De Gendt too good in Saint-Dié-des-Vosges

Belgian also snatches race lead

Results

Stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil4:50:20 
2Julien Simon (Fra) Saur Sojasun  
3Pierre Rolland (Fra) Team Europcar  
4Anthony Roux (Fra) FDJ0:00:15 
5Fabio Felline (Ita) Geox TMC  
6Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano  
7Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil  
8Marco Marcato (Ita) Vacansoleil  
9Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
10Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
11Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun  
12Arthur Vichot (Fra) FDJ  
13Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen  
14Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller  
15Arnaud Gerard (Fra) FDJ  
16Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen  
17Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar  
18Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano  
19Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
20Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale  
21Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen  
22Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale  
23Santo Anza (Ita) Vacansoleil  
24Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
25Jean-Marc Marino (Fra) Saur Sojasun  
26Eric Berthou (Fra) Bretagne Schuller  
27Julien Guay (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
28Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil  
29Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale  
30Guillaume Levarlet (Fra) Saur Sojasun  
31Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
32Johan Mombaerts (Fra) Bigmat - Auber 93  
33Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
34Anthony Delaplace (Fra) Saur Sojasun  
35Rui Faria Da Costa (Por) Movistar Team  
36Florian Le Corre (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
37Andrey Amador (Crc) Movistar Team  
38Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
39Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli  
40Jonathan Tierman-Lock (GBr) Rapha Condor - Sharp  
41Sylvain Georges (Fra) Bigmat - Auber 93  
42Johann Bagot (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
43Ruben Reig (Spa) Caja Rural  
44David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale  
45Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun  
46Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
47Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural  
48Nicolas Bazin (Fra) Bigmat - Auber 93  
49Francis Mourey (Fra) FDJ  
50Sebastien Duret (Fra) Bretagne Schuller  
51Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen  
52Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
53Marco Corti (Ita) Geox TMC  
54Anthony Charteau (Fra) Team Europcar  
55Maxime Mederel (Fra) Bigmat - Auber 93  
56Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil  
57Francisco Perez (Spa) Movistar Team  
58Jose Garcia Acosta (Spa) Movistar Team  
59Morgan Kneisky (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:05:35 
60David Gutierrez (Spa) Geox TMC  
61Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano0:09:22 
62Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
63Nacer Bouhanni (Fra) FDJ  
64Mathieu Drujon (Fra) Bigmat - Auber 93  
65Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp  
66Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale  
67Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale  
68Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
69Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen  
70Noé Gianetti (Sui) Geox TMC  
71Guillermo Lana Baquedana (Spa) Caja Rural  
72Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural  
73Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano  
74Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller  
75Gregory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen0:14:04 
76Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja Rural  
77Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen  
78Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp  
79Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun0:14:12 
80Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen0:15:37 
81Jonathan Thire (Fra) Bigmat - Auber 93  
82Romain Feillu (Fra) Vacansoleil  
83Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale  
84Armindo Fonseca (Fra) Bretagne Schuller  
85Loïc Desriac (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
86Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli  
87Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team  
88Dimitri Le Boulch (Fra) Bigmat - Auber 93  
89Romain Hardy (Fra) Bretagne Schuller  
90Matthias Brandle (Aut) Geox TMC  
91Kevin Reza (Fra) Team Europcar  
92Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli  
93Javier Iriartefrancisco (Spa) Movistar Team  
94Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural  
95Wouter Poels (Ned) Vacansoleil  
96Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp  
97Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp  
98Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano  
99Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli0:22:35 
100Daniele Rato (Ita) Geox TMC  
101Guillaume Lefloch (Fra) Team Europcar  
102David Veilleux (Can) Team Europcar  
103Geoffrey Soupe (Fra) FDJ  
104Yohann Gene (Fra) Team Europcar  
105Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller  
106Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar  
107Sylvain Calzati (Fra) Bretagne Schuller  
108Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
109Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
110Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
111Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural  
112Cheng Ji (Chn) Skil - Shimano  
113Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
114Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale  
115Guillaume Faucon (Fra) Bigmat - Auber 93  
116Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
117Feng Han (Chn) Skil - Shimano  
118Anthony Colin (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
119Jonathan Hivert (Fra) Saur Sojasun  
120Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp  
121Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp  
122Angel Madrazo (Spa) Movistar Team  
123Michele Merlo (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthias Brandle (Aut) Geox TMC4 pts
2Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen2 
3Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale6 pts
2Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone4 
3Marco Marcato (Ita) Vacansoleil2 
Final Sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil25 pts
2Julien Simon (Fra) Saur Sojasun20 
3Pierre Rolland (Fra) Team Europcar16 
4Anthony Roux (Fra) FDJ14 
5Fabio Felline (Ita) Geox TMC12 
6Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano10 
7Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil9 
8Marco Marcato (Ita) Vacansoleil8 
9Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia7 
10Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole6 
11Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun5 
12Arthur Vichot (Fra) FDJ4 
13Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen3 
14Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller2 
15Arnaud Gerard (Fra) FDJ1 
Col de Bonne Fontaine 106km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wouter Poels (Ned) Vacansoleil10 pts
2Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen8 
3Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun6 
Col des Hayes 136.5km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wouter Poels (Ned) Vacansoleil15 pts
2Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil12 
3Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone10 
Col Croix des Moinats 139.5km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wouter Poels (Ned) Vacansoleil5 pts
2Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil4 
3Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil3 
Col de Grosse Pierre 149km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil15 pts
2Anthony Charteau (Fra) Team Europcar12 
3Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone10 
Col de Mandray 182 km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil10 pts
2Julien Simon (Fra) Saur Sojasun8 
3Pierre Rolland (Fra) Team Europcar6 
Young Riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Felline (Ita) Geox TMC4:50:35 
2Anthony Delaplace (Fra) Saur Sojasun  
3Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli  
4Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural  
5Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:09:07 
6Noé Gianetti (Sui) Geox TMC  
7Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural  
8Armindo Fonseca (Fra) Bretagne Schuller0:15:22 
9Loïc Desriac (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
10Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team  
11Dimitri Le Boulch (Fra) Bigmat - Auber 93  
12Matthias Brandle (Aut) Geox TMC  
13Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli0:22:20 
14Daniele Rato (Ita) Geox TMC  
15Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Vacansoleil (NED)14:31:30 
2Saur Sojasun (FRA)  
3Team Europcar (FRA)  
4FDJ (FRA)0:00:15 
5Topsport Vlaanderen (BEL)  
6AG2R La Mondiale (FRA)  
7Roubaix-Lille Métropole (FRA)  
8Cofidis, Le Crédit par Téléphone (FRA)  
9Bretagne Schuller (FRA)  
10De Rosa - Cermaica Flaminia (IRL)  
11Caja Rural (ESP)  
12Bigmat - Auber 93 (FRA)  
13Movistar Team (ESP)  
14Geox TMC (ESP)0:05:35 
15Skil - Shimano (NED)0:09:22 
16Rapha Condor - Sharp (GBR)0:23:11 
17Androni Giocattoli (ITA)0:30:59 
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil12:44:30 
2Julien Simon (Fra) Saur Sojasun0:00:05 
3Pierre Rolland (Fra) Team Europcar0:00:07 
4Anthony Roux (Fra) FDJ0:00:16 
5Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun0:00:22 
6David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale0:00:23 
7Rui Faria Da Costa (Por) Movistar Team0:00:24 
8Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
9Marco Marcato (Ita) Vacansoleil0:00:25 
10Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun0:00:26 
11Fabio Felline (Ita) Geox TMC  
12Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen  
13Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
14Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar  
15Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller  
16Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale  
17Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
18Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen  
19Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen  
20Arthur Vichot (Fra) FDJ  
21Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil  
22Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
23Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
24Ruben Reig (Spa) Caja Rural  
25Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano  
26Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural  
27Eric Berthou (Fra) Bretagne Schuller  
28Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale  
29Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen  
30Anthony Delaplace (Fra) Saur Sojasun  
31Jean-Marc Marino (Fra) Saur Sojasun  
32Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli  
33Julien Guay (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
34Arnaud Gerard (Fra) FDJ  
35Guillaume Levarlet (Fra) Saur Sojasun  
36Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano  
37Johann Bagot (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
38Florian Le Corre (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
39Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
40Nicolas Bazin (Fra) Bigmat - Auber 93  
41Marco Corti (Ita) Geox TMC  
42Sebastien Duret (Fra) Bretagne Schuller  
43Maxime Mederel (Fra) Bigmat - Auber 93  
44Johan Mombaerts (Fra) Bigmat - Auber 93  
45Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
46Jonathan Tierman-Lock (GBr) Rapha Condor - Sharp  
47Francis Mourey (Fra) FDJ  
48Francisco Perez (Spa) Movistar Team  
49Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil  
50Sylvain Georges (Fra) Bigmat - Auber 93  
51Anthony Charteau (Fra) Team Europcar  
52Jose Garcia Acosta (Spa) Movistar Team  
53Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale0:00:46 
54Andrey Amador (Crc) Movistar Team  
55Santo Anza (Ita) Vacansoleil0:00:54 
56Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:03:37 
57Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil0:04:18 
58Morgan Kneisky (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:05:46 
59David Gutierrez (Spa) Geox TMC  
60Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:06:05 
61Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:09:33 
62Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
63Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale  
64Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
65Guillermo Lana Baquedana (Spa) Caja Rural  
66Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller  
67Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp0:10:01 
68Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen0:10:15 
69Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano0:10:31 
70Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale  
71Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural  
72Mathieu Drujon (Fra) Bigmat - Auber 930:10:51 
73Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano0:12:21 
74Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen0:14:15 
75Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp  
76Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja Rural0:15:04 
77Noé Gianetti (Sui) Geox TMC0:15:22 
78Romain Feillu (Fra) Vacansoleil0:15:35 
79Kevin Reza (Fra) Team Europcar0:15:47 
80Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:15:48 
81Romain Hardy (Fra) Bretagne Schuller  
82Wouter Poels (Ned) Vacansoleil  
83Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural  
84Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli  
85Gregory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen0:15:58 
86Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp0:16:40 
87Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun0:16:55 
88Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano0:17:27 
89Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team0:18:07 
90Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen0:19:40 
91Dimitri Le Boulch (Fra) Bigmat - Auber 93  
92Javier Iriartefrancisco (Spa) Movistar Team  
93Jonathan Thire (Fra) Bigmat - Auber 930:20:19 
94Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli  
95Armindo Fonseca (Fra) Bretagne Schuller0:21:27 
96Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp0:21:37 
97Guillaume Lefloch (Fra) Team Europcar0:22:46 
98Michele Merlo (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
99Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
100David Veilleux (Can) Team Europcar0:23:35 
101Yohann Gene (Fra) Team Europcar0:23:44 
102Angel Madrazo (Spa) Movistar Team  
103Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar0:23:51 
104Matthias Brandle (Aut) Geox TMC0:24:08 
105Guillaume Faucon (Fra) Bigmat - Auber 930:24:31 
106Loïc Desriac (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:25:07 
107Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural0:26:20 
108Sylvain Calzati (Fra) Bretagne Schuller0:26:38 
109Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller  
110Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp0:26:45 
111Feng Han (Chn) Skil - Shimano0:27:13 
112Arnaud Courteille (Fra) FDJ0:27:17 
113Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:28:25 
114Daniele Rato (Ita) Geox TMC  
115Cheng Ji (Chn) Skil - Shimano  
116Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale0:29:00 
117Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:29:35 
118Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:30:44 
119Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli  
120Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp0:35:48 
121Anthony Colin (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:38:07 
122Jonathan Hivert (Fra) Saur Sojasun  
123Geoffrey Soupe (Fra) FDJ0:39:19 
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Roux (Fra) FDJ40 pts
2Romain Feillu (Fra) Vacansoleil36 
3Julien Simon (Fra) Saur Sojasun28 
4Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil27 
5Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar25 
6Fabio Felline (Ita) Geox TMC24 
7Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp20 
8Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun19 
9Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun17 
10Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale17 
11Pierre Rolland (Fra) Team Europcar16 
12Rui Faria Da Costa (Por) Movistar Team14 
13Marco Marcato (Ita) Vacansoleil13 
14Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen12 
15Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller12 
16Mathieu Drujon (Fra) Bigmat - Auber 9312 
17Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano10 
18Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil9 
19Nacer Bouhanni (Fra) FDJ9 
20Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano8 
21Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar7 
22Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia7 
23Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural7 
24Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole6 
25Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale6 
26Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano6 
27Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen5 
28Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen4 
29Arthur Vichot (Fra) FDJ4 
30Wouter Poels (Ned) Vacansoleil4 
31Arnaud Gerard (Fra) FDJ1 
32Michele Merlo (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia1 
Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil74 pts
2Wouter Poels (Ned) Vacansoleil30 
3Guillaume Faucon (Fra) Bigmat - Auber 9323 
4Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia20 
5Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone20 
6Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil19 
7Pierre Rolland (Fra) Team Europcar18 
8Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural18 
9Jonathan Thire (Fra) Bigmat - Auber 9318 
10Anthony Charteau (Fra) Team Europcar17 
11Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia15 
12Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller10 
13Julien Simon (Fra) Saur Sojasun8 
14Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen8 
15Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller6 
16Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun6 
17Arthur Vichot (Fra) FDJ3 
18David Veilleux (Can) Team Europcar3 
19Matthias Brandle (Aut) Geox TMC3 
Young Riders' Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Felline (Ita) Geox TMC12:44:56 
2Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural  
3Anthony Delaplace (Fra) Saur Sojasun  
4Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli  
5Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:09:07 
6Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural0:10:05 
7Noé Gianetti (Sui) Geox TMC0:14:56 
8Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team0:17:41 
9Dimitri Le Boulch (Fra) Bigmat - Auber 930:19:14 
10Armindo Fonseca (Fra) Bretagne Schuller0:21:01 
11Matthias Brandle (Aut) Geox TMC0:23:42 
12Loïc Desriac (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:24:41 
13Arnaud Courteille (Fra) FDJ0:26:51 
14Daniele Rato (Ita) Geox TMC0:27:59 
15Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli0:30:18 
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Vacansoleil (NED)38:14:33 
2Saur Sojasun (FRA)  
3Team Europcar (FRA)  
4FDJ (FRA)0:00:15 
5Bretagne Schuller (FRA)  
6AG2R La Mondiale (FRA)  
7Caja Rural (ESP)  
8Topsport Vlaanderen (BEL)  
9Roubaix-Lille Métropole (FRA)  
10Cofidis, Le Crédit par Téléphone (FRA)  
11De Rosa - Cermaica Flaminia (IRL)  
12Bigmat - Auber 93 (FRA)  
13Movistar Team (ESP)  
14Geox TMC (ESP)0:05:35 
15Skil - Shimano (NED)0:10:20 
16Rapha Condor - Sharp (GBR)0:23:11 
17Androni Giocattoli (ITA)0:30:59 
Back to top