Simunek breaks Stybar's winning streak

Czech round ends world champion's wins at 7

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Radomir Simunek Jr. (Cze) BKCP-Powerplus1:03:05 
2Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet EBH Elshof0:00:02 
3Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:00:11 
4Zdenek Štybar (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team0:00:12 
5Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus0:00:18 
6Pirmin Lang (Swi)0:00:19 
7Ondrej Bambula (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor0:00:20 
8Christian Heule (Swi) Champion System LBS0:00:22 
9Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB-Racing0:00:26 
10Martin Zlámalík (Cze) Sunweb - Revor0:00:27 
11Fabio Ursi (Ita)0:00:29 
12Petr Dlask (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team0:00:39 
13David Kášek (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor0:00:42 
14Robert Gavenda (Svk) Telenet-Fidea Cycling Team0:00:59 
15Jiri Friedl (Cze)0:01:43 
16Lubomir Petrus (Cze)0:01:44 
17Michael Boroš (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor0:01:45 
18Václav Metlicka (Svk) Johnson Controls Aš Mb0:01:46 
19Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica0:01:49 
20Radek Polnicky (Cze)0:01:51 
21Matej Lasák (Cze) Max Cursor0:02:04 
22Milan Spešný (Cze) S&H Superior Mtb Team0:02:18 
23Tomáš Podrazil (Cze) TJ Sokol Holé Vrchy0:02:20 
24Jan Nesvadba (Cze) KC Kooperativa Sg Jablonec N.N0:02:21 
25Tomáš Paprstka (Cze) Scott Cycling Team Kolín0:02:33 
26Ivan Rybarik (Cze)0:03:11 
27Ivo Plevák (Cze) Max Cursor0:03:15 
28Robert Glajza (Svk) BKP0:03:22 
29Karel Nepraš (Cze) Ack Stará Ves N. Ondrejnicí0:03:26 
30Josef Soukup (Cze)0:03:57 
31Bretislav Rohel (Cze) Forman Cycling Team0:04:01 
32Toni Bretschneider (Ger) Velo-Club Rheinhessen0:04:14 
33Petr Cirkl (Cze) Velo - Club Cirkl Netolice0:05:25 
34Michal Šimerle (Cze) KC Kooperativa Sg Jablonec N.N0:05:27 
35Michal Benda (Cze) Johnson Controls Aš Mb0:05:31 
36Stanislav Bambula (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor0:05:33 
37Jaroslav Musil (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor0:05:34 
38Michal Malík (Cze) KC Kooperativa Sg Jablonec N.N0:06:13 
39Jiri Krivanek (Cze)0:07:09 
40Andrej Zimany (Svk)  
41Pavel Gonda (Cze)  
42Vojtech Papež (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor  
43Roland Mörx (Aut) Arbö Radsport Kiesl  
44Josef Tomek (Cze) Kolík Tj Bohumín  
45Pavel Jelínek (Cze)  
46Václav Svatoš (Cze) Tj Sokol Holé Vrchy  
47David Kramár (Cze)  
48Lukáš Mitas (Cze) RBB Invest Jindr. Hradec  
49Jan Kec (Cze) SP Kolo  
50Tomáš Holický (Cze) RBB Invest Jindr. Hradec  
51Marek Farkaš (Cze) Tj Lokomotiva Beroun  
DNFJirí Polnický (Cze) Sunweb - Revor  
DNFKarel Hník (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
DNFVladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls Aš Mb  
DNFMilan Barenyi (Svk)  
DNFMartin Hunal (Cze)  

Related Articles

Back to top