Giro d'Italia: Orica-GreenEdge win team time trial

Porte loses time on GC rivals

Orica GreenEdge stormed to victory on the opening stage of this year's Giro d'Italia with an impressive and disciplined ride in the team time trial.

The Australian WorldTour team scorched over the 17.6 kilometre course between San Lorenzo al Mare and Sanremo in a time of 19:26 to put Simon Gerrans into the first maglia rosa of this year's race. Tinkoff-Saxo fell short by 7 seconds, with Astana in third at 13 seconds.

Orica was second fastest at the intermediate time check at 9.9km behind Tinkoff Saxo, but held their nerve and their line to push Fabio Aru and his Astana team off the top of the leader board with Gerrans leading them home.

"I think technically we can be very happy," Gerrans said at the line. "We set a really fast time, and left it all out there.

"It was planned that I would be the first over the line. It's an enormous honour to wear the Maglia Rosa. This team has built a reputation for Team Time Trials, and we have some real specialists here, so this result is a credit to them."

Alberto Contador's Tinkoff Saxo stormed through the intermediate check to briefly lead and threaten Orica's defence of the TTT crown they won at the Giro last year, but the Russian team faltered in the closing stages, even dropping Contador briefly. They lost Italian veteran Ivan Basso in the closing stages and were down to six riders as they raced through the final kilometre of the stage.

They regrouped with Micahel Rogers marshalling the team, and although they consistently lost time in the closing kilometres, they were able to hang on for second place on the stage

For Gerrans, the win marked an incredible turn around in what has been a difficult season for the former Liège-Bastogne-Liège and Milan-San Remo winner.

He broke a collarbone in December and missed the Tour Down Under, a race he has targeted and won in the past. He also crashed in his first race back, Strade Bianche, breaking his elbow, but he was integral to his team's ride today and duly pulled on the pink jersey, not far from where he won Milan-San Remo.

"Hopefully my season starts again today. It's been very hard so far but hopefully there are really good things to come," Gerrans said.

In the battle for the maglia rosa Alberto Contador took an early advantage over some of his closet rivals with Aru six seconds down and Uran's Etixx-QuickStep team finishing fourth and losing twelve seconds to the Spaniard. However, Richie Porte and Team Sky suffered most, finishing ninth on the stage and losing twenty seconds to the Tinkoff Saxo leader.

Expert Analysis: Bobby Julich

For Richie a 20” head start given up to Alberto will be important. Saying that, I don’t think that there are many people out there that love the sport of cycling, who aren’t happy for Simon Gerrans after all he has been through this year.

With the first week set up like it is, and Simon riding well, GreenEdge could possibly hold onto the jersey for a week. I don’t think that many of the other GC teams would complain.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Orica GreenEdge0:19:26 
3Astana Pro Team0:00:13 
4Etixx - Quick-Step0:00:19 
5Movistar Team0:00:21 
6BMC Racing Team0:00:25 
7IAM Cycling  
9Team Sky0:00:27 
10Team Katusha  
11Trek Factory Racing0:00:29 
12Lotto Soudal  
13Team LottoNL-Jumbo0:00:36 
14Bardiani CSF0:00:37 
15CCC Sprandi Polkowice0:00:45 
16AG2R La Mondiale0:00:48 
17Team Giant-Alpecin0:00:49 
18Southeast Pro Cycling0:00:52 
19Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:00:53 
20Nippo - Vini Fantini0:00:57 
22Androni Giocattoli0:01:03 
General classification after stage
#Rider Name (Country) TeamResult
1Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge0:19:26 
2Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge  
3Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge  
4Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge  
5Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge  
6Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge  
7Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo0:00:07 
8Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo  
9Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo  
10Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo  
11Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo  
12Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo  
13Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team0:00:13 
14Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team  
15Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team  
16Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team  
17Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
18Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team  
19Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team  
20Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team  
21Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team  
22Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step0:00:19 
23Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step  
24Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step  
25Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step  
26Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step  
27Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step  
28Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team0:00:21 
29Jesus Herrada (Spa) Movistar Team  
30Ion Izagirre (Spa) Movistar Team  
31Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team  
32Benat Intxausti (Spa) Movistar Team  
33Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team  
34Igor Anton (Spa) Movistar Team  
35Andrey Amador (CRc) Movistar Team  
36Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling0:00:25 
37Stef Clement (Ned) IAM Cycling  
38Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling  
39Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling  
40Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling  
41Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team  
42Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team  
43Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team  
44Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team  
45Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team  
46Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team  
47Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team  
48Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team  
49Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team  
50Francis Mourey (Fra) FDJ.fr0:00:26 
51Murilo Antonio Fischer (Bra)  
52Alexandre Geniez (Fra)  
53Kévin Reza (Fra)  
54Kenny Elissonde (Fra)  
55Anthony Roux (Fra)  
56Leopold Konig (Cze) Team Sky0:00:27 
57Richie Porte (Aus) Team Sky  
58Salvatore Puccio (Ita) Team Sky  
59Elia Viviani (Ita) Team Sky  
60Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky  
61Mikel Nieve (Spa) Team Sky  
62Sebastian Henao (Col) Team Sky  
63Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky  
64Yury Trofimov (Rus) Team Katusha  
65Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha  
66Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha  
67Luca Paolini (Ita) Team Katusha  
68Alexander Porsev (Rus) Team Katusha  
69Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha  
70Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing0:00:29 
71Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing  
72Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing  
73Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing  
74Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing  
75Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal  
76Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal  
77Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal  
78André Greipel (Ger) Lotto Soudal  
79Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal  
80Roger Kluge (Ger) IAM Cycling0:00:34 
81Robert Wagner (Ger) Team LottoNL-Jumbo0:00:36 
82Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
83Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
84Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
85Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
86Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
87Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
88Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF0:00:37 
89Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF  
90Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF  
91Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF  
92Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF  
93Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF  
94Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF  
95Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF  
96Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo0:00:39 
97Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling0:00:43 
98Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing0:00:45 
99Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
100Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
101Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
102Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice  
103Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice  
104Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
105Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
106Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
107Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale0:00:48 
108Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale  
109Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale  
110Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale  
111Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale  
112Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale  
113Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale  
114Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin0:00:49 
115Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin  
116Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin  
117Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin  
118Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin  
119Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin  
120Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal0:00:50 
121Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:52 
122Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling  
123Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling  
124Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling  
125Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling  
126Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling  
127Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling  
128Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:00:53 
129Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
130Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
131Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
132Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
133Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
134Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team  
135Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice0:00:55 
136Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling0:00:56 
137Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:57 
138Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini  
139Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
140Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini  
141Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
142Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini  
143Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
144Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida0:00:59 
145Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida  
146Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida  
147Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida  
148Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida  
149Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida  
150Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice0:01:00 
151Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge  
152Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli0:01:03 
153Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli  
154Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli  
155Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli  
156Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli  
157Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli  
158Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli0:01:05 
159Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini0:01:09 
160Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:01:10 
161Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini0:01:12 
162Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal0:01:15 
163Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF0:01:21 
164Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:01:25 
165David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step0:01:27 
166Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo  
167Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli0:01:41 
168Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr0:01:48 
169Jussi Veikkanen (Fin)  
170Arnaud Courteille (Fra)  
171Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling0:01:56 
172Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing0:01:57 
173Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha0:02:13 
174Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha  
175Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge0:02:15 
176Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge  
177Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo0:02:24 
178Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin0:02:27 
179Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal0:02:30 
180Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida0:02:32 
181Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin0:02:33 
182Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin  
183Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli0:02:43 
184Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling0:02:45 
185Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale0:02:46 
186Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale  
187Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:03:02 
188Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing0:03:06 
189Dayer Quintana (Col) Movistar Team0:03:07 
190Bernhard Eisel (Aut) Team Sky0:03:09 
191Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida0:03:11 
192Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing0:03:20 
193Gang Xu (Chn) Lampre-Merida0:03:21 
194Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step0:03:28 
195Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step  
196Sander Armee (Bel) Lotto Soudal0:03:31 
197Ramon Carretero (Pan) Southeast Pro Cycling0:03:53 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Orica GreenEdge0:19:26 
3Astana Pro Team0:00:13 
4Etixx - Quick-Step0:00:19 
5Movistar Team0:00:21 
6BMC Racing Team0:00:25 
7IAM Cycling  
9Team Sky0:00:27 
10Team Katusha  
11Trek Factory Racing0:00:29 
12Lotto Soudal  
13Team LottoNL-Jumbo0:00:36 
14Bardiani CSF0:00:37 
15CCC Sprandi Polkowice0:00:45 
16AG2R La Mondiale0:00:48 
17Team Giant-Alpecin0:00:49 
18Southeast Pro Cycling0:00:52 
19Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:00:53 
20Nippo - Vini Fantini0:00:57 
22Androni Giocattoli0:01:03 
Team points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Orica GreenEdge50 pts
3Astana Pro Team25 
4Etixx - Quick-Step18 
5Movistar Team14 
6IAM Cycling12 
7BMC Racing Team10 
9Team Sky7 
10Team Katusha6 
11Trek Factory Racing5 
12Lotto Soudal4 
13Team LottoNL-Jumbo3 
14Bardiani CSF2 
15CCC Sprandi Polkowice1 


Related Articles

Back to top