TechPowered By

More tech

UCI Cyclo-cross World Cup-Plzen start list

By:
Cycling News
Published:
October 27, 2012, 18:17 BST,
Updated:
October 27, 2012, 19:17 BST
Race:
UCI Cyclo-cross World Cup #2

Official starters for second World Cup round as of October 27, 2012

1 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus    
2 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet-KDL    
3 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor    
4 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea    
5 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor    
6 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cyclocross Team    
7 Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea    
8 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea    
9 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus    
10 Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Revor    
13 Francis Mourey (Fra) FDJ-BigMat    
14 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole    
15 Nicolas Bazin (Fra) Auber 93    
16 Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea    
17 Guillaume Perrot (Fra)    
18 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus    
19 Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls TJ Auto Škoda    
20 Jirí Polnický (Cze) Whirlpool - Author    
21 Petr Dlask (Cze) Madeta - Fitness / Specialized    
22 Martin Bina (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor    
23 David Kášek (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor    
24 Lubomir Petrus (Cze) BKCP - Powerplus    
25 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor    
26 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team    
27 Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team    
28 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing Team    
29 Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea    
30 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks    
31 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus    
32 Marcel Meisen (Ger) BKCP - Powerplus    
33 Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de    
34 Lars van der Haar (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
35 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cyclocross Team    
36 Gerben de Knegt (Ned) Orange Babies Cycling Team    
37 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team    
38 Niels Wubben (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team    
39 Thijs Al (Ned) Telenet - Fidea    
41 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team    
42 Mitchell Huenders (Ned)    
44 Jeremy Powers (USA) Rapha-Focus    
45 Timothy Johnson (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
46 Jonathan Page (USA)    
47 Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hiremet Taldea    
48 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite    
49 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea    
50 Elia Silvestri (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite    
51 Marco Bianco (Ita)    
52 Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo    
53 Mirko Tabacchi (Ita)    
55 Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencín Trek    
56 Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica    
57 Milan Barenyi (Svk)    
58 Vaclav Metlicka (Svk) Johnson Controls TJ Auto Škoda    
59 Mariusz Gil (Pol) Baboco    
60 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles-Specialized    
Elite Women
2 Sanne van Paassen (Ned) Rabobank Women Team    
3 Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
4 Arenda Grimberg (Ned) WV Het Stadion    
7 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams    
11 Martina Mikulaskova (Cze)    
12 Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
13 Karla Stepanova (Cze)    
14 Katie Compton (USA) Trek Cyclocross Collective    
15 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld    
16 Amy Dombroski (USA) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
17 Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill p/b Seven Cycles    
18 Christine Vardaros (USA) Baboco    
19 Jasmin Achermann (Swi) Rapha-Focus    
20 Lise-Marie Henzelin (Swi) Team Pro Region Renfersa    
21 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team    
22 Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team    
23 Gabriella Day (GBr) Rapha-Focus    
24 Sanne Cant (Bel) Veldritacademie Enertherm - BKCP    
25 Joyce Vanderbeken (Bel) Wielerteam Decock Sportivo Moorsele    
26 Ellen Van Loy (Bel) Melbotech Prorace CT    
27 Nancy Bober (Bel) Style & Concept    
28 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry    
29 Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement    
30 Julie Krasniak (Fra) Rapha-Focus    
31 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
32 Marlène Morel Petitgirard (Fra) VCCMM    
33 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo    
34 Sabrina Schweizer (Ger) Rapha-Focus    
35 Margriet Kloppenburg (Den) BMC Concept Store    
36 Vania Rossi (Ita)    
37 Alice Arzuffi (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite    
38 Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo - Servetto    
39 Nadja Heigl (Aut)    
40 Zuzana Vojtasova (Svk)    
41 Tereza Medvedova (Svk)    
U23 Men
2 Mike Teunissen (Ned) Netherlands    
3 Corne Van Kessel (Ned) Netherlands    
4 David Van Der Poel (Ned) Netherlands    
5 Emiel Dolfsma (Ned) Netherlands    
6 Tijmen Eising (Ned) Netherlands    
7 Gert-Jan Bosman (Ned) Netherlands    
10 Wietse Bosmans (Bel) Belgium    
11 Michael Vanthourenhout (Bel) Belgium    
12 Jens Adams (Bel) Belgium    
13 Wout Van Aert (Bel) Belgium    
14 Laurens Sweeck (Bel) Belgium    
15 Gianni Vermeersch (Bel) Belgium    
18 Julian Alaphilippe (Fra) France    
19 Clément Venturini (Fra) France    
20 Fabien Doubey (Fra) France    
21 Loic Doubey (Fra) France    
22 Vojtech Nipl (Cze) Czech Republic    
23 Karel Hnik (Cze) Czech Republic    
24 Tomas Paprstka (Cze) Czech Republic    
25 Michael Boros (Cze) Czech Republic    
27 Jakub Skala (Cze) Czech Republic    
28 Fabian Lienhard (Swi) Switzerland    
29 Severin Sagesser (Swi) Switzerland    
30 Lars Forster (Swi) Switzerland    
31 Lukas Müller (Swi) Switzerland    
32 Luca Braidot (Ita) Italy    
33 Michael Schweizer (Ger) Germany    
34 Yannick Eckmann (Ger) Germany    
35 Toni Bretschneider (Ger) Germany    
36 Felix Drumm (Ger) Germany    
38 Johannes Siemermann (Ger) Germany    
39 Yannick Mayer (Ger) Germany    
41 Kamil Wolkowicz (Pol) Poland    
42 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Spain    
43 Zach Mcdonald (USA) United States    
44 Cody Kaiser (USA) United States    
45 Jonas Pedersen (Den) Denmark    
47 Luke Gray (GBr) Great Britain    
49 Ondrej Glajza (Svk) Slovakia    
52 Radek Polnicky (Cze) Czech Republic-B    
53 Matej Lasak (Cze) Czech Republic-B    
Junior Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Netherlands    
2 Martijn Budding (Ned) Netherlands    
3 Bjorn Van Der Heijden (Ned) Netherlands    
4 Richard Jansen (Ned) Netherlands    
7 Quinten Hermans (Bel) Belgium    
8 Nicolas Cleppe (Bel) Belgium    
9 Ben Boets (Bel) Belgium    
10 Kobe Goossens (Bel) Belgium    
11 Elias Van Hecke (Bel) Belgium    
12 Thomas Joseph (Bel) Belgium    
15 Clement Russo (Fra) France    
16 Elie Gesbert (Fra) France    
17 Benoit Cosnefroy (Fra) France    
18 Lukas Meiler (Ger) Germany    
19 Marco König (Ger) Germany    
20 Manuel Müller (Ger) Germany    
21 Adrian Auerbacher (Ger) Germany    
23 Justin Rudolph (Ger) Germany    
24 Logan Owen (USA) United States    
25 Curtis White (USA) United States    
26 Karel Pokorny (Cze) Czech Republic    
28 Adam Toupalik (Cze) Czech Republic    
29 Karel Svrcina (Cze) Czech Republic    
30 Martin Dejmek (Cze) Czech Republic    
31 Roman Lehky (Cze) Czech Republic    
32 Gioele Bertolini (Ita) Italy    
33 Giulio Franzolin (Ita) Italy    
34 Moreno Pellizzon (Ita) Italy    
35 Manuel Todaro (Ita) Italy    
36 Michal Paluta (Pol) Poland    
37 Kamil Malecki (Pol) Poland    
38 Lukasz Manski (Pol) Poland    
40 Piotr Rzeszutek (Pol) Poland    
41 David Zverko (Svk) Slovakia    
42 Juraj Bellan (Svk) Slovakia    
43 Sebastian Canecky (Svk) Slovakia    
44 Simon Vozar (Svk) Slovakia    
45 Magnus Skjoth (Den) Denmark    
46 Jakub Honzik (Cze) Czech Republic-B    
47 Filip Kubin (Cze) Czech Republic-B    
48 Dominik Vrana (Cze) Czech Republic-B    

Back to top