Sky's the limit in Bayern

Wiggins takes the stage, Thomas the overall lead

Team Sky dominated the fourth stage of the Tour of Bavaria, as Bradley Wiggins easily won the time trial and Geraint Thomas moved into the overall lead. Wiggins covered the 26km around Friedberg 33 seconds faster than four-time World champion Fabian Cancellara, with third place going to Sky's Edvald Boasson Hagen, who had won the race's first stage.

Thomas moved up from second place to take the overall lead by 19 seconds over Nicki Sorensen (Saxo Bank-SunGard), with previous leader Michael Albasini (HTC-Highroad) now third at 23 seconds.

“We came here to win, so I am very happy,” Thomas said on the team website . “But I had not expected to take the overall lead here."

Wiggins, who took his first win of the season, put in an unbeatable time of 30:08 on the mainly flat course.

“Bradley was flying, it was incredible,” said directeur sportif Servais Knaven. “To beat Cancellara by more than 30 seconds must be good for your morale and confidence.”

The UK-based team will do its best to maintain Thomas' lead in Sunday's closing stage, even though it is short-handed. "It’s not going to be easy trying to control the race with only five riders but everyone is really motivated and we’ll give it everything," Knaven said.

Full Results
1Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling0:30:08 
2Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek0:00:33 
3Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling0:00:46 
4Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD0:00:51 
5Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling0:01:04 
6Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard0:01:18 
7Yoann Offredo (Fra) FDJ0:01:20 
8Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard0:01:24 
9Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad0:01:28 
10Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad0:01:34 
11Christophe Kern (Fra) Team Europcar  
12Mads Christensen (Den) Saxo Bank Sungard0:01:36 
13Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard  
14Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice0:01:39 
15Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale  
16Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar0:01:44 
17Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad0:01:47 
18Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale  
19Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo0:01:48 
20Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale0:01:51 
21Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek0:01:52 
22Marcus Fothen (Ger) Team NSP0:01:55 
23Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale0:02:00 
24Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad0:02:04 
25Daryl Impey (RSA) Team Netapp0:02:05 
26Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard  
27Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
28John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad0:02:13 
29Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano0:02:15 
30Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano0:02:19 
31Björn Schröder (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:02:20 
32Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale0:02:21 
33Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo0:02:25 
34Markus Eichler (Ger) Team NSP0:02:27 
35Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi0:02:29 
36Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD  
37Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo  
38Sergej Fuchs (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:02:36 
39Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ  
40Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice0:02:40 
41José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice0:02:41 
42Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale  
43Thibaut Pinot (Fra) FDJ0:02:42 
44Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano0:02:45 
45Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:02:46 
46Nils Plötner (Ger) Team Heizomat  
47Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo0:02:51 
48Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano0:02:52 
49Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD  
50David Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard0:02:54 
51Vincent Jerome (Fra) Team Europcar0:02:55 
52Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:02:56 
53Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo0:02:57 
54Wesley Sulzberger (Aus) FDJ  
55Pello Bilbao Lopez De Armentia (Spa) Euskaltel-Euskadi0:02:58 
56Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice0:03:00 
57Cédric Pineau (Fra) FDJ0:03:01 
58Robert Wagner (Ger) Leopard Trek  
59Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Saxo Bank Sungard0:03:02 
60Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:03:06 
61Jerome Cousin (Fra) Team Europcar  
62Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:03:09 
63Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:03:11 
64Michaël Baer (Swi) Team Netapp0:03:12 
65Christian Knees (Ger) Sky Procycling  
66Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:03:13 
67David Loosli (Swi) Lampre - ISD0:03:15 
68Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre - ISD0:03:19 
69Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:03:20 
70Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar0:03:23 
71Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano0:03:24 
72Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice0:03:28 
73Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice0:03:29 
74Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek0:03:32 
75Frédéric Guesdon (Fra) FDJ0:03:35 
76Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano0:03:36 
77Tony Hurel (Fra) Team Europcar0:03:37 
78Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek0:03:44 
79Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland0:03:45 
80Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale0:03:47 
81Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD0:03:49 
82Grega Bole (Slo) Lampre - ISD0:03:51 
83Eric Baumann (Ger) Team Netapp0:03:53 
84Jacob Fiedler (Ger) Team NSP0:03:54 
85Daniel Schorn (Aut) Team Netapp0:03:55 
86Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo0:03:59 
87Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:04:03 
88Philipp Ries (Ger) Team Heizomat  
89Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:07 
90Michael Schweizer (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:04:08 
91Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi  
92Marcel Meisen (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:04:13 
93Lucas Schädlich (Ger) Team NSP0:04:15 
94Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo0:04:16 
95Roy Curvers (Ned) Skil - Shimano0:04:17 
96Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad0:04:18 
97Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp0:04:26 
98Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse  
99René Obst (Ger) Team NSP0:04:28 
100Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi0:04:29 
101Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar0:04:30 
102Julian Hellmann (Ger) Team Heizomat0:04:32 
103Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat0:04:44 
104Olivier Bonnaire (Fra) FDJ0:04:47 
105Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:57 
106Patrick Bercz (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
107Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp0:05:06 
108Timo Thömel (Ger) Team NSP0:05:09 
109Christian Mager (Ger) Team Heizomat0:05:10 
110Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:05:16 
111André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice0:05:24 
112Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:05:25 
113Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling0:05:30 
114Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp  
115Jannick Geisler (Ger) Team Heizomat0:05:33 
116Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland0:05:36 
Teams
1Sky Procycling1:32:14 
2Saxo Bank Sungard0:02:28 
3HTC-Highroad0:02:59 
4AG2R La Mondiale0:03:27 
5Leopard Trek0:03:36 
6Lampre - ISD0:04:22 
7Team Europcar0:04:23 
8FDJ0:04:48 
9Team Garmin-Cervelo0:04:52 
10CCC Polsat Polkowice0:05:10 
11Nutrixxion Sparkasse0:05:11 
12Skil - Shimano0:05:29 
13Euskaltel-Euskadi0:06:23 
14Team NSP0:06:26 
15Team Netapp0:07:20 
16Topsport Vlaanderen - Mercator0:07:28 
17Team Eddy Merckx - Indeland0:09:18 
18Team Heizomat0:09:31 
General classification after stage 4
1Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling15:29:36 
2Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard0:00:19 
3Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad0:00:23 
4Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale0:01:23 
5Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo0:01:26 
6Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano0:01:46 
7Thibaut Pinot (Fra) FDJ0:01:47 
8Wesley Sulzberger (Aus) FDJ0:01:53 
9Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:02:11 
10David Loosli (Swi) Lampre - ISD0:03:25 
11Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:03:37 
12Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling0:04:20 
13Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling0:04:52 
14Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek0:04:53 
15Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD0:05:11 
16Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard0:05:41 
17Christophe Kern (Fra) Team Europcar0:05:54 
18Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale0:05:55 
19Mads Christensen (Den) Saxo Bank Sungard0:05:56 
20Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale  
21Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice0:05:59 
22Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo0:06:08 
23Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek0:06:12 
24Marcus Fothen (Ger) Team NSP0:06:15 
25John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad0:06:23 
26Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad0:06:24 
27Daryl Impey (RSA) Team Netapp0:06:25 
28Luke Roberts (Aus) Saxo Bank Sungard  
29Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano0:06:39 
30Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo0:06:45 
31Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi0:06:49 
32Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice0:07:00 
33José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice0:07:01 
34Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale  
35Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:07:06 
36Vincent Jerome (Fra) Team Europcar0:07:15 
37Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:07:16 
38Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice0:07:19 
39Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Saxo Bank Sungard0:07:22 
40Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:07:26 
41Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:07:28 
42Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre - ISD0:07:39 
43Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice0:07:48 
44Tony Hurel (Fra) Team Europcar0:07:57 
45Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek0:08:02 
46Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale0:08:06 
47Grega Bole (Slo) Lampre - ISD0:08:11 
48Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi0:08:28 
49Roy Curvers (Ned) Skil - Shimano0:08:37 
50Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi0:08:49 
51David Tanner (Aus) Saxo Bank Sungard0:09:48 
52Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp0:11:10 
53Yoann Offredo (Fra) FDJ0:13:11 
54Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar0:13:42 
55Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale  
56Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale0:13:51 
57Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano0:14:00 
58Björn Schröder (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:14:15 
59Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD0:14:20 
60Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ0:14:27 
61Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD0:14:43 
62Nils Plötner (Ger) Team Heizomat0:14:47 
63Cédric Pineau (Fra) FDJ0:14:52 
64Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:15:02 
65Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo0:15:03 
66Christian Knees (Ger) Sky Procycling  
67Jerome Cousin (Fra) Team Europcar0:15:04 
68Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:15:11 
69Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar0:15:14 
70Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano0:15:19 
71Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice0:15:20 
72Frédéric Guesdon (Fra) FDJ0:15:26 
73Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano0:15:27 
74Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland0:15:36 
75Daniel Schorn (Aut) Team Netapp0:15:46 
76Daniel Lloyd (GBr) Team Garmin-Cervelo0:15:50 
77Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:15:54 
78Philipp Ries (Ger) Team Heizomat0:15:58 
79Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard0:16:01 
80Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:16:08 
81Julian Hellmann (Ger) Team Heizomat0:16:23 
82Olivier Bonnaire (Fra) FDJ0:16:38 
83Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat0:16:39 
84Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:16:48 
85Sergej Fuchs (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:17:01 
86Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp0:17:04 
87Christian Mager (Ger) Team Heizomat0:17:05 
88André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice0:17:09 
89Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling0:17:25 
90Pello Bilbao Lopez De Armentia (Spa) Euskaltel-Euskadi0:17:32 
91Eric Baumann (Ger) Team Netapp0:17:46 
92Markus Eichler (Ger) Team NSP0:18:08 
93Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad0:18:11 
94Robert Wagner (Ger) Leopard Trek0:19:53 
95Lucas Schädlich (Ger) Team NSP0:19:58 
96Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar0:20:18 
97Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek0:20:20 
98Patrick Bercz (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:20:40 
99Timo Thömel (Ger) Team NSP0:20:52 
100Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:21:08 
101Marcel Meisen (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland  
102Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland0:21:19 
103Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad0:21:45 
104Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:22:09 
105Michaël Baer (Swi) Team Netapp0:22:45 
106Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano0:24:28 
107Roger Hammond (GBr) Team Garmin-Cervelo0:24:33 
108Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad0:24:35 
109Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:24:59 
110Jacob Fiedler (Ger) Team NSP0:25:45 
111Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp0:29:04 
112Michael Schweizer (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:29:25 
113René Obst (Ger) Team NSP0:29:59 
114Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD0:31:48 
115Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo0:36:48 
116Jannick Geisler (Ger) Team Heizomat0:39:30 
Sprint classification
1Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale11pts
2Michael Albasini (Swi) HTC-Highroad8 
3Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling8 
4John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad5 
5Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator5 
6Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland5 
7Wesley Sulzberger (Aus) FDJ5 
8Markus Eichler (Ger) Team NSP4 
9Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling4 
10Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale4 
11Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano4 
12André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice4 
13Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard3 
14Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar3 
15Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo3 
16Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad3 
17Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard2 
18Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale2 
19Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek2 
20Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale2 
21Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano2 
22Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano2 
23Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp2 
24Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo1 
25Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano1 
26Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice1 
27Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale1 
28Grega Bole (Slo) Lampre - ISD1 
29Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse1 
Mountains classification
1Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator10pts
2Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland8 
3Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek8 
4Tony Hurel (Fra) Team Europcar6 
5Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale5 
6Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad5 
7Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator4 
8Markus Eichler (Ger) Team NSP3 
9Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling1 
10Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi1 
Young rider classification
1Thibaut Pinot (Fra) FDJ15:31:23 
2Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:24 
3Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling0:03:05 
4Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD0:03:24 
5Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard0:03:54 
6Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo0:04:21 
7John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad0:04:36 
8Tony Hurel (Fra) Team Europcar0:06:10 
9Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi0:07:02 
10Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp0:09:23 
11Marcel Kittel (Ger) Skil - Shimano0:12:13 
12Nils Plötner (Ger) Team Heizomat0:13:00 
13Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:13:15 
14Jerome Cousin (Fra) Team Europcar0:13:17 
15Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:13:24 
16Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland0:13:49 
17Daniel Schorn (Aut) Team Netapp0:13:59 
18Philipp Ries (Ger) Team Heizomat0:14:11 
19Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard0:14:14 
20Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:14:21 
21Julian Hellmann (Ger) Team Heizomat0:14:36 
22Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat0:14:52 
23Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:15:01 
24Sergej Fuchs (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:15:14 
25Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp0:15:17 
26Christian Mager (Ger) Team Heizomat0:15:18 
27Pello Bilbao Lopez De Armentia (Spa) Euskaltel-Euskadi0:15:45 
28Lucas Schädlich (Ger) Team NSP0:18:11 
29Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek0:18:33 
30Patrick Bercz (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:18:53 
31Timo Thömel (Ger) Team NSP0:19:05 
32Marcel Meisen (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:19:21 
33Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland0:19:32 
34Jan Ghyselinck (Bel) HTC-Highroad0:19:58 
35Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:20:22 
36Michaël Baer (Swi) Team Netapp0:20:58 
37Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano0:22:41 
38Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad0:22:48 
39Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:23:12 
40Jacob Fiedler (Ger) Team NSP0:23:58 
41Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp0:27:17 
42Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD0:30:01 
43Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo0:35:01 
44Jannick Geisler (Ger) Team Heizomat0:37:43 
Teams classification
1Sky Procycling46:38:12 
2Saxo Bank Sungard0:02:28 
3HTC-Highroad0:02:59 
4AG2R La Mondiale0:03:27 
5Team Garmin-Cervelo0:04:52 
6Skil - Shimano0:05:29 
7Lampre - ISD0:05:30 
8FDJ0:07:04 
9Topsport Vlaanderen - Mercator0:07:28 
10Leopard Trek0:08:54 
11Team Europcar0:09:41 
12CCC Polsat Polkowice0:10:28 
13Euskaltel-Euskadi0:11:41 
14Team Netapp0:20:09 
15Nutrixxion Sparkasse0:22:43 
16Team NSP0:30:42 
17Team Eddy Merckx - Indeland0:37:09 
18Team Heizomat0:37:30 

Related Articles

Back to top