Trofeo Alfredo Binda 2018 start list

Provisional starters as of March 14

Start list

Team Sunweb
#Rider Name (Country) Team 
1Coryn Rivera (USA)  
2Lucinda Brand (Ned)  
3Leah Kirchmann (Can)  
4Juliette Labous (Fra)  
5Liane Lippert (Ger)  
6Ruth Winder (USA)  
Boels Dolmans Cyclingteam
#Rider Name (Country) Team 
7Lizzie Deignan (GBr)  
8Karol-Ann Canuel (Can)  
9Megan Guarnier (USA)  
10Chantal Blaak (Ned)  
11Jip van den Bos (Ned)  
12Anna Plichta (Pol)  
Mitchelton-Scott
#Rider Name (Country) Team 
13Amanda Spratt (Aus)  
14Lucy Kennedy (Aus)  
15Georgia Williams (NZl)  
16Jessica Allen (Aus)  
17Jenelle Crooks (Aus)  
18Sarah Roy (Aus)  
Cervelo-Bigla Pro Cycling Team
#Rider Name (Country) Team 
19Ashleigh Moolman-Pasio (RSA)  
20Lotta Lepisto (Fin)  
21Cecilie Uttrup Ludwig (Den)  
22Clara Koppenburg (Ger)  
23Ann-Sophie Duyck (Bel)  
24Claire Rose (GBr)  
Canyon-SRAM
#Rider Name (Country) Team 
25Alena Amialiusik (Blr)  
26Hannah Barnes (GBr)  
27Elena Cecchini (Ita)  
28Tiffany Cromwell (Aus)  
29Katarzyna Nieuwiadoma  
30Pauline Ferrand-Prevot  
Wiggle-High5
#Rider Name (Country) Team 
31Elisa Longo Borghini (Ita)  
32Audrey Cordon-Ragot (Fra)  
33Emilia Fahlin (Swe)  
34Eri Yonamine (Jpn)  
35Martina Ritter (Aut)  
36Elinor Barker (GBr)  
Waowdeals Pro Cycling
#Rider Name (Country) Team 
37Marianne Vos (Ned)  
38Jeanne Korevaar (Ned)  
39Anouska Koster (Ned)  
40Riejanne Markus (Ned)  
41Sabrina Stultiens (Ned)  
42Danielle Rowe (GBr)  
Ale Cipollini
#Rider Name (Country) Team 
43Marta Bastianelli (Ita)  
44Janneke Ensing (Ned)  
45Mayuko Hagiwara (Jpn)  
46Chloe Hosking (Aus)  
47Soraya Paladin (Ita)  
48Ane Santesteban (Spa)  
Cylance Pro Cycling
#Rider Name (Country) Team 
49Giorgia Bronzini (Ita)  
50Lauren Stephens (USA)  
51Sheyla Gutierrez (Spa)  
52Rossella Ratto (Ita)  
53Omer Shapira (Isr)  
54Kristabel Doebel-Hickok (USA)  
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
#Rider Name (Country) Team 
55Shara Gillow (Aus)  
56Charlotte Bravard (Fra)  
57Eugenie Duval (Fra)  
58Lauren Kitchen (Aus)  
59Greta Richioud (Fra)  
60Rozanne Slik (Ned)  
BTC City Ljubljana
#Rider Name (Country) Team 
61Ursa Pintar (Slo)  
62Polona Batagelj (Slo)  
63Hanna Nilsson (Swe)  
64Eugenia Bujak (Slo)  
65Olena Pavlukhina (Aze)  
66Anastasia Iakovenko  
Hitec Products-Birk Sport
#Rider Name (Country) Team 
67Tatiana Guderzo (Ita)  
68Simona Frapporti (Ita)  
69Vita Heine (Nor)  
70Susanne Andersen (Nor)  
71Ingrid Lorvik (Nor)  
72Camilla M¿llebro (Den)  
Astana Women's Team
#Rider Name (Country) Team 
73Sofia Beggin (Ita)  
74Sofia Bertizzolo (Ita)  
75Elena Pirrone (Ita)  
76Natalya Saifutdinova (Kaz)  
77Arlenis Sierra (Cub)  
78Lara Vieceli (Ita)  
Valcar PBM
#Rider Name (Country) Team 
79Elisa Balsamo (Ita)  
80Maria Giulia Canfalonieri (Ita)  
81Silvia Pollicini (Ita)  
82Silvia Persico (Ita)  
83Asja Paladin (Ita)  
84Chiara Zanettin (Ita)  
Lotto Soudal Ladies
#Rider Name (Country) Team 
85Kelly Van Den Steen (Bel)  
86Julie Van De Velde (Bel)  
87Annabelle Dreville (Fra)  
88Valerie Demey (Bel)  
89Annelies Dom (Bel)  
90Marjolein van 'T Geloof (Ned)  
BePink
#Rider Name (Country) Team 
91Silvia Valsecchi (Ita)  
92Erica Magnaldi (Ita)  
93Maria Vittoria Sperotto (Ita)  
94Katia Ragusa (Ita)  
95Nikola Noskova (Cze)  
96Tereza Medvedova (Svk)  
Team Tibco-SVB
#Rider Name (Country) Team 
97Lex Albrecht (Can)  
98Brodie Chapman (Aus)  
99Alice Cobb (GBr)  
100Emma Grant (GBr)  
101Alison Jackson (Can)  
102Shannon Malseed (Aus)  
Trek-Drops
#Rider Name (Country) Team 
103Tayler Wiles (USA)  
104Kathrin Hammes (Ger)  
105Molly Weaver (GBr)  
106Anna Christian (GBr)  
107Elizabeth Holden (GBr)  
108Abby-Mae Parkinson (GBr)  
Armitalia Vaino
#Rider Name (Country) Team 
109Rasa Leleivyte (Ltu)  
101Michela Balducci (Ita)  
111Angelica Brogi (Ita)  
112Alessia Bulleri (Ita)  
113Lija Laizane (Lat)  
114Nicole Nesti (Ita)  
Movistar Women
#Rider Name (Country) Team 
115Margarita Victoria Garcia (Spa)  
116Malgorzta Jasinska (Pol)  
117Lorena Llamas (Spa)  
118Eider Merino (Spa)  
119Rachel Neylan (Aus)  
120Lourdes Oyarbide (Spa)  
Doltcini-Van Eyck Sport
#Rider Name (Country) Team 
121Tetyana Riabchenko (Ukr)  
122Sofie De Vuyst (Bel)  
123Daniela Reis (Por)  
124Marion Sicot (Fra)  
125Lotte van Hoek (Ned)  
126Saartje Vandenbroucke (Bel)  
S.C. Michela Fanini
#Rider Name (Country) Team 
127Francesca Balducci (Ita)  
128Anna Ceoloni (Ita)  
129Lilibeth Chacon (Ven)  
130Monika Kiraly (Hun)  
131Yevgenia Vysotska (Ukr)  
132Olga Shekel (Ukr)  
Eurotarget-Bianchi-Vitasana
#Rider Name (Country) Team 
133Arianna Fidanza (Ita)  
134Martina Fidanza (Ita)  
135Nicole d'Agostin (Ita)  
136Debora Silvestri (Ita)  
137Alice Gasparini (Ita)  
138Ana Covrig (Rom)  
Top Girls Fassa Bortolo
#Rider Name (Country) Team 
139Vania Canvelli (Ita)  
140Francesca Cauz (Ita)  
141Chiara Perini (Ita)  
142Francesca Pisciali (Ita)  
143Nadia Quagliotto (Ita)  
144Beatrice Rossato (Ita)  

Related Articles

Back to top