Vos sprints to stage win

Arndt leads race by 12 seconds

If anyone doubted the sprinting form of Marianne Vos (Nederland Bloeit) they were silenced on Iurreta-Emakumeen Bira’s Stage 3b, as the Dutchwoman powered away to claim the stage victory. Vos put a gap on her sprint rivals as she cruised across the line, more than two bike lengths ahead of nearest rival Emma Johansson (Redsun Cycling Team).

Italian Eleonora Patuzzo (Safi - Pasta Zara) finished third in the sprint while fourth place for Germany’s Judith Arndt (HTC Columbia Women) was more than enough for her to keep the overall lead she collected on the morning’s time trial stage.

Arndt holds a 12 second lead over compatriot Claudia Häusler (Cervelo Test Team) with one tough stage remaining. Cervelo sport director Egon van Kessel pledged his team would do everything it could to regain the leader’s jersey and win the tour tomorrow.

“She is still in second and tomorrow’s final stage will be another hard one with more mountains, especially towards the end of the race about 10km from the finish,” said van Kessel. “We want to win this and we will try very hard tomorrow to do just that.”

HTC-Columbia team manager Ronny Lauke is hopeful his rider will overcome the challenges ahead to claim back-to-back titles at the Spanish race. "Sunday is by far the hardest challenge. It's 130 kilometres long and has four classified climbs. Plus the weather isn't getting any better,” said Lauke. “Hausler's closest so she's the biggest threat in theory. But Judith has good form at the moment and the whole team is very motivated. We'll be giving it 100 percent."

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit2:09:32 
2Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team  
3Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara  
4Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women  
5Nicole Cooke (GBr) Great Britain  
6Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team  
7Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam  
8Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi  
9Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:00:07 
10Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit  
11Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu  
12Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara  
13Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara  
14Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno  
15Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara  
16Katie Colclough (GBr) Great Britain0:00:10 
17Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit  
18Andrea Bosman (Ned) Netherlands  
19Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam  
20Lucinda Brand (Ned) Netherlands  
21Anna Van Der Breggen (Ned) Netherlands  
22Marta Vilajosana (Spa) Team Valdarno  
23Catherine Williamson (GBr) Great Britain  
24Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team  
25Sjouke Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson  
26Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team  
27Lisa Brennauer (Ger) Germany  
28Chantal Blaak (Ned) Netherlands  
29Vilija Sereikaite (Ltu) Safi - Pasta Zara  
30Amy Pieters (Ned) Netherlands  
31Susana Zorzi (Ita) Italy  
32Irene Van Den Broek (Ned) Netherlands  
33Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi  
34Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson  
35Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu  
36Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam  
37Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi  
38Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox  
39Tiffany Cromwell (Aus) Australia  
40Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi  
41Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu  
42Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam  
43Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox  
44Amanda Spratt (Aus) Australia  
45Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women  
46Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi  
47Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women  
48Viviana Gatto (Ita) Italy0:00:50 
49Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango0:01:23 
50Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women  
51Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu  
52Ausrine Trebaite (Ltu) Safi - Pasta Zara  
53Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu  
54Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women  
55Carlee Taylor (Aus) Australia0:02:54 
56Leire Olaberria (Spa) Debabarrena - Kirolgi0:13:54 
57Lucia Gonzalez (Spa) Lointek  
58Ester Alves (Por) Lointek  
59Lucy Martin (GBr) Great Britain  
60Judith Masdeu (Spa) Lointek  
61Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling  
62Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team  
63Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson  
64Alice Marmorini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:13:58 
65Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit  
66Loes Markerink (Ned) Nederland Bloeit  
67Laura Dittmann (Ger) Germany  
68Denise Zuckermandel (Ger) Germany  
69Giulia Ronchi (Ita) Italy  
70Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno  
71Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu  
72Ana Belen Garcia (Spa) Bizkaia-Durango  
73Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling  
74Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team  
75Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi  
76Martina Corazza (Ita) Team Valdarno  
77Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team  
78Luisa Tamanini (Ita) Italy  
79Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team  
80Elena Cecchini (Ita) Italy  
81Dorleta Zorrilla (Spa) Bizkaia-Durango  
82Ane Santesteban (Spa) Debabarrena - Kirolgi  
83Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox  
84Leticia Gil (Spa) Lointek  
85Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam  
86Veronia Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team  
87Josephine Tomic (Aus) Lotto Ladies Team0:16:01 
88Franziska Merten (Ger) Germany  
89Anna B. Schnitzmeier (Ger) Germany  
90Joana Eslava (Spa) Tolosa C.F.  
91Lynette Burger (RSA) Lotto Ladies Team  
92Isabella Arman (Ita) Italy  
93Carly M Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox  
94Barbara Guarischi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox  
Mountain - Montaña De La Etapa, 33.70, Cat. 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrea Bosman (Ned) Netherlands6 pts
2Marta Vilajosana (Spa) Team Valdarno4 
3Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit2 
4Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam1 
Sprint - Metas Volantes De La Etapa, 65.2km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu5 pts
2Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit3 
3Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam1 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit25 pts
2Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team20 
3Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara16 
4Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women14 
5Nicole Cooke (GBr) Great Britain12 
6Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team10 
7Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam9 
8Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi8 
9Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson7 
10Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit6 
11Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu5 
12Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara4 
13Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara3 
14Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno2 
15Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Safi - Pasta Zara6:28:50 
2Nederland Bloeit6:28:53 
3Great Britain6:28:56 
4Cervelo TestTeam  
5Fassa Bortolo-Ghezzi  
6HTC Columbia Women  
7Topsport Vlaanderen - Thompson6:29:03 
8Gauss RDZ Ormu  
9Netherlands6:29:06 
10Australia6:31:50 
11Redsun Cycling Team6:42:40 
12Lotto Ladies Team6:42:44 
13Team Valdarno6:42:51 
14S.C. Michela Fanini Record Rox6:42:54 
15Italy6:43:34 
16Germany6:56:42 
17Bizkaia-Durango6:57:55 
18Lointek7:10:18 
General classification after stage 3b
#Rider Name (Country) TeamResult
1Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women7:54:09 
2Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam0:00:12 
3Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit0:01:57 
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team0:02:06 
5Nicole Cooke (GBr) Great Britain0:02:13 
6Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit0:02:18 
7Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara0:02:41 
8Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team0:02:42 
9Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit0:02:52 
10Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu0:03:19 
11Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara0:08:34 
12Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team0:09:39 
13Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi0:09:55 
14Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:10:12 
15Chantal Blaak (Ned) Netherlands0:10:24 
16Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam0:10:25 
17Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women0:10:49 
18Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam0:10:52 
19Vilija Sereikaite (Ltu) Safi - Pasta Zara0:10:56 
20Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara0:11:07 
21Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox0:11:17 
22Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno  
23Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu0:12:29 
24Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi0:13:58 
25Marta Vilajosana (Spa) Team Valdarno0:14:05 
26Susana Zorzi (Ita) Italy0:17:01 
27Lucinda Brand (Ned) Netherlands0:17:09 
28Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara0:17:40 
29Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam0:17:42 
30Lisa Brennauer (Ger) Germany0:17:54 
31Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team0:17:55 
32Tiffany Cromwell (Aus) Australia0:17:59 
33Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi0:18:03 
34Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu0:18:07 
35Irene Van Den Broek (Ned) Netherlands0:18:09 
36Amy Pieters (Ned) Netherlands0:18:10 
37Katie Colclough (GBr) Great Britain0:18:23 
38Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu0:18:28 
39Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:18:29 
40Catherine Williamson (GBr) Great Britain0:18:33 
41Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi0:18:34 
42Anna Van Der Breggen (Ned) Netherlands0:18:50 
43Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women0:19:00 
44Sjouke Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:19:05 
45Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox0:19:07 
46Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women0:19:09 
47Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu0:19:22 
48Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi0:19:36 
49Ausrine Trebaite (Ltu) Safi - Pasta Zara0:19:50 
50Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango0:20:23 
51Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women0:23:20 
52Andrea Bosman (Ned) Netherlands0:29:09 
53Viviana Gatto (Ita) Italy0:30:23 
54Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox0:30:55 
55Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam0:31:56 
56Carlee Taylor (Aus) Australia0:32:10 
57Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team0:32:32 
58Leire Olaberria (Spa) Debabarrena - Kirolgi0:32:56 
59Amanda Spratt (Aus) Australia0:33:02 
60Ane Santesteban (Spa) Debabarrena - Kirolgi0:33:07 
61Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit0:33:36 
62Lucy Martin (GBr) Great Britain0:33:41 
63Alice Marmorini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:33:58 
64Laura Dittmann (Ger) Germany0:35:36 
65Denise Zuckermandel (Ger) Germany0:38:29 
66Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu0:38:42 
67Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling0:39:13 
68Leticia Gil (Spa) Lointek0:39:53 
69Anna B. Schnitzmeier (Ger) Germany0:40:54 
70Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team0:41:23 
71Luisa Tamanini (Ita) Italy0:41:32 
72Giulia Ronchi (Ita) Italy0:42:11 
73Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team0:42:56 
74Judith Masdeu (Spa) Lointek0:43:47 
75Loes Markerink (Ned) Nederland Bloeit0:43:56 
76Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team0:44:03 
77Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi  
78Martina Corazza (Ita) Team Valdarno0:44:24 
79Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:44:31 
80Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling0:45:18 
81Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno0:45:23 
82Dorleta Zorrilla (Spa) Bizkaia-Durango0:45:28 
83Ana Belen Garcia (Spa) Bizkaia-Durango0:45:30 
84Franziska Merten (Ger) Germany0:45:44 
85Elena Cecchini (Ita) Italy0:45:52 
86Veronia Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team0:45:59 
87Lucia Gonzalez (Spa) Lointek0:48:31 
88Barbara Guarischi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox0:49:56 
89Isabella Arman (Ita) Italy0:52:49 
90Josephine Tomic (Aus) Lotto Ladies Team0:53:20 
91Joana Eslava (Spa) Tolosa C.F.0:54:35 
92Lynette Burger (RSA) Lotto Ladies Team0:55:29 
93Carly M Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox0:57:31 
94Ester Alves (Por) Lointek1:01:05 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu18 pts
2Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit9 
3Denise Zuckermandel (Ger) Germany8 
4Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women3 
5Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu3 
6Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam1 
7Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team1 
8Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox1 
9Lucy Martin (GBr) Great Britain1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam17 pts
2Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit14 
3Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women14 
4Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi7 
5Nicole Cooke (GBr) Great Britain6 
6Andrea Bosman (Ned) Netherlands6 
7Marta Vilajosana (Spa) Team Valdarno4 
8Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara3 
9Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team3 
10Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara2 
11Ausrine Trebaite (Ltu) Safi - Pasta Zara2 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit72 pts
2Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women51 
3Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team50 
4Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam45 
5Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu39 
6Nicole Cooke (GBr) Great Britain28 
7Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara25 
8Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu25 
9Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team20 
10Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit19 
11Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson19 
12Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit18 
13Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara18 
14Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno15 
15Denise Zuckermandel (Ger) Germany11 
16Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara8 
17Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi8 
18Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam6 
19Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women5 
20Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team4 
21Vilija Sereikaite (Ltu) Safi - Pasta Zara4 
22Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu4 
23Elena Cecchini (Ita) Italy4 
24Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi3 
25Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women2 
Promesas classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson  
2Susana Zorzi (Ita) Italy  
3Amy Pieters (Ned) Netherlands  
4Katie Colclough (GBr) Great Britain  
5Anna Van Der Breggen (Ned) Netherlands  
6Viviana Gatto (Ita) Italy  
Gral Vascas Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Cristina Alcalde (Spa) Bizkaia-Durango  
Teams classfication
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nederland Bloeit23:49:34 
2Cervelo TestTeam24:03:10 
3Safi - Pasta Zara24:04:35 
4HTC Columbia Women24:11:12 
5Gauss RDZ Ormu24:14:33 
6Great Britain24:21:34 
7Fassa Bortolo-Ghezzi24:24:23 
8Netherlands24:27:51 
9Topsport Vlaanderen - Thompson24:30:13 
10Redsun Cycling Team24:33:57 
11Lotto Ladies Team24:39:35 
12S.C. Michela Fanini Record Rox24:43:46 
13Team Valdarno24:51:53 
14Australia24:53:35 
15Italy25:00:05 
16Germany25:08:42 
17Bizkaia-Durango25:32:16 
18Lointek25:37:30 

 

Back to top