TechPowered By

More tech

Trofeo Mallorca start list

By:
Cycling News
Published:
February 04, 2012, 19:39 GMT,
Updated:
February 04, 2012, 19:39 GMT
Race:
Trofeo Palma

Participants as of February 4, 2012

Team Saxo Bank
1 Alberto Contador (Spa)    
3 Karster Kroon (Ned)    
5 Jaroslaw Marycz (Pol)    
6 Takashi Miyazawa (Jpn)    
7 Jonas Jörgensen (Den)    
8 Kasper Klostergaard (Den)    
9 Manuele Boaro (Ita)    
11 Jonathan Cantwell (Aus)    
14 Ran Margaliot (Isr)    
BMC Racing Team
18 Cadel Evans (Aus)    
21 Yannick Eijssen (Bel)    
22 Mathias Frank (Swi)    
23 Amael Moinard (Fra)    
24 Steve Morabito (Swi)    
25 Marco Pinotti (Ita)    
26 Manuel Quinziato (Ita)    
27 Mauro Santambrogio (Ita)    
29 Ivan Santaromita (Ita)    
Radioshack-Nissan
32 Andy Schleck (Lux)    
33 Frank Schleck (Lux)    
34 Andreas Klöden (Ger)    
36 Daniele Bennati (Ita)    
38 Haimar Zubeldia (Spa)    
42 Jakob Fulsan (Den)    
44 Jesse Sergent (NZl)    
45 Jens Voigt (Ger)    
52 Thomas Rohregger (Aut)    
Movistar
54 Alejandro Valverde (Spa)    
56 Giovanni Visconti (Ita)    
59 Jose Ivan Gutierrez (Spa)    
60 Jesus Herrada (Spa)    
66 Ignatas Konovalovas (Ltu)    
67 Pablo Lastras (Spa)    
68 David Lopez (Spa)    
69 Angel Madrazo (Spa)    
73 Jose Joaquin Rojas (Spa)    
Katusha Team
76 Joaquin Rodriguez (Spa)    
77 Juan Horrach (Spa)    
78 Pavel Brutt (Rus)    
79 Xavier Florencio (Spa)    
83 Alberto Losada (Spa)    
84 Denis Menchov (Rus)    
85 Daniel Moreno (Spa)    
90 Alesander Porsev (Rus)    
91 Alexey Tsatevitch (Rus)    
Rabobank
93 Luis Leon Sanchez (Spa)    
97 Theo Bos (Ned)    
98 Matti Breschel (Den)    
100 Rick Flens (Ned)    
101 Juan M. Garate (Spa)    
102 Steven Kruijswijk (Ned)    
103 Paul Martens (Ger)    
104 Michael Matthews (Aus)    
108 Tom Jelte Slagter (Ned)    
Euskaltel-Euskadi
113 Mikel Astarloza (Spa)    
114 Ruben Perez (Spa)    
115 Gorka Verdugo (Spa)    
116 Victor Cabedo (Spa)    
118 Adrian Saez (Spa)    
120 Ion Izaguirre (Spa)    
122 Gorka Izaguirre (Spa)    
124 Jorge Azanza (Spa)    
125 Pablo Urtasun (Spa)    
Lotto-Belisol
127 Vicente Reynes (Spa)    
130 Sander Cordeel (Bel)    
134 Oliver Kaisen (Bel)    
136 Maarten Neyens (Bel)    
137 Frederique Robert (Bel)    
139 Gaetan Bille (Bel)    
140 Tosh Van Der Sande (Bel)    
141 Joost Van Leijen (Ned)    
144 Kenny Dehaes (Bel)    
Sky Pro Cycling
145 Alex Dowsett (GBr)    
147 Luis Henao (Col)    
148 Thomas Lövkvist (Swe)    
149 Lars Peter Nordhaug (Nor)    
150 Salvatore Puccio (Ita)    
151 Luke Rowe (GBr)    
152 Kastantsin Sivtsov (Blr)    
153 Xabier Zandio (Spa)    
Omega Pharma-Quick Step
159 Marco Bandiera (Ita)    
162 Dries Devenyns (Bel)    
164 Andrew Fenn (GBr)    
165 Michal Golas (Pol)    
166 Michal Kwiatkowski (Pol)    
167 Serge Pauwels (Bel)    
169 Niki Terpstra (Ned)    
170 Matteo Trentin (Ita)    
174 Julien Vermote (Bel)    
Cofidis Le Credit en Ligne
176 Luis Angel Mate (Spa)    
177 Nicolas Edet (Fra)    
178 Julien Fouchard (Fra)    
179 Egoitz Garcia (Spa)    
180 Jan Ghyselinck (Bel)    
182 Rudy Molard (Fra)    
185 Edwig Cammaerts (Bel)    
Andalucia
191 Jose Luis Cano (Spa)    
192 Jose Vte. Toribio (Spa)    
193 Sergio Carrasco (Spa)    
195 Pablo Lechuga (Spa)    
198 Jose Vega (Spa)    
199 Roman Osuna (Spa)    
200 Javier Chacon (Spa)    
201 Gustavo Cesar (Spa)    
202 Jose Luis Roldan (Spa)    
Caja Rural
204 Aitor Galdos (Spa)    
207 David De La Cruz (Spa)    
209 Fabricio Ferrari (Uru)    
210 Fco. Javier Aramendia (Spa)    
211 Garikoitz Bravo (Spa)    
213 Igor Romero (Spa)    
214 Alexander Ryabkin (Rus)    
216 Manuel Cardoso (Por)    
217 Karol Domagalski (Pol)    
Saur-Sojasun
220 Brice Feillu (Fra)    
221 Jeremie Galland (Fra)    
222 Julien Simon (Fra)    
223 Ciryl Lemoine (Fra)    
224 Guillaume Levarvet (Fra)    
225 Jean Marc Marino (Fra)    
228 Cristophe Laborie (Fra)    
232 Cyril Bessy (Fra)    
Team Netapp
235 Andreas Schulze (Ger)    
236 Andre Schulaze (Ger)    
237 Steven Cozza (USA)    
240 Timon Seubert (Ger)    
241 Markus Eichler (Ger)    
242 Grisha Ferorschke (Ger)    
246 Michael Schwarzmann (Ger)    
247 Daniel Schorn (Aut)    
248 Blaz Jarc (Slo)    
Orbea Continental
251 Aritz Etxebarria (Spa)    
252 Aritz Bagues (Spa)    
253 Mikel Bizkarra (Spa)    
254 Jon Aberasturi (Spa)    
255 Omar Fraire (Spa)    
256 Illart Zuazubiskar (Spa)    
257 Igor Merino (Spa)    
258 Carlos Barbero (Spa)    
Endura Racing
262 Iker Camaño (Spa)    
263 Alexandre Blain (Fra)    
265 John Anderson (Aus)    
266 Zakkari Dempster (Aus)    
267 Jonathan Mcevoy (GBr)    
268 Paul Voss (Ger)    
269 Alexander Wetterhall (Swe)    
270 Dean Windsor (Aus)    
273 Erick Rowsell (GBr)    
Nutrixxion-Abus
278 Marc Reynes (Spa)    
280 Sebastian Körber (Ger)    
282 Michael Schweizer (Ger)    
283 Christoph Schweizer (Ger)    
285 Tom Vermeer (Ned)    
286 Dirk Müller (Ger)    
Burgos-BH-Castilla y Leon
291 Carlos Verona (Spa)    
293 Manuel Anton (Spa)    
294 Ruben Jimenez (Spa)    
295 Efren Carazo (Spa)    
296 Joni Silva (Spa)    
298 Nicolas Capdepuy (Fra)    
299 Pablo Torres (Spa)    
301 Luis Mas (Spa)    
Cycling Team De Rijke
302 Mats Boeve (Ned)    
303 Dion Beukeboon (Ned)    
305 Remco Te Brake (Ned)    
308 Dylan Groenewegen (Ned)    
309 Yoeri Havik (Ned)    
310 Sjoerd Kouwenhoven (Ned)    
314 Christoph Pfingsten (Ger)    
315 Sebastiaan Pot (Ned)    
318 Bas Stamsnijder (Ned)    
Team Europcar
320 Yohann Gene (Fra)    
322 Claude Mathieu (Fra)    
324 Giovanni Bernaudeau (Fra)    
325 Said Haddou (Fra)    
326 Franck Bouyer (Fra)    
327 Matteo Pelucchi (Ita)    
329 Kevin Reza (Fra)    
330 Bjorn Thurau (Ger)    
331 David Veilleux (Can)    

Back to top