Prokop qualifies fastest in four cross

Labounkova speeds to first among the women

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michal Prokop (Cze) Agang Racing0:00:39.418 
2Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team0:00:00.214 
3David Graf (Swi)0:00:00.596 
4Dan Atherton (GBr) Commencal0:00:00.727 
5Joost Wichman (Ned) RSP 4 Cross Racing Team0:00:00.928 
6Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team0:00:01.370 
7Kamil Tatarkovic (Cze)0:00:01.506 
8Tomas Slavik (Cze) RSP 4 Cross Racing Team0:00:01.933 
9Filip Polc (Svk) MS Evil Racing0:00:02.265 
10Lukas Mechura (Cze)0:00:02.502 
11Adam Stasek (Cze)0:00:02.755 
12Romain Saladini (Fra) Team Sunn Montgenevre0:00:02.894 
13Quentin Derbier (Fra)0:00:02.925 
14Jakub Riha (Cze)0:00:02.970 
15Jurg Meijer (Ned) RSP 4 Cross Racing Team0:00:03.018 
16Cédric Gracia (Fra)0:00:03.019 
17William Evans (GBr)0:00:03.494 
18Michal Marosi (Cze) RSP 4 Cross Racing Team0:00:03.568 
19Hannes Slavik (Aut) RC Alpine Commencal Austria0:00:03.639 
20Petr Muhlhans (Cze)0:00:03.645 
21Giacomo Fantoni (Ita)0:00:03.667 
22Patrick Campbell-Jenner (GBr)0:00:03.669 
23Jakub Hnidak (Cze)0:00:03.919 
24Robert Kulesza (Pol)0:00:03.969 
25Stepan Novotny (Cze)0:00:03.978 
26Martin Söderström (Swe)0:00:03.992 
27Tom Dowie (GBr)0:00:04.049 
28Sidney Gerber (Swi)0:00:04.126 
29Richard Levinson (Aus)0:00:04.281 
30Peter Prajczer (Hun)0:00:04.493 
31David Habicht (Aus)0:00:04.498 
32Matej Stapic (Slo)0:00:04.558 
33Jules Grimaldi (Fra)0:00:04.650 
34Felix Beckeman (Swe)0:00:04.660 
35Adrian Kiener (Swi)0:00:04.699 
36Nico Seidel (Ger)0:00:04.746 
37Stefan Kiser (Swi) Thoemus Racing Team0:00:04.769 
38Arne Tschugg (Ger)0:00:04.878 
39Bartosz Giemza (Pol)0:00:04.889 
40Benjamin Kistner (Swi)0:00:04.962 
41Stefan Scherz (Ger)0:00:04.995 
42Premek Tejchman (Cze)0:00:05.016 
43Lukasz Baran (Pol)0:00:05.031 
44Scott Roberts (GBr)0:00:05.062 
45Tomas Brozik (Cze)0:00:05.068 
46Jakub Pytlik (Cze)0:00:05.189 
47Robert Simecek (Cze)0:00:05.261 
48Johnny Magis (Bel)0:00:05.351 
49Ghislain Ricci (Fra)0:00:05.720 
50Basil Weber (Swi)0:00:05.775 
51Kristjan Medvescek (Slo)0:00:06.002 
52Piotr Paradowski (Pol)0:00:06.037 
53Daniel Fülle (Ger)0:00:06.115 
54Gabor Vigh-Kiss (Hun)0:00:06.139 
55Thomas Krainer (Aut)0:00:06.178 
56Roger Rinderknecht (Swi)0:00:06.251 
57Simon Waldburger (Swi)0:00:06.350 
58Andreas Dotzauer (Ger)0:00:06.508 
59Kai Wendschuh (Ger)0:00:06.567 
60Mariusz Jarek (Pol)0:00:06.594 
61Werner Muther (Swi) Thoemus Racing Team0:00:06.725 
62Mirco Weiss (Swi) Scott 110:00:06.902 
63Fabian Kuttel (Swi)0:00:06.970 
64Mitch Ropelato (USA) Ex Drinks0:00:07.119 
65Marko Runst (Ger)0:00:07.202 
66Kevin Locquet (Fra)0:00:07.332 
67Rick Schubert (Ger)0:00:07.829 
68Andrej Bratina (Slo)0:00:08.489 
69Andy Karwath (Ger)0:00:08.794 
70Jan Rosenberger (Ger)0:00:08.866 
71Ole Hahn (Ger)0:00:08.928 
72Bozan Mitkov (Cze)0:00:09.290 
73Peter Richter (Ger)0:00:09.305 
74Daniele Cosseta (Ita)0:00:09.412 
75Dawid Nieslanczyk (Pol)0:00:09.642 
76Thomas Böttcher (Ger)0:00:09.652 
77Martin Claus (Ger)0:00:09.675 
78Christian Schaufele (Ger)0:00:09.964 
79Tamas Tarr (Hun)0:00:10.488 
80Peter-John Wegrynowski (Can)0:00:12.272 
81Adrian Weiss (Swi) Scott 110:00:12.801 
82Benjamin Ehrlich (Ger)0:00:13.718 
DNFPetrik Brückner (Ger)  
DNFRenato Rufener (Swi)  
DNSBernard Kerr (GBr) NoRCo World Team  
DNSThomas Stadler (Aut)  
DNSGerald Mayer (Aut) RC Alpine Commencal Austria  
DNSFabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United  
DNSGeorg Engel (Aut)  
DNSAlessandro Ponzetta (Ger)  
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Romana Labounkova (Cze)0:00:45.605 
2Anita Molcik (Aut)0:00:00.354 
3Anneke Beerten (Ned) Suspension Center0:00:00.910 
4Katy Curd (GBr)0:00:02.355 
5Steffi Marth (Ger)0:00:04.096 
6Fionn Griffiths (GBr) NoRCo World Team0:00:04.421 
7Sarsha Huntington (Aus)0:00:04.720 
8Joanna Petterson (RSA)0:00:04.786 
9Lucia Oetjen (Swi) Thoemus Racing Team0:00:04.852 
10Helene Valerie Fruhwirth (Aut) RC Alpine Commencal Austria0:00:05.040 
11Tereza Votavova (Cze)0:00:06.247 
12Neza Knez (Slo) Unior Tools Team0:00:07.326 
13Laura Brethauer (Ger)0:00:08.504 
14Neven Steinmetz (USA)0:00:08.742 
15Lea Schleifenbaum (Ger)0:00:12.521 
DNSAngelika Hohenwarter (Aut)  
DNSStephanie Teltscher (Ger) Dr-Gravity Union  
Back to top