UCI Cyclo-cross World Cup #2 start list

Official start list for Elite men and Elite women as of October 22, 2010

Elite men
1Zdenek Štybar (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
2David Kášek (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor  
3Ondrej Bambula (Cze) Cyklo Team Budvar Tábor  
4Jirí Polnický (Cze) Sunweb - Revor  
5Radomir Simunek Jr. (Cze) BKCP-Powerplus  
6Petr Dlask (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
7Martin Zlámalík (Cze) Sunweb - Revor  
8Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls Aš Mb  
9Jan Nesvadba (Cze) KC Kooperativa Sg Jablonec N.N  
10XKarel Hník (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team  
11XMatej Lasák (Cze) Max Cursor  
12Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet  
13Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor  
14Kevin Pauwels (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
15Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus  
16Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus  
17Bart Aernouts (Bel) Rabobank - Giant Offroad Team  
18Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
19Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb-Revor  
20XRob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
21XTom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  
22Francis Mourey (Fra) FDJ  
23Nicolas Bazin (Fra)  
24Jérome Chevallier (Fra)  
25Laurent Colombatto (Fra)  
26Romain Villa (Fra)  
27Christian Heule (Swi) Champion System LBS  
28Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB-Racing  
29Pirmin Lang (Swi)  
30Enrico Franzoi (Ita) BKCP-Powerplus  
31Marco Bianco (Ita)  
32Fabio Ursi (Ita)  
33Gerben De Knegt (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team  
34Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team  
35Patrick van Leeuwen (Ned)  
36Eddy van Ijzendoorn (Ned) AA Drink Cycling Team  
37Mitchell Huenders (Ned) BKCP-Powerplus  
38Thijs Al (Ned) AA Drink Cycling Team  
39David van der Poel (Ned) BKCP-Powerplus  
40Jonathan Page (USA) Planet Bike  
41Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa)  
42Xabier Garcia Irazola (Spa)  
43Ian Field (GBr)  
44Robert Gavenda (Svk) Telenet-Fidea Cycling Team  
45Václav Metlicka (Svk) Johnson Controls Aš Mb  
46Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica  
47Milan Barenyi (Svk)  
48Robert Glajza (Svk) BKP  
49Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus  
50Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet EBH Elshof  
51Johannes Sickmüller (Ger) Harvestehuder Rsv V. 1909  
52Sacha Weber (Ger) Stevens Racing Team  
53Michael Schweizer (Ger) Stevens Racing Team  
54Rene Birkenfeld (Ger) Harvesterhude Rv  
55Kenneth Hansen (Den)  
56Jonas Schau Guddal (Den)  
57Tommy Nielsen (Den)  
58Mariusz Gil (Pol) Baboco - Revor Cycling Team  
59Mik Garrigan (Can)  
Elite women
2Daphny van den Brand (Ned) ZZPR.nl-Destil  
3Sanne van Paassen (Ned) BrainWash  
4Sophie De Boer (Ned)  
5Arenda Grimberg (Ned)  
6Reza Hormes (Ned)  
7Linda Van Rijen (Ned)  
8Sabrina Stultiens (Ned)  
9Tessa Van Nieuwpoort (Ned)  
10Caroline Mani (Fra) Vienne Futuroscope  
11Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope  
12Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope  
13Hanka Kupfernagel (Ger)  
14Sabrina Schweizer (Ger)  
15Susan Butler (USA) Hudz-Subaru  
16Amy Dombroski (USA) Luna Pro Team  
17Christine Vardaros (USA) Baboco - Revor Cycling Team  
18Helen Wyman (GBr) Kona  
19Gabriella Day (GBr) The ChainStay-RENNER  
20Nikki Harris (GBr)  
21Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team  
22Pavla Havlikova (Cze)  
23Jana Kyptova (Cze)  
24Martina Mikulaskova (Cze)  
25Zuzana Pirzkallova (Cze)  
26Sanne Cant (Bel) BKCP-Powerplus  
27Joyce Vanderbeken (Bel)  
28Ellen Van Loy (Bel)  
29Nancy Bober (Bel)  
30Nicole De Bie - Leyten (Bel)  
31Gertie Willems (Bel)  
32Jasmin Achermann (Swi) Fischer-BMC  
33Nikoline Hansen (Den)  
34Dorota Warczyk (Pol)  
35Vicki Thomas (Can) Disasterrecovery.Com  

X = Reserve Rider

Back to top