TechPowered By

More tech

Melbourne to Warrnambool start list

By:
Cycling News
Published:
October 08, 2012, 23:43 BST,
Updated:
October 09, 2012, 2:30 BST
Race:
Melbourne to Warrnambool

Official starters as of October 9, 2012

 

Genesys Wealth Advisers
# Rider Name (Country) Team Result
1 Joel Pearson (Vic)  
2 Jai Crawford (Tas)  
3 Nathan Earle (Tas)  
4 Campbell Flakemore (Tas)  
5 Anthony Giacoppo (WA)  
6 Brenton Jones (Vic)  
7 Jonathan Lovelock (Vic)  
8 Kane Walker (Vic)  
Team Budget Forklifts
# Rider Name (Country) Team Result
9 Michael Cupitt (ACT)  
10 Luke Davison (NSW)  
11 Peter Herzig (Qld)  
12 Ryan MacAnally (Qld)  
13 Mark O'Brien (Vic)  
14 Jason Spencer (Vic)  
15 Marc Williams (ACT)  
16 Samuel Witmitz (Vic)  
Drapac Professional Cycling
# Rider Name (Country) Team Result
17 Floris Goesinnen (Ned)  
18 Gordon McCauley (NZl)  
19 Darren Lapthorne (Vic)  
20 Lachlan Norris (Vic)  
21 Thomas Palmer (ACT)  
22 Rhys Pollock (NSW)  
23 John Walker (Vic)  
24 William Walker (Vic)  
SASI
# Rider Name (Country) Team Result
25 Jack Beckinsale (NSW)  
26 Harry Carpenter (SA)  
27 Alex Edmondson (SA)  
28 Karl Evans (SA)  
29 Fraser Northey (SA)  
30 Glenn O'Shea (SA)  
31 Andrew Roe (SA)  
32 George Tansley (SA)  
Search2Retain
# Rider Name (Country) Team Result
33 Cal Britten (Vic)  
34 Thomas Donald (Vic)  
35 Luke Fetch (Vic)  
36 Jake Klajnblat (Vic)  
37 Neil Van Der Ploeg (Vic)  
GPM Wilson Racing
# Rider Name (Country) Team Result
38 Andrew Crawley (NSW)  
39 Scott Law (NSW)  
40 Chris Jory (NSW)  
41 Jake Magee (NSW)  
42 Sam Rutherford  
43 Josh Taylor (NSW)  
44 Ed White (NSW)  
John West Cycling
# Rider Name (Country) Team Result
45 James Boal (Vic)  
46 Jay Bourke (Vic)  
47 Dylan Hately (Vic)  
48 Dene Rogers (Vic)  
49 Dean Sanfilippo (Vic)  
Plan B Racing
# Rider Name (Country) Team Result
50 Chris Beeck (WA)  
51 Daniel Bonello (NSW)  
52 Liam Dove (Vic)  
53 Bradeley Hall (WA)  
54 Henry Morley (WA)  
55 Peter Smith (Vic)  
56 Alexander Smyth (Vic)  
57 Trent Morey (Vic)  
Suzuki/Trek
# Rider Name (Country) Team Result
58 Josh Berry (NSW)  
59 Timothy Cameron (ACT)  
60 Mitchell Flynn (ACT)  
61 Benjamin Hill (ACT)  
62 Kris Johnston (ACT)  
63 Brendan Johnston (ACT)  
64 Mitchell Lovelock-Fay (ACT)  
65 Sam Sautelle (ACT)  
African Wildlife Safaris
# Rider Name (Country) Team Result
66 Jeremy Cameron (Vic)  
67 Josh Egbers (Vic)  
68 James Henry (Vic)  
69 Ben Hilleard (Vic)  
70 Luigi Vecchio (Vic)  
71 Steven Waite (Vic)  
72 Boon Yeo (Vic)  
Parramatta Race Team
# Rider Name (Country) Team Result
73 Nicholas D'Ambrosio (NSW)  
74 Antony Dimitrovski (NSW)  
75 Daniel O'Keefe (NSW)  
Bikebug.com - Forza Capital
# Rider Name (Country) Team Result
76 Andrew Christie (Vic)  
77 Benjamin Johnson (Vic)  
78 Stuart Morgan (Vic)  
79 Adam Murchie (Vic)  
80 Travers Nuttall (Vic)  
81 Aaron Salisbury (Vic)  
AXS Insurance p/b Spencers
# Rider Name (Country) Team Result
82 Sam Crome (Vic)  
83 Luke Knox (Vic)  
84 Peter Ladd (Vic)  
Staytrue Giant
# Rider Name (Country) Team Result
85 Nick Bensley (Vic)  
86 Peter English (Vic)  
87 Mark Guirguis (Vic)  
88 Tim McGrath (Vic)  
89 Malachi Moxon (Vic)  
90 Nadine O'Connor (Vic)  
Total Rush
# Rider Name (Country) Team Result
91 David Kelly (Vic)  
92 Luke Mackenzie (Vic)  
93 Raymond Forbes (Vic)  
94 Dean Heathcote (Vic)  
95 Jacob Sutherland (Vic)  
Zoomvideo Invert Building
# Rider Name (Country) Team Result
96 Rico Rogers (Vic)  
97 Michael Brown (Vic)  
98 Andrew Douglas Clark (Vic)  
99 Sean Roberts (Vic)  
100 Sam Watson (Vic)  
Aussie Farmers Dairy
# Rider Name (Country) Team Result
101 Jay Bourke (Vic)  
102 Vaughan Bowman (Vic)  
103 Correy Edmed (Qld)  
104 David Edwards (Vic)  
105 Jesse Ewart (NSW)  
106 Stephen Fairless (Vic)  
107 Russell Gill (SA)  
SEW Eurodrive
# Rider Name (Country) Team Result
108 Tristan Jones (SA)  
109 Patrick Lane (Vic)  
110 Mathew Marshall (NSW)  
111 Aidan McKenzie (Qld)  
112 Karl Michelin-Beard (ACT)  
113 Jarrod Moroni (Vic)  
114 David Mulhall (Ned)  
Campolina
# Rider Name (Country) Team Result
115 Samuel Nelson (NSW)  
116 Tom Paton (Vic)  
117 Alexander Ray (NZl)  
118 James Rendall (Vic)  
119 Brendan Schultz (Vic)  
120 Stuart Smith (Vic)  
121 Trevor Spencer (Vic)  
Wyndham City Council
# Rider Name (Country) Team Result
122 Nicholas Squillari (Vic)  
123 Sam Stow (Qld)  
124 David Woolsey (Vic)  
125 Paul Aulakh (Vic)  
126 Sean Carruthers (Vic)  
127 Simon Davies (NSW)  
128 Wade Edwards (Vic)  
Bike Gallery-Lexus Blackburn
# Rider Name (Country) Team Result
129 Matthew Berg (Vic)  
130 Leigh Clifford (Vic)  
131 Julien Fleurus (Vic)  
132 Cameron McDonald (Vic)  
133 Daniel Strauss (Vic)  
134 Fergus Sully (Vic)  
135 Dan Wilkins (Vic)  
TKM Slattery
# Rider Name (Country) Team Result
136 Mark Comer (Vic)  
137 Byron Davy (Vic)  
138 Joel Strachan (Vic)  
Unibicycles / Melbourne Uni
# Rider Name (Country) Team Result
139 Tom Christie (Vic)  
140 Calum Middleton (Vic)  
141 Edward Powell (Vic)  
142 Clive Silcock (Vic)  
143 Lauchlan Stewart (Vic)  
144 Chris Zucchet (Vic)  
145 Gervaise Christie (Vic)  
Warrnambool City Council
# Rider Name (Country) Team Result
146 Jordan Elliott (Vic)  
147 Brett Franklin  
148 Chris Harper (SA)  
149 Matthew Heath (Vic)  
150 Ron Heron (Vic)  
151 Daniel Herrewyn (SA)  
152 Stefan Imberger (Vic)  
Lady Bay Resort
# Rider Name (Country) Team Result
153 Matthew Lane (Vic)  
154 Matthew Leonard (Vic)  
155 Matt Lewis (Vic)  
156 James Love (Vic)  
157 Hadleigh Milligan (Qld)  
158 William Murray (Vic)  
159 Dylan Pierre-Humbert (WA)  
Radio 3YB
# Rider Name (Country) Team Result
160 Jason Rigg (Tas)  
161 David Ross (Vic)  
162 Kornelis Sietsma (NSW)  
163 James Steinhauser (Vic)  
164 Timothy Storer  
165 Tomas Szollosi (Qld)  
166 Adam Trewin (Vic)  
The Standard
# Rider Name (Country) Team Result
167 Gerard Wild (NSW)  
168 Aaron Blomeley (Vic)  
169 Andrew Cahill  
170 Jack Carecos (Vic)  
171 Adrian Chew (Vic)  
172 Mark Comer (Vic)  
173 Byron Davy (Vic)  
Artisan BV Sport
# Rider Name (Country) Team Result
174 Lachlan Davidson (Vic)  
175 Sam Pickering (Vic)  
176 William Williamson (Vic)  
One Track Mind, Wynn's Racing
# Rider Name (Country) Team Result
177 Simon Frost (Vic)  
178 James McPherson (Vic)  
179 Adam Mulford (Vic)  
180 Adrian Vlok (Vic)  
Tifosi Eyewear
# Rider Name (Country) Team Result
181 Enrico Eberhart (Vic)  
182 Brett Hickford (Vic)  
183 Adam Hudson (Tas)  
184 Christopher Jehu (Vic)  
185 Scott Keating (Vic)  
186 Barry Kenyon (NSW)  
187 Michael Krause (Vic)  
Will Ferris Auto
# Rider Name (Country) Team Result
188 Paul La Cava (Vic)  
189 Robert Mann (SA)  
190 Neil Matthews (NSW)  
191 Gary McLennan (Qld)  
192 Steven Payne (Vic)  
193 Tony Piacquadio (Vic)  
194 Matthew Rafferty (Vic)  
Wayne Hayes Tyres
# Rider Name (Country) Team Result
195 Geoffrey Robertson (Vic)  
196 Neil Robinson (Vic)  
197 Peter Sens (Vic)  
198 Chris Smith (Vic)  
199 Dee Thomas (Vic)  
200 Bruce Trew (Vic)  
201 Dion Wilkes (NSW)  
Mitchell Building Supplies
# Rider Name (Country) Team Result
202 Nathan Wilson (Vic)  
203 Alexander Woff (Vic)  
204 Shane Young (Vic)  
205 Costa Chronis (Vic)  
206 Iain Clark (Vic)  
207 Phillip Galga (Vic)  
208 Ross Hamilton (Vic)  
6Amers-BSGM Building Surveyors
# Rider Name (Country) Team Result
109 Brendan Mahony (Vic)  
210 David Baker (Vic)  
211 Zachary Macleod (Vic)  
212 Benjamin Sartori (Vic)  
Sunbury CC
# Rider Name (Country) Team Result
213 Glynn Matthey (Vic)  
214 Colin Bell (Vic)  
215 John Marcan (Vic)  
216 Patrick McIntyre (Vic)  
217 Michael Skerritt (Vic)  
218 Bradley Wright (Vic)  
Mini Golf By The Sea
# Rider Name (Country) Team Result
219 Scott Hunter (Vic)  
220 Vin McCarthy (Vic)  
221 Frank McCarthy (Vic)  
222 Thomas McDonough (Vic)  
223 Warwick McGhee (Vic)  
224 Matthew McKenzie (Vic)  
225 David McLean (Vic)  
226 Peter McWeeney (Vic)  
Hammonds Paints
# Rider Name (Country) Team Result
227 David Phillips (Vic)  
228 Jeffrey Provan (Vic)  
229 Noel Sens (Vic)  
230 Daryl Stewart (Vic)  
231 Brent Sword (Vic)  
232 Paul Volk (Vic)  
233 Glenn Warwick (ACT)  

Back to top

Tags:
NRS