Schäfer assumes overall lead

Meyer dropped from group as Jörgensen claims stage

Full Results
1Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Capinordic3:42:36 
2Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
3Zdenek Štýbar (Cze) Fidea Cycling Team  
4Timon Seubert (Ger) German National Team  
5Robert Bengsch (Ger) German National Team  
6Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
7Ján Valach (Svk) Slovakian National Team  
8Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
9Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team  
10Kristofers Racenajs (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team  
11Leigh Howard (Aus) Australia National Team  
12Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
13Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida  
14Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
15Róbert Gavenda (Svk) Fidea Cycling Team  
16Jacek Morajko (Pol) Poland National Team  
17Adrian Honkisz (Pol) Poland National Team  
18Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida  
19Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
20Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia  
21Kamil Zielinski (Pol) Poland National Team  
22Roman Broniš (Svk) CK Windoor's Pribram  
23Fredrik Ericsson (Swe) Team Capinordic  
24Timothy Roe (Aus) Australia National Team  
25Nebojsa Jovanovic (Srb) AC Sparta Praha  
26Quentin Bertholet (Bel) Fidea Cycling Team  
27Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:10 
28Lucas Persson (Swe) Team Capinordic0:00:15 
29Martin Pedersen (Den) Team Capinordic0:00:28 
30Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic0:00:32 
31Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:39 
32Ilya Syrtsev (Rus) Moscow0:01:23 
33Travis Meyer (Aus) Australia National Team0:01:26 
34Andreas Linden (Swe) Team Capinordic  
35Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg  
36Sergey Valinin (Rus) Moscow  
37Theo Reinhardt (Ger) German National Team  
38Jirí Šíbl (Cze) CK Windoor's Pribram0:02:14 
39Martin Boubal (Cze) CK Windoor's Pribram0:02:16 
40Vincent Baestaens (Bel) Fidea Cycling Team  
41Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team  
42Jozef Palcák (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
43Jakub Novák (Svk) CK Windoor's Pribram  
44Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg  
45Maroš Kovác (Svk) Dukla Trencin Merida0:02:18 
46Ján Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida  
47Jaroslaw Marycz (Pol) Poland National Team0:04:32 
48Michael Matthews (Aus) Australia National Team0:04:54 
49Kalvis Eisaks (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team  
50Indulis Bekmanis (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:05:54 
51Konrad Czajkowski (Pol) Poland National Team  
52Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg0:07:32 
53Andrey Klyuev (Rus) Moscow0:07:35 
54Evgeny Kovalev (Rus) Moscow  
55Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
56Erik Mohs (Ger) German National Team  
57Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:11:00 
58Rida Cador (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:23:46 
59Taavi Selder (Est) Rietumu Bank Riga Club Team0:25:08 
60Denis Lozinskiy (Rus) Moscow  
61Jakub Kratochvíla (Cze) CK Windoor's Pribram  
62Tomáš Danacík (Cze) CK Windoor's Pribram  
63Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
64Peter Košút (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
65Jurco Matej (Svk) Slovakian National Team  
66Dimitriy Sorokin (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team  
67Rostislav Krotký (Cze) AC Sparta Praha  
68Lukas Rohner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
69Martin Uher (Cze) AC Sparta Praha  
70Róbert Nagy (Svk) Slovakian National Team  
71Marek Canecký (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
72Ivan Víglaský (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team  
73Ondrej Pávek (Cze) AC Sparta Praha  
74Richard Faltus (Cze) AC Sparta Praha  
75Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida  
76Miloš Masný (Svk) Slovakian National Team  
77Radoslaw Kwiatkowski (Pol) Poland National Team  
78Thomas Juhas (Ger) German National Team  
79Ladislav Fabišovský (Cze) AC Sparta Praha  
80Fabien Wolf (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
81Marcel Kalz (Ger) German National Team  
Sprint 1
1Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei3pts
2Lucas Persson (Swe) Team Capinordic2 
3Kamil Zielinski (Pol) Poland National Team1 
Sprint 2
1Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei3pts
2Lucas Persson (Swe) Team Capinordic2 
3Timon Seubert (Ger) German National Team1 
Mountain 1
1Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg7pts
2Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg4 
3Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg2 
Mountain 2
1Lucas Persson (Swe) Team Capinordic4pts
2Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei2 
3Timon Seubert (Ger) German National Team1 
Mountain 3
1Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia7pts
2Lucas Persson (Swe) Team Capinordic4 
3Timon Seubert (Ger) German National Team2 
Teams
1Fidea Cycling Team11:07:48 
2Miche - Silver Cross - Selle Italia  
3Poland National Team  
4Team Capinordic0:00:15 
5German National Team0:01:26 
6Australia National Team  
7LKT Team Brandenburg0:01:36 
8Dukla Trencin Merida0:02:18 
9CK Windoor's Pribram0:04:30 
10Moscow0:10:24 
11Rietumu Bank Riga Club Team0:10:48 
12Atlas-Romer's Hausbäckerei0:11:00 
13Slovakian National Team0:50:16 
14AC Sparta Praha  
15CK Banská Bystrica - Club Team0:52:32 
General classification after stage 4
1Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg11:30:12 
2Leigh Howard (Aus) Australia National Team0:00:01 
3Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:18 
4Robert Bengsch (Ger) German National Team0:00:26 
5Jacek Morajko (Pol) Poland National Team0:00:30 
6Fredrik Ericsson (Swe) Team Capinordic0:00:37 
7Timon Seubert (Ger) German National Team0:00:39 
8Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:56 
9Timothy Roe (Aus) Australia National Team0:00:58 
10Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:01:05 
11Roman Broniš (Svk) CK Windoor's Pribram0:01:08 
12Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida0:01:19 
13Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:01:21 
14Travis Meyer (Aus) Australia National Team0:01:22 
15Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:01:23 
16Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:30 
17Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Capinordic0:01:52 
18Ján Valach (Svk) Slovakian National Team0:02:20 
19Quentin Bertholet (Bel) Fidea Cycling Team0:03:13 
20Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg0:03:16 
21Nebojsa Jovanovic (Srb) AC Sparta Praha0:03:28 
22Kamil Zielinski (Pol) Poland National Team0:03:30 
23Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia0:03:39 
24Adrian Honkisz (Pol) Poland National Team0:03:54 
25Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida0:04:48 
26Michael Matthews (Aus) Australia National Team0:05:43 
27Jaroslaw Marycz (Pol) Poland National Team0:09:07 
28Ján Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida0:09:27 
29Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team0:09:40 
30Lucas Persson (Swe) Team Capinordic0:09:58 
31Zdenek Štýbar (Cze) Fidea Cycling Team0:10:35 
32Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg0:10:58 
33Kristofers Racenajs (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:11:09 
34Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:11:22 
35Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic0:11:39 
36Róbert Gavenda (Svk) Fidea Cycling Team0:11:44 
37Andrey Klyuev (Rus) Moscow0:12:13 
38Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:12:15 
39Martin Boubal (Cze) CK Windoor's Pribram0:12:52 
40Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team0:13:11 
41Jirí Šíbl (Cze) CK Windoor's Pribram0:13:17 
42Ilya Syrtsev (Rus) Moscow0:13:41 
43Jozef Palcák (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:13:48 
44Vincent Baestaens (Bel) Fidea Cycling Team0:13:51 
45Sergey Valinin (Rus) Moscow0:13:59 
46Jakub Novák (Svk) CK Windoor's Pribram0:14:24 
47Martin Pedersen (Den) Team Capinordic0:14:39 
48Indulis Bekmanis (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:15:57 
49Kalvis Eisaks (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:16:19 
50Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:16:40 
51Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg0:17:51 
52Konrad Czajkowski (Pol) Poland National Team0:18:05 
53Erik Mohs (Ger) German National Team0:19:06 
54Maroš Kovác (Svk) Dukla Trencin Merida0:19:26 
55Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:21:11 
56Evgeny Kovalev (Rus) Moscow0:24:32 
57Rida Cador (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:25:48 
58Ladislav Fabišovský (Cze) AC Sparta Praha0:26:03 
59Radoslaw Kwiatkowski (Pol) Poland National Team0:26:45 
60Andreas Linden (Swe) Team Capinordic0:27:52 
61Jurco Matej (Svk) Slovakian National Team0:28:02 
62Ondrej Pávek (Cze) AC Sparta Praha0:35:14 
63Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida0:35:15 
64Taavi Selder (Est) Rietumu Bank Riga Club Team0:35:16 
65Marcel Kalz (Ger) German National Team0:35:56 
66Róbert Nagy (Svk) Slovakian National Team0:36:08 
67Fabien Wolf (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:36:14 
68Rostislav Krotký (Cze) AC Sparta Praha0:36:58 
69Miloš Masný (Svk) Slovakian National Team0:37:40 
70Richard Faltus (Cze) AC Sparta Praha0:37:50 
71Marek Canecký (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:38:01 
72Dimitriy Sorokin (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:38:04 
73Peter Košút (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:38:11 
74Denis Lozinskiy (Rus) Moscow0:38:33 
75Tomáš Danacík (Cze) CK Windoor's Pribram0:39:50 
76Lukas Rohner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:42:01 
77Jakub Kratochvíla (Cze) CK Windoor's Pribram0:42:12 
78Thomas Juhas (Ger) German National Team0:43:15 
79Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:43:30 
80Ivan Víglaský (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:43:57 
81Martin Uher (Cze) AC Sparta Praha0:57:10 
Sprint classification
1Leigh Howard (Aus) Australia National Team20pts
2Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg19 
3Radoslaw Kwiatkowski (Pol) Poland National Team18 
4Pasquale Muto (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia17 
5Robert Bengsch (Ger) German National Team17 
6Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Capinordic15 
7Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg15 
8Timon Seubert (Ger) German National Team13 
9Travis Meyer (Aus) Australia National Team13 
10Timothy Roe (Aus) Australia National Team12 
11Jaroslaw Marycz (Pol) Poland National Team10 
12Zdenek Štýbar (Cze) Fidea Cycling Team10 
13Rodrigo Garcia Rena (Spa) Miche - Silver Cross - Selle Italia9 
14Jacek Morajko (Pol) Poland National Team7 
15Andrea Moletta (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia7 
16Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei7 
17Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg6 
18Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg6 
19Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei6 
20Ján Valach (Svk) Slovakian National Team4 
21Michael Matthews (Aus) Australia National Team4 
22Lucas Persson (Swe) Team Capinordic4 
23Fredrik Ericsson (Swe) Team Capinordic3 
24Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida3 
25Adrian Honkisz (Pol) Poland National Team3 
26Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team2 
27Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida2 
28Kamil Zielinski (Pol) Poland National Team1 
29Kristofers Racenajs (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team1 
30Ladislav Fabišovský (Cze) AC Sparta Praha1 
Mountains classification
1Jacek Morajko (Pol) Poland National Team18pts
2Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida12 
3Fabien Wolf (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei9 
4Lucas Persson (Swe) Team Capinordic8 
5Massimo Giunti (Ita) Miche - Silver Cross - Selle Italia7 
6Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg7 
7Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg4 
8Jurco Matej (Svk) Slovakian National Team4 
9Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche - Silver Cross - Selle Italia4 
10Timon Seubert (Ger) German National Team3 
11Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei2 
12Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg2 
13Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei2 
14Radoslaw Kwiatkowski (Pol) Poland National Team2 
U23 classification
1Leigh Howard (Aus) Australia National Team11:30:13 
2Timon Seubert (Ger) German National Team0:00:38 
3Timothy Roe (Aus) Australia National Team0:00:57 
4Travis Meyer (Aus) Australia National Team0:01:21 
5Quentin Bertholet (Bel) Fidea Cycling Team0:03:12 
6Kamil Zielinski (Pol) Poland National Team0:03:29 
7Adrian Honkisz (Pol) Poland National Team0:03:53 
8Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida0:04:47 
9Michael Matthews (Aus) Australia National Team0:05:42 
10Jaroslaw Marycz (Pol) Poland National Team0:09:06 
11Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:11:21 
12Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic0:11:38 
13Róbert Gavenda (Svk) Fidea Cycling Team0:11:43 
14Andrey Klyuev (Rus) Moscow0:12:12 
15Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:12:14 
16Jirí Šíbl (Cze) CK Windoor's Pribram0:13:16 
17Ilya Syrtsev (Rus) Moscow0:13:40 
18Jozef Palcák (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:13:47 
19Vincent Baestaens (Bel) Fidea Cycling Team0:13:50 
20Sergey Valinin (Rus) Moscow0:13:58 
21Jakub Novák (Svk) CK Windoor's Pribram0:14:23 
22Indulis Bekmanis (Lat) Rietumu Bank Riga Club Team0:15:56 
23Konrad Czajkowski (Pol) Poland National Team0:18:04 
24Evgeny Kovalev (Rus) Moscow0:24:31 
25Radoslaw Kwiatkowski (Pol) Poland National Team0:26:44 
26Andreas Linden (Swe) Team Capinordic0:27:51 
27Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida0:35:14 
28Marcel Kalz (Ger) German National Team0:35:55 
29Miloš Masný (Svk) Slovakian National Team0:37:39 
30Marek Canecký (Svk) CK Banská Bystrica - Club Team0:38:00 
31Denis Lozinskiy (Rus) Moscow0:38:32 
32Tomáš Danacík (Cze) CK Windoor's Pribram0:39:49 
33Lukas Rohner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:42:00 
34Jakub Kratochvíla (Cze) CK Windoor's Pribram0:42:11 
35Thomas Juhas (Ger) German National Team0:43:14 
Teams classification
1Poland National Team34:32:33 
2Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:19 
3Australia National Team0:00:21 
4LKT Team Brandenburg0:01:09 
5Dukla Trencin Merida0:06:27 
6Team Capinordic0:10:44 
7German National Team0:10:45 
8Fidea Cycling Team0:21:07 
9Atlas-Romer's Hausbäckerei0:22:43 
10CK Windoor's Pribram0:25:20 
11Moscow0:37:01 
12Rietumu Bank Riga Club Team0:39:16 
13AC Sparta Praha1:02:48 
14Slovakian National Team1:04:33 
15CK Banská Bystrica - Club Team1:28:03 
Back to top