World Ports Classic start list

Starters as of August 28th, 2013

Omega Pharma-Quick Step
#Rider Name (Country) Team
1Bert Grabsch (Ger)  
2Iljo Keisse (Bel)  
3Nikolas Maes (Bel)  
4Alessandro Petacchi (Ita)  
5Gert Steegmans (Bel)  
6Niki Terpstra (Ned)  
7Matteo Trentin (Ita)  
8Stijn Vandenbergh (Bel)  
Lotto-Belisol
#Rider Name (Country) Team
9Lars Ytting Bak (Den)  
10Stig Broeckx (Bel)  
11Jorne Carolus (Bel)  
12Kenny De Haes (Bel)  
13Jens Debusschere (Bel)  
14André Greipel (Ger)  
15Olivier Kaisen (Bel)  
16Marcel Sieberg (Ger)  
Team Argos - Shimano
#Rider Name (Country) Team
17Jonas Ahlstrand (Swe)  
18William Clarke (Aus)  
19Roy Curvers (Ned)  
20Nikodemus Holler (Ger)  
21Quentin Jauregui (Fra)  
22Marcel Kittel (Ger)  
23Tom Veelers (Ned)  
24Yan Dong Xing (Chi)  
Belkin Procycling Team
#Rider Name (Country) Team
25Rick Flens (Ned)  
26Tom Leezer (Ned)  
27Mark Renshaw (Aus)  
28Ivar Slik (Ned)  
29Bram Tankink (Ned)  
30Maarten Tjallingii (Ned)  
31Jos Van Emden (Ned)  
32Maarten Wynants (Bel)  
MTN - Qhubeka
#Rider Name (Country) Team
33Gerald Ciolek (Ger)  
34Ignatas Konovalovas (Ltu)  
35Bradley Potgieter (RSA)  
36Martin Reimer (Ger)  
37Andreas Stauff (Ger)  
38Robert Jay Thomson (RSA)  
39Johann Van Zyl (RSA)  
40Jacobus Venter (RSA)  
Vacansoleil - Dcm Pro Cycling Team
#Rider Name (Country) Team
41Martijn Keizer (Ned)  
41Pim Ligthart (Ned)  
43Wouter Mol (Ned)  
44Rob Ruygh (Ned)  
45Kenny Van Hummel (Ned)  
46Frederik Veuchelen (Bel)  
47Willem Wauters (Bel)  
Team Europcar
#Rider Name (Country) Team
48Sébastien Chavanel (Fra)  
49Bryan Coquard (Fra)  
50Jerome Cousin (Fra)  
51Yohann Gene (Fra)  
52Tony Hurel (Fra)  
53Bjorn Thurau (Ger)  
54Angelo Tulik (Fra)  
55Sébastien Turgot (Fra)  
Katusha Team
#Rider Name (Country) Team
56Marco Haller (Aut)  
57Mikhail Ignatiev (Rus)  
58Aleksandr Kuschynski (Brl)  
59Vyacheslav Kuznetsov (Rus)  
60Sergey Nikolaev (Rus)  
61Alexander Porsev (Rus)  
62Rüdiger Selig (Ger)  
63Alexey Tsatevitch (Rus)  
Team Saxo - Tinkoff
#Rider Name (Country) Team
64Jonas Aaen Jorgensen (Den)  
65Jonathan Cantwell (Aus)  
66Jesper Hansen (Den)  
67Marko Kump (Slo)  
68Anders Lund (Den)  
69Jay McCarthy (Aus)  
70Takashi Miyazawa (Jap)  
71Pawel Poljanski (Pol)  
Topsport Vlaanderen - Baloise
#Rider Name (Country) Team
72Stijn Neirynck (Bel)  
73Tom Van Asbroeck (Bel)  
74Gijs Van Hoecke (Bel)  
75Michael Van Staeyen (Bel)  
76Kenneth Vanbilsen (Bel)  
77Sven Vandousselaere (Bel)  
78Pieter Vanspeybrouck (Bel)  
79Jelle Wallays (Bel)  
Garmin - Sharp
#Rider Name (Country) Team
80Nathan Haas (Aus)  
81Michel Kreder (Ned)  
82Raymond Kreder (Ned)  
83Martijn Maaskant (Ned)  
84Glenn O'Shea (Aus)  
85Sébastien Rosseler (Bel)  
86Peter Stetina (USA)  
87Steele Von Hoff (Aus)  
Team Netapp - Endura
#Rider Name (Country) Team
88Blaz Jarc (Slo)  
89Ralf Matzka (Ger)  
90Jonathan Mcevoy (GBr)  
91Andreas Schillinger (Ger)  
92Daniel Schorn (Aut)  
93Michael Schwarzmann (Ger)  
94Scott Thwaites (GBr)  
95Paul Voss (Ger)  
Cofidis, Solutions Crédits
#Rider Name (Country) Team
96Florent Barle (Fra)  
97Jan Ghyselinck (Bel)  
98Gert Joeaar (Est)  
99Arnaud Labbe (Fra)  
100Christophe Le Mevel (Fra)  
101Tristan Valentin (Fra)  
102Clément Venturini (Fra)  
103Louis Verhelst (Bel)  
Crelan - Euphony
#Rider Name (Country) Team
104Frédéric Amorison (Bel)  
105Koen Barbe (Bel)  
106Tom David (NZl)  
107Sébastien Delfosse (Bel)  
108Gilles Devillers (Bel)  
109Reinier Honig (Ned)  
110Christophe Premont (Bel)  
111Stijn Steels (Bel)  
Accent Jobs - Wanty
#Rider Name (Country) Team
112Jean Pierre Drucker (Lux)  
113Jérôme Gilbert (Bel)  
114Roy Jans (Bel)  
115Danilo Napolitano (Ita)  
116Stefan Van Dijk (Ned)  
117Kevin Van Melsen (Bel)  
118James Vanlandschoot (Bel)  
119Benjamin Verraes (Bel)  
Bretagne - Seche Environnement
#Rider Name (Country) Team
120Erwann Corbel (Fra)  
121Renaud Dion (Fra)  
122Armindo Fonseca (Fra)  
123Benoit Jarrier (Fra)  
124Clément Koretzky (Fra)  
125Benjamin Le Montagner (Fra)  
126Pierre-Luc Perichon (Fra)  
127Fabrice Seigneur (Fra)  
Champion System Pro Cycling Team
#Rider Name (Country) Team
128Matthew Brammeier (Ire)  
129Gregor Gazvoda (Slo)  
130Chan Jae Jang (Kor)  
131Mart Ojavee (Est)  
132Muhamad Adiq Husainie Othman  
133Fabian Schnaidt (Ger)  
134Dion Smith (NZl)  
135Bobbie Traksel (Ned)  
Color Code - Biowanze
#Rider Name (Country) Team
136Ludwig De Winter (Bel)  
137Antoine Leleu (Bel)  
138Florent Mottet (Bel)  
139Loic Pestiaux (Bel)  
140Boris Vallee (Bel)  
141Quentin Van Heuverswijn (Bel)  
142Antoine Warnier (Bel)  
143Thomas Wertz (Bel)  
Back to top