Offenburg World Cup start lists

As of May 27, 2011

Start lists

Elite women eliminator
#Rider Name (Country) Team 
1Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol  
2Annie Last (GBr)  
3Alexandra Engen (Swe)  
4Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
5Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team  
6Janka Stevkova (Svk)  
7Nataliya Krompets (Ukr) ISD Cycling Team  
8Oksana Rybakova (Rus)  
9Pavla Havlikova (Cze)  
10Katherine O'shea (Aus)  
11Vera Andreeva (Rus)  
12Nicoletta De Jager (Ned)  
13Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team  
14Lea Davison (USA) Specialized Racing  
15Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team  
16Anneke Beerten (Ned) Milka Trek MTB Racing Team  
17Amy Dombroski (USA)  
18Elisabeth Sveum (Nor) Team Merida Smart Safety  
19Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Scott  
20Ekaterina Anoshina (Rus)  
21Kseniya Kirillova (Rus)  
22Virginie Pointet (Swi)  
23Elvira Khayrullina (Rus)  
Elite men eliminator
#Rider Name (Country) Team 
1Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing  
2Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing  
3José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team  
4Burry Stander (RSA) Specialized Racing  
5Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team  
6Todd Wells (USA) Specialized Racing  
7Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team  
8Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing  
9Martin Fanger (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
10Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team  
11Geoff Kabush (Can) Team Maxxis - Rocky Mountain  
12Nicola Rohrbach (Swi) Elettroveneta - Corratec  
13Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
14Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team  
15Lukas Kaufmann (Swi)  
16Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys - Evenza Team  
17Daniel Mcconnell (Aus)  
18Emil Lindgren (Swe) Rabobank - Giant Off-Road Team  
19Jukka Vastaranta (Fin) Milka Trek MTB Racing Team  
20Sergji Rysenko (Ukr) ISD Cycling Team  
21Magnus Darvell (Swe)  
22Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD Cycling Team  
23Philip Buys (RSA)  
24Michal Lami (Svk)  
25Klaus Nielsen (Den)  
26Cristobal Silva Ibaceta (Chi)  
27Balz Weber (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
28Mattias Wengelin (Swe)  
29Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team  
30Robby De Bock (Bel)  
31Benjamin Wittrup Justesen (Den)  
32Spencer Paxson (USA) Kona  
33Marco Schätzing (Ger) Team Firebike - Droessiger  
34Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team  
35Kazuhiro Yamamoto (Jpn)  
36Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling  
37Brice Scholtes (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team  
38Matthias Waldhart (Aut)  
39Lukas Sablik (Cze)  
40Daniel Federspiel (Aut)  
41Simon Gegenheimer (Ger)  
42Heiko Gutmann (Ger)  
43Brian Lopes (USA)  
44Francis Morin (Can) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
45Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team  
46Fabrice Mels (Bel) Rocky Roads - Orbea  
47Milan Dolezal (Cze) GT Czech Team  
48Kenta Gallagher (GBr)  
49Ivan Smirnov (Rus)  
50Jan Nesvadba (Cze)  
51Frantisek Lami (Svk)  
52Marat Sharafislamov (Rus)  
53Henrique Avancini (Bra) ISD Cycling Team  
54Nicolas Jeantet (Ita) ISD Cycling Team  
55Urban Ferencak (Slo) Torpado Surfing Shop  
56Samuel Shaw (NZl)  
57Christopher Schwab (Aut)  
Elite men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing  
2Julien Absalon (Fra) Orbea  
3Nino Schurter (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing  
4Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing  
5Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing  
6Maxime Marotte (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
7José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team  
8Burry Stander (RSA) Specialized Racing  
9Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi  
10Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team  
11Christoph Sauser (Swi) Specialized Racing  
12Carlos Coloma Nicolas (Spa) Wildwolf - Trek Racing  
13Todd Wells (USA) Specialized Racing  
14Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team  
15Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing  
16Rudi Van Houts (Ned)  
17Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Giant Italia Team  
18Fabian Giger (Swi) Rabobank - Giant Off-Road Team  
19Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing  
20Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea  
21Florian Vogel (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing  
22Martin Fanger (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
23Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea  
24Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
25Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team  
26Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team  
27Geoff Kabush (Can) Team Maxxis - Rocky Mountain  
28Derek Zandstra (Can)  
29Oliver Beckingsale (GBr)  
30Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing  
31Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Team Newcycling  
32Jiri Friedl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team  
33Nicola Rohrbach (Swi) Elettroveneta - Corratec  
34Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
35Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wildwolf - Trek Racing  
36Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek  
37Jan Skarnitzl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team  
38Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team  
39Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team  
40Jelmer Pietersma (Ned) Milka Trek MTB Racing Team  
41Lukas Kaufmann (Swi)  
42Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team  
43Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys - Evenza Team  
44Chris Jongewaard (Aus)  
45Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
46Henk Jaap Moorlag (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team  
47Daniel Mcconnell (Aus)  
48Andras Parti (Hun) Euro One - Cube MTB Team  
49Christoph Soukup (Aut)  
50Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
51Marc Colom (Fra) Team Newcycling  
52Jiri Novak (Cze) S&H Superior MTB Team  
53Martino Fruet (Ita)  
54Emil Lindgren (Swe) Rabobank - Giant Off-Road Team  
55Jean-Christophe Peraud (Fra)  
56Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team  
57Jukka Vastaranta (Fin) Milka Trek MTB Racing Team  
59Tony Longo (Ita) TX Active Bianchi  
60Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek  
61Kohei Yamamoto (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
62Periklis Ilias (Gre) Team Protek  
63Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team  
64Adam Craig (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team  
65Sergji Rysenko (Ukr) ISD Cycling Team  
66Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
67Max Plaxton (Can)  
68Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team  
69Niels Wubben (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team  
70Catriel Andres Soto (Arg) Team Protek  
71Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team  
72Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International  
73Marios Athanasiadis (Cyp)  
74Marc Bassingthwaighte (Nam)  
75Magnus Darvell (Swe)  
76Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD Cycling Team  
77Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
78Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop  
79Philip Buys (RSA)  
80Michael Broderick (USA)  
81Bas Peters (Ned) Team Merida Combee  
82Sven Nys (Bel)  
83Ole Christian Fagerli (Nor)  
84Georgios Pattes-Toumanis (Gre) Team Protek  
85Alexey Medvedev (Rus) Elettroveneta - Corratec  
86Martin Loo (Est) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
87Michal Lami (Svk)  
88Klaus Nielsen (Den)  
89Maxim Gogolev (Rus)  
90Cristobal Silva Ibaceta (Chi)  
91Frank Schotman (Ned) MPL Specialized MTB Team  
92Bjorn Brems (Bel) Versluys - Evenza Team  
93Filip Eberl (Cze)  
94Karl Platt (Ger) Team Bulls  
95Pascal Meyer (Swi) Thoemus Racing Team  
96Rene Tann (Ger)  
97Seiya Hirano (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
98Jeroen Boelen (Ned) Milka Trek MTB Racing Team  
99Anton Gogolev (Rus)  
100Irjan Luttenberg (Ned) MPL Specialized MTB Team  
101Balz Weber (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
102Ola Kjören (Nor) Team Fokus - Danica  
103Giuseppe Lamastra (Ita) Elettroveneta - Corratec  
104Tim Wynants (Bel) Milka Trek MTB Racing Team  
105Raphael Gagne (Can)  
106Torsten Marx (Ger)  
107Matthias Leisling (Ger) Muskelkater Genesis Team  
108Pascal Hossay (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team  
109Sergey Nikolaev (Rus)  
110Mattias Wengelin (Swe)  
111Andrew Watson (Can)  
112Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team  
113Robby De Bock (Bel)  
114Lee Williams (GBr)  
115Alexis Chenevier (Fra) Scott Les Saisies  
116Samuele Porro (Ita)  
117Benjamin Wittrup Justesen (Den)  
118Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec  
119Christopher Maletz (Ger)  
120Spencer Paxson (USA) Kona  
121Joris Massaer (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team  
122Besik Gevasheli (Geo)  
123Artem Orlov (Rus)  
124Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team  
125Marco Schätzing (Ger) Team Firebike - Droessiger  
126Artyom Golovaschenko (Kaz)  
127Sang Hoon Na (Kor)  
128Johannes Sickmueller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team  
129Paul Remy (Fra)  
130Patrick Gaudy (Bel)  
131Kirill Kazantsev (Kaz)  
132Gabor Bogar (Hun) Euro One - Cube MTB Team  
133Michal Kanera (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team  
134Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team  
135Pierre Lebreton (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
136Yader Zoli (Ita) Torpado Surfing Shop  
137Kazuhiro Yamamoto (Jpn)  
138Rafal Hebisz (Pol)  
139Cristian Cominelli (Ita) TX Active Bianchi  
140Jorgen Flion (Bel)  
141Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling  
142Evgeny Nikolaev (Rus)  
143Tom Meeusen (Bel)  
144Brice Scholtes (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team  
145Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team  
146Pascal Schmutz (Swi)  
147Matthias Waldhart (Aut)  
148Fabio Ursi (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
149Lukas Sablik (Cze)  
150Ioannis Skordas (Gre) Team Protek  
151Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
152Steffen Thum (Ger)  
153Jonas Baumann (Swi)  
154Daniel Federspiel (Aut)  
155Jonathan Galante (Fra)  
156Marco Arnold (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
157Simon Gegenheimer (Ger)  
158Heiko Gutmann (Ger)  
159Brian Lopes (USA)  
160Matthias Lauk (Swi)  
161Lucien Besancon (Swi)  
Elite women cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Julie Bresset (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
2Chengyuan Ren (Chn) Specialized Racing  
3Annika Langvad (Den)  
4Sabine Spitz (Ger) Central Haibike Pro Team  
5Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team  
6Lene Byberg (Nor) Specialized Racing  
7Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice  
8Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol  
9Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol  
10Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis - Rocky Mountain  
11Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team  
12Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team  
13Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team  
14Georgia Gould (USA) Luna Pro Team  
15Emily Batty (Can) Subaru - Trek  
16Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X - Bionic Team  
17Esther Süss (Swi)  
18Annie Last (GBr)  
19Rosara Joseph (NZl) Rabobank - Giant Off-Road Team  
20Tereza Hurikova (Cze) Central Haibike Pro Team  
21Anna Szafraniec (Pol) CCC Polkowice  
22Nina Homovec (Slo) Orbea Geax  
23Mary Mcconneloug (USA)  
24Alexandra Engen (Swe)  
25Hanna Klein (Ger)  
26Rie Katayama (Jpn)  
27Sarah Koba (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
28Tanja Zakelj (Slo) Orbea Geax  
29Laura Metzler (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
30Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team  
31Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek  
32Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix  
33Katherine Compton (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team  
34Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee  
35Amanda Sin (Can)  
36Hanlen Karen (NZl)  
37Silke Schmidt (Ger)  
38Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
39Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team  
40Anna Villar Argente (Spa)  
41Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team  
42Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.ch Scott  
43Janka Stevkova (Svk)  
44Anja Gradl (Ger) Ghost Factory Racing Team  
45Elisabeth Brandau (Ger) Central Haibike Pro Team  
46Maaris Meier (Est)  
47Nataliya Krompets (Ukr) ISD Cycling Team  
48Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice  
49Maria Osl (Aut) Fischer - BMC  
50Daniela Veronesi (Ita)  
51Rowena Fry (Aus)  
52Judith Pollinger (Ita) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
53Oksana Rybakova (Rus)  
54Pavla Havlikova (Cze)  
55Mical Dyck (Can)  
56Stephanie Wiedner (Aut)  
57Katherine O'shea (Aus)  
58Elena Gogoleva (Rus)  
59Vera Andreeva (Rus)  
60Githa Michiels (Bel) Trek - KMC Trade Team Vzw  
61Kristien Nelen (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
62Jenni King (Aus)  
63Sandra Santanyes Murillo (Spa)  
64Krista Park (USA)  
65Melanie Spath (Ger)  
66Elliot Caitlin (Irl)  
67Fabienne Niederberger (Swi)  
68Nicoletta De Jager (Ned)  
69Idit Shub (Isr)  
70Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team  
71Kristine Noergaard (Den)  
72Lea Davison (USA) Specialized Racing  
73Chloe Forsman (USA)  
74Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team  
75Coralie Redelsperger (Fra)  
76Gracie Elvin (Aus)  
77Mette Marie Kronborg (Den)  
78Rocio Gamonal Ferrera (Spa)  
79Carina Kirssi (Fin) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
80Corina Gantenbein (Swi) Fischer - BMC  
81Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X - Bionic Team  
82Maxine Filby (GBr)  
83Sofia Pezzatti (Swi)  
84Anneke Beerten (Ned) Milka Trek MTB Racing Team  
85Michalina Ziolkowska (Pol)  
86Amy Dombroski (USA)  
87Carol Rasmussen (Den)  
Under 23 men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Alexander Gehbauer (Aut)  
2Gerhard Kerschbaumer (Ita) TX Active Bianchi  
3Michiel Van Der Heijden (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team  
4David Fletcher (GBr)  
5Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus MIG Team  
6Marek Konwa (Pol) Milka Trek MTB Racing Team  
7Fabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix  
8Markus Bauer (Ger)  
9Jordan Sarrou (Fra) Scott Les Saisies  
10Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
11Marco Minnaard (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team  
12Sebastien Carabin (Bel) Versluys - Evenza Team  
13Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
14Diego Rosa (Ita) Giant Italia Team  
15Stephen Ettinger (USA)  
16Olof Jonsson (Swe) Rocky Roads - Orbea  
17Erik Groen (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
18Marcel Fleschhut (Ger)  
19Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team  
20Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey / Cannondale  
21Ruben Scheire (Bel) MPL Specialized MTB Team  
22Zsolt Juhasz (Hun) Euro One - Cube MTB Team  
23Kornel Osicki (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
24Matthias Rupp (Swi) Team Firebike - Droessiger  
26Julien Trarieux (Fra) GT Skoda Chamonix  
27Matthias Stirnemann (Swi) Thoemus Racing Team  
28Jeff Luyten (Bel) MPL Specialized MTB Team  
29Henrique Avancini (Bra) ISD Cycling Team  
30Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team  
31Gilles Sarrazin (Fra) Team Veloroc Lapierre  
32Bart De Vocht (Bel)  
33Martin Gluth (Ger)  
34Simon Stiebjahn (Ger)  
35Marc Metzler (Swi)  
36Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team  
37Thibaut Bellanger (Fra) Team Veloroc Lapierre  
38Hugo Drechou (Fra)  
41Dmytro Titarenko (Ukr) ISD Cycling Team  
42Vasilis Adamou (Cyp)  
43Michalis Kittis (Cyp)  
44Nicolas Jeantet (Ita) ISD Cycling Team  
45Tomas Pesek (Cze)  
46Felix Euteneuer (Ger)  
47Dominic Calitz (RSA) Team Protek  
48Marek Rauchfuss (Cze)  
49Jose Maria Sanchez Ruiz (Spa)  
50Russell Finsterwald (USA) Subaru - Trek  
51Ivan Smirnov (Rus)  
52Matthias Hoi (Aut)  
53Timotheos Skettos (Cyp)  
54Idan Shapira (Isr)  
55Thomas Lapeyrie (Fra) Lapierre International  
56Tim Lemmers (Ned)  
57Andras Szatmary (Hun) Euro One - Cube MTB Team  
58Sebastian Batchelor (GBr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
59Benjamin Buchi (Swi)  
60Daniel Geismayr (Aut)  
61Mykhaylo Batsutsa (Ukr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
62Francis Morin (Can) BH - Suntour - Peisey Vallandry  
63Matej Nepustil (Cze) Merida Biking Team  
64Nikolay Zaitsev (Kaz)  
65Jakub Magnusek (Cze) S&H Superior MTB Team  
66Jack Hinkens (USA)  
67Markus Preiss (Aut)  
68Manfred Zöger (Aut)  
69Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour  
70Mark Csielka (Hun) Euro One - Cube MTB Team  
71David Simon (Ger) Team Firebike - Droessiger  
72Kerry Werner (USA)  
73Samuel Shaw (NZl)  
74Trenton Day (Aus)  
75Mikhail Baryshnikov (Rus)  
76Fabian Strecker (Ger)  
77Reto Indergand (Swi) MK - Zentralschweiz  
78Rens De Bruin (Ned)  
79Marcus Nicolai (Ger)  
80Merlin Spranz (Aus)  
81Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team  
82Jonas De Backer (Bel) Rocky Roads - Orbea  
83Bryan Falaschi (Ita)  
84Cameron Ivory (Aus)  
85Jan Nesvadba (Cze)  
86Nicholas Pettina (Ita) Elettroveneta - Corratec  
87Kyle Ward (Aus)  
88Ludwig Döhl (Ger)  
89Martino Di Pierdomenico (Ita) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
90Marc Stutzmann (Swi)  
91Christopher Schwab (Aut)  
92Michael Crosbie (Aus)  
93Luca Braidot (Ita)  
94Kenneth Hansen (Den)  
95Timofei Ivanov (Rus)  
96Thomas Decugis (Fra)  
97Julian Schelb (Ger)  
98Daniele Braidot (Ita)  
99Emilien Barben (Swi)  
100Marvin Gruget (Fra)  
101Pietro Sarai (Ita) Giant Italia Team  
102Wenzel Böhm-Gräber (Ger)  
103Fabrice Mels (Bel) Rocky Roads - Orbea  
104Antoine Caron (Can)  
105Kenta Gallagher (GBr)  
106Simon Seehofer (Aut)  
107Tomas Paprstka (Cze)  
108Anton Liyubuy (Ukr)  
109Jonas Pedersen (Den)  
110Roger Walder (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing  
111Lukas Kuch (Ger)  
112Evan Mcneely (Can)  
113Gregor Raggl (Aut)  
114Jan Svorada (Cze) Merida Biking Team  
115Stefan Peter (Swi) MK - Zentralschweiz  
116Sascha Bleher (Ger)  
117Kevin Krieg (Swi)  
Under 23 women cross country
#Rider Name (Country) Team 
101Barbara Benko (Hun) Focus MIG Team  
102Elisabeth Sveum (Nor) Team Merida Smart Safety  
103Kathrin Stirnemann (Swi) Central Haibike Pro Team  
104Pauline Ferrand Prevot (Fra) Lapierre International  
105Fanny Bourdon (Fra) GT Skoda Chamonix  
106Paula Gorycka (Pol) CCC Polkowice  
107Rebecca Henderson (Aus)  
108Serena Calvetti (Ita)  
109Helen Grobert (Ger)  
110Mariske Strauss (RSA)  
111Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.ch Scott  
112Yana Belomoyna (Ukr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
114Michelle Hediger (Swi) Fischer - BMC  
115Ekaterina Anoshina (Rus)  
116Anna Oberparleiter (Ita) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
117Sabrina Schweizer (Ger)  
118Mikaela Kofman (Can)  
119Julie Berteaux (Fra) GT Skoda Chamonix  
120Vivienne Meyer (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol  
121Kseniya Kirillova (Rus)  
122Caitlin De Wet (RSA)  
123Lily Matthews (GBr)  
125Virginie Pointet (Swi)  
126Laura Bietola (Can)  
128Elise Marchal (Bel) Trek - KMC Trade Team Vzw  
129Noga Korem (Isr)  
130Hana Jezkova (Cze) GT Czech Team  
131Alla Boyko (Ukr) ISD Cycling Team  
132Rozanne Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
133Samara Sheppard (NZl)  
134Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team  
135Nadine Rieder (Ger)  
136Nicole Hanselmann (Swi)  
137Marta Pastore (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
138Lorraine Truong (Swi)  
139Marta Tereshchuk (Ukr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan  
140Sabrina Maurer (Swi)  
141Tanja Starkermann (Swi) Fischer Junior MTB Team  
142Carla Haines (GBr)  
143Déborah Motsch (Fra) Team Veloroc Lapierre  
144Erica Zaveta (USA)  
145Karolina Kalasova (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team  
146Vania Schumacher (Swi)  
147Elvira Khayrullina (Rus)  
148Wesley Geer (USA)  
149Antri Christoforou (Cyp)  
150Heidi Kloser (USA)  
Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team 
1Andri Frischknecht (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing  
2Jens Schuermans (Bel) Belgium  
3Maxime Urruty (Fra) Scott Les Saisies  
4Cyril Grangladen (Fra) Bikepark.ch Scott  
5Thibault Geneste (Fra) Scott Les Saisies  
6Grant Ferguson (GBr) Great Britain  
7Victor Koretzky (Fra) France  
8Pieter Geluykens (Bel) Trek - KMC Trade Team Vzw  
9Thijs Zuurbier (Ned) Netherlands  
10Didier Bats (Bel) Belgium  
11Sondre Kristiansen (Nor) Norway  
12Pablo Rodriguez Guede (Spa) Spain  
13Matthew Sumpton (GBr) Great Britain  
14Philipp Hediger (Swi) Fischer Junior MTB Team  
15Loic Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane  
16Kevin Panhuyzen (Bel) Trek - KMC Trade Team Vzw  
17Antoine Bouqueret (Fra) France  
18Arthur Cannau (Fra) France  
19Titouan Carod (Fra) France  
20Mathieu Chaussepied (Fra) France  
21Paul Mathou (Fra) France  
22Bryan Allemann (Swi) Switzerland  
23Romain Bannwart (Swi) Switzerland  
24Florian Chenaux (Swi) Switzerland  
25Lars Forster (Swi) Switzerland  
26Tobias Spescha (Swi) Switzerland  
27Enea Vetsch (Swi) Switzerland  
28Martin Frey (Ger) Germany  
29Severin Lehmann (Ger) Germany  
30Christian Pfäffle (Ger) Germany  
31Christopher Platt (Ger) Germany  
32Sam Weber (Ger) Germany  
33Louis Wolf (Ger) Germany  
34Tobias Bremser (Ger) Germany - B  
35Yannik Brischle (Ger) Germany - B  
36Malte Finke (Ger) Germany - B  
37Felix Huschle (Ger) Germany - B  
38Weisenseel Jochen (Ger) Germany - B  
39Ben Zwiehoff (Ger) Germany - B  
40Boris Cara (Bel) Belgium  
41Nicolas Scheire (Bel) Belgium  
42Tyler Coplea (USA) United States Of America  
43Ryan Geiger (USA) United States Of America  
44Richard Cypress Gorry (USA) United States Of America  
45Max Houtzager (USA) United States Of America  
46Keegan Swenson (USA) United States Of America  
47Casey Williams (USA) United States Of America  
48Tomas Bohata (Cze) Czech Republic  
49Radim Kovar (Cze) Czech Republic  
50Daniel Lukes (Cze) Czech Republic  
51Matej Sirc (Cze) Czech Republic  
52Martin Stosek (Cze) Czech Republic  
53Tomas Svoboda (Cze) Czech Republic  
54Tommaso Caneva (Ita) Italy  
55Rosa Davide (Ita) Italy  
56Denis Fumarola (Ita) Italy  
57Olivotto Matteo (Ita) Italy  
58Alberto Rossi (Ita) Italy  
59Lorenzo Samparisi (Ita) Italy  
60Karl Henrik Nordbakken (Nor) Norway  
61Frantisek Lami (Svk) Slovakia  
62Jozef Bebcak (Svk) Slovakia  
63Tomas Zucha (Svk) Slovakia  
64Robbert Keus (Ned) Netherlands  
65Fabian Costa (Aut) Austria  
66Fuchs Andreas (Aut) Austria  
67Mayer Michael (Aut) Austria  
68Christoph Mick (Aut) Austria  
69Daniel Wolbank (Aut) Austria  
70Antonio Santos Ridao (Spa) Spain  
71Vladislav Bondaruk (Rus) Russian Federation  
72Ruslan Boredskiy (Rus) Russian Federation  
73Egor Kropachev (Rus) Russian Federation  
74Alexey Krylov (Rus) Russian Federation  
75Mark Kuyan (Rus) Russian Federation  
76Sharafislamov Marat (Rus) Russian Federation  
77Gregor Dimic (Slo) Slovenia  
78Rok Korosec (Slo) Slovenia  
79Roy Goldstein (Isr) Israel  
80Omer Shubi (Isr) Israel  
81Peter Fenyvesi (Hun) Hungary  
82Gergo Meggyesi (Hun) Hungary  
83Dominic Zumstein (Swi) Scott - Swisspower MTB - Racing  
84Thibault Poussin (Fra) GT Skoda Chamonix  
85Rien Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team  
86Artem Shevstom (Ukr) Team Protek  
87Marcel Guerrini (Swi) Focus MIG Team  
88Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team  
89Tobias Schraner (Swi) Fischer - BMC  
90Fredrik Fang Liland (Nor) Team Merida Smart Safety  
91Fabien Doubey (Fra) ASPTT Definitive Gitane  
92Julien Grimbert (Fra) ASPTT Definitive Gitane  
93Romain Seigle (Fra) ASPTT Definitive Gitane  
94Jonas Loretz (Swi) Thoemus Racing Team  
95Rico Von Burg (Swi) Thoemus Racing Team  
96Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team  
97Jens Van Rompaey (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team  
98Matteo Cassoni (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.  
99Riccardo Redaelli (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.  
100Milan Dolezal (Cze) GT Czech Team  
101Jiri Ostadal (Cze) GT Czech Team  
102Alex Baker (GBr) Orange Monkey / Cannondale  
103Sem Huitema (Ned) Giant Dealerteams  
104Joren Janssen (Ned) Giant Dealerteams  
105Jeroen Van Eck (Ned) Giant Dealerteams  
106Florian Suter (Swi) Fischer Junior Mtb Team  
107Silvan Kaelin (Swi) MK - Zentralschweiz  
108Dominik Risi (Swi) MK - Zentralschweiz  
109Jakub Johanek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team  
110Tomas Kalojiros (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team  
111Pavel Kuzma (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team  
112Lukas Pomezny (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team  
113Jiri Svoboda (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb Team  
114Roy Beukers (Ned) AGU - Beukers Biketeam  
115Sven Broekaart (Ned) AGU - Beukers Biketeam  
116Robbert De Nijs (Ned) AGU - Beukers Biketeam  
117Theo Barthelemy (Fra) Look - Beaumes De Venise  
118Mathieu Begouaussel (Fra) Look - Beaumes De Venise  
119Charles Planet (Fra) Look - Beaumes De Venise  
120Theo Meuzard (Fra) R - vtt Morillon  
121Valentin Berset (Swi) Team Dom Cycle - Merida  
122Erik Jonsson (Swe) Team Dom Cycle - Merida  
123Isak Jonsson (Swe) Team Dom Cycle - Merida  
124Dylan Page (Swi) Team Dom Cycle - Merida  
Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team 
201Ramona Forchini (Swi) MK - Zentralschweiz  
202Perrine Clauzel (Fra) France  
203Bethany Crumpton (GBr) Great Britain  
204Katy Winton (GBr) Great Britain  
205Cecile Delaire (Fra) GT Skoda Chamonix  
206Vendula Kuntova (Cze) GT Czech Team  
207Lucie Mullerova (Cze) Czech Republic  
208Elea Boissy (Fra) France  
209Isabeau Cordurier (Fra) France  
210Marion Gauthier (Fra) France  
211Anais Moschetti (Fra) France  
212Anais Simon (Fra) France  
213Johanna Techt (Ger) Germany  
214Chiara Eberle (Ger) Germany  
215Lena Hauser (Ger) Germany  
216Saskia Hauser (Ger) Germany  
217Majlen Müller (Ger) Germany  
218Lena Putz (Ger) Germany  
219Lena Wehrle (Ger) Germany - B  
220Alicia Rose Pastore (USA) United States Of America  
221Shayna Powless (USA) United States Of America  
222Alexis Ryan (USA) United States Of America  
223Marketa Drahovzalova (Cze) Czech Republic  
224Nikola Hlubinkova (Cze) Czech Republic  
225Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic  
226Zuzana Pirzkallova (Cze) Czech Republic  
227Tina Kindlhofer (Aut) Austria  
228Evgenia Nekrasova (Rus) Russian Federation  
229Jolanda Neff (Swi) Switzerland  
230Fabienne Andres (Swi) Switzerland  
231Eliane Mueggler (Swi) Switzerland  
232Michelle Vollenweider (Swi) Switzerland  
233Andrea Waldis (Swi) Switzerland  
234Romaine Wenger (Swi) Switzerland  
235Tina Perse (Slo) Slovenia  
236Alessia Bulleri (Ita) Italy  
237Alessandra Bianchetta (Ita) Italy  
238Giulia Gaspardino (Ita) Italy  
239Julia Innerhofer (Ita) Italy  
240Lisa Rabensteiner (Ita) Italy  
241Britt Van Den Boogert (Ned) Netherlands  
242Yuval Bar Ziv (Isr) Israel  
243Megan Beltzer (Isr) Israel  
244Miranda Agusti Sanchez (Spa) Wildwolf - Trek Racing  
245Miriam Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.  
246Lea Moussouteguy (Fra) Team Veloroc Lapierre  
247Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  
248Jil Saxer (Swi) Fischer Junior MTB Team  
249Linda Indergand (Swi) MK - Zentralschweiz  
250Andrea Jezlova (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team  
Author: Cycling News
Back to top