 4:14:57  
DNS Jason Stone (Pennisula Velo)    
Women 30-39 (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Meghan Kelly 7:52:10  
Men 40-49 (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Murray Swanson (Peninsula Velo/Pomodoro) 4:40:26  
2 David Schaefer (Peninsula Velo/Pomodoro) 0:14:20  
3 Frederic Lequient (Taleo Racing) 0:23:31  
4 Paul Niedringhaus 0:36:41  
5 Oliver Souza 0:37:59  
6 Marcelo Quiroz 0:46:29  
7 Scott Pope 1:06:00  
8 Ken Duncan 1:18:01  
9 Greg Spiker 1:29:03  
10 Cris Flint (Foothill Trail Hounds) 1:32:09  
11 Rich Schwerin 1:35:24  
12 David Perduk (Cbre) 1:41:16  
13 Chris Swartwood 1:42:11  
14 Bob Rios (Auburn Bike Works) 1:42:58  
15 Jim Kaplan 1:43:39  
16 Michael Henry 1:52:55  
17 Tim Brown 1:54:51  
18 Jay Murphy 1:59:18  
19 Kyle Morrill 2:03:04  
20 Timothy Sheehy 2:03:59  
21 Gary Clusserath 2:07:34  
22 Paul Maunder (Bicycles Plus) 2:08:35  
23 Chris Abess 2:10:20  
24 Mark Crofoot (Sierranevada/Bicyclesplus) 2:18:05  
25 Eric Newman 2:20:26  
26 Rob Wassmer 2:25:56  
27 Greg Lempko 2:40:48  
28 Tom Hartman 2:47:42  
29 Bill Schott 2:59:33  
30 Richard Rose 3:12:41  
DNF Roger Carlson (Caf/Operation Rebound)    
DNS Mark Hansen    
Women 40-49 (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Tracey Delaney (Team Delaney) 6:00:37  
2 Susan Mcelhany 0:22:54  
3 Nancy Vallance (None) 1:01:07  
4 Yvette Crockell 3:34:16  
DNF Birgit Johnston (Three Wild Monkeys)    
Men 50-59 (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mark Abele (Rivendell Bicycle Works) 5:28:41  
2 Don Mankhe 0:12:34  
3 Bob Freed 0:15:52  
4 John Grubbs 0:34:38  
5 Norm Schoenhoff 0:36:10  
6 Bob Ruffner 1:04:42  
7 Spencer Fulweiler 1:12:35  
8 Paige Youngman (Taleo Racing Team) 1:35:16  
9 Jay Busby 2:28:27  
10 Robert Pinotti 2:34:51  
11 Bill Alvarez 2:34:52  
12 William Balestreri (Oakmont Appliance) 3:04:55  
DNS Jim Mather    
Women 50-59 (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kathy Grauer (Orthopro) 6:30:44  
2 Krista Smith 0:08:42  
3 Karen Rehder (Luna) 0:15:17  
Men 60 + (50 miler)
# Rider Name (Country) Team Result
1 Charlie Wirtz 6:28:07  
2 William Keller 1:27:14  
3 George Palma 1:31:03