Howard wins Tour de Slovaquie

Bonus seconds for sprint push Aussie over the top

Full Results
1Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Capinordic2:38:50 
2Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
3Leigh Howard (Aus) Australia National Team  
4Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
5Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
6Ján Valach (Svk) Slovakian National Team  
7Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida  
8Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team  
9Kristofers Racenajs (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team  
10Robert Bengsch (Ger) German National Team  
11Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
12Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:04 
13Fredrik Ericsson (Swe) Team Capinordic  
14Roman Broniš (Svk) CK Windoor's Pribram  
15Jacek Morajko (Pol) Poland National Team  
16Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
17Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
18Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida  
19Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
20Ladislav Fabišovský (Cze) AC Sparta Praha  
21Taavi Selder (Est) Rietumu Bank Riga Club Team  
22Zdenek Štýbar (Cze) Fidea Cycling Team0:00:09 
23Róbert Gavenda (Svk) Fidea Cycling Team0:00:49 
24Konrad Czajkowski (Pol) Poland National Team0:00:52 
25Kamil Zielinski (Pol) Poland National Team  
26Denis Lozinskiy (Rus) Moscow  
27Timon Seubert (Ger) German National Team0:00:54 
28Vincent Baestaens (Bel) Fidea Cycling Team0:00:55 
29Jurco Matej (Svk) Slovakian National Team  
30Lucas Persson (Swe) Team Capinordic  
31Michael Matthews (Aus) Australia National Team  
32Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida  
33Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg  
34Rostislav Krotký (Cze) AC Sparta Praha  
35Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
36Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg  
37Timothy Roe (Aus) Australia National Team  
38Róbert Nagy (Svk) Slovakian National Team  
39Nebojsa Jovanovic (Srb) AC Sparta Praha  
40Rida Cador (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:01:00 
41Richard Faltus (Cze) AC Sparta Praha0:01:36 
42Jaroslaw Marycz (Pol) Poland National Team0:07:55 
43Andreas Linden (Swe) Team Capinordic0:09:54 
44Martin Boubal (Cze) CK Windoor's Pribram  
45Jakub Novák (Svk) CK Windoor's Pribram  
46Maroš Kovác (Svk) Dukla Trencin Merida  
47Tomáš Danacík (Cze) CK Windoor's Pribram  
48Ján Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida  
49Fabien Wolf (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
50Lukas Rohner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
51Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
52Marek Canecký (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
53Jakub Kratochvíla (Cze) CK Windoor's Pribram  
54Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic  
55Ilya Syrtsev (Rus) Moscow  
56Jozef Palcák (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
57Ondrej Pávek (Cze) AC Sparta Praha  
58Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
59Adrian Honkisz (Pol) Poland National Team  
60Dimitriy Sorokin (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team  
61Martin Pedersen (Den) Team Capinordic  
62Marcel Kalz (Ger) German National Team0:16:57 
63Theo Reinhardt (Ger) German National Team  
64Ivan Víglaský (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
65Kalvis Eisaks (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team  
66Indulis Bekmanis (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team  
67Peter Košút (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
68Miloš Masný (Svk) Slovakian National Team  
69Jirí Šíbl (Cze) CK Windoor's Pribram0:17:00 
70Sergey Valinin (Rus) Moscow  
71Erik Mohs (Ger) German National Team0:17:05 
72Thomas Juhas (Ger) German National Team  
73Martin Uher (Cze) AC Sparta Praha0:18:38 
74Evgeny Kovalev (Rus) Moscow  
75Andrey Klyuev (Rus) Moscow  
DNFQuentin Bertholet (Bel) Fidea Cycling Team  
DNFBart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team  
DNFTravis Meyer (Aus) Australia National Team  
DNFMathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFRobert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFRadoslaw Kwiatkowski (Pol) Poland National Team  
Sprint 1
1Michael Matthews (Aus) Australia National Team3pts
2Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida2 
3Marek Canecký (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team1 
Sprint 2
1Lucas Persson (Swe) Team Capinordic3pts
2Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida2 
3Marek Canecký (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team1 
Mountain 1
1Jacek Morajko (Pol) Poland National Team7pts
2Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia4 
3Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei2 
Mountain 2
1Jacek Morajko (Pol) Poland National Team4pts
2Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia2 
3Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia1 
Teams
1Miche - Silver Cross - Selle Italia7:56:34 
2Fidea Cycling Team0:00:54 
3Team Capinordic0:00:55 
4Dukla Trencin Merida  
5Atlas-Romer's Hausbäckerei0:01:00 
6Poland National Team0:01:44 
7Australia National Team0:01:46 
8Slovakian National Team  
9LKT Team Brandenburg  
10AC Sparta Praha0:01:50 
11Rietumu Bank Riga Club Team0:09:54 
12German National Team0:17:47 
13CK Windoor's Pribram0:19:48 
14Moscow0:27:42 
15CK Banská Bystrica - Club Team0:29:38 
General classification after stage 5
1Leigh Howard (Aus) Australia National Team14:08:59 
2Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:03 
3Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:15 
4Robert Bengsch (Ger) German National Team0:00:29 
5Jacek Morajko (Pol) Poland National Team0:00:37 
6Fredrik Ericsson (Swe) Team Capinordic0:00:44 
7Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:01:03 
8Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:01:12 
9Roman Broniš (Svk) CK Windoor's Pribram0:01:15 
10Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:01:24 
11Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida0:01:26 
12Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:01:30 
13Timon Seubert (Ger) German National Team0:01:36 
14Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Capinordic0:01:45 
15Timothy Roe (Aus) Australia National Team0:01:56 
16Ján Valach (Svk) Slovakian National Team0:02:23 
17Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:28 
18Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:03:42 
19Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg0:04:14 
20Kamil Zielinski (Pol) Poland National Team0:04:25 
21Nebojsa Jovanovic (Srb) AC Sparta Praha0:04:26 
22Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida0:05:42 
23Michael Matthews (Aus) Australia National Team0:06:38 
24Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team0:09:43 
25Zdenek Štýbar (Cze) Fidea Cycling Team0:10:47 
26Lucas Persson (Swe) Team Capinordic0:10:53 
27Kristofers Racenajs (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:11:12 
28Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:11:29 
29Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg0:11:56 
30Róbert Gavenda (Svk) Fidea Cycling Team0:12:36 
31Adrian Honkisz (Pol) Poland National Team0:13:51 
32Vincent Baestaens (Bel) Fidea Cycling Team0:14:49 
33Jaroslaw Marycz (Pol) Poland National Team0:17:05 
34Konrad Czajkowski (Pol) Poland National Team0:19:00 
35Ján Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida0:19:24 
36Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic0:21:36 
37Martin Boubal (Cze) CK Windoor's Pribram0:22:49 
38Ilya Syrtsev (Rus) Moscow0:23:38 
39Jozef Palcák (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:23:45 
40Jakub Novák (Svk) CK Windoor's Pribram0:24:21 
41Martin Pedersen (Den) Team Capinordic0:24:36 
42Ladislav Fabišovský (Cze) AC Sparta Praha0:26:10 
43Rida Cador (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:26:51 
44Jurco Matej (Svk) Slovakian National Team0:29:00 
45Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:29:15 
46Maroš Kovác (Svk) Dukla Trencin Merida0:29:23 
47Jirí Šíbl (Cze) CK Windoor's Pribram0:30:20 
48Andrey Klyuev (Rus) Moscow0:30:54 
49Sergey Valinin (Rus) Moscow0:31:02 
50Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:31:08 
51Indulis Bekmanis (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:32:57 
52Kalvis Eisaks (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:33:19 
53Marcel Kalz (Ger) German National Team0:33:42 
54Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida0:35:18 
55Taavi Selder (Est) Rietumu Bank Riga Club Team0:35:23 
56Erik Mohs (Ger) German National Team0:36:14 
57Róbert Nagy (Svk) Slovakian National Team0:37:06 
58Andreas Linden (Swe) Team Capinordic0:37:49 
59Rostislav Krotký (Cze) AC Sparta Praha0:37:56 
60Denis Lozinskiy (Rus) Moscow0:39:28 
61Richard Faltus (Cze) AC Sparta Praha0:39:29 
62Evgeny Kovalev (Rus) Moscow0:43:13 
63Ondrej Pávek (Cze) AC Sparta Praha0:45:11 
64Fabien Wolf (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:46:11 
65Marek Canecký (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:47:56 
66Dimitriy Sorokin (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:48:01 
67Tomáš Danacík (Cze) CK Windoor's Pribram0:49:47 
68Lukas Rohner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:51:58 
69Jakub Kratochvíla (Cze) CK Windoor's Pribram0:52:09 
70Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:53:27 
71Miloš Masný (Svk) Slovakian National Team0:54:40 
72Peter Košút (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:55:11 
73Thomas Juhas (Ger) German National Team1:00:23 
74Ivan Víglaský (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team1:00:57 
75Martin Uher (Cze) AC Sparta Praha1:15:51 
Mountains classification
1Jacek Morajko (Pol) Poland National Team29pts
2Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida12 
3Fabien Wolf (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei9 
4Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia9 
5Lucas Persson (Swe) Team Capinordic8 
6Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia7 
7Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg4 
8Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei4 
9Jurco Matej (Svk) Slovakian National Team4 
10Timon Seubert (Ger) German National Team3 
11Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia2 
12Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg2 
13Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei2 
Sprint classification
1Leigh Howard (Aus) Australia National Team28pts
2Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia26 
3Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Capinordic25 
4Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg19 
5Robert Bengsch (Ger) German National Team18 
6Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg15 
7Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei14 
8Timon Seubert (Ger) German National Team13 
9Timothy Roe (Aus) Australia National Team12 
10Jaroslaw Marycz (Pol) Poland National Team10 
11Zdenek Štýbar (Cze) Fidea Cycling Team10 
12Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia9 
13Ján Valach (Svk) Slovakian National Team9 
14Jacek Morajko (Pol) Poland National Team7 
15Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia7 
16Michael Matthews (Aus) Australia National Team7 
17Lucas Persson (Swe) Team Capinordic7 
18Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg6 
19Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia6 
20Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei6 
21Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida6 
22Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team5 
23Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida4 
24Fredrik Ericsson (Swe) Team Capinordic3 
25Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida3 
26Kristofers Racenajs (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team3 
27Adrian Honkisz (Pol) Poland National Team3 
28Marek Canecký (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team2 
29Kamil Zielinski (Pol) Poland National Team1 
30Ladislav Fabišovský (Cze) AC Sparta Praha1 
U23 classification
1Leigh Howard (Aus) Australia National Team14:08:59 
2Timon Seubert (Ger) German National Team0:01:36 
3Timothy Roe (Aus) Australia National Team0:01:56 
4Kamil Zielinski (Pol) Poland National Team0:04:25 
5Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida0:05:42 
6Michael Matthews (Aus) Australia National Team0:06:38 
7Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:11:29 
8Róbert Gavenda (Svk) Fidea Cycling Team0:12:36 
9Adrian Honkisz (Pol) Poland National Team0:13:51 
10Vincent Baestaens (Bel) Fidea Cycling Team0:14:49 
11Jaroslaw Marycz (Pol) Poland National Team0:17:05 
12Konrad Czajkowski (Pol) Poland National Team0:19:00 
13Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic0:21:36 
14Ilya Syrtsev (Rus) Moscow0:23:38 
15Jozef Palcák (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:23:45 
16Jakub Novák (Svk) CK Windoor's Pribram0:24:21 
17Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:29:15 
18Jirí Šíbl (Cze) CK Windoor's Pribram0:30:20 
19Andrey Klyuev (Rus) Moscow0:30:54 
20Sergey Valinin (Rus) Moscow0:31:02 
21Indulis Bekmanis (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:32:57 
22Marcel Kalz (Ger) German National Team0:33:42 
23Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida0:35:18 
24Andreas Linden (Swe) Team Capinordic0:37:49 
25Denis Lozinskiy (Rus) Moscow0:39:28 
26Evgeny Kovalev (Rus) Moscow0:43:13 
27Marek Canecký (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:47:56 
28Tomáš Danacík (Cze) CK Windoor's Pribram0:49:47 
29Lukas Rohner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:51:58 
30Jakub Kratochvíla (Cze) CK Windoor's Pribram0:52:09 
31Miloš Masný (Svk) Slovakian National Team0:54:40 
32Thomas Juhas (Ger) German National Team1:00:23 
Teams classification
1Miche - Silver Cross - Selle Italia42:29:26 
2Poland National Team0:01:25 
3Australia National Team0:01:48 
4LKT Team Brandenburg0:02:36 
5Dukla Trencin Merida0:07:03 
6Team Capinordic0:11:20 
7Fidea Cycling Team0:21:42 
8Atlas-Romer's Hausbäckerei0:23:24 
9German National Team0:28:13 
10CK Windoor's Pribram0:44:49 
11Rietumu Bank Riga Club Team0:48:51 
12AC Sparta Praha1:04:19 
13Moscow1:04:24 
14Slovakian National Team1:06:00 
15CK Banská Bystrica - Club Team1:57:22 
Back to top