May takes stage and overall

Time bonuses decide GC

Results
1Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team3:30:56 
2Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei0:00:01 
3Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg  
4Jonas Schmeiser (Ger) Heizomat Mapei  
5Franz Grassmann (Aut) Austria National Team  
6Florian Bodenschatz (Ger) Team Stadler  
7Jakob Thiemeier (Ger) Espoirs Robert Lange  
8André Benoit (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
9Kim Lachmann (Ger) Seven Stones  
10Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team  
11Ben Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen  
12Matthias Kizeki (Aut) Austria National Team  
13Sebastian Scherf (Ger) Espoirs Robert Lange  
14Frank Lütters (Ger) Nordrhein Westfalen  
15Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
16Remco Te Brake (Ned) Metec Cycling Team  
17Peter Claus (Ger) Team Stadler  
18Wesley Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
19Selcuk Türkcetin (Tur) Turkey National Team  
20Nieck Busser (Ned) Netherlands National Team  
21Daniel Rinner (Lie) Tyrol - Team Radland Tirol  
22Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
23Nicki Rasmussen (Den) Reelight - Dänemark  
24Felix Rinker (Ger) Heizomat Mapei  
25Björn Gollhardt (Ger) Bianchi Berlin  
26Mark Schreurs (Ned) Line Lloyd Footwear  
27Stephan Amend (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt  
28Maximilian Hornung (Ger) Mangertseder-Bachmei  
29Dominik Brändle (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
30Jan Oelerich (Ger) Nordrhein Westfalen  
31Henk-Jaap Moorlag (Ned) Netherlands National Team  
32Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei  
33Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team  
34Mart Van Blanken (Ned) Cycling Team Jo Piels  
35Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team  
36Julian Tucholl (Ger) Bianchi Berlin  
37Jonas Brödel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
38Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear  
39Jildert Boersma (Ned) Netherlands National Team  
40Jacob Fiedler (Ger) Bianchi Berlin  
41Yannick Bok (Ger) Nordrhein Westfalen  
42Florenz Knauer (Ger) Mangertseder-Bachmei  
43Sascha Wagner (Ger) Espoirs Robert Lange  
44Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels  
45Mustafa Sayar (Tur) Turkey National Team  
46Rainer Rettner (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
47Steven Lutschka (Ger) Team Stadler  
48Joel Zangerle (Lux) Luxembourg National Team  
49Thomas Koep (Ger) Nordrhein Westfalen  
50Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
51Mathias Fiedler (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
52Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
53Fabian Holzmeier (Ger) Mangertseder-Bachmei  
54Leon Commandeur (Ned) Line Lloyd Footwear  
55Rolf Nyborg Broge (Den) Reelight - Dänemark  
56Stefan Vreudenhil (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
57Robin Jose (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
58Matthias Steinmetz (Ger) Highworks Cycling Team  
59Benjamin Thomas (Ger) Espoirs Robert Lange  
60Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones  
61Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear  
62David Hesselbarth (Ger) Heizomat Mapei  
63Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team  
64David Heimpel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
65Alexander Egger (Aut) Austria National Team  
66Jacob Gye Madsen (Den) Reelight - Dänemark  
67David Wöhrer (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
68Florian Völk (Ger) Heizomat Mapei  
69Tom Wecker (Lux) Luxembourg National Team  
70Erik Groen (Ned) Netherlands National Team  
71Ugur Marmara (Tur) Turkey National Team  
72Heiko Breitwieser (Ger) Espoirs Robert Lange  
73Mirac Kal (Tur) Turkey National Team  
74Christopher Brand (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
75Karsten Hess (Ger) Thüringer Energie Team  
76Patrick Gretsch (Ger) Thüringer Energie Team  
77Holger Burkhardt (Ger) Mangertseder-Bachmei  
78Martin V.Pateringen (Ned) Line Lloyd Footwear  
79Stefan Mair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:01:16 
80Jan Moritz Müller (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
81Sebastian Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen0:01:21 
82Patrick Bercz (Ger) Seven Stones0:00:01 
83Marco Brus (Ned) Cycling Team Jo Piels  
84Bastian Faltin (Ger) Bianchi Berlin  
85Sebastian Herrmann (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg0:06:38 
86Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg  
87Benjamin Riemer (Ger) LKT Team Brandenburg  
88Ahmet Akdilek (Tur) Turkey National Team  
89Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team0:06:41 
90Robert Finkbeiner (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt0:07:35 
91Pascal Weerts (Ger) Bergstraße AC Weinheim0:00:01 
92Tom Kohn (Lux) Luxembourg National Team0:09:14 
93Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:10:19 
94Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels  
Sprint 1 - km 12.5 Grafenrheinfeld
1Maurice Calles (Ger) Seven Stones3pts
2Dominik Brändle (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol2 
3Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg1 
Sprint 2 - km 19.5 Sennfeld
1Marcel Kalz (Ger) Bianchi Berlin3pts
2Maurice Calles (Ger) Seven Stones2 
3Dominik Brändle (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol1 
Sprint 3 - km 28.6 Schwebheim
1Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei3pts
2Maurice Calles (Ger) Seven Stones2 
3Harry Kraft (Ger) Bergstraße AC Weinheim1 
Sprint 4 - km 37.6 Kolitzheim
1Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei3pts
2Patrick Gretsch (Ger) Thüringer Energie Team2 
3Maurice Calles (Ger) Seven Stones1 
Sprint 5 - Finish
1Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team5pts
2Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei4 
3Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg3 
4Jonas Schmeiser (Ger) Heizomat Mapei2 
5Franz Grassmann (Aut) Austria National Team1 
Mountain 1 - km 66.9 Zabelstein
1Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei4pts
2Kim Lachmann (Ger) Seven Stones2 
3Jakob Thiemeier (Ger) Espoirs Robert Lange1 
Mountain 2 - km 104.2 Zeiler Käpelle
1Jacob Fiedler (Ger) Bianchi Berlin4pts
2Ugur Marmara (Tur) Turkey National Team2 
3Kim Lachmann (Ger) Seven Stones1 
Teams
1Thüringer Energie Team10:32:50 
2Heizomat Mapei0:00:01 
3Austria National Team  
4Nordrhein Westfalen  
5Espoirs Robert Lange  
6Tyrol - Team Radland Tirol  
7Team Stadler  
8Netherlands National Team  
9Van Vliet EBH Elshof  
10Bianchi Berlin  
11Line Lloyd Footwear  
12Mangertseder-Bachmei  
13Turkey National Team  
14Reelight - Dänemark  
15Bergstraße AC Weinheim  
16Seven Stones  
17Cycling Team Jo Piels  
18Luxembourg National Team  
19LKT Team Brandenburg0:06:38 
20Veloclub Ratisbona Regensburg  
Final general classification
1Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team6:51:36 
2Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei0:00:01 
3Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:09 
4Kim Lachmann (Ger) Seven Stones0:00:17 
5Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team  
6Matthias Kizeki (Aut) Austria National Team  
7Frank Lütters (Ger) Nordrhein Westfalen  
8Daniel Rinner (Lie) Tyrol - Team Radland Tirol  
9Mark Schreurs (Ned) Line Lloyd Footwear  
10Björn Gollhardt (Ger) Bianchi Berlin  
11Yannick Bok (Ger) Nordrhein Westfalen  
12Sascha Wagner (Ger) Espoirs Robert Lange  
13Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
14Patrick Bercz (Ger) Seven Stones  
15Pascal Weerts (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
16Mart Van Blanken (Ned) Cycling Team Jo Piels0:00:20 
17Wesley Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:55 
18Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
19Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear  
20Thomas Koep (Ger) Nordrhein Westfalen  
21Mustafa Sayar (Tur) Turkey National Team  
22Franz Grassmann (Aut) Austria National Team0:02:09 
23Sebastian Scherf (Ger) Espoirs Robert Lange  
24Florian Bodenschatz (Ger) Team Stadler  
25André Benoit (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
26Selcuk Türkcetin (Tur) Turkey National Team  
27Remco Te Brake (Ned) Metec Cycling Team  
28Jonas Schmeiser (Ger) Heizomat Mapei  
29Jakob Thiemeier (Ger) Espoirs Robert Lange  
30Jonas Brödel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
31Nieck Busser (Ned) Netherlands National Team  
32Maximilian Hornung (Ger) Mangertseder-Bachmei  
33Julian Tucholl (Ger) Bianchi Berlin  
34Stephan Amend (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt  
35Henk-Jaap Moorlag (Ned) Netherlands National Team  
36Dominik Brändle (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
37Peter Claus (Ger) Team Stadler  
38Ben Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen  
39Jacob Fiedler (Ger) Bianchi Berlin  
40Rainer Rettner (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
41Rolf Nyborg Broge (Den) Reelight - Dänemark  
42Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team  
43Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team  
44Jacob Gye Madsen (Den) Reelight - Dänemark  
45Holger Burkhardt (Ger) Mangertseder-Bachmei  
46Bastian Faltin (Ger) Bianchi Berlin  
47Nicki Rasmussen (Den) Reelight - Dänemark  
48Florenz Knauer (Ger) Mangertseder-Bachmei  
49Marco Brus (Ned) Cycling Team Jo Piels  
50Jan Oelerich (Ger) Nordrhein Westfalen  
51Joel Zangerle (Lux) Luxembourg National Team  
52Leon Commandeur (Ned) Line Lloyd Footwear  
53David Hesselbarth (Ger) Heizomat Mapei  
54Mathias Fiedler (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
55Mirac Kal (Tur) Turkey National Team  
56Felix Rinker (Ger) Heizomat Mapei  
57Stefan Vreudenhil (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
58Erik Groen (Ned) Netherlands National Team  
59Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear  
60Martin V.Pateringen (Ned) Line Lloyd Footwear  
61Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
62Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels  
63Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones  
64Robin Jose (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
65Alexander Egger (Aut) Austria National Team  
66Steven Lutschka (Ger) Team Stadler  
67Fabian Holzmeier (Ger) Mangertseder-Bachmei  
68Benjamin Thomas (Ger) Espoirs Robert Lange  
69Florian Völk (Ger) Heizomat Mapei  
70Karsten Hess (Ger) Thüringer Energie Team  
71Christopher Brand (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
72Matthias Steinmetz (Ger) Highworks Cycling Team  
73Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team  
74David Heimpel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
75Ugur Marmara (Tur) Turkey National Team  
76Heiko Breitwieser (Ger) Espoirs Robert Lange  
77Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei0:02:21 
78Jildert Boersma (Ned) Netherlands National Team  
79Tom Wecker (Lux) Luxembourg National Team  
80David Wöhrer (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol  
81Patrick Gretsch (Ger) Thüringer Energie Team  
82Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:02:33 
83Jan Moritz Müller (Ger) Bergstraße AC Weinheim0:03:24 
84Sebastian Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen0:03:29 
85Stefan Mair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:03:36 
86Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg0:08:46 
87Sebastian Herrmann (Ger) Veloclub Ratisbona Regensburg  
88Ahmet Akdilek (Tur) Turkey National Team  
89Benjamin Riemer (Ger) LKT Team Brandenburg  
90Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team0:08:49 
91Tom Kohn (Lux) Luxembourg National Team0:11:34 
92Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:12:27 
93Robert Finkbeiner (Ger) Team PZ Racing RRC Endspurt0:15:11 
94Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:17:48 
Sprints classification
1Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei21pts
2Martin Gründer (Ger) LKT Team Brandenburg10 
3Sebastian May (Ger) Thüringer Energie Team9 
4Felix Rinker (Ger) Heizomat Mapei3 
5Dominik Brändle (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol3 
6Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team2 
7Matthias Kizeki (Aut) Austria National Team2 
8Jonas Schmeiser (Ger) Heizomat Mapei2 
9Patrick Gretsch (Ger) Thüringer Energie Team2 
10Kim Lachmann (Ger) Seven Stones1 
11Yannick Bok (Ger) Nordrhein Westfalen1 
12Franz Grassmann (Aut) Austria National Team1 
13Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team1 
Mountains classification
1Nils Plötner (Ger) Heizomat Mapei8pts
2Kim Lachmann (Ger) Seven Stones7 
3Jacob Fiedler (Ger) Bianchi Berlin4 
4Sebastian Hans (Ger) Heizomat Mapei2 
5Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones2 
6Ugur Marmara (Tur) Turkey National Team2 
7Lars Vierbergen (Ned) Van Vliet EBH Elshof1 
8Jakob Thiemeier (Ger) Espoirs Robert Lange1 
9Dominik Hrinkow (Aut) Austria National Team1 
Young rider classification
1Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team6:51:53 
2Daniel Rinner (Lie) Tyrol - Team Radland Tirol  
3Yannick Bok (Ger) Nordrhein Westfalen  
4Wesley Kreder (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:01:38 
5Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof  
6Thomas Koep (Ger) Nordrhein Westfalen  
7Sebastian Scherf (Ger) Espoirs Robert Lange0:01:52 
8Jonas Brödel (Ger) Bergstraße AC Weinheim  
9Henk-Jaap Moorlag (Ned) Netherlands National Team  
10Ben Sydlik (Ger) Nordrhein Westfalen  
11Nicki Rasmussen (Den) Reelight - Dänemark  
12Leon Commandeur (Ned) Line Lloyd Footwear  
13Erik Groen (Ned) Netherlands National Team  
14Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear  
15Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
16Robin Jose (Ger) FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz  
17Pit Schlechter (Lux) Luxembourg National Team  
18David Wöhrer (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:02:04 
19Stefan Mair (Aut) Tyrol - Team Radland Tirol0:03:19 
20Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg0:08:29 
21Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:12:10 
Teams classification
1Nordrhein Westfalen20:37:19 
2Thüringer Energie Team0:00:13 
3Seven Stones0:00:14 
4Van Vliet EBH Elshof0:01:38 
5Line Lloyd Footwear0:01:52 
6Heizomat Mapei0:02:06 
7Austria National Team  
8Espoirs Robert Lange  
9Bianchi Berlin  
10Bergstraße AC Weinheim  
11Cycling Team Jo Piels0:02:09 
12Tyrol - Team Radland Tirol0:02:18 
13Team Stadler0:03:58 
14Netherlands National Team  
15Mangertseder-Bachmei  
16Turkey National Team  
17Reelight - Dänemark  
18Luxembourg National Team0:04:10 
19LKT Team Brandenburg0:08:43 
20Veloclub Ratisbona Regensburg0:10:35 
Back to top