UCI Cyclo-cross World Cup-Hoogerheide start list

Official starters for 8th World Cup round as of January 18, 2013

Elite men
1Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus  
2Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games  
3Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games  
4Sven Nys (Bel) Crelan-Euphony  
5Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea  
6Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cyclocross Team  
7Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea  
8Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept  
9Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Napoleon Games  
10XDieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus  
11XSven Vanthourenhout (Bel) Crelan-Euphony  
12Francis Mourey (Fra) FDJ  
13Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole  
14Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea  
15Guillaume Perrot (Fra)  
16Romain Lejeune (Fra)  
17Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah  
18Martin Bina (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor  
19Lubomir Petrus (Cze) BKCP - Powerplus  
20Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor  
21Martin Zlamalik (Cze) Crelan-KDL  
22Petr Dlask (Cze) Madeta - Fitness / Specialized  
23Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls TJ Auto Škoda  
24David Kášek (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor  
25Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
26Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team  
27Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing Team  
28Lukas Flückiger (Swi) BMC  
29Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mitteland / VC Bützberg  
30Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus  
31Marcel Meisen (Ger) BKCP - Powerplus  
32Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks  
33Ole Quast (Ger)  
34Johannes Sickmueller (Ger)  
35Lars van der Haar (Ned) Giant Off-Road Team  
36Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cyclocross Team  
37Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team  
38Niels Wubben (Ned) Giant Off-Road Team  
39Gerben de Knegt (Ned) Orange Babies Cycling Team  
40Thijs Al (Ned) Telenet - Fidea  
41Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team  
42Micky van Empel (Ned) Crelan-KDL  
43XMitchell Huenders (Ned)  
44XEddy van IJzendoorn (Ned) 36Cycling  
45Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hiremet Taldea  
46Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)  
47Jaime Juncal (Spa)  
48Alberto Candelas Caballero (Spa)  
49Mauro Gonzalez Fontan (Spa)  
50Miguel Groossens Rojas (Spa)  
51Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Team  
52Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite  
53Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica  
54Milan Barenyi (Svk)  
55Robert Glajza (Svk)  
56Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah  
57Ian Field (GBr) Hargroves Cycles-Specialized  
58Magnus Darvell (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
59Lewis Rattray (Aus)  
60David Quist (Nor)  
61Alexander Revell (NZl) Revolution Bicycles  
Elite women
1Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv/Giant  
2Sanne van Paassen (Ned) Rabobank Liv/Giant  
3Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant  
4Arenda Grimberg (Ned) WV Het Stadion  
5Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team  
6Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  
7Evy Kuijpers (Ned)  
8Lotte Eikelenboom (Ned)  
9Esmee Oosterman (Ned)  
10XLana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team  
11XBianca Van Den Hoek (Ned)  
12Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
13Martina Mikulaskova (Cze)  
14Elena Vanickova (Cze)  
15Amy Dombroski (USA) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
16Christine Vardaros (USA) Baboco  
17Arley Kemmerer (USA) C3-Athletes Serving Athletes  
18Jasmin Achermann (Swi) Rapha-Focus  
19Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
20Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team  
21Gabriella Day (GBr) Rapha-Focus  
22Annie Last (GBr)  
23Sanne Cant (Bel) Veldritacademie Enertherm - BKCP  
24Ellen Van Loy (Bel) Melbotech Prorace CT  
25Joyce Vanderbeken (Bel) Wielerteam Decock Sportivo Moorsele  
26Nancy Bober (Bel) Style & Concept  
27Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team  
28Hilde Quintens (Bel) Melbotech Prorace CT  
29Katrien Thijs (Bel) K. Edegem Bicycle Club  
30Karen Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  
31XKim Van de Steene (Bel) Kon. VC T Meetjesland-Knesselare  
32XKristien Nelen (Bel) Houffalize Granville Team  
33Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
34Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren - Let's Go Finland Team  
35Julie Krasniak (Fra) Rapha-Focus  
36Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement  
37Asa Maria Erlandsson (Swe)  
38Ayako Toyooka  
39Suzie Godart (Lux) Team Pratomagno Women  
40Sabrina Schweizer (Ger) Rapha-Focus  
41Jessica Lambracht (Ger)  
42Margriet Kloppenburg (Den) BMC Concept Store  
43Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol  
44Alice Arzuffi (Ita) Faren - Let's Go Finland Team  
45Vania Rossi (Ita)  
46Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo - Servetto  
U23 men
2David van der Poel (Ned) Netherlands  
3Corne Van Kessel (Ned) Netherlands  
4Mike Teunissen (Ned) Netherlands  
5Michiel van der Heijden (Ned) Netherlands  
6Emiel Dolfsma (Ned) Netherlands  
7Tijmen Eising (Ned) Netherlands  
8XStan Godrie (Ned) Netherlands  
9XGert-Jan Bosman (Ned) Netherlands  
10Wietse Bosmans (Bel) Belgium  
11Laurens Sweeck (Bel) Belgium  
12Wout Van Aert (Bel) Belgium  
13Gianni Vermeersch (Bel) Belgium  
14Michael Vanthourenhout (Bel) Belgium  
15Jens Adams (Bel) Belgium  
16Toon Aerts (Bel) Belgium  
17XDiether Sweeck (Bel) Belgium  
18XDaan Soete (Bel) Belgium  
19Julian Alaphilippe (Fra) France  
20Clément Venturini (Fra) France  
21David Menut (Fra) France  
22Quentin Jauregui (Fra) France  
23Irwin Gras (Fra) France  
24Michael Boros (Cze) Czech Republic  
25Tomas Paprstka (Cze) Czech Republic  
26Vojtech Nipl (Cze) Czech Republic  
27Jan Nesvadba (Cze) Czech Republic  
28Jakub Skala (Cze) Czech Republic  
29Matej Lasak (Cze) Czech Republic  
30XRadek Polnicky (Cze) Czech Republic  
31Lars Forster (Swi) Switzerland  
32Lukas Müller (Swi) Switzerland  
33Fabian Lienhard (Swi) Switzerland  
34Severin Sagesser (Swi) Switzerland  
35Bryan Falaschi (Ita) Italy  
36Daniele Braidot (Ita) Italy  
37Nicolas Samparisi (Ita) Italy  
38Michael Schweizer Jr. (Ger) Germany  
39Yannick Mayer (Ger) Germany  
40Toni Bretschneider (Ger) Germany  
41Johannes Siemermann (Ger) Germany  
42Yannick Gruner (Ger) Germany  
43Felix Drumm (Ger) Germany  
44XJannick Geisler (Ger) Germany  
45XMax Lindenau (Ger) Germany  
46Jonathan Lastra Martinez (Spa) Spain  
47Ismael Felix Barba Frutos (Spa) Spain  
48Paulo Gonzalez Fontan (Spa) Spain  
49Zach McDonald (USA) United States of America  
50Kenneth Hansen (Den) Denmark  
51Jonas Pedersen (Den) Denmark  
52Nikolaj Ruud Ostergaard (Den) Denmark  
53Steven James (GBr) Great Britain  
54Adam Martin (GBr) Great Britain  
55Hugo Robinson (GBr) Great Britain  
56Ludwig Söderquist (Swe) Sweden  
57Martin Eriksson (Swe) Sweden  
58Ondrej Glajza (Svk) Slovakia  
59Stan Godrie (Ned) Netherlands-B  
60Gert-Jan Bosman (Ned) Netherlands-B  
61Tim Ariesen (Ned) Netherlands-B  
62Koen Weijers (Ned) Netherlands-B  
63Jaap De Man (Ned) Netherlands-B  
64Pjotr Van Beek (Ned) Netherlands-B  
65XJeroen Meijers (Ned) Netherlands-B  
66XRobbie Van Bakel (Ned) Netherlands-B  
Junior men
1Mathieu van der Poel (Ned) Netherlands  
2Martijn Budding (Ned) Netherlands  
3Richard Jansen (Ned) Netherlands  
4Joris Nieuwenhuis (Ned) Netherlands  
5Sieben Wouters (Ned) Netherlands  
6Stan Wijkel (Ned) Netherlands  
7Bjorn van der Heijden (Ned) Netherlands  
8XMats Lammertink (Ned) Netherlands  
9XLehvi Braam (Ned) Netherlands  
10Yannick Peeters (Bel) Belgium  
11Quinten Hermans (Bel) Belgium  
12Nicolas Cleppe (Bel) Belgium  
13Kobe Goossens (Bel) Belgium  
14Ben Boets (Bel) Belgium  
15Thijs Aerts (Bel) Belgium  
16XJonas Degroote (Bel) Belgium  
17XAlexander Ameel (Bel) Belgium  
18Clement Russo (Fra) France  
19Leo Vincent (Fra) France  
20Yan Gras (Fra) France  
21Elie Gesbert (Fra) France  
22Marco König (Ger) Germany  
23Manuel Müller (Ger) Germany  
24Lukas Meiler (Ger) Germany  
25Paul Lindenau (Ger) Germany  
26Lucas Wollenhaupt (Ger) Germany  
27Dominic Grab (Swi) Switzerland  
28Timon Ruegg (Swi) Switzerland  
29Adam Toupalik (Cze) Czech Republic  
30Karel Pokorny (Cze) Czech Republic  
31Jan Vastl (Cze) Czech Republic  
32Martin Dejmek (Cze) Czech Republic  
33Karel Svrcina (Cze) Czech Republic  
34Jakub Honzik (Cze) Czech Republic  
35Gioele Bertolini (Ita) Italy  
36Nadir Colledani (Ita) Italy  
37Manuel Todaro (Ita) Italy  
38David Eriksson (Swe) Sweden  
39Simon Vozar (Svk) Slovakia  
40Billy Harding (GBr) Great Britain  
41Jack Ravenscroft (GBr) Great Britain  
42Jake Womersley (GBr) Great Britain  
43Adam King (GBr) Great Britain  
44Magnus Skjoth (Den) Denmark  
45Mats Lammertink (Ned) Netherlands-B  
46Koen Van Dijke (Ned) Netherlands-B  
47Lehvi Braam (Ned) Netherlands-B  
48Fabio Jakobsen (Ned) Netherlands-B  
49Tim Janssen (Ned) Netherlands-B  
50Pim Van Den Klundert (Ned) Netherlands-B  
51XOlaf Remmerswaal (Ned) Netherlands-B  
52XSjoerd van der Stelt (Ned) Netherlands-B  

X = Reserve rider

Back to top