TechPowered By

More tech

Vachon wins Paris-Bourges

By:
Cycling News

Bouhanni, Degenkolb on the podium

With a late race solo attack, Florian Vachon (Bretagne-Schuller) has won Paris-Bourges.

With a late race solo attack, Florian Vachon (Bretagne-Schuller) has won Paris-Bourges.

view thumbnail gallery

Bretagne-Schuller's Florian Vachon scored his third victory of 2012 in Paris-Bourges. The Frenchman out-jumped the sprinters, leaving Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) to beat John Degenkolb (Argos-Shimano) for the runner-up position.

Vachon, 27, won a stage of Criterium International earlier this year and the Classic Loire Atlantique.

The hilly, late-season 1.1 race kicked off with a three-rider breakaway from AG2R's Gregor Gazvoda, Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen-Mercator) and perennial escapee Michael Mørkøv (Saxo Bank-Tinkoff).

The trio built up a lead of five minutes at best, but as the race wore on the gap slowly dropped, falling to three minutes with 75km to go.

Gazvoda was the first rider to be tailed off on the Col du Graveron with 65km remaining, leaving his two companions to fight ahead with little more than a minute's lead on the next climb, the Cote de Bue.

They held the much-reduced peloton to 18 seconds at the top of the Cote de Chapelotte, when the attacks from the peloton ripped the race to shreds.

It was with 28km remaining that the pair were finally caught by Gaël Malacarne (Bretagne-Schuller) and Jakob Fuglsang (Radioshack-Nissan).

Now with extra manpower, the four riders began to open up the lead again, stretching their advantage to 35 seconds over the chasing group with 12km left to race. But it was not enough.

A late attack by Fabrice Jeandesboz (Saur Sojasun) briefly made the group five, but they were all soon caught by the chasing group of 30 riders.

Vachon anticipated the sprint, going clear ahead of the finale to hold off the charge by Bouhanni and Degenkolb by a comfortable margin.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller 4:41:59  
2 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ-Big Mat 0:00:03  
3 John Degenkolb (Ger) Argos - Shimano    
4 Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun    
5 Paul Voss (Ger) Endura Racing    
6 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
7 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
8 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne    
9 Yannick Martinez (Fra) La Pomme Marseille    
10 Ben Hermans (Bel) Radioshack-Nissan    
11 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank    
12 Wesley Kreder (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
13 Loic Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole    
14 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller    
15 Alexis Vuillermoz (Fra) Saur - Sojasun    
16 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar    
17 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp    
18 Olivier Zaugg (Swi) Radioshack-Nissan    
19 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun    
20 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team    
21 Geoffroy Lequatre (Fra) Bretagne - Schuller    
22 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling    
23 Mikael Chérel (Fra) AG2R La Mondiale    
24 Warren Barguil (Fra) Argos - Shimano    
25 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
26 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller    
27 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
28 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank    
29 Arnaud Gérard (Fra) FDJ-Big Mat    
30 Leopold König (Cze) Team NetApp 0:00:15  
31 David Le Lay (Fra) Saur - Sojasun 0:00:38  
32 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
33 Jakob Fuglsang (Den) Radioshack-Nissan 0:00:52  
34 Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi 0:00:54  
35 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale    
36 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller    
37 Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau - Super U    
38 Julien Duval (Fra) Veranda Rideau - Super U    
39 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
40 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ-Big Mat    
41 Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller    
42 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
43 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team    
44 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
45 Russel Downing (GBr) Endura Racing    
46 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp    
47 Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
48 Giacomo Nizzolo (Ita) Radioshack-Nissan    
49 Bert De Backer (Bel) Argos - Shimano    
50 Fabien Bacquet (Fra) Auber 93    
51 Benoit Jarrier (Fra) Veranda Rideau - Super U    
52 Sébastien Bergeret (Fra) FDJ-Big Mat    
53 Jonathan Mc Evoy (GBr) Endura Racing    
54 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
55 Gilles Devillers (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
56 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team    
57 Lazlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi    
58 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank    
59 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar 0:01:00  
60 Joeri Bueken (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
61 Said Haddou (Fra) Team Europcar    
62 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
63 Thierry Hupond (Fra) Argos - Shimano    
64 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team    
65 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller    
66 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
67 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team    
68 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille    
69 Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
70 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:01:00  
71 Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
72 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole    
73 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
74 Johan Coenen (Bel) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
75 Christian Knees (Ger) Sky Procycling    
76 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
77 Jonas Jorgensen (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank    
78 Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
79 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team    
80 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale    
81 Julian Dean (NZl) Orica GreenEdge Cycling Team    
82 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank    
83 Gregory Rast (Swi) Radioshack-Nissan    
84 Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole    
85 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
86 David Tanner (Aus) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank    
87 Johan Mombaerts (Fra) Auber 93    
88 Thomas Damuseau (Fra) Argos - Shimano    
89 Steven Tronet (Fra) Auber 93    
90 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole    
91 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar    
92 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
93 Dimitri Le Boulch (Fra) Auber 93    
94 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank    
95 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun    
96 Maxime Mederel (Fra) Saur - Sojasun    
97 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp    
98 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp    
99 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale    
100 Gaylord Cumont (Fra) Veranda Rideau - Super U    
101 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar    
102 Tony Hurel (Fra) Team Europcar    
103 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale    
104 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
105 Vegard Stake Laengen (Nor) Team Type 1 - Sanofi    
106 Julien Bérard (Fra) AG2R La Mondiale    
107 Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U    
108 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha Team    
109 Matthieu Sprick (Fra) Argos - Shimano    
110 Matthew Busche (USA) Radioshack-Nissan    
111 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling    
112 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille    
113 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ-Big Mat    
114 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 0:01:31  
115 Julien Antomarchi (Fra) Team Type 1 - Sanofi 0:03:41  
116 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller 0:07:48  
117 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93 0:10:44  
118 Bruno Saraiva (Por) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:11:38  
119 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi    
120 Pierrick Fédrigo (Fra) FDJ-Big Mat    
121 Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank    
122 Jimmy Casper (Fra) AG2R La Mondiale    
123 Evaldas Siskevicius (Ltu) La Pomme Marseille    
124 David Lozano Riba (Spa) Team Type 1 - Sanofi    
125 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun    
126 Yohan Cauquil (Fra) La Pomme Marseille    
127 Tom Stamsnijder (Ned) Argos - Shimano    
128 Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau - Super U    
129 Nicolas Rousseau (Fra) Auber 93    
130 Guillaume Faucon (Fra) Auber 93    
131 Toms Skujins (Lat) La Pomme Marseille    
132 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar    
HD Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
HD Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
HD Boris Zimine (Fra) Roubaix Lille Metropole    
HD Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat    
HD Romain Bacon (Fra) Auber 93    
HD Anton Vorobyev (Rus) Katusha Team    
HD Grégoire Tarride (Fra) La Pomme Marseille    
HD Christophe Laporte (Fra) La Pomme Marseille    
HD Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale    
HD Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing    
HD Jack Anderson (Aus) Endura Racing    
HD Marcel Wyss (Swi) Team NetApp    
HD Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling    
HD Pierre Drancourt (Fra) Roubaix Lille Metropole    
HD Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
HD Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
DNF César Bihel (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
DNF Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    
DNF Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi    
DNF Alexander Serebryakov (Rus) Team Type 1 - Sanofi    
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Team NetApp    
DNF Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole    
DNF Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau - Super U    
DNF Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
DNF Julien Pierrat (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
DNF Ian Bibby (GBr) Endura Racing    
DNF Alexandre Blain (Fra) Endura Racing    
DNF Maxime Le Montagner (Fra) Veranda Rideau - Super U    
DNF Jonathan Breyne (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
DNF Frederik Backaert (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
DNF Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar    
DNF Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team    
DNF Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
DNF Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team    
DNF Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge Cycling Team    
DNF Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team    
DNF Jasper Hamelink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
DNF Robert Wagner (Ger) Radioshack-Nissan    
DNF Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling    
DNF Scott Thwaites (GBr) Endura Racing    
DNF Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet-Euphony    
DNS Jérome Baugnies (Bel) Team NetApp    
Sprint 1 - Chatillon-sur-Loire
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 5  pts
2 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 3  
3 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 1  
Sprint 2 - Santranges
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 5  pts
2 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 3  
3 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 1  
Sprint 3 - Menetou-Salon
# Rider Name (Country) Team Result
1 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller 5  pts
2 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 3  
3 Jakob Fuglsang (Den) Radioshack-Nissan 1  
Mountain 1 - Côte du Graveron
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 5  pts
2 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 3  
3 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 1  
Mountain 2 - Côte du Graveron
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 5  pts
2 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 3  
3 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1  
Mountain 3 - Côte de Bué
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 5  pts
2 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 3  
3 David Le Lay (Fra) Saur - Sojasun 1  
Mountain 4 - Côte de la Chapelotte
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 5  pts
2 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 3  
3 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 13  pts
2 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 6  
3 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller 5  
4 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 2  
5 Jakob Fuglsang (Den) Radioshack-Nissan 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 20  pts
2 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 12  
3 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 1  
4 David Le Lay (Fra) Saur - Sojasun 1  
5 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1  
6 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1