Edet tops Talansky for stage five

Ignatenko keeps overall lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicolas Edet (Fra) French National Team4:21:58 
2Andrew Talansky (USA) US National Team0:00:12 
3Francesco-Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi0:00:23 
4Nicola Boem (Ita) Zalf Desiree Fior0:00:29 
5Mario Sgrinzato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:30 
6Antonio Santoro (Ita) G.S. Mastromarco0:00:31 
7Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:59 
8Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:01:07 
9Laurens De Vreese (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
10Walt De Winter (Bel) Davo-Lotto-Davitamon  
11Thomas Bonnin (Fra) French National Team  
12Bart De Clercq (Bel) Davo-Lotto-Davitamon  
13Kenny Elissonde (Fra) French National Team  
14Brecht Dhaene (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:01:09 
15Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille  
16Ricardo Pichetta (Ita) Cerone Rafi  
17Niels Van Laer (Bel) Davo-Lotto-Davitamon  
18Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha  
19Jeroen Hoorne (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas  
20Dennis Vanendert (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
21Jonathan Monsalve Pertsinidis (Ven) G.S. Mastromarco  
22Daniele Dall'oste (Ita) Team Palazzago  
23Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
24Fabio Aru (Ita) Team Palazzago  
25Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
26Gianfranco Zilioli (Ita) De nardi ColpackBergamasca  
27Gregoire Tarride (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
28Kanstantin Klimiankou (Blr) Team Palazzago  
29Diego Zanco (Ita) Zalf Desiree Fior0:01:16 
30Dmitry Ignatiev (Rus) Itera - Katusha0:01:18 
31Stéfano Di Carlo (Ita) Futura Team - Matricardi  
32Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team0:01:26 
33Frederiek Verkinderen (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
34Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
35Gavin Mannion (USA) US National Team0:01:29 
36Kirill Sinitsin (Rus) Russian National Team0:01:34 
37Yoann Michaud (Fra) Rhône-Alpes0:02:08 
38Damien Boston (Fra) Team Haute-Savoie  
39Rustam Gaynutdinov (Rus) Russian National Team0:02:44 
40Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:04:26 
41Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Itera - Katusha  
42Jimmy Turgis (Fra) French National Team0:13:28 
43Thomas Tiozzo (Ita) S.C.F.W.R. BATA  
44Olesandr Nikolienko (Ukr) Cerone Rafi  
45Jérôme Mainard (Fra) Rhône-Alpes  
46Benjamin King (USA) US National Team  
47Kess Heytens (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas  
48Andrea Vaccher (Ita) Zalf Desiree Fior  
49Mattia Barabesi (Ita) Team Hoppla` Magis Mavo Infissi  
50Rafael Andriato De Mattas (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli  
51Andrea Pasqualon (Ita) Zalf Desiree Fior  
52Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:13:34 
53Stéfan Schäffer (Ger) LKT Team Brandenburg0:13:40 
54Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg0:13:44 
55Florent Brochard (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:18:18 
56Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:18:20 
57Matteo Mammini (Ita) G.S. Mastromarco0:23:11 
58Samuele Galligami (Ita) G.S. Mastromarco  
59Mattia Pozzo (Ita) Viris Isauto  
60Sergey Alekhin (Rus) Russian National Team  
61Marco Gadici (Ita) Team Palazzago  
62Marco Bernardetti (Ita) G.S. Mastromarco  
63Gaetano Califano (Ita) Cerone Rafi  
64Fabio Ursi (Ita) TEAM Buergi FIDI BC  
65Stanislav Volkov (Rus) Itera - Katusha  
66Davide Villella (Ita) De nardi ColpackBergamasca  
67Alfio Locatelli (Ita) Team Palazzago  
68William Tarride (Fra) V.C. La Pomme Marseille  
69Fabio Chinello (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:26:35 
70Adrien Muffat (Fra) Team Haute-Savoie  
71Laurent Vanden Bak (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas  
72Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg  
73Kévin Jost (Swi) TEAM Buergi FIDI BC  
74Michele Gobbi (Ita) S.C.F.W.R. BATA  
75Davide Orrico (Ita) De nardi ColpackBergamasca  
76Marco Di Leo (Ita) Viris Isauto  
77Nathan Brown (USA) US National Team  
78Tim Declercq (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas  
79Thierry Moret (Ita) Cerone Rafi  
80Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
81Matteo Grava (Ita) Viris Isauto  
82Seppe Abts (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas  
83Matteo Grimaldi (Ita) Viris Isauto  
84Luca Vaccari (Ita) S.C.F.W.R. BATA  
85Loris Cirino (Ita) Cerone Rafi  
86Lorenzo Del Mastio (Ita) Team Hoppla` Magis Mavo Infissi  
87Ivan Martinelli (Ita) Futura Team - Matricardi  
88Viktor Pechkarev (Rus) Russian National Team  
DNSAlex Howes (USA) US National Team  
DNSStéfano Locatelli (Ita) De nardi ColpackBergamasca  
DNSTim Wellens (Bel) Davo-Lotto-Davitamon  
DNFMatteo Fedi (Ita) Team Hoppla` Magis Mavo Infissi  
DNFQuentin Bernier (Fra) Rhône-Alpes  
DNFAngelo Tulik (Fra) French National Team  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicolas Edet (Fra) French National Team15 pts
2Andrew Talansky (USA) US National Team12 
3Francesco-Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi10 
4Nicola Boem (Ita) Zalf Desiree Fior8 
5Mario Sgrinzato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli6 
6Antonio Santoro (Ita) G.S. Mastromarco5 
7Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli4 
8Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli3 
9Laurens De Vreese (Bel) Beveren 2000 - Quick Step2 
10Walt De Winter (Bel) Davo-Lotto-Davitamon1 
Sprint 1 - km 23.4 - Verchaix
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matteo Fedi (Ita) Team Hoppla` Magis Mavo Infissi5 pts
2Ivan Martinelli (Ita) Futura Team - Matricardi3 
3Jérôme Mainard (Fra) Rhône-Alpes1 
Sprint 2 - km 60.6 - Les Gets
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jérôme Mainard (Fra) Rhône-Alpes5 pts
2Kess Heytens (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas3 
3Olesandr Nikolienko (Ukr) Cerone Rafi1 
KOM 1 - km 42.6 - Col de Joux Plane
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicolas Edet (Fra) French National Team14 pts
2Jimmy Turgis (Fra) French National Team10 
3Andrea Vaccher (Ita) Zalf Desiree Fior7 
4Kess Heytens (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas5 
5Stéfano Di Carlo (Ita) Futura Team - Matricardi3 
KOM 2 - km 72.6 - Col de la Ramaz
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicolas Edet (Fra) French National Team14 pts
2Ricardo Pichetta (Ita) Cerone Rafi10 
3Francesco-Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi7 
4Stéfano Di Carlo (Ita) Futura Team - Matricardi5 
5Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha3 
KOM 3 - km 98.4 - Col de Plaine Joux
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francesco-Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi8 pts
2Nicolas Edet (Fra) French National Team6 
3Andrew Talansky (USA) US National Team4 
4Stéfano Di Carlo (Ita) Futura Team - Matricardi2 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Equipe de France13:08:08 
2Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:22 
3Davo-Lotto-Davitamon0:01:09 
4Beveren 2000 - Quick Step0:01:11 
5Team Palazzago0:01:13 
6Nazionale Russa0:03:30 
7Itera - Katusha0:04:39 
8USA National team0:12:55 
9Zalf Desiree Fior0:12:59 
10V.C. La Pomme Marseille0:18:22 
11G.S. Mastromarco0:22:37 
12Futura Team - Matricardi0:26:02 
13LKT Team Brandenburg0:26:09 
14Cerone Rafi0:35:34 
15WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas0:38:58 
16De nardi ColpackBergamasca0:48:41 
17S.C.F.W.R. BATA1:04:24 
18Viris Isauto1:14:07 
General classification after stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha20:24:29 
2Jonathan Monsalve Pertsinidis (Ven) G.S. Mastromarco0:00:55 
3Francesco-Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi0:02:05 
4Fabio Aru (Ita) Team Palazzago  
5Bart De Clercq (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:02:31 
6Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:02:37 
7Kenny Elissonde (Fra) French National Team0:04:54 
8Jeroen Hoorne (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas0:05:14 
9Gianfranco Zilioli (Ita) De nardi ColpackBergamasca0:05:26 
10Andrew Talansky (USA) US National Team0:05:47 
11Stéfano Di Carlo (Ita) Futura Team - Matricardi0:05:51 
12Antonio Santoro (Ita) G.S. Mastromarco0:07:53 
13Ricardo Pichetta (Ita) Cerone Rafi0:08:19 
14Dennis Vanendert (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:08:47 
15Thomas Bonnin (Fra) French National Team0:09:38 
16Kanstantin Klimiankou (Blr) Team Palazzago0:09:52 
17Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg0:10:48 
18Nicolas Edet (Fra) French National Team0:11:04 
19Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
20Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:17:04 
21Dmitry Ignatiev (Rus) Itera - Katusha0:20:57 
22Gregoire Tarride (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:21:52 
23Diego Zanco (Ita) Zalf Desiree Fior0:24:11 
24Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:24:31 
25Mario Sgrinzato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:26:44 
26Thomas Tiozzo (Ita) S.C.F.W.R. BATA0:27:54 
27Nicola Boem (Ita) Zalf Desiree Fior0:31:33 
28Jimmy Turgis (Fra) French National Team0:31:59 
29Frederiek Verkinderen (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:33:17 
30Andrea Pasqualon (Ita) Zalf Desiree Fior0:33:55 
31Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:33:57 
32Kirill Sinitsin (Rus) Russian National Team0:33:59 
33Benjamin King (USA) US National Team0:34:21 
34Damien Boston (Fra) Team Haute-Savoie0:36:19 
35Jérôme Mainard (Fra) Rhône-Alpes0:37:34 
36Walt De Winter (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:37:43 
37Laurens De Vreese (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:37:54 
38Gavin Mannion (USA) US National Team0:40:39 
39Yoann Michaud (Fra) Rhône-Alpes0:44:45 
40Rafael Andriato De Mattas (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli0:46:16 
41Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team0:46:37 
42Fabio Ursi (Ita) TEAM Buergi FIDI BC0:47:19 
43Kess Heytens (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas0:47:31 
44Brecht Dhaene (Bel) Davo-Lotto-Davitamon0:53:44 
45Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:55:57 
46Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:56:03 
47Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg0:59:11 
48Davide Villella (Ita) De nardi ColpackBergamasca0:59:39 
49Andrea Vaccher (Ita) Zalf Desiree Fior1:02:01 
50Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg1:02:02 
51Niels Van Laer (Bel) Davo-Lotto-Davitamon1:02:15 
52Matteo Mammini (Ita) G.S. Mastromarco1:02:35 
53Marco Bernardetti (Ita) G.S. Mastromarco1:03:03 
54Rustam Gaynutdinov (Rus) Russian National Team1:04:50 
55Olesandr Nikolienko (Ukr) Cerone Rafi1:05:59 
56Daniele Dall'oste (Ita) Team Palazzago1:09:16 
57Luca Vaccari (Ita) S.C.F.W.R. BATA1:09:24 
58Alfio Locatelli (Ita) Team Palazzago1:09:27 
59William Tarride (Fra) V.C. La Pomme Marseille1:10:42 
60Mattia Barabesi (Ita) Team Hoppla` Magis Mavo Infissi1:12:06 
61Matteo Grava (Ita) Viris Isauto1:15:10 
62Stéfan Schäffer (Ger) LKT Team Brandenburg1:15:21 
63Samuele Galligami (Ita) G.S. Mastromarco1:15:32 
64Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Itera - Katusha1:16:51 
65Tim Declercq (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas1:17:17 
66Gaetano Califano (Ita) Cerone Rafi1:17:19 
67Sergey Alekhin (Rus) Russian National Team1:19:29 
68Lorenzo Del Mastio (Ita) Team Hoppla` Magis Mavo Infissi1:24:24 
69Marco Gadici (Ita) Team Palazzago1:25:50 
70Viktor Pechkarev (Rus) Russian National Team1:26:22 
71Ivan Martinelli (Ita) Futura Team - Matricardi1:26:58 
72Davide Orrico (Ita) De nardi ColpackBergamasca1:27:53 
73Florent Brochard (Fra) V.C. La Pomme Marseille1:29:46 
74Stanislav Volkov (Rus) Itera - Katusha1:32:32 
75Fabio Chinello (Ita) S.C.F.W.R. BATA1:37:01 
76Thierry Moret (Ita) Cerone Rafi1:37:43 
77Nathan Brown (USA) US National Team1:39:44 
78Marco Di Leo (Ita) Viris Isauto1:44:53 
79Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille1:45:31 
80Seppe Abts (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas1:48:55 
81Matteo Grimaldi (Ita) Viris Isauto1:50:30 
82Mattia Pozzo (Ita) Viris Isauto1:50:42 
83Laurent Vanden Bak (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas1:51:31 
84Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg1:53:16 
85Michele Gobbi (Ita) S.C.F.W.R. BATA1:54:32 
86Adrien Muffat (Fra) Team Haute-Savoie1:56:27 
87Loris Cirino (Ita) Cerone Rafi1:57:54 
88Kévin Jost (Swi) TEAM Buergi FIDI BC2:06:24 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha30 pts
2Francesco-Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi29 
3Thomas Bonnin (Fra) French National Team25 
4Nicolas Edet (Fra) French National Team23 
5Jonathan Monsalve Pertsinidis (Ven) G.S. Mastromarco21 
6Mario Sgrinzato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli18 
7Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 - Quick Step17 
8Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli15 
9Fabio Aru (Ita) Team Palazzago15 
10Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha15 
11Andrew Talansky (USA) US National Team14 
12Bart De Clercq (Bel) Davo-Lotto-Davitamon13 
13Antonio Santoro (Ita) G.S. Mastromarco12 
14Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille12 
15Kenny Elissonde (Fra) French National Team10 
16Jérôme Mainard (Fra) Rhône-Alpes10 
17Jeroen Hoorne (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas9 
18Nicola Boem (Ita) Zalf Desiree Fior8 
19Marco Bernardetti (Ita) G.S. Mastromarco8 
20Stéfano Di Carlo (Ita) Futura Team - Matricardi7 
21Ricardo Pichetta (Ita) Cerone Rafi4 
22Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli4 
23Gianfranco Zilioli (Ita) De nardi ColpackBergamasca3 
24Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli3 
25Laurens De Vreese (Bel) Beveren 2000 - Quick Step2 
26Alexey Tsatevitch (Rus) Russian National Team2 
27Walt De Winter (Bel) Davo-Lotto-Davitamon1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas Bonnin (Fra) French National Team67 pts
2Nicolas Edet (Fra) French National Team61 
3Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli44 
4Francesco-Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi34 
5Jimmy Turgis (Fra) French National Team26 
6Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha23 
7Stéfano Di Carlo (Ita) Futura Team - Matricardi18 
8Jonathan Monsalve Pertsinidis (Ven) G.S. Mastromarco18 
9Ricardo Pichetta (Ita) Cerone Rafi17 
10Mattia Pozzo (Ita) Viris Isauto16 
11Kess Heytens (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas14 
12Matteo Mammini (Ita) G.S. Mastromarco12 
13Steve Bekaert (Bel) Beveren 2000 - Quick Step11 
14Fabio Aru (Ita) Team Palazzago10 
15Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha10 
16Kenny Elissonde (Fra) French National Team7 
17Antonio Santoro (Ita) G.S. Mastromarco7 
18Laurens De Vreese (Bel) Beveren 2000 - Quick Step7 
19Andrea Vaccher (Ita) Zalf Desiree Fior7 
20Merey Khakharman (Kaz) Kazakhstan National Team7 
21Bart De Clercq (Bel) Davo-Lotto-Davitamon6 
22Daniele Dall'oste (Ita) Team Palazzago5 
23Andrew Talansky (USA) US National Team4 
24Jérôme Mainard (Fra) Rhône-Alpes4 
25Andréa Di Corrado (Ita) De nardi ColpackBergamasca4 
26Samuele Galligami (Ita) G.S. Mastromarco3 
27Tim Wellens (Bel) Davo-Lotto-Davitamon2 
28Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step2 
29Mario Sgrinzato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli1 
30Nicola Boem (Ita) Zalf Desiree Fior1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mattia Pozzo (Ita) Viris Isauto30 pts
2Jérôme Mainard (Fra) Rhône-Alpes11 
3Jimmy Turgis (Fra) French National Team5 
4Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team4 
5Kess Heytens (Bel) WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas4 
6Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli4 
7Ivan Martinelli (Ita) Futura Team - Matricardi3 
8Tim Wellens (Bel) Davo-Lotto-Davitamon3 
9Samuele Galligami (Ita) G.S. Mastromarco3 
10Merey Khakharman (Kaz) Kazakhstan National Team3 
11Matteo Mammini (Ita) G.S. Mastromarco3 
12Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli2 
13Olesandr Nikolienko (Ukr) Cerone Rafi1 
14Thomas Bonnin (Fra) French National Team1 
15Kévin Jost (Swi) TEAM Buergi FIDI BC1 
16Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille1 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Equipe de France61:32:42 
2Beveren 2000 - Quick Step0:02:54 
3Itera - Katusha0:32:50 
4Team Palazzago0:36:04 
5G.S. Mastromarco0:45:06 
6Trevigiani Dynamon Bottoli0:46:03 
7USA National team0:53:31 
8Zalf Desiree Fior0:59:15 
9Davo-Lotto-Davitamon1:04:55 
10Futura Team - Matricardi1:09:36 
11V.C. La Pomme Marseille1:32:47 
12LKT Team Brandenburg1:40:20 
13WC Soenens-Jartazi-Construkt Glas1:48:30 
14Nazionale Russa1:57:01 
15De nardi ColpackBergamasca2:05:08 
16Cerone Rafi2:08:58 
17S.C.F.W.R. BATA2:54:44 
18Viris Isauto4:27:11 
Back to top