Klasinski leads local team to victory

German RSC Cottbus team second to Poles

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Lukasz Klasinski (Pol) ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziadz0:11:09 
2Michal Michcinski (Pol) ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziadz  
3Rafal Jeziorski (Pol) ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziadz  
4Mateusz Mikulicz (Pol) ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziadz  
5Mateusz Trepkowski (Pol) ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziadz  
6Patryk Komisarek (Pol) ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziadz  
7Toni Ramisch (Ger) RSC Cottbus0:11:25 
8Maximilian Bormann (Ger) RSC Cottbus  
9Marc Bubner (Ger) RSC Cottbus  
10Laurenz Ambrosius (Ger) RSC Cottbus  
11Martin Senfleben (Ger) RSC Cottbus  
12Willi Willwohl (Ger) RSC Cottbus  
13Andrzej Marciniak (Pol) GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne0:11:26 
14Kacper Kistowski (Pol) GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne  
15Wojciech Sykala (Pol) GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne  
16Dawid Brygier (Pol) GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne  
17Rob Leemans (Bel) Balen B.C.0:11:29 
18Jonas Rickaert (Bel) Balen B.C.  
19Jan Welter (Ned) Balen B.C.  
20Damian Lasota (Pol) SMS Swidnica0:11:35 
21Tomasz Wolski (Pol) SMS Swidnica  
22Tomasz Mickiewicz (Pol) SMS Swidnica  
23Sebastian Kurowski (Pol) SMS Swidnica  
24Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) SMS Swidnica  
25Arkadiusz Owsian (Pol) TKK Pacific Torun SMS0:11:40 
26Bartosz Wylamowski (Pol) TKK Pacific Torun SMS  
27Konrad Bilewski (Pol) TKK Pacific Torun SMS  
28Kirill Mordvintsev (Kaz) Kazakhstan0:11:42 
29Tilegen Maidos (Kaz) Kazakhstan  
30Dmitriy Lukyanov (Kaz) Kazakhstan  
31Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan  
32Daniyar Zhakypbek (Kaz) Kazakhstan  
33Illya Klepikov (Ukr) Ukraine0:11:46 
34Marlen Zmorka (Ukr) Ukraine  
35Illya Ponomarenko (Ukr) Ukraine  
36Dmytro Artemenko (Ukr) Ukraine  
37Maksym Zubar (Ukr) Ukraine  
38Ondriej Rybin (Cze) Czech Republic0:11:48 
39Ondrej Tkadlec (Cze) Czech Republic  
40Frantisek Sisr (Cze) Czech Republic  
41Dzianis Drabkou (Blr) Belarus0:11:50 
42Aliaksandr Piasetski (Blr) Belarus  
43Aleh Ahiyevich (Blr) Belarus  
44Raman Ramanau (Blr) Belarus  
45Aliaksandr Maskaliuk (Blr) Belarus  
46Vladimir Dolgov (Rus) Team Russia0:11:52 
47Matvey Mamykin (Rus) Team Russia  
48Mamyr Stash (Rus) Team Russia  
49Evgeny Zverkov (Rus) Team Russia  
50Vladislav Belevantsev (Rus) Team Russia  
51Pawel Samol (Pol) SLA SK0:11:53 
52Bartosz Szczepanowski (Pol) SLA SK  
53Armin Pietruczuk (Pol) SLA SK  
54Kacper Gronkiewicz (Pol) SLA SK  
55Konrad Kott (Pol) SLA SK  
56Patryk Pacan (Pol) SLA SK  
57Eryk Laton (Pol) KTK Kalisz0:11:56 
58Adrian Banaszek (Pol) KTK Kalisz  
59Wojciech Kietlinski (Pol) KTK Kalisz  
60Tomasz Heitzman (Pol) KTK Kalisz  
61Igor Krymski (Pol) KTK Kalisz  
62Andis Lapins (Lat) Latvia0:11:56 
63Emils Dreijers (Lat) Latvia  
64Pauls Zvirbulis (Lat) Latvia  
65Sandis Eislers (Lat) Latvia  
66Krists Neilands (Lat) Latvia  
67Martins Savickis (Lat) Latvia  
68Jakub Kantek (Pol) TKK Pacific Torun SMS0:12:00 
69Radoslaw Foremski (Pol) TKK Pacific Torun SMS  
70Wojciech Franczak (Pol) LKS Baszta Golczewo0:12:02 
71Dawid Wypych (Pol) LKS Baszta Golczewo  
72Krzysztof Janicki (Pol) LKS Baszta Golczewo  
73Bartlomiej Grzybowski (Pol) LKS Baszta Golczewo  
74Krister Raudsepp (Est) Estonia0:12:08 
75Martin Laas (Est) Estonia  
76Oskar Nisu (Est) Estonia  
77Endrik Puntso (Est) Estonia  
78Villu Jogi (Est) Estonia  
79Aku Silvenius (Fin) Finland0:12:12 
80Jani Sandelin (Fin) Finland  
81Roope Nurmi (Fin) Finland  
82Olli Teivaala (Fin) Finland  
83Max Puttonen (Fin) Finland  
84Jef Van Baelen (Bel) Balen B.C.0:12:12 
85Joy Vanmaercke (Bel) Balen B.C.  
86Laurent Wernimont (Bel) Balen B.C.  
87Szymon Czmoch (Pol) Kujawsko-Pomorskie0:12:17 
88Patryk Kubiak (Pol) Kujawsko-Pomorskie  
89Lukasz Pylak (Pol) Kujawsko-Pomorskie  
90Wojciech Kargul (Pol) Kujawsko-Pomorskie  
91Artur Modzelewski (Pol) Warmia Biskupiec0:12:21 
92Wojciech Suchocki (Pol) Warmia Biskupiec  
93Piotr Skrzeszewski (Pol) Warmia Biskupiec  
94Jakub Jankowski (Pol) Warmia Biskupiec  
95Guy Gabay (Isr) Israel0:12:27 
96Tomer Dubrovsky (Isr) Israel  
97Ben Einhorn (Isr) Israel  
98Ido Zilberstein (Isr) Israel  
99Aviv Yechezkel (Isr) Israel  
100Ofek Hason (Isr) Israel  
101Sarunas Kuncevicius (Ltu) Litubel Staki Parket Team Kaunas0:12:29 
102Vaidotas Misevicius (Ltu) Litubel Staki Parket Team Kaunas  
103Titas Usas (Ltu) Litubel Staki Parket Team Kaunas  
104Marek Lazarkiewicz (Pol) LMGKK Ziemia Brzeska0:12:29 
105Wojciech Malec (Pol) LMGKK Ziemia Brzeska  
106Patryk Stosz (Pol) LMGKK Ziemia Brzeska  
107Paulius Jocius (Ltu) Litubel Staki Parket Team Kaunas0:12:30 
108Ireneusz Szymanski (Pol) TKK Pacific Torun SMS0:12:30 
109Tomas Norvaisas (Ltu) Gediminas Gruodis Lithuania0:12:30 
110Vidmantas Morkunas (Ltu) Gediminas Gruodis Lithuania  
111Martynas Bliakevicius (Ltu) Gediminas Gruodis Lithuania  
112Mantas Petrusevicius (Ltu) Gediminas Gruodis Lithuania  
113Ondfej Ponikelsky (Cze) Czech Republic0:12:34 
114Laurynas Minkus (Ltu) Litubel Staki Parket Team Kaunas0:12:38 
115Nikolay Antonov (Rus) Team Russia0:12:38 
116Dominik Lech (Pol) SMS Torun0:12:51 
117Jakub Cieslinski (Pol) SMS Torun  
118Mateusz Chylinski (Pol) SMS Torun  
119Tomasz Grabarek (Pol) SMS Torun  
120Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan0:12:59 
121Jakub Hercog (Pol) GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne0:13:01 
122Mateusz Kaminski (Pol) KTK Kalisz0:13:05 
123Lukasz Marcinkowski (Pol) LKS Baszta Golczewo0:13:06 
124Mateusz Mazepa (Pol) LMGKK Ziemia Brzeska0:13:20 
125Julius Vysniauskas (Ltu) Litubel Staki Parket Team Kaunas0:13:28 
126Damian Dabrowski (Pol) Kujawsko-Pomorskie0:13:30 
127Jakub Kaczmarek (Pol) SMS Swidnica0:13:30 
128Petr Hampl (Cze) Czech Republic0:13:30 
129Evaldas Maculevicius (Ltu) Gediminas Gruodis Lithuania0:14:07 
130Talius Kalina (Ltu) Gediminas Gruodis Lithuania  
131Athanasios Markos (Cze) Czech Republic0:14:31 
132Jakub Grzyl (Pol) Kujawsko-Pomorskie0:14:34 
133Kamil Piszczek (Pol) LKS Baszta Golczewo0:14:39 
134Wiktor Mrozek (Pol) LMGKK Ziemia Brzeska0:15:07 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziadz0:11:09 
2RSC Cottbus0:00:15 
3GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne0:00:16 
4Balen B.C.0:00:19 
5SMS Swidnica0:00:26 
6TKK Pacific Torun SMS0:00:31 
7Kazakhstan0:00:32 
8Ukraine0:00:37 
9Czech Republic0:00:39 
10Belarus0:00:41 
11Team Russia0:00:42 
12SLA SK0:00:43 
13KTK Kalisz0:00:47 
14Latvia  
15LKS Baszta Golczewo0:00:53 
16Estonia0:00:59 
17Finland0:01:02 
18Kujawsko-Pomorskie0:01:08 
19Warmia Biskupiec0:01:12 
20Israel0:01:18 
21Litubel Staki Parket Team Kaunas0:01:19 
22LMGKK Ziemia Brzeska0:01:20 
23Gediminas Gruodis Lithuania0:01:21 
24SMS Torun0:01:41 
Back to top