TechPowered By

More tech

MTB World Cup Cross Country #7, Downhill #7 & Four cross #5 2011

Date range:
August 19-21, 2011

August 19, Downhill qualifying:

Gwin qualifies fastest in Italy

By:
Cycling News
Published:
August 19, 2011, 16:02 BST,
Updated:
August 19, 2011, 17:03 BST

Pugin earns top women's seed

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Aaron Gwin (USA) Trek World Racing 0:03:13.200  
2 Steve Smith (Can) Devinci Global Racing 0:00:01.207  
3 Danny Hart (GBr) Giant Factory Off-Road Team 0:00:02.006  
4 Troy Brosnan° (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 0:00:03.903  
5 Gee Atherton (GBr) Commencal 0:00:06.719  
6 Markus Pekoll (Aut) MS Evil Racing 0:00:08.052  
7 Loic Bruni° (Fra) Lapierre International 0:00:08.101  
8 Florent Payet (Fra) SC - Intense 0:00:09.042  
9 Matthew Scoles (NZl) Team Cingolani Trek 0:00:09.219  
10 Mickael Pascal (Fra) Morewood Unitedride 0:00:09.259  
11 Cameron Cole (NZl) Lapierre International 0:00:09.957  
12 Jack Reading (GBr) 0:00:10.751  
13 Brook Macdonald (NZl) MS Evil Racing 0:00:11.215  
14 Joshua Button (Aus) SC - Intense 0:00:12.297  
15 Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles / Nukeproof 0:00:12.978  
16 Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles / Nukeproof 0:00:13.008  
17 Bernat Guardia Pascual (Spa) 0:00:13.171  
18 Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate 0:00:13.509  
19 Luke Strobel (USA) MS Evil Racing 0:00:13.642  
20 Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 0:00:13.737  
21 Shaun O'connor (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:13.798  
22 Marco Milivinti (Ita) Torpado Surfing Shop 0:00:13.870  
23 Andrew Neethling (RSA) Giant Factory Off-Road Team 0:00:13.957  
24 Marc Beaumont (GBr) 0:00:14.058  
25 Justin Leov (NZl) Trek World Racing 0:00:14.202  
26 Rémi Thirion (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team 0:00:15.166  
27 Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11 0:00:15.244  
28 Damien Spagnolo (Fra) Mondraker Factory Team 0:00:15.301  
29 Oscar Harnstrom (Swe) 0:00:15.408  
30 Will Rischbieth (Aus) 0:00:15.686  
31 Ruaridh Cunningham (GBr) Team Maxxis - Rocky Mountain 0:00:16.304  
32 Emyr Davies (GBr) 0:00:16.322  
33 Matej Charvat (Cze) 0:00:16.375  
34 Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate 0:00:16.564  
35 Rhys Willemse (Aus) 0:00:16.834  
36 George Brannigan (NZl) Devinci Global Racing 0:00:17.103  
37 Joseph Smith (GBr) Chain Reaction Cycles / Nukeproof 0:00:17.138  
38 Bernard Kerr (GBr) 0:00:17.157  
39 Geoffrey Cholley (Fra) 0:00:17.580  
40 Harry Heath (GBr) Unior Tools Team 0:00:17.624  
41 Mitch Ropelato (USA) 0:00:17.797  
42 Charly Di Pasquale (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team 0:00:17.887  
43 Pierre Charles Georges (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges 0:00:17.893  
44 Arthur Racaud (Fra) US Cagnes VTT 0:00:18.029  
45 Lewis Buchanan° (GBr) Chain Reaction Cycles / Nukeproof 0:00:18.101  
46 Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate 0:00:18.286  
47 David Trummer° (Aut) 0:00:18.511  
48 Reuben Olorenshaw° (NZl) 0:00:18.742  
49 Connor Fearon° (Aus) Kona 0:00:18.990  
50 Eliot Jackson (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:19.036  
51 Neko Mulally° (USA) Trek World Racing 0:00:19.324  
52 Marcelo Gutierrez Villegas (Col) Cg Racing Brigade 0:00:19.407  
53 Matthew Beer (Can) 0:00:19.411  
54 Robin Wallner (Swe) Team Are Bikepark Powered By W - Racing 0:00:19.438  
55 Greg Williamson (GBr) 0:00:19.483  
56 Benny Strasser (Ger) 0:00:19.643  
57 Ivan Oulego Moreno (Spa) 0:00:19.917  
58 Marcel Beer (Swi) 0:00:19.922  
59 Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team 0:00:20.036  
60 Patrick Thome (Fra) Mondraker Factory Team 0:00:20.577  
61 Ludovic May (Swi) 0:00:20.827  
62 Nejc Rutar (Slo) Unior Tools Team 0:00:21.125  
63 Nick Beer (Swi) Scott 11 0:00:21.224  
64 Dennis Dertell (Swe) 0:00:21.364  
65 Thomas Jeandin (Swi) 0:00:21.443  
66 Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre International 0:00:21.721  
67 Gaetan Ruffin (Fra) Riding Addiction Commencal 0:00:21.991  
68 Michael Hannah (Aus) 0:00:22.012  
69 Joe Connell° (GBr) Team Sunn Montgenevre 0:00:22.373  
70 Marcus Klausmann (Ger) Ghost Factory Racing Team 0:00:22.415  
71 Martin Knapec° (Svk) 0:00:22.524  
72 Ludovic Oget° (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team 0:00:22.546  
73 Mitchell Delfs (Aus) Kona 0:00:22.559  
74 Adam Brayton (GBr) 0:00:22.618  
75 Oliver Burton (GBr) 0:00:22.650  
76 Harry Molloy (GBr) Madison Saracen 0:00:22.826  
77 Arthur Parret° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 0:00:22.925  
78 Fergus Lamb (GBr) 0:00:23.058  
79 Alexis Pujol (Fra) 0:00:23.461  
80 Terje Nylende (Nor) 0:00:23.701  
81 Kristoffer Haugland (Nor) 0:00:23.741  
82 Nico Vink (Bel) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges 0:00:23.757  
83 Ralph Jones (GBr) 0:00:24.044  
84 Thibaut Ruffin (Fra) Riding Addiction Commencal 0:00:24.087  
85 Fabien Cousinie (Fra) Morewood Unitedride 0:00:24.112  
86 Dan Stanbridge (GBr) Dirt Norco Race Team 0:00:24.408  
87 Christopher Mcglinchey° (Irl) 0:00:24.439  
88 Johann Potgieter (RSA) 0:00:24.549  
89 Martin Mikulenka (Cze) 0:00:24.592  
90 Julien Camellini (Fra) Team Sunn Montgenevre 0:00:24.677  
91 Mathieu Gallean (Fra) Ryde - Racing 0:00:24.729  
92 Ben Cathro (GBr) 0:00:24.833  
93 Yoann Barelli (Fra) US Cagnes VTT 0:00:24.837  
94 Martin Frei (Swi) 0:00:25.180  
95 Carlo Caire° (Ita) Argentina Bike GRavity Team 0:00:25.672  
96 Mario Milani° (Ita) 0:00:25.781  
97 Mauricio Andres Acuna Quintana (Chi) 0:00:25.868  
98 Clément Benoit (Fra) 0:00:26.149  
98 Faustin Figaret° (Fra) SC - Intense    
100 Matthias Stonig (Aut) 0:00:26.166  
101 Isak Leivsson° (Nor) 0:00:26.258  
102 Gaetan Reilhan (Fra) 0:00:26.315  
103 Lutz Weber (Swi) 0:00:26.435  
104 Emanuel Pombo (Por) 0:00:26.662  
105 Miran Vauh (Slo) 0:00:26.722  
106 Samuel Zbinden (Swi) 0:00:26.747  
107 Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team 0:00:26.781  
108 Joe Vejvoda° (Aus) 0:00:26.785  
109 Martin Messavilla° (Ita) 0:00:26.795  
110 Mark Scott° (GBr) Team Maxxis - Rocky Mountain 0:00:26.862  
111 Lars Peyer (Swi) SC - Intense 0:00:27.027  
112 Sam Dale (GBr) Team Sunn Montgenevre 0:00:27.105  
113 Gareth Brewin (GBr) 0:00:27.180  
114 Phillip Piazza° (Aus) 0:00:27.407  
115 Duncan Riffle (USA) Giant Factory Off-Road Team 0:00:27.714  
116 Alex Bond (GBr) 0:00:28.054  
117 Daniel Pombo (Por) 0:00:28.280  
118 Sam Maddison° (GBr) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges 0:00:28.375  
119 Joe Barnes (GBr) 0:00:28.412  
120 Martin Hanak (Cze) 0:00:28.637  
121 Robert Smith (GBr) 0:00:28.691  
122 Oliwer Kangas (Swe) 0:00:28.702  
123 Jonathan Jones° (GBr) 0:00:28.799  
124 Timothy Bentley (RSA) Morewood Unitedride 0:00:28.988  
125 Daniel Franks° (NZl) 0:00:29.184  
126 Justyn Norek (Ita) Argentina Bike GRavity Team 0:00:29.463  
127 Romain Contreres° (Fra) US Cagnes VTT 0:00:29.686  
128 Stuart Macdonald (Aus) 0:00:29.838  
129 Nick Bygate° (NZl) 0:00:30.074  
130 Mathias Haas (Aut) Alpine Commencal Austria 0:00:30.156  
131 Joonas Riihelae (Fin) 0:00:30.289  
132 Nils Correvon (Swi) 0:00:30.505  
133 Attila Liszi (Hun) 0:00:31.195  
134 Slawomir Lukasik° (Pol) 0:00:31.466  
135 Niklas Wallner (Swe) Team Are Bikepark Powered By W - Racing 0:00:31.549  
136 Jeremias Maio (Arg) 0:00:32.018  
137 Benjamin Staehle° (Fra) 0:00:32.213  
138 Francisco Pardal (Por) 0:00:32.318  
139 Mario Sieder (Aut) 0:00:32.554  
140 Ondrej Barta (Cze) 0:00:32.587  
141 Andréa Gamenara (Ita) Argentina Bike GRavity Team 0:00:32.825  
142 Davide Sottocornola (Ita) 0:00:32.838  
143 Arkadiusz Perin (Pol) 0:00:32.918  
144 Brandon Yrttiaho° (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:33.001  
145 Joel Chidley (GBr) 0:00:33.186  
146 Tanguy Boucherot° (Fra) US Cagnes VTT 0:00:33.230  
147 Reece Potter° (NZl) 0:00:33.357  
148 Scott Mears (GBr) 0:00:33.508  
149 Jules Cochet° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 0:00:34.822  
150 Stefan Garlicki (RSA) 0:00:34.823  
151 William Luneau° (Fra) Argentina Bike GRavity Team 0:00:35.156  
152 Ben Power° (Aus) 0:00:35.214  
153 Alexandre Blardone° (Fra) XCYTT Racing 0:00:35.595  
154 James Stock (GBr) 0:00:35.821  
155 Kyle Sangers° (Can) 0:00:36.050  
156 Lukas Ucen (Svk) 0:00:36.266  
157 Fabien Sellier (Fra) 0:00:36.422  
158 Philipp Bünnemann° (Ger) 0:00:37.249  
159 Andrea Mocellin (Ita) 0:00:37.596  
160 Zakarias Blom Johansen (Nor) 0:00:38.508  
161 Carlos Castro° (Por) 0:00:38.772  
162 Dan Sheridan° (Irl) 0:00:38.891  
163 Walace Henrique Miranda (Bra) 0:00:39.391  
164 Jan Cepelak° (Cze) 0:00:39.494  
165 Ondrej Stepanek° (Cze) 0:00:40.014  
166 Stanislav Sehnal° (Cze) 0:00:40.512  
167 Pavel Cep (Cze) 0:00:40.569  
168 Aurelien Tisserand° (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges 0:00:42.078  
169 Renaud Smaniotto° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 0:00:42.204  
170 Aram Raoof° (Pol) 0:00:42.833  
171 Jan Uruba° (Cze) 0:00:43.520  
172 Scott Laughland (Irl) 0:00:43.659  
173 Janick Lieberherr (Swi) 0:00:44.077  
174 Vlastimil Hyncica (Cze) 0:00:45.105  
175 Basil Weber (Swi) 0:00:45.383  
176 Rajmund Lukacs (Hun) 0:00:45.388  
177 Mathew Stuttard° (GBr) 0:00:45.695  
178 Peter Williams (GBr) 0:00:48.072  
179 Jordan Doig° (GBr) Team Lac Blanc / Solid / Massif Des Vosges 0:00:48.154  
180 Jonathan Debus (Ger) 0:00:48.203  
181 Markus Planitzer (Aut) 0:00:48.810  
182 Ville Ormo° (Fin) 0:00:48.834  
183 Josh Lowe° (GBr) Madison Saracen 0:00:48.994  
184 Tiaan Odendaal° (RSA) 0:00:51.376  
185 Vid Kovac° (Slo) 0:00:52.413  
186 Kristof Lenssens (Bel) 0:00:53.789  
187 Joonas Savolainen° (Fin) 0:00:53.902  
188 Josua Hein (Ger) 0:00:55.029  
189 Tim Hedman° (Swe) 0:00:55.397  
190 Francesco Locatelli (Ita) 0:00:55.651  
191 Jorge Alejandro Acuna Quintana (Chi) 0:00:57.731  
192 Valentyn Popov (Ukr) 0:00:58.128  
193 Jay Barrett° (NZl) 0:01:07.727  
194 Nikolay Pukhir (Rus) 0:01:08.406  
195 Jérôme Crocombette (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 0:01:08.581  
196 Jony Van Meirvenne (Bel) 0:01:14.289  
197 Janez Bajda (Slo) 0:01:14.464  
198 Marek Petelik° (Cze) 0:01:18.781  
199 Maxim Butenko° (Rus) 0:01:21.167  
200 Ilya Bogachev° (Rus) 0:01:23.257  
201 Ionut-Victor Neamt (Rom) 0:01:31.261  
202 Mahdi Mirzahosseini (IRI) 0:01:40.286  
203 Gerhard Senfter (Aut) 0:01:44.717  
204 Michal Gzela (Pol) 0:03:13.814  
205 Julien Verbicaro° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 0:03:22.756  
206 Fraser Mcglone° (GBr) 0:04:33.098  
207 Dave Goris (Bel) 0:07:09.002  
DNF Claudio Cozzi (Ita)    
DNF Benedikt Purner (Aut)    
DNF Jed Rooney (NZl)    
DNF Mads Weidemann (Den)    
DNF Simon Cardon (Fra) XCYTT Racing    
DNF Lou Forthias° (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee    
DNS Filip Polc (Svk) MS Evil Racing    
DNS Boris Tetzlaff (Aut) Alpine Commencal Austria    
DNS Dan Atherton (GBr) Commencal    
DNS Dominik Gspan (Swi)    
DNS Gerard Wolfe (Irl)    
DNS David Mcmillan ° (Aus)    
DNS Fabian Fader (Ger)    
DNS Riku Lansio° (Fin)    
DNS Santo Tessari (Cro)    
DNS Roman Roschi (Swi)    
DNS Aviv Yanowski (Isr)    
DNS Sam Flockhart° (GBr) Lapierre International    
DNS Guillaume Cauvin° (Fra) US Cagnes VTT    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Floriane Pugin (Fra) Scott 11 0:03:55.800  
2 Myriam Nicole (Fra) Riding Addiction Commencal 0:00:01.415  
3 Rachel Atherton (GBr) Commencal 0:00:06.514  
4 Tracy Moseley (GBr) Trek World Racing 0:00:06.878  
5 Emmeline Ragot (Fra) Team GR 0:00:10.246  
6 Emilie Siegenthaler (Swi) Scott 11 0:00:19.037  
7 Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis - Rocky Mountain 0:00:23.006  
8 Manon Carpenter° (GBr) Madison Saracen 0:00:27.690  
9 Jessica Stone (GBr) 0:00:28.017  
10 Céline Gros (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie 0:00:29.240  
11 Jill Kintner (USA) 0:00:30.449  
12 Petra Bernhard (Aut) Alpine Commencal Austria 0:00:31.702  
13 Anita Ager-Wick (Nor) 0:00:31.909  
14 Harriet Rucknagel (Ger) 0:00:33.096  
15 Lea Fourton° (Fra) Double Dragon El Gallo 0:00:34.969  
16 Mio Suemasa (Jpn) 0:00:35.869  
17 Morgane Charre (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 0:00:37.175  
18 Alia Marcellini (Ita) Torpado Surfing Shop 0:00:37.447  
19 Agnes Delest° (Fra) 0:00:38.028  
20 Caroline Sax (Fra) Double Dragon El Gallo 0:00:38.624  
21 Miriam Ruchti (Swi) 0:00:38.635  
22 Fanny Lombard (Fra) 0:00:39.092  
23 Elisa Canepa (Ita) 0:00:41.245  
24 Miranda Miller (Can) 0:00:41.923  
25 Carina Cappellari (Swi) 0:00:42.764  
26 Joanna Petterson (USA) 0:00:42.852  
27 Sarah Atkin° (NZl) 0:00:45.075  
28 Jacqueline Harmony (USA) 0:00:47.726  
29 Elke Rabeder (Aut) 0:00:50.747  
30 Zarja Cernilogar (Slo) 0:00:52.759  
31 Sophie Tyas° (NZl) 0:01:02.665  
32 Joanne Muoser (Swi) SC - Intense 0:01:06.280  
33 Madeline Taylor° (NZl) 0:01:06.559  
34 Sandra Rubesam (Ger) 0:01:10.729  
35 Fionn Griffiths (GBr) Team GR 0:01:26.791  
36 Sophiemarie Bethell° (NZl) 0:01:29.597  
37 Gabriela Williams (Cze) 0:01:30.021  
38 Bex Reilly (GBr) 0:01:36.533  
39 Veronique Sandler° (NZl) 0:01:47.057  
40 Katarina Pialova (Svk) 0:02:28.872  
41 Mélanie Pugin (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie 0:02:29.309  
42 Alexandra Zhirnova° (Rus) 0:03:14.124  
DNF Amy Laird (NZl)    
DNS Chloe Gallean° (Fra)