UCI Cyclo-cross World Cup-Tabor start list

Official starters as of October 22, 2013

Elite Men
1Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team  
2Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team  
3Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  
4Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team  
5Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team  
6Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
7Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  
8Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
9Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
X10Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  
X11Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan KDL Cycling Team  
12Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
13Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team  
14Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team  
15Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist  
16Francis Mourey (Fra) FDJ.fr  
17Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea Cycling Team  
18Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team  
19Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team  
20Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team  
21Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team  
22Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team  
23Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team  
24Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team  
25Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team  
26Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex  
X27Mitchell Huenders (Ned) Rings  
X28Jordy Luisman (Ned) Team Lemelerveld  
29Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team  
30Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team  
31Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor  
32Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team  
33Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav  
34Jan Nesvadba (Cze) Madeta Fitness-Specialized  
35Filip Adel (Cze) KC Hlinsko  
36Michal Malik (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec  
37Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus  
38Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team  
39Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch  
40Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team  
41Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut  
42Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team  
43Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti  
44Elia Silvestri (Ita) Selle Italia Guerciotti  
45Bryan Falaschi (Ita) Selle Italia-Guerciotti  
46Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito  
47Marco Bianco (Ita) Carraro Team Trentino  
48Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet Taldea  
49Ian Field (GBr) Hargroves Cycles  
50Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica  
51Milan Barenyi (Svk) Trek KCK Oslany  
52Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek  
53Vaclav Metlicka (Svk) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav  
54Lukas Batora (Svk) CK Banska Bystrica  
55Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team  
56Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev  
57Joachim Parbo (Den) Hammel CK  
58Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida  
Elite Women
2Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant  
3Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  
4Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
5Lana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team  
6Lotte Eikelenboom (Ned) DRC De Mol  
7Esmee Oosterman (Ned) WRV De Peddelaars  
8Yara Kastelijn (Ned) RTC Buitenlust  
9Katie Compton (USA) Trek Cyclocross Collective  
10Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com  
11Meredith Miller (USA) Cal Giant Berry Farms-Specialized  
12Arley Kemmerer (USA) C3-Twenty20 Cycling  
13Alice Maria Arzuffi (Ita) Selle Italia-Guerciotti  
14Elena Valentini (Ita) Selle Italia-Guerciotti  
15Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
16Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing  
17Gabriella Durrin (GBr) Rapha-Focus  
18Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
19Martina Mikulaskova (Cze) TJ Stadion Louny  
20Elena Vanickova (Cze) Remerx-Merida Team Kolin  
21Nikola Noskova (Cze) KC Kooperativa SG Jab.nn  
22Karla Stepanova (Cze) Kona Cycling Point  
23Jana Czeczinkarova (Cze) Remerx-Merida Team Kolin  
X24Martina Kukulova (Cze) Stevens Bikes-Emilio Sport  
X25Veronika Blahova (Cze) Mapei Cyklo Kanhovsky  
26Lucie Chainel (Fra) BH-SR Suntour-KMC  
27Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren Kuota  
28Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement  
29Marlene Morel Petitgirard (Fra) VCC Morteau-Montbenoit  
30Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP  
31Ellen Van Loy (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team  
32Ayako Toyooka (Jpn) Panasonic Ladies  
33Jessica Lambracht (Ger) Stevens-1A-Crossteam  
34Lisa Heckmann (Ger) VC-Racingteam  
35Agnes Naumann (Ger) Saikls Crossteam  
36Luisa Beck (Ger) Maxx-Solar Cycling  
37Caroline Schiff (Ger) Felt-SDG Factory Team  
38Margriet Helena Kloppenburg (Den) Endura Lady Force  
39Tereza Medvedova (Svk) ZP Sport  
40Zuzana Vojtasova (Svk) CK Banska Bystrica  
41Livia Hanesova (Svk) CK Banska Bystrica  
42Janka Stevkova (Svk)  
43Asa Maria Erlandsson (Swe) Varbergs MTB-Cube  
44Nadja Heigl (Aut) RLM Wien  
U23 Men
1Mike Teunissen (Ned) Netherlands  
2David van der Poel (Ned) Netherlands  
3Mathieu van der Poel (Ned) Netherlands  
4Stan Godrie (Ned) Netherlands  
5Emiel Dolfsma (Ned) Netherlands  
6Gert-Jan Bosman (Ned) Netherlands  
7Martijn Budding (Ned) Netherlands  
X8Richard Jansen (Ned) Netherlands  
9Laurens Sweeck (Bel) Belgium  
10Michael Vanthourenhout (Bel) Belgium  
11Wout Van Aert (Bel) Belgium  
12Tim Merlier (Bel) Belgium  
13Gianni Vermeersch (Bel) Belgium  
14Jens Adams (Bel) Belgium  
15Jens Vandekinderen (Bel) Belgium  
X16Daan Soete (Bel) Belgium  
X17Toon Aerts (Bel) Belgium  
18David Menut (Fra) France  
19Clément Venturini (Fra) France  
20Fabien Doubey (Fra) France  
21Clement Russo (Fra) France  
22Vojtech Nipl (Cze) Czech Republic  
23Tomas Paprstka (Cze) Czech Republic  
24Michael Boros (Cze) Czech Republic  
25Jakub Skala (Cze) Czech Republic  
26Matej Lasak (Cze) Czech Republic  
27Radek Polnicky (Cze) Czech Republic  
28Tobin Ortenblad (USA) United States of America  
29Logan Owen (USA) United States of America  
30Curtis White (USA) United States of America  
31Lars Forster (Swi) Switzerland  
32Lukas Müller (Swi) Switzerland  
33Fabian Lienhard (Swi) Switzerland  
34Severin Saegesser (Swi) Switzerland  
35Dylan Page (Swi) Switzerland  
36Dominic Grab (Swi) Switzerland  
37Johannes Siemermann (Ger) Germany  
38Yannick Gruner (Ger) Germany  
39Wenzel Böhm-Gräber (Ger) Germany  
40Felix Drumm (Ger) Germany  
41Max Lindenau (Ger) Germany  
42Lukas Meiler (Ger) Germany  
X43Lucas Carstensen (Ger) Germany  
44Jonas Pedersen (Den) Denmark  
45Magnus Skjoth (Den) Denmark  
46Jonathan Lastra Martinez (Spa) Spain  
47Bartosz Pilis (Pol) Poland  
48Bartosz Mikler (Pol) Poland  
49Kamil Wolkowicz (Pol) Poland  
50Patryk Kostecki (Pol) Poland  
51Mariusz Nawrocki (Pol) Poland  
X52Tomasz Grabarek (Pol) Poland  
53Gioele Bertolini (Ita) Italy  
54Ondrej Glajza (Svk) Slovakia  
55Marek Michalec (Svk) Slovakia  
56Martin Smykal (Svk) Slovakia  
57Jakub Vanco (Svk) Slovakia  
58Simon Vozar (Svk) Slovakia  
59Martin Eriksson (Swe) Sweden  
60Karel Pokorny (Cze) Czech Republic-B  
61Jakub Rydval (Cze) Czech Republic-B  
62Karel Svrcina (Cze) Czech Republic-B  
Junior Men
2Pascal Eenkhoorn (Ned) Netherlands  
3Joris Nieuwenhuis (Ned) Netherlands  
4Max Gulickx (Ned) Netherlands  
5Kelvin Bakx (Ned) Netherlands  
6Sieben Wouters (Ned) Netherlands  
7Koen Van Dijke (Ned) Netherlands  
X8Pim van den Klundert (Ned) Netherlands  
X9Wesley Floren (Ned) Netherlands  
10Yannick Peeters (Bel) Belgium  
11Eli Iserbyt (Bel) Belgium  
12Kobe Goossens (Bel) Belgium  
13Jelle Schuermans (Bel) Belgium  
14Thijs Aerts (Bel) Belgium  
15Gianni Van Donink (Bel) Belgium  
X16Stijn Caluwe (Bel) Belgium  
X17Thomas Joseph (Bel) Belgium  
18Maxx Chance (USA) United States of America  
19Adam Toupalik (Cze) Czech Republic  
20Roman Lehky (Cze) Czech Republic  
21Adrian Sirek (Cze) Czech Republic  
22Martin Dejmek (Cze) Czech Republic  
23Jan Kovar (Cze) Czech Republic  
24Lukas Kunt (Cze) Czech Republic  
25Lucas Dubau (Fra) France  
26Joshua Dubau (Fra) France  
27Sébastien Havot (Fra) France  
28Yan Gras (Fra) France  
29Stefano Sala (Ita) Italy  
30Moreno Pellizzon (Ita) Italy  
31Filippo Rocchetti (Ita) Italy  
32Giorgio Rossi (Ita) Italy  
33Johan Jacobs (Swi) Switzerland  
34Timon Ruegg (Swi) Switzerland  
35Joël Grab (Swi) Switzerland  
36Ludwig Cords (Ger) Germany  
37Dominik Kroll (Ger) Germany  
38Paul Lindenau (Ger) Germany  
39Rico Seidel (Ger) Germany  
40Lauritz Urnauer (Ger) Germany  
41Juraj Bellan (Svk) Slovakia  
42Jakub Kurty (Svk) Slovakia  
43Pavol Kvietok (Svk) Slovakia  
44Matej Ulik (Svk) Slovakia  
45Kristian Zimany (Svk) Slovakia  
46Remigiusz Gil (Pol) Poland  
47Kamil Malecki (Pol) Poland  
48Piotr Wyderka (Pol) Poland  
49Patryk Zlotowicz (Pol) Poland  
X50Patryk Gorecki (Pol) Poland  
51Josef Bartipan (Cze) Czech Republic-B  
52Jakub Honzik (Cze) Czech Republic-B  
53Vit Papez (Cze) Czech Republic-B  
54Jiri Petrus (Cze) Czech Republic-B  
55Jaroslav Vojir (Cze) Czech Republic-B  
56Dominik Vrana (Cze) Czech Republic-B  

X = Reserve Rider

Back to top