Volta a la Comunitat Valenciana 2019 start list

Provisional starters as of February 5

Start list

Movistar
#Rider Name (Country)  
1Alejandro Valverde (Spa)  
2Hector Carratero (Spa)  
3Ruben Fernandez (Spa)  
4Nelson Oliveira (Por)  
5Jurgen Roelandts (Bel)  
6Carlos Verona (Spa)  
7Rafael Valls Ferri (Spa)  
Team Sky
#Rider Name (Country)  
11Geraint Thomas (GBr)  
12Ben Swift (GBr)  
13Ian Stannard (GBr)  
14Diego Rosa (Ita)  
15Salvatore Puccio (Ita)  
16Christopher Lawless (GBr)  
17David De La Cruz Melgarejo (Spa)  
UAE Team Emirates
#Rider Name (Country)  
21Daniel Martin (Irl)  
22Manuele Mori (Ita)  
23Alexandr Riabushenko (Blr)  
24Edward Ravasi (Ita)  
25Marco Marcato (Ita)  
26Alexander Kristoff (Nor)  
27Rui Costa (Por)  
Mitchelton-Scott
#Rider Name (Country)  
31Luka Mezgec (Slo)  
32Christopher Juul Jensen (Den)  
33Jack Haig (Aus)  
34Mikel Nieve Iturralde (Spa)  
35Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col)  
36Adam Yates (GBr)  
37Matteo Trentin (Ita)  
AG2R La Mondiale
#Rider Name (Country)  
41Geoffrey Bouchard (Fra)  
42ClŽment Chevrier (Fra)  
43Silvan Dillier (Swi)  
44Julien Duval (Fra)  
45Alexis Gougeard (Fra)  
46Oliver Naesen (Bel)  
47Stijn Vandenbergh (Bel)  
Katusha-Alpecin
#Rider Name (Country)  
51Jose Goncalves (Por)  
52Harry Tanfield (GBr)  
53Willie Smit (RSA)  
54Steff Cras (Bel)  
55Reto Hollenstein (Swi)  
56Mads Wurtz Schmidt (Den)  
57Rick Zabel (Ger)  
Bahrain-Merida
#Rider Name (Country)  
61Jan Tratnik (Slo)  
62Dylan Teuns (Bel)  
63Hermann Pernsteiner (Aut)  
64Matej Mohoric (Slo)  
65Kristjan Koren (Slo)  
66Sonny Colbrelli (Ita)  
67Ivan Garcia Cortina (Spa)  
Astana Pro Team
#Rider Name (Country)  
71Pello Bilbao Lopez de Armentia (Spa)  
72Luis Leon Sanchez (Spa)  
73Omar Fraile Matarranz (Spa)  
74Magnus Cort Nielsen (Den)  
75Ion Izagirre Insausti (Spa)  
76Merhawi Kudus (Eri)  
77Hugo Houle (Can)  
Team Jumbo-Visma
#Rider Name (Country)  
81Timo Roosen (Ned)  
82Floris De Tier (Bel)  
83Tony Martin (Ger)  
84Amund Grondahl Jansen (Nor)  
85Dylan Groenewegen (Ned)  
86Pascal Eenkhoorn (Ned)  
87Jos van Emden (Ned)  
Dimension Data
#Rider Name (Country)  
91Edvald Boasson Hagen (Nor)  
92Lars Bak Ytting (Den)  
93Enrico Gasparotto (Ita)  
94Benjamin King (USA)  
95Giacomo Nizzolo (Ita)  
96Jay Robert Thomson (RSA)  
97Roman Kreuziger (Cze)  
Cofidis, Solutions Credits
#Rider Name (Country)  
101Jesus Herrada (Spa)  
102Filippo Fortin (Ita)  
103Dimitri Claeys (Bel)  
104Nacer Bouhanni (Fra)  
105Jose Herrada (Spa)  
106Luis Angel Mate Mardones (Spa)  
107Kenneth Vanbilsen (Bel)  
Caja Rural-Seguros RGA
#Rider Name (Country)  
111Mauricio Moreira (Uru)  
112Antonio Molina Canet (Spa)  
113Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa)  
114Jon Aberasturi Izaga (Spa)  
115David Gonzalez Lopez (Spa)  
116Jonathan Lastra Martinez (Spa)  
117Sebastian Mora Vedri (Spa)  
Direct Energie
#Rider Name (Country)  
121Thomas Boudat (Fra)  
122Damien Gaudin (Fra)  
123Fabien Grellier (Fra)  
124Pim Ligthart (Ned)  
125Adrien Petit (Fra)  
126Rein Taaramae (Est)  
127Niki Terpstra (Ned)  
Israel Cycling Academy
#Rider Name (Country) 
131Ben Hermans (Bel)  
132Dannis van Winden (Ned)  
133Ruben Plaza (Spa)  
134Omer Goldstein (Isr)  
135Sondre Holst Enger (Nor)  
136Matthias Brandle (Aut)  
137Awet Gebremedhin Andemeskel (Swe)  
Burgos BH
#Rider Name (Country)  
141Jose Fernandes (Por)  
142Jesus Ezquerra Muela (Spa)  
143Diego Rubio Hernandez (Spa)  
145Manuel Penalver Aniorte (Spa)  
146Juame Sureda Morey (Spa)  
147Angel Madrazo Ruiz (Spa)  
Euskadi Basque Country-Murias
#Rider Name (Country)  
151Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa)  
152Cyril Barthe (Fra)  
153Enrique Sanz Unzue (Spa)  
154Fernando Barcelo Aragon (Spa)  
155Mikel Iturria Segurola (Spa)  
156Hector Saez Benito (Spa)  
157Sergio Samitier Samitier (Spa)  
Gazprom-Rusvelo
#Rider Name (Country)  
161Alexey Kurbatov (Rus)  
162Ildar Arslanov (Rus)  
163Aleksander Vlasov (Rus)  
164Sergey Shilov (Rus)  
165Mamyr Stash (Rus)  
166Vladislav Kulikov (Rus)  
167Alexander Evtushenko  
Nippo Vini Fantini-Faizane
#Rider Name (Country)  
171Giovanni Lonardi (Ita)  
172Marco Canola (Ita)  
173Nicola Bagioli (Ita)  
174Moreno Moser (Ita)  
175Juan Jose Lobato Del Valle (Spa)  
176Sho Hatsuyama (Jpn)  
177Joan Bou Company (Spa)  
Rally UHC Cycling
#Rider Name (Country)  
181Svein Tuft (Can)  
182Kyle Murphy (USA)  
183Gavin Mannion (USA)  
184Colin Joyce (USA)  
185Adam De Vos (Can)  
186Rob Britton (Can)  
187Ryan Anderson (Can)  
Sport Vlaanderen-Baloise
#Rider Name (Country)  
191Preben Van Hecke (Bel)  
192Mathias Van Gompel (Bel)  
193Dries Van Gestel (Bel)  
194Thomas Sprengers (Bel)  
195Christophe Noppe (Bel)  
196Kevin Deltombe (Bel)  
197Lindsay De Vylder (Bel)  
CCC Team
#Rider Name (Country)  
201Guillaume Van Keirsbulck (Bel)  
202Gijs Van Hoecke (Bel)  
203Greg Van Avermaet (Bel)  
204Alessandro De Marchi (Ita)  
205Amaro Antunes (Por)  
206Lukasz Wisniowski (Pol)  
207Michael Schar (Swi)  
W52/FC Porto
#Rider Name (Country)  
211Raul Alarcon (Spa)  
212Joao Rodrigues (Por)  
213Samuel Jose Rodrigues Caldeira (Por)  
214Rui Vinhas (Por)  
215Gustavo Cesar Veloso (Spa)  
216Joaquim Silva (Por)  
217Rafael Farreira Reis (Por)  
Kometa Cycling Team
#Rider Name (Country)  
221Jose Antonio Garcia Martin (Spa)  
222Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa)  
223Juan Camacho Del Fresno (Spa)  
224Stefano Oldani (Ita)  
225Michele Gazzoli (Ita)  
226Michel Ries (Lux)  
227Juan Pedro Lopez Perez (Spa)  
Equipo Euskadi
#Rider Name (Country)  
231Sergio Andres Higuita Garcia (Col)  
232Antonio Jesus Soto (Spa)  
233Diego Lopez Fuentes (Spa)  
234Mikel Alonso Flores (Spa)  
235Peio Goikoetxea (Spa)  
236Ibai Azurmendi (Spa)  
237Gotzon Martin Sanz (Spa)  
Back to top