TechPowered By

More tech

Giro d'Italia stage 1 time trial start order

By:
Cycling News
Published:
May 04, 2012, 18:51 BST,
Updated:
May 04, 2012, 19:56 BST
Race:
Giro d'Italia

Jackson Rodriguez first rider off at 3:40pm

Giro d'Italia stage 1 start order
1 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 15:40:00  
2 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 15:41:00  
3 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 15:42:00  
4 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 15:43:00  
5 Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi 15:44:00  
6 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 15:45:00  
7 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team 15:46:00  
8 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat 15:47:00  
9 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 15:48:00  
10 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 15:49:00  
11 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 15:50:00  
12 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 15:51:00  
13 Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda 15:52:00  
14 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 15:53:00  
15 Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox 15:54:00  
16 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team 15:55:00  
17 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 15:56:00  
18 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 15:57:00  
19 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 15:58:00  
20 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 15:59:00  
21 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 16:00:00  
22 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD 16:01:00  
23 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 16:02:00  
24 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 16:03:00  
25 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank 16:04:00  
26 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 16:05:00  
27 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi 16:06:00  
28 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 16:07:00  
29 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 16:08:00  
30 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat 16:09:00  
31 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 16:10:00  
32 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 16:11:00  
33 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16:12:00  
34 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 16:13:00  
35 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda 16:14:00  
36 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team 16:15:00  
37 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 16:16:00  
38 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team 16:17:00  
39 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 16:18:00  
40 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 16:19:00  
41 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 16:20:00  
42 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team 16:21:00  
43 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 16:22:00  
44 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD 16:23:00  
45 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 16:24:00  
46 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 16:25:00  
47 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 16:26:00  
48 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 16:27:00  
49 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi 16:28:00  
50 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 16:29:00  
51 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team 16:30:00  
52 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat 16:31:00  
53 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 16:32:00  
54 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 16:33:00  
55 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16:34:00  
56 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 16:35:00  
57 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda 16:36:00  
58 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 16:37:00  
59 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 16:38:00  
60 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 16:39:00  
61 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan 16:40:00  
62 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 16:41:00  
63 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 16:42:00  
64 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 16:43:00  
65 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 16:44:00  
66 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 16:45:00  
67 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 16:46:00  
68 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 16:47:00  
69 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 16:48:00  
70 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 16:49:00  
71 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi 16:50:00  
72 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 16:51:00  
73 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 16:52:00  
74 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 16:53:00  
75 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 16:54:00  
76 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 16:55:00  
77 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16:56:00  
78 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 16:57:00  
79 Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda 16:58:00  
80 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 16:59:00  
81 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox 17:00:00  
82 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 17:01:00  
83 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 17:02:00  
84 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 17:03:00  
85 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 17:04:00  
86 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 17:05:00  
87 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 17:06:00  
88 Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD 17:07:00  
89 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 17:08:00  
90 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 17:09:00  
91 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank 17:10:00  
92 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 17:11:00  
93 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - Euskadi 17:12:00  
94 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 17:13:00  
95 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 17:14:00  
96 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 17:15:00  
97 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 17:16:00  
98 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team 17:17:00  
99 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 17:18:00  
100 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 17:19:00  
101 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin - Barracuda 17:20:00  
102 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team 17:21:00  
103 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 17:22:00  
104 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 17:23:00  
105 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 17:24:00  
106 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 17:25:00  
107 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 17:26:00  
108 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 17:27:00  
109 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp 17:28:00  
110 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD 17:29:00  
111 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 17:30:00  
112 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 17:31:00  
113 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 17:32:00  
114 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 17:33:00  
115 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi 17:34:00  
116 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team 17:35:00  
117 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team 17:36:00  
118 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 17:37:00  
119 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 17:38:00  
120 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 17:39:00  
121 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 17:40:00  
122 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 17:41:00  
123 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Barracuda 17:42:00  
124 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 17:43:00  
125 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 17:44:00  
126 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 17:45:00  
127 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan 17:46:00  
128 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 17:47:00  
129 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 17:48:00  
130 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 17:49:00  
131 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp 17:50:00  
132 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 17:51:00  
133 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 17:52:00  
134 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 17:53:00  
135 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 17:54:00  
136 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 17:55:00  
137 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi 17:56:00  
138 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 17:57:00  
139 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 17:58:00  
140 William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat 17:59:00  
141 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 18:00:00  
142 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 18:01:00  
143 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18:02:00  
144 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 18:03:00  
145 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 18:04:00  
146 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 18:05:00  
147 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 18:06:00  
148 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 18:07:00  
149 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan 18:08:00  
150 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 18:09:00  
151 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 18:10:00  
152 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 18:11:00  
153 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 18:12:00  
154 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 18:13:00  
155 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 18:14:00  
156 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 18:15:00  
157 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 18:16:00  
158 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 18:17:00  
159 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi 18:18:00  
160 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team 18:19:00  
161 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 18:20:00  
162 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 18:21:00  
163 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 18:22:00  
164 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 18:23:00  
165 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18:24:00  
166 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 18:25:00  
167 Tyler Farrar (USA) Garmin - Barracuda 18:26:00  
168 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team 18:27:00  
169 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 18:28:00  
170 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 18:29:00  
171 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 18:30:00  
172 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 18:31:00  
173 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 18:32:00  
174 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team 18:33:00  
175 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 18:34:00  
176 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD 18:35:00  
177 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 18:37:00  
178 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 18:39:00  
179 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 18:41:00  
180 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 18:43:00  
181 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi 18:45:00  
182 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 18:47:00  
183 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 18:49:00  
184 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 18:51:00  
185 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 18:53:00  
186 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 18:55:00  
187 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18:57:00  
188 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 18:59:00  
189 Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda 19:01:00  
190 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 19:03:00  
191 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 19:05:00  
192 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 19:07:00  
193 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 19:09:00  
194 Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 19:11:00  
195 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 19:13:00  
196 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 19:15:00  
197 Jan Barta (Cze) Team NetApp 19:17:00  
198 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 19:19:00  

Back to top