Mt Hood Cycling Classic start list

Official starters as of June 2, 2011

Elite men
1Jesse Moore (California Giant / Specialized)  
2James Mattis (California Giant / Specialized)  
3Brandon Troufton (California Giant / Specialized)  
4Tyler Brandt (California Giant / Specialized)  
5Osvaldo Olmos (California Giant / Specialized)  
6Benny Swedberg (California Giant / Specialized)  
7Christopher Stastny (California Giant / Specialized)  
8Nathan Wilson (California Giant / Specialized)  
11Dan Bechtold (Hagens Berman Domestic Elite)  
12Ian Crane (Hagens Berman Domestic Elite)  
13Colin Gibson (Hagens Berman Domestic Elite)  
14Logan Owen (Hagens Berman Domestic Elite)  
15Chris Parrish (Hagens Berman Domestic Elite)  
16Kennett Peterson (Hagens Berman Domestic Elite)  
17Lang Reynolds (Hagens Berman Domestic Elite)  
18Spencer Smitheman (Hagens Berman Domestic Elite)  
21Shane Buysse (Yahoo! Cycling Team)  
22Nathaniel English (Yahoo! Cycling Team)  
23Joseph Iannarelli (Yahoo! Cycling Team)  
24Miles Lamon (Yahoo! Cycling Team)  
25Ian Moir (Yahoo! Cycling Team)  
26Eric Riggs (Yahoo! Cycling Team)  
27Gabe Varela (Yahoo! Cycling Team)  
28James Wingert (Yahoo! Cycling Team)  
29Ian Boswell (Trek-Livestrong U23)  
31Bryson Bowers (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
32Cody Canning (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
33Craig Logan (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
34Dan Skinner (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
35Adam Thuss (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
36Dave Vukets (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
37Bailey McKnight (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
41Drew Christopher (Team Rio Grande)  
42Trevor Connor (Team Rio Grande)  
43Chad Haga (Team Rio Grande)  
44Chris Hillier (Team Rio Grande)  
45John Phillips (Team Rio Grande)  
46Scott Tietzel (Team Rio Grande)  
47Adam Wisseman (Team Rio Grande)  
48Mike Olheiser (Juwi Solar/First Solar)  
49Chase Pinkham (Bissell)  
51David Brockbank (Canyon Bicycles)  
52Dave Harward (Canyon Bicycles)  
53Nathan King (Canyon Bicycles)  
54Joe Waters (Canyon Bicycles)  
55Mike Sohm (Canyon Bicycles)  
56Shane Braley (Chemstar p/b United Healthcare)  
57Coulton Hartrich (Chemstar p/b United Healthcare)  
58Chistian Parrett (Chemstar p/b United Healthcare)  
59Jake Hansen (Team WORD-RCB)  
61Justin Kerr (Team H&R Block)  
62Dustin Andrews (Team H&R Block)  
63Zack Garland (Team H&R Block)  
64Cameron Mackinnon (Team H&R Block)  
65Garrett McLeod (Team H&R Block)  
66Sebastian Salas (Team H&R Block)  
67Aaron Schooler (Team H&R Block)  
68Jordan Cheyne (Team H&R Block)  
71Armando Aguilar (Firefighters Cycling Team)  
72Daniel Farinha (Firefighters Cycling Team)  
73Nate Geoffrion (Firefighters Cycling Team)  
74Andy Goessling (Firefighters Cycling Team)  
75Armando Pagaza (Firefighters Cycling Team)  
76Pelle Plepp  
77Joe Baum (Garage Racing)  
78Brian Hitchcock (Garage Racing)  
79Zachary Jones (Garage Racing)  
81Orion Berryman (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)  
82Christopher Dubois (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)  
83Adam Edgerton (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)  
84Scott Gray (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)  
85Connor McCutcheon (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)  
86Alex Wentz (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)  
87Michael Mathis (Rideclean p/b PatenIt.com)  
88David Glick (Rideclean p/b PatenIt.com)  
89Jared Gilard (Rideclean p/b PatenIt.com)  
91Spencer Collom (Marc Pro - Strava)  
92Keith Hillier (Marc Pro - Strava)  
93Justin Rossi (Marc Pro - Strava)  
94Nick Schaffner (Marc Pro - Strava)  
95Frank Spiteri (Marc Pro - Strava)  
96Jesse Miller-Smith (Marc Pro - Strava)  
97Art Rand (Marc Pro - Strava)  
98Kris Lunning (Marc Pro - Strava)  
101Chris Carr (NewHope360/Trek/GS Boulder)  
102Nathan West (NewHope360/Trek/GS Boulder)  
103Rory Kelly (NewHope360/Trek/GS Boulder)  
104Jason Anderson (NewHope360/Trek/GS Boulder)  
105Josh Tack (Northern Rockies Orthopaedic)  
106Brian Williams (Northern Rockies Orthopaedic)  
107Brian Bailey (Primal Racing P/B 1st Bank)  
108John Salskov (Primal Racing P/B 1st Bank)  
111Louis Crosby (Pure Black Racing)  
112Taylor Gunman (Pure Black Racing)  
113Mark Langlands (Pure Black Racing)  
114James McCoy (Pure Black Racing)  
115Jason Kilmartin (Rideokanagan.com pb Norco)  
116Dan Macdonald (Rideokanagan.com pb Norco)  
117Boris Martin (Rideokanagan.com pb Norco)  
118Colter Young (Rideokanagan.com pb Norco)  
121Michael Painter (Chico Corsa/Sierra Nevada)  
122Scott Heather (Chico Corsa/Sierra Nevada)  
123David Albrecht (Chico Corsa/Sierra Nevada)  
124Michael Cordova (Chico Corsa/Sierra Nevada)  
125Anthony Ferretti (Chico Corsa/Sierra Nevada)  
126Alex Brookhouse (Echelon Racing Development)  
127Jonathan Teeter (Echelon Racing Development)  
128Spencer Gray (Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles)  
129Stephen Ushy (Balance Point Racing)  
131Tim Abercombie (Garneau Evolution)  
132David Stephens (Garneau Evolution)  
133Jason Thompson (Garneau Evolution)  
134Ben Rathkamp (Fanatik Bike Co.)  
135Patrick Means (Fanatik Bike Co.)  
136Jamiel Danesh (Form Fitness Cycling Team)  
137Michael Jasinski (Fremont Bank)  
138Julian Martinez (Fremont Bank)  
139Steven Beardsely (Gentle Lovers)  
141Daniel Harm (Keller Rohrback Cycling)  
142James Stangeland (Keller Rohrback Cycling)  
143Chris Aten (Landis/Trek)  
144Travis McCabe (Landis/Trek)  
145Mark Gyulafia (River City Bicycles)  
146Matthew Karre (River City Bicycles)  
147Michael Booth (Ski Utah-MarketStar)  
148Norm Bryner (Ski Utah-MarketStar)  
151Brad Winn (Team S+M/Kona)  
152Sean Babcock (Team S+M/Kona)  
153Brian Buchholz (Webcor/Alto Velo)  
154Michael Margraf (Webcor/Alto Velo)  
155Scott Inman (Westwood Cannondale)  
156James Larmer (Westwood/Cannondale p/b Vision Sport)  
157Colby Elliot (Bodfish Bicycles)  
158Sean Passage (Byrne Invent)  
159Carl Decker (Giant MTB)  
160J. Michael Lanham (Globalbike presented by Catoma)  
161Garrett Mcallister (GrandStay Hotels)  
162Davis Shepherd (Gregg's/Trek)  
163Luis-Alejandro Zamudio (Herbalife LaGrange)  
164Austin Allison (Horizon Organic / Panache Elite Cycling)  
166Jonathan McCoy (Ironclad Performance Wear)  
167Spencer Paxson (Kona Factory Team)  
168Alan Adams (Lake Washington Velo)  
169Mark McConnell (Synergy Racing)  
170Evan Hyde (RealCyclist.com)  
171Will Hansen (Revolution Café Rio)  
172Gordon Jewett (RMCC Express)  
173Sean Crooks (Rundle Mountain Cycling Club)  
174Jonathan Moskowitz (Taleo Racing)  
175Jacob Turner (Team Bobs-bicycles.com)  
176Stefano Barberi (Team Stefano Barberi p/b Barberi)  
179Kenji Fortune (Two Hubs Cycling)  
180Dustin Hahn (Velo Reno)  
181Michael Palmer (Veloce Racing)  
184Jeff Malnick  
185Jeffrey Galland (Chico Corsa/Sierra Nevada)  
186Nathan Freed (Marc Pro - Strava)  
187Chris Gruber (Kallisto/Wheels of Bloor)  
188Shannon Maris (BikeSale.com)  
189Josh Howard (Bob's-Bicycles.com)  
Elite women
201Kristen Armstrong (Peanut Butter & Co. Twenty 12)  
202Kaitie Antonneau (Peanut Butter & Co. Twenty 12)  
203Kristin McGrath (Peanut Butter & Co. Twenty 12)  
204Giana Roberge (Peanut Butter & Co. Twenty 12)  
205Tayler Wiles (Peanut Butter & Co. Twenty 12)  
206Alison Starnes (Peanut Butter & Co. Twenty 12)  
207Alisha Welsh (Peanut Butter & Co. Twenty 12)  
211Clara Hughes (Pactimo Cycling Team)  
212Jade Wilcoxson (Pactimo Cycling Team)  
213Hilary Billington (Pactimo Cycling Team)  
214Joy Duerksen (Pactimo Cycling Team)  
215Anna Christiansen (Ironclad Performance Wear Cycling)  
216Brianna Walle (Ironclad Performance Wear Cycling)  
217Anona Whitley (Ironclad Performance Wear Cycling)  
221Anne Fulton (Metromint Cycling)  
222Lina Martensson (Metromint Cycling)  
223Elizabeth Newell (Metromint Cycling)  
224Rebecca Rising (Metromint Cycling)  
225Jane Robertson (Metromint Cycling)  
226Kelly Crowley (Metromint Cycling)  
227Molly Van Houweling (Metromint Cycling)  
231Cathy Varland (Keller Rohrback Cycling Team)  
232Tricia Bailey (Keller Rohrback Cycling Team)  
233Jessica Cutler (Keller Rohrback Cycling Team)  
234Rosalyn Rombauer (Keller Rohrback Cycling Team)  
235Rhae Shaw (Keller Rohrback Cycling Team)  
236Melanie Wong (New Hope/GS Boulder/Trek)  
237Melissa Barker (New Hope/GS Boulder/Trek)  
238Natalie Koch (New Hope/GS Boulder/Trek)  
241Karlee Gendron (Trek Red Truck)  
242Kristine Brynjolfson (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes)  
243Anne Davis Usher (Upper Echelon Fitness)  
244Alice Pennington (Upper Echelon Fitness)  
245Lindsay Fox (Athletes Lounge)  
246Jennifer Schulz (Balance Point/Fresh Air Concept)  
247Katy Curtis (CMC/Bow Cycle)  
248Amy Frykman (GAS/Intrinsik)  
249Carrie Eller (Gregg's Trek Racing)  
250Pepper Harlton (Juventus)  
251Kimberly Fong (Michael David Winery Cycling Team)  
252Jennifer Burtner (Olympia Orthopaedic Associates)  
253Anne Donley (Primal Treads)  
254Lisa Turnbull (REP Gym/Riverstone)  
255Amy Campell (River City Bicycles)  
256Jen Akeroyd (Sorella Forte)  
257Patricia Dowd (Team Rep)  
258Sara Fletcher (Therapuetic Associates & Sagebrush Cycles)  
259Jennifer Wheeler (TIBCO/To the Top)  
260Ashley Koch (TriSports Cycling / Eclipse Racing)  
261Jennie Phillips (Wells Fargo Racing Team)  
262Nik Vogler (Westwood Cycle Cannondale/PB Sport)  
263Mindy Simmons  
Back to top