Serov sprints for final stage

Bochmann seals overall win

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Serov (Rus) Russian Federation3:30:30 
2Thomas Palmer (Aus) Drapac  
3Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal  
4Markus Eichler (Ger) Team NSP  
5Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn  
6Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
7Martin Weiss (Aut) Tyrol Team  
8Sven Nooytens (Bel)  
9Ivo Lux (Lux)  
10Jacques Dahm (Lux)  
11Joseph Lewis (Aus) Timor-Leste  
12Llewwellyn Kinch (GBr)  
13André Benoit (Ger)  
14Jacob Rathe (USA) United States Of America  
15Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal  
16Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO  
17Clément Lhotellerie (Fra)  
18Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
19Alexei Markov (Rus) Russian Federation  
20Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
21Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team  
22Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
23Anders Newbury (USA) United States Of America  
24Michael Vink (NZl) Timor-Leste  
25Clemens Fankhauser (Aut) Champion System  
26Stefan Fettes (Ger)  
27Tom Goovaerts (Bel)  
28Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
29Quentin Bertholet (Bel)  
30Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
31Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP  
32Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
33Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team  
34Matthias Mortka (Ger) Team NSP  
35Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
36Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team  
37Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
38Claude Wolter (Lux)  
39Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
40Man Chau Wai (HKg) Champion System  
41Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team  
42Lachlan Norris (Aus) Drapac  
43Gusty Bausch (Lux)  
44Dale Parker (Aus) Timor-Leste  
45Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO  
46Kim Michely (Lux)  
47Lawrence Warbasse (USA) United States Of America  
48John Bennett (USA) United States Of America  
49Bob Jungels (Lux) Luxembourg  
50Adam Phelan (Aus) Drapac  
51Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team  
52Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
53Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
54Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
55Deon Locke (Aus) Champion System  
56Floris Goesinnen (Ned) Drapac  
57Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
58Jens Van Bijlen (Bel)  
59Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
60Carter Jones (USA) Timor-Leste  
61Joe Dombroski (USA) Timor-Leste  
62Tom Schanen (Lux) Luxembourg  
63George Bennett (NZl) Timor-Leste  
64Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac  
65Benn Würth (Lux)  
66Philippe Herman (Lux)  
67Yu Takenouchi (Jpn)  
68Pit Schlechter (Lux) Luxembourg  
69Benjamin Höber (Ger)  
70Tom Kohn (Lux) Luxembourg  
71Hubert Jacques (Bel)  
72Olivier Laterza (Lux)  
73Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn  
74Robert Berk (Ned)  
75Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - LRO  
76Carson Miller (USA) United States Of America  
77Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
78Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
79Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP  
80Jerome Theis (Lux) Luxembourg  
81Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System  
82Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal  
83Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
84Thomas Opteynde (Bel)  
85Andreas Fließgarten (Ger)  
86Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
87Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
88Daniel Bintz (Lux)  
89Tom Wecker (Lux)  
90Adam Semple (Aus) Drapac  
91Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
92Roger Beuchat (Swi) Champion System0:00:22 
93Victor Manakov (Rus) Russian Federation0:00:27 
94Jeroen Socquet (Bel)  
95Karsten Keuneche (Ger)0:01:04 
96Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation0:01:20 
97Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:01:53 
98Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn0:01:55 
99Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:02:03 
100Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:04:55 
101Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn0:09:45 
102Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
103Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
DNFSteve Fries (Lux)  
DNFJérôme Junker (Lux)  
DNFLudovic Capelle (Bel)  
DNFKelian Lankester (Ned)  
DNFPieter Scheerens (Ned)  
DNFChristian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
DNFKristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn  
DNFMarcel Delisser (USA) United States Of America  
DNFIvan Kovalev (Rus) Russian Federation  
DNFSimon Finucane (NZl)  
DNSJasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
DNSJorne Videler (Ned)  
DNSMarkus Fothen (Ger) Team NSP  
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO15:25:53 
2Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team0:00:18 
3Bob Jungels (Lux) Luxembourg0:00:19 
4Clément Lhotellerie (Fra)  
5Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal0:00:48 
6Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:53 
7Lawrence Warbasse (USA) United States Of America0:01:09 
8Joe Dombroski (USA) Timor-Leste0:01:13 
9Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:01:22 
10Adam Semple (Aus) Drapac0:01:37 
11Lachlan Norris (Aus) Drapac0:01:39 
12Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:01:52 
13Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:03:29 
14Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal0:03:36 
15Markus Eichler (Ger) Team NSP0:03:38 
16Dale Parker (Aus) Timor-Leste0:03:44 
17Jacob Rathe (USA) United States Of America0:03:47 
18Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn0:03:48 
19Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
20Tom Goovaerts (Bel)0:03:51 
21Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:03:54 
22George Bennett (NZl) Timor-Leste0:03:56 
23Anders Newbury (USA) United States Of America0:04:27 
24Adam Phelan (Aus) Drapac0:04:47 
25Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:04:52 
26Quentin Bertholet (Bel)0:04:56 
27Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - LRO0:05:19 
28Roger Beuchat (Swi) Champion System0:06:32 
29Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:06:39 
30Alexander Serov (Rus) Russian Federation0:07:06 
31Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:10:11 
32Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
33Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
34Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal0:10:25 
35Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
36Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:10:46 
37Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:10:49 
38Benn Würth (Lux)0:10:53 
39Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:11:04 
40Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:11:24 
41Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:11:41 
42Tom Kohn (Lux) Luxembourg0:12:08 
43Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:12:10 
44Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP0:12:13 
45Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:14:14 
46Joseph Lewis (Aus) Timor-Leste0:14:31 
47Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team0:14:36 
48André Benoit (Ger)0:14:46 
49Claude Wolter (Lux)0:17:07 
50Philippe Herman (Lux)0:17:37 
51Carter Jones (USA) Timor-Leste0:17:45 
52Alexei Markov (Rus) Russian Federation  
53Deon Locke (Aus) Champion System0:17:59 
54Sven Nooytens (Bel)  
55Carson Miller (USA) United States Of America0:18:10 
56John Bennett (USA) United States Of America0:18:13 
57Ivo Lux (Lux)0:18:15 
58Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:18:17 
59Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac0:18:24 
60Jens Van Bijlen (Bel)0:18:26 
61Gusty Bausch (Lux)0:18:31 
62Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team0:18:35 
63Man Chau Wai (HKg) Champion System0:18:37 
64Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:18:52 
65Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal0:19:42 
66Olivier Laterza (Lux)  
67Matthias Mortka (Ger) Team NSP0:20:03 
68Victor Manakov (Rus) Russian Federation0:20:11 
69Pit Schlechter (Lux) Luxembourg0:20:44 
70Michael Vink (NZl) Timor-Leste0:23:40 
71Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:24:12 
72Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:24:15 
73Llewwellyn Kinch (GBr)0:24:28 
74Martin Weiss (Aut) Tyrol Team0:24:32 
75Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team0:24:34 
76Daniel Bintz (Lux)0:24:36 
77Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:24:37 
78Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:24:41 
79Kim Michely (Lux)0:24:45 
80Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn0:24:47 
81Thomas Palmer (Aus) Drapac  
82Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:24:57 
83Hubert Jacques (Bel)0:25:10 
84Andreas Fließgarten (Ger)0:25:15 
85Yu Takenouchi (Jpn)0:25:33 
86Thomas Opteynde (Bel)0:26:04 
87Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation0:26:18 
88Robert Berk (Ned)0:26:51 
89Jeroen Socquet (Bel)0:27:05 
90Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn0:31:38 
91Tom Schanen (Lux) Luxembourg0:33:45 
92Jacques Dahm (Lux)0:34:15 
93Benjamin Höber (Ger)0:35:12 
94Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP0:35:18 
95Jerome Theis (Lux) Luxembourg0:35:31 
96Stefan Fettes (Ger)  
97Tom Wecker (Lux)0:35:43 
98Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:36:22 
99Karsten Keuneche (Ger)0:37:46 
100Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:38:50 
101Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn0:39:14 
102Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:41:30 
103Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:55:12 
Back to top