Tour du Limousin start list

Official starters as of August 18, 2015

 

Southeast
#Rider Name (Country) Team 
1Mauro Finetto (Ita)  
2Giorgio Cecchinel (Ita)  
3Elia Favilli (Ita)  
4Andrea Fedi (Ita)  
5Manuel Belletti (Ita)  
6Francesco Gavazzi (Ita)  
7Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven)  
8Simone Ponzi (Ita)  
Team Europcar
#Rider Name (Country) Team 
11Giovanni Bernaudeau (Fra)  
12Yannick Martinez (Fra)  
13Maxime Méderel (Fra)  
14Yohann Gène (Fra)  
15Vincent Jerome (Fra)  
16Bryan Nauleau (Fra)  
17Alexandre Pichot (Fra)  
18Thomas Voeckler (Fra)  
FDJ
#Rider Name (Country) Team 
21Arnold Jeannesson (Fra)  
22Anthony Geslin (Fra)  
23Fabien Doubey (Fra)  
25Anthony Roux (Fra)  
26Jérémy Roy (Fra)  
27Benoit Vaugrenard (Fra)  
28Arthur Vichot (Fra)  
AG2R la Mondiale
#Rider Name (Country) Team 
31Julien Bérard (Fra)  
32Guillaume Bonnafond (Fra)  
33Axel Domont (Fra)  
34Hubert Dupont (Fra)  
35Quentin Jauregui (Fra)  
36Florent Pereira (Fra)  
37François Bidard (Fra)  
38Samuel Dumoulin (Fra)  
Movistar Team
#Rider Name (Country) Team 
41Igor Anton (Esp)  
42Eros Capecchi (Ita)  
43Ruben Fernandez (Esp)  
44John Gadret (Fra)  
45Dayer Quintana (Col)  
46Jon Izaguirre (Esp)  
47Jesus Herrada (Esp)  
48Enrique Sans (Esp)  
Bretagne - Séché Environnement
#Rider Name (Country) Team 
51Pierrick Fédrigo (Fra)  
52Matthieu Boulo (Fra)  
53Anthony Delaplace (Fra)  
54Brice Feillu (Fra)  
55Armindo Fonseca (Fra)  
56Christophe Laborie (Fra)  
57Pierre-Luc Perichon (Fra)  
58Florian Vachon (Fra)  
Caja Rural - Seguros RGA
#Rider Name (Country) Team 
61Eduard Prades (Esp)  
62Heiner Rodrigo Parra (Col)  
63Javier Francisco Aramendia Lorente (Esp)  
64Carlos Antonio Jimenez (Esp)  
65Fernando Grijalba (Esp)  
Cofidis, Solutions Crédits
#Rider Name (Country) Team 
71Loïc Chetout (Fra)  
72Nicolas Edet (Fra)  
73Luis Ángel Maté Mardones (Esp)  
74Rudy Molard (Fra)  
75Florian Sénéchal (Fra)  
76Kenneth Van Bilsen (Bel)  
77Louis Verhelst (Bel)  
Wanty Groupe Gobert
#Rider Name (Country) Team 
81Enrico Gasparotto (Ita)  
82Simone Antonini (Ita)  
83Francis De Greef (Bel)  
84Boris Dron (Bel)  
85Yannick Eijssen (Bel)  
86Jan Ghyselinck (Bel)  
87Marco Minnaard (Ned)  
88Romain Barroso (Fra)  
Topsport Vlaanderen - Baloise
#Rider Name (Country) Team 
91Thomas Sprengers (Bel)  
92Sander Helven (Bel)  
93Gijs Van Hoecke (Bel)  
94Arthur Vanoverberghe (Bel)  
95Floris De Tier (Bel)  
96Pieter Jacobs (Bel)  
97Stijn Steels (Bel)  
98Jef Van Meirhaeghe (Bel)  
Bardiani CSF
#Rider Name (Country) Team 
101Enrico Battaglin (Ita)  
102Stefano Pirazzi (Ita)  
103Sonny Colbrelli (Ita)  
104Nicola Ruffoni (Ita)  
105Enrico Barbin (Ita)  
106Luca Chirico (Ita)  
107Francesco-Manuel Bongiorno (Ita)  
108Alessandro Tonelli (Ita)  
CCC Sprandi Polkowice
#Rider Name (Country) Team 
111Adrian Kurek (Pol)  
112Adrian Honkisz (Pol)  
113Christian Delle Stelle (Pol)  
114Grega Bole (Slo)  
115Maciej Paterski (Pol)  
116Davide Rebellin (Ita)  
118Mateusz Taciak (Pol)  
Roompot Oranje Peloton
#Rider Name (Country) Team 
121Marc De Maar (Ned)  
122Etienne Van Empel (Ned)  
123Reinier Honig (Ned)  
124Michel Kreder (Ned)  
125Raymond Kreder (Ned)  
126Maurits Lammertink (Ned)  
128Mike Terpstra (Ned)  
Nippo - Vini Fantini
#Rider Name (Country) Team 
131Damiano Cunego (Ita)  
132Riccardo Stacchiotti (Ita)  
133Mattia Pozzo (Ita)  
134Giacomo Berlato (Ita)  
135Pier Paolo De Negri (Ita)  
136Eduard Michael Grosu (Rou)  
137Manabu Ishibashi (Jpn)  
138Alessandro Malaguti (Ita)  
Team Marseille 13 KTM
#Rider Name (Country) Team 
141Ignatas Konovalovas (Ltu)  
143Julien El Fares (Fra)  
144Julien Loubet (Fra)  
145Clément Penven (Fra)  
146Clément Saint Martin (Fra)  
147Grégoire Tarride (Fra)  
148Evaldas Siskevicius (Ltu)  
Auber 93
#Rider Name (Country) Team 
151César Bihel (Fra)  
152Maxime Renault (Fra)  
153Julien Guay (Fra)  
154Alo Jakin (Est)  
155Guillaume Levarlet (Fra)  
156David Menut (Fra)  
157Steven Tronet (Fra)  
158Théo Vimpere (Fra)  
Roubaix RLM Lille Métropole
#Rider Name (Country) Team 
161Julien Antomarchi (Fra)  
162Thomas Damuseau (Fra)  
163Timothy Dupont (Bel)  
164Jérémy Leveau (Fra)  
165Romain Pillon (Fra)  
166Baptiste Planckaert (Bel)  
167Jimmy Turgis (Fra)  
168Maxime Vantomme (Bel)  
E.C. Armée de Terre
#Rider Name (Country) Team 
171Romain Combaud (Fra)  
172Julien Duval (Fra)  
173Yoann Barbas (Fra)  
174Kévin Lebreton (Fra)  
175Jérôme Mainard (Fra)  
176Jimmy Raibaud (Fra)  
177Quentin Pacher (Fra)  
178Etienne Tortelier (Fra)  
Roth - Skoda
#Rider Name (Country) Team 
181Nico Brüngger (Sui)  
182Michael Bresciani (Ita)  
183Lukas Jaun (Sui)  
184Tristan Marguet (Sui)  
185Andrea Pasqualon (Ita)  
186Temesgen Teklehaimanot (Eri)  
187Andrea Vaccher (Ita)  
188Silvan Dieterich (Sui  
Back to top