TechPowered By

More tech

2014 Halle-Ingooigem startlist

By:
Cycling News
Published:
June 25, 2014, 6:26 BST,
Updated:
June 25, 2014, 6:28 BST
Race:
Halle-Ingooigem

Official starters as of June 25, 2014

 

Trek Factory Racing
# Rider Name (Country) Team  
1 Stijn Devolder (Bel)    
2 Danilo Hondo (Ger)    
3 Fabio Silvestre (Por)    
4 Jasper Stuyven (Bel)    
5 Boy van Poppel (Ned)    
6 Danny van Poppel (Ned)    
7 Kristof Vandewalle (Bel)    
Lotto - Belisol
# Rider Name (Country) Team  
11 Kris Boeckmans (Bel)    
12 Stig Broeckx (Bel)    
13 Sean De Bie (Bel)    
14 Jens Debusschere (Bel)    
15 Pim Ligthart (Ned)    
16 Jurgen Roelandts (Bel)    
17 Boris Vallee (Bel)    
18 Jonas Van Genechten (Bel)    
Omega Pharma - Quick Step
# Rider Name (Country) Team  
21 Kevin De Weert (Bel)    
22 Iljo Keisse (Bel)    
23 Nikolas Maes (Bel)    
24 Gianni Meersman (Bel)    
25 Serge Pauwels (Bel)    
26 Pieter Serry (Bel)    
27 Guillaume Van Keirsbulck (Bel)    
28 Stijn Vandenbergh (Bel)    
FDJ.fr
# Rider Name (Country) Team  
31 William Bonnet (Fra)    
32 David Boucher (Bel)    
33 Sébastien Chavanel (Fra)    
34 Mickael Delage (Fra)    
35 Arnaud Démare (Fra)    
36 Francis Mourey (Fra)    
37 Yohan Offredo (Fra)    
38 Benoît Vaugrenard (Fra)    
Giant-Shimano
# Rider Name (Country) Team  
41 Jonas Ahlstrand (Swe)    
42 Brian Bulgac (Ned)    
43 Thomas Damuseau (Fra)    
44 Bert De Backer (Bel)    
45 Dries Devenyns (Bel)    
46 Thierry Hupond (Fra)    
47 Cheng Ji (Chn)    
48 Sea Keong Loh (Mas)    
Belgium
# Rider Name (Country) Team  
51 Greg Van Avermaet (Bel)    
52 Sep Vanmarcke (Bel)    
53 Nick Nuyens (Bel)    
54 Jens Keukeleire (Bel)    
55 Ben Hermans (Bel)    
56 Kevyn Ista (Bel)    
57 Klaas Lodewyck (Bel)    
Topsport Vlaanderen - Baloise
# Rider Name (Country) Team  
61 Pieter Jacobs (Bel)    
62 Yves Lampaert (Bel)    
63 Jonas Rickaert (Bel)    
64 Thomas Sprengers (Bel)    
65 Edward Theuns (Bel)    
66 Gijs Van Hoecke (Bel)    
67 Kenneth Vanbilsen (Bel)    
68 Pieter Vanspeybrouck (Bel)    
Wanty – Groupe Gobert
# Rider Name (Country) Team  
71 Jan Ghyselinck (Bel)    
72 Roy Jans (Bel)    
73 Wesley Kreder (Ned)    
74 Björn Leukemans (Bel)    
75 Frederique Robert (Bel)    
76 Nico Sijmens (Bel)    
77 James Vanlandschoot (Bel)    
78 Frederik Veuchelen (Bel)    
Androni Giocattoli
# Rider Name (Country) Team  
81 Omar Bertazzo (Ita)    
82 Tiziano Dall'Antonia (Ita)    
83 Matteo Di Serafino (Ita)    
84 Marco Frapporti (Ita)    
85 Johnny Hoogerland (Ned)    
86 Nicola Testi (Ita)    
87 Kenny Robert Van Hummel (Ned)    
88 Andrea Zordan (Ita)    
Cofidis, Solutions Crédits
# Rider Name (Country) Team  
91 Jérémy Bescond (Fra)    
92 Edwig Cammaerts (Bel)    
93 Julien Fouchard (Fra)    
94 Adrien Petit (Fra)    
95 Stéphane Poulhies (Fra)    
96 Clément Venturini (Fra)    
97 Louis Verhelst (Bel)    
98 Romain Zingle (Bel)    
Roubaix Lille Metropole
# Rider Name (Country) Team  
101 Rudy Barbier (Fra)    
102 Timothy Dupont (Bel)    
103 Quentin Jauregui (Fra)    
104 Rudy Kowalski (Fra)    
105 Romain Pillon (Fra)    
106 Baptiste Planckaert (Bel)    
107 Maxime Vantomme (Bel)    
108 Franck Vermeulen (Fra)    
An Post - Chain Reaction
# Rider Name (Country) Team  
111 Shane Archbold (NZl)    
112 Kevin Claeys (Bel)    
113 Owain Doull (GBr)    
114 Sean Downey (Irl)    
115 Wout Franssen (Bel)    
116 Aaron Gate (NZl)    
117 Mark McNally (GBr)    
118 Robert-Jon McCarthy (Aus)    
Josan - To Win Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
121 Dries De Bondt (Bel)    
122 Angelo De Clercq (Bel)    
123 Niels De Rooze (Bel)    
124 Dirk Finders (Bel)    
125 Niels Reynvoet (Bel)    
126 Klaas Sys (Bel)    
127 Ian Vansumere (Bel)    
128 Benjamin Verraes (Bel)    
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
# Rider Name (Country) Team  
131 Jim Aernouts (Bel)    
132 Dominique Cornu (Bel)    
133 Tim Merlier (Bel)    
134 Kevin Pauwels (Bel)    
135 Dieter Vanthourenhout (Bel)    
136 Michael Vanthourenhout (Bel)    
137 Klaas Vantornout (Bel)    
138 Gianni Vermeersch (Bel)    
T.Palm - Pôle Continental Wallon
# Rider Name (Country) Team  
141 Jonathan Baratto (Bel)    
142 Julien Deschesne (Bel)    
143 Axel Gremelpont (Bel)    
144 Toshoni Van Craen (Bel)    
145 Glenn Van De Maele (Bel)    
146 Maxime Vekeman (Bel)    
147 Tom Vessey (NZl)    
148 Andrew Ydens (Bel)    
Team 3M
# Rider Name (Country) Team  
151 Gert-Jan De Vos (Bel)    
152 Gerry Druyts (Bel)    
153 Egidijus Juodvalkis (Ltu)    
154 Sebastiaan Pot (Ned)    
155 Christophe Sleurs (Bel)    
156 Timothy Stevens (Bel)    
157 Tim Vanspeybroek (Bel)    
158 Michael Vingerling (Ned)    
Team Stuttgart
# Rider Name (Country) Team  
161 Jack Cummings (Aus)    
162 Nikodemus Holler (Ger)    
163 Kai Kautz (Ger)    
164 Alexander Krieger (Ger)    
165 Georg Loef (Ger)    
166 Tino Thömel (Ger)    
167 Max Walsleben (Ger)    
168 Marcel Weber (Ger)    
Telenet - Fidea
# Rider Name (Country) Team  
171 Toon Aerts (Bel)    
172 Tom Meeusen (Bel)    
173 Daan Soete (Bel)    
174 Thijs Van Amerongen (Ned)    
175 Corne Van Kessel (Ned)    
176 Jens Vandekinderen (Bel)    
177 Bart Wellens (Bel)    
178 Niels Wubben (Ned)    
Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
# Rider Name (Country) Team  
181 Joeri Adams (Bel)    
182 Sander Cordeel (Bel)    
183 Kevin Hulsmans (Bel)    
184 Sam Lennertz (Bel)    
185 Rob Peeters (Bel)    
186 Rob Ruijgh (Ned)    
187 Alphonse Vermote (Bel)    
188 Nick Wynants (Bel)    
Veranclassic - Doltcini
# Rider Name (Country) Team  
191 Darijus Dzervus (Ltu)    
192 Gorik Gardeyn (Bel)    
193 Tom Goovaerts (Bel)    
194 Wouter Mol (Ned)    
195 Rick Ottema (Ned)    
196 Bob Schoonbroodt (Ned)    
197 Joeri Stallaert (Bel)    
198 Sascha Weber (Ger)    
Verandas Willems
# Rider Name (Country) Team  
201 Gaetan Bille (Bel)    
202 Walt De Winter (Bel)    
203 Jelle Mannaerts (Bel)    
204 Olivier Pardini (Bel)    
205 Floris Smeyers (Bel)    
206 Niels Van Dyck (Bel)    
207 Nicolas Vereecken (Bel)    
208 Willem Wauters (Bel)    
Wallonie - Bruxelles
# Rider Name (Country) Team  
211 Frédéric Amorison (Bel)    
212 Olivier Chevalier (Bel)    
213 Sébastien Delfosse (Bel)    
214 Antoine Demoitie (Bel)    
215 Boris Dron (Bel)    
216 Jonathan Dufrasne (Bel)    
217 Loic Pestiaux (Bel)    
218 Christophe Premont (Bel)    

Back to top