TechPowered By

More tech

GVA Trofee - Azencross start list

By:
Cycling News
Published:
December 27, 2011, 17:20 GMT,
Updated:
December 27, 2011, 17:24 GMT
Race:
GVA Trofee - Azencross / Cross des as

Elite men & women, U23 men and junior men as of December 27, 2011

Elite men
1 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor    
2 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet    
3 Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team    
4 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus    
5 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor    
6 Bart Aernouts (Bel) Rabobank-Giant Off-Road Team    
7 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea    
8 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea    
9 Gerben De Knegt (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
10 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus    
11 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti    
12 Mariusz Gil (Pol) Baboco    
13 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea    
14 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus    
15 Thijs Van Amerongen (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl    
16 Jonathan Page (USA) Planet Bike-Blue Bicycles    
17 Martin Zlamalik (Cze) Landbouwkrediet - KDL    
18 Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea    
19 Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hirumet Taldea    
20 Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus    
21 Ben Berden (Bel) Ops Ale-Stoemper    
22 Lars Boom (Ned) Rabobank    
23 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet    
24 Marco Bianco (Ita) L´Arcobaleno Carraro Team    
25 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet    
26 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team    
27 Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Revor    
28 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team    
29 Eddy Van IJzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team    
30 Craig Richey (Can) Renner Custom - Raleigh    
31 Kenneth Van Compernolle (Bel) Style & Concept Cycling Team    
32 Troy Wells (USA) Team Clif Bar    
33 Tom Van Den Bosch (Bel) Team AA Drink-Leontien.nl    
34 Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept    
35 Mitchell Huenders (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
36 Mitchell Hoke (USA) Team Clif Bar    
37 Ryan Knapp (USA) Bob's Red Mill Cyclocross    
38 Patrick Gaudy (Bel) Barracuda    
39 Romain Lejeune (Fra) U.V.Aube    
40 Kristof Cop (Bel)    
41 Kobus Hereijgers (Ned) Orange Babies Cycling Team    
42 Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing    
43 Stijn Huys (Bel) Orange Babies    
44 Jake Wells (USA) Stan's NoTubes Elite Cyclocross Team    
45 Kevin Cant (Bel) Van Goethem    
46 Jimmy Tielens (Bel) Team DW Bikes    
47 Dries Pauwels (Bel) Van Goethem - Prorace Cycling Team    
48 Florian Vogel (Swi)    
49 Rudi Van Houts (Bel)    
50 Lewis Rattray (Aus)    
51 Marco Minnaard (Ned)    
52 Sébastien Ugolini (Fra) CD Haute Garonne    
53 Steven Van Vooren (Bel)    
54 Benjamin Sonntag (USA)    
55 Andrew Stuart (USA)    
56 Steve Lampier (Bel)    
Elite women
1 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit    
2 Sanne van Paassen (Ned) Brainwash    
3 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing    
4 Daphny van den Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl    
5 Sanne Cant (Bel) BOXX Veldritacademie    
6 Hanka Kupfernagel (Ger) Stevens    
7 Pavla Havlikova (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team    
8 Sophie de Boer (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team    
9 Nikki Harris (GBr) Telenet-Fidea Cycling Team    
10 Pauline Ferrand Prevot (Fra) A C Bazancourt Reims    
11 Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash    
12 Gabriella Day (GBr) Renner Custom Cyclocross Team    
13 Amy Dombroski (USA) Crankbrothers Race Club    
14 Linda van Rijen (Ned) Skil    
15 Arenda Grimberg (Ned)    
16 Joyce Vanderbeken (Bel) Cycling Team Vermeeren    
17 Ellen Van Loy (Bel) Kriekel Cycling Team Tessenderlo    
18 Martina Mikulaskova (Cze) Simunek Cycling Project    
19 Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team    
20 Nicole De Bie-Leyten (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team    
21 Tessa Van Nieuwpoort (Ned)    
22 Hilde Quintens (Bel) Van Goethem - Prorace Cycling Team    
23 Martina Zwick (Ger) ABUS Nutrixxion    
24 Christine Vardaros (USA) Baboco    
25 Katrien Thijs (Bel) K. Edegem Bicycle Club - BMX R    
26 Madara Furmane (Lat)    
27 Lana Verberne (Ned)    
28 Shana Maes (Bel)    
29 Evy Kuijpers (Ned)    
30 Iris Ockeloen (Ned)    
31 Marijke De Pauw (Bel) WK Noord West Brabant    
32 Anja Nobus (Bel)    
33 Caren Commissaris (Bel)    
34 Susanne Juranek (Cze)    
35 Liv Susanne Bachmann (Ger)    
36 Maaike Lanssens (Bel)    
37 Dirkje Bazuin (Ned) Restore Cycling    
38 Lisa Heckmann (Ger)    
39 Keshia Verbeeck (Bel)    
40 Janice Geyskens (Bel)    
41 Lucinda Brand (Ned)    
U23 men
1 Lars van der Haar (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
2 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus    
3 Mike Teunissen (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
4 Tijmen Eising (Ned) Sunweb-Revor    
5 Vinnie Braet (Bel) Sunweb-Revor    
6 Arnaud Grand (Swi) Telenet-Fidea    
7 Karel Hnik (Cze) Telenet-Fidea    
8 Micki Van Empel (Ned) Telenet-Fidea    
9 Zach McDonald (USA) Team Rapha Focus    
10 Kenneth Hansen (Den) Haderslev Starup    
11 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountain Bike Racing Team    
12 Lubomir Petrus (Cze)    
13 Luke Gray (GBr)    
14 David Van Der Poel (Ned) BKCP-Powerplus    
15 Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea    
16 Tomas Paprstka (Cze)    
17 Jan Nesvadba (Cze)    
18 Gianni Vermeersch (Bel) BKCP-Powerplus    
19 Floris De Tier (Bel) Baboco    
20 Jens Adams (Bel) BKCP-Powerplus    
21 Camille Thominet (Fra)    
22 Sven Beelen (Bel) Sunweb-Revor    
23 Yannick Eckmann (Ger) Pearlizumi-Shimano-Focus    
24 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea    
25 Michael Vanthourenhout (Bel) BOXX    
26 Pablo Rodriguez Guede (Spa)    
27 Matthias Bossuyt (Bel)    
28 Emiel Dolfsma (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
29 Yannick Mayer (Ger) Team NSP    
30 Robert Watson (GBr) Paul Milnes RT/Bradford Olympic    
31 Jonathan Lastra Martinez (Spa)    
32 Stef Boden (Bel) Sunweb-Revor    
33 Lee Westwood (GBr) Cycle Shack/Forme Coaching    
34 Lex Reichling (Lux)    
35 Fabien Doubey (Fra)    
36 Toon Aerts (Bel)    
37 Dany Lacroix (Bel)    
38 Bart De Vocht (Bel)    
39 Loic Doubey (Fra)    
40 Lorenzo Pepermans (Bel)    
41 Raf Risbourg (Bel)    
42 Niels Koyen (Bel)    
43 Jelle Cant (Bel)    
44 Maxim Panis (Bel)    
45 Jeffrey Mellemans (Bel)    
46 Valentijn Van de Velde (Bel)    
47 Douwe Verberne (Ned) WV Schijndel    
48 Kenny Maes (Bel)    
49 Nick van Dijke (Ned)    
50 Vincent Louiche (Fra)    
51 Moreno Hofland (Ned)    
52 Joachim Janssens (Bel)    
53 Ilja Peyffers (Bel)    
54 Floris Tursi (Bel)    
55 Nick Van Huffelen (Bel)    
56 Bruce Dalton (GBr)    
57 Bart Barkhuis (Ned)    
58 Lewis Tamai-Wilson (GBr) Ashfield RC    
59 Harm van der Sanden (Ned)    
60 Niels Verdijck (Bel)    
61 Leander Bertels (Bel)    
62 Bryan Borowski (Ned)    
63 Eric Thill (Ned)    
64 Lex Reichling (Lux)    
65 Jacob de Roo (Ned)    
66 Daniel Gerow (USA) Wolverines-Acfstores.com    
67 Kolben Preble (USA) Clif Bar Development Cyclocross Team    
Junior men
1 Wout Van Aert (Bel)    
2 Andrew Dillman (USA)    
3 Yorben Van Tichelt (Bel)    
4 Silvin Herklotz (Ger)    
5 Curtis White (USA)    
6 Zane Godby (USA)    
7 Logan Owen (USA)    
8 Pjotr van Beek (Ned)    
9 Tobin Ortenblad (USA)    
10 Cypress Gorry (USA)    
11 Hugo Robinson (GBr)    
12 Stan Wijkel (Ned)    
13 Berne Vankeirsbilck (Bel)    
14 Sven Fritsch (USA)    
15 Michal Paaluta (Pol)    
16 Jordan Cullen (USA)    
17 Tim Ariesen (Ned)    
18 Toon Wouters (Bel)    
19 Eric Kramer (Ned)    
20 Björn van der Heijden (Ned)    
21 Bryan van Rooijen (Ned)    
22 John Francisco (USA)    
23 Luke Haley (USA)    
24 Ward Van Laer (Bel)    
25 Yves Coolen (Bel)    
26 Onno Verheyen (Bel)    
27 Kenneth Van Dessel (Bel)    
28 Jeffrey Jansegers (Bel)    
29 Tijs Huygen (Bel)    
30 Braam Merlier (Bel)    
31 Brent Van den Bosch (Bel)    
32 Jonas Degroote (Bel)    
33 X    
34 Bram Van Weymeersch (Bel)    
35 Brend De Brauwer (Bel)    
36 Arno Brocatus (Bel)    
37 Jens Coucckuyt (Bel)    
38 Joren Spruyt (Bel)    
39 Seppe Gorrens (Bel)    
40 Joran Mertens (Bel)    
41 Stig Callay (Bel)    
42 Martijn Budding (Ned)    
43 Steven Appelen (Bel)    
44 Robbie van Bakel (Ned)    
45 Neals De Graef (Bel)    
46 Michiel Van Dyck (Bel)    
47 Dieter Fleurackers (Bel)    
48 Nicholas De Laet (Bel)    
49 Glenn Havermans (Bel)    
50 Jasper van Dijk (Ned)    
51 Lars Van Giels (Bel)    
52 Koen van de Klundert (Ned)    
53 Brent Peeters (Bel)    
54 Michiel Anthonissen (Bel)    
55 Jelle Van den Plas (Bel)    
56 Floris Wassenaar (Ned)    
57 Jelle Wolsink (Ned)    
58 Jelle de Schepper (Ned)    
59 Daan de Schepper (Ned)    
60 Rowan Remmerswaal (Ned)    
61 Benoit Cosnefroy (Fra)    
62 Guillaume Pacary (Fra)    
63 Kurt Michielsen (Bel)    
64 Jelle den Boer (Ned)    
65 Michiel Van Echelpoel (Bel)    
66 Jake Womersley (USA)    
67 Aleo Lang (USA)    
68 Ciske van Gestel (Ned)    
69 Lionel Rocheleau (Can)    
70 Sam O’Keefe (USA)    
71 Nathaniel Morse (USA)    
72 Stephen Bassett (USA)    
73 Spencer Downing (USA)    

Back to top