Memorial Marco Pantani start list

2010 participants

De Rosa - Stac Plastic

1 Oleg Berdos (Mda)
2 Stefano Borchi (Ita)
3 Jure Golcer (Slo)
4 Claudio Cucinotta (Ita)
5 Matteo Montaguti (Ita)
6 Cristiano Salerno (Ita)
7 Cristian Benenati (Ita)
8 Marco Cattaneo (Ita)

Liquigas - Doimo

11 Valerio Agnoli (Ita)
12 Mauro Finetto (Ita)
13 Tiziano Dall'antonia (Ita)
14 Maciej Paterski (Pol)
15 Fabio Sabatini (Ita)
16 Juraj Sagan (Svk)
17 Sylvester Szmyd (Pol)
18 Elia Viviani (Ita)

Lampre - Farnese Vini

21 Vitaliy Buts (Ukr)
22 Adriano Malori (Ita)
23 Angelo Furlan (Ita)
24 Mauro Da Dalto (Ita)
25 Marco Marzano (Ita)
26 Matteo Rabottini (Ita)
27 Daniele Pietropolli (Ita)
28 Simone Ponzi (Ita)

Garmin - Transitions

31 Timothy Duggan (USA)
32 Murilo Antonio Fischer (Bra)
33 Michel Kreder (Ned)
34 Raymond Kreder (Ned)
35 Travis Meyer (Aus)
36 Ricardo Van Der Velde (Ned)
37 Caleb Fairly (USA)

ISD - Neri

41 Simon Clarke (Aus)
42 Oscar Gatto (Ita)
43 Paolo Longo Borghini (Ita)
44 Diego Caccia (Ita)
45 Davide Ricci Bitti (Ita)
46 Dmytry Krivtsov (Ukr)
47 Pier Paolo De Negri (Ita)
48 Vitaliy Kondrut (Ukr)

Colnago - CSF Inox

51 Manuel Belletti (Ita)
52 Sacha Modolo (Ita)
53 Michele Gaia (Ita)
54 Filippo Savini (Ita)
55 Marco Frapporti (Ita)
56 Marcello Pavarin (Ita)
57 Alan Marangoni (Ita)
58 Alessandro Bisolti (Ita)

Carmiooro - NGC

61 Emanuele Sella (Ita)
62 Raffaele Ferrara (Ita)
63 Diego Genovesi (Ita)
64 Jure Kocjan (Slo)
65 Enrico Peruffo (Ita)
66 Francesco Tizza (Ita)
67 Daniele Ratto (Ita)
68 Diego Alejandro Tamayo Martinez (Col)

Acqua & Sapone D'Angelo & Antenucci

71 Rafai Chtioui (Tun)
72 Massimo Codol (Ita)
73 Alessandro Donati (Ita)
74 Ruggero Marzoli (Ita)
75 Andrea Masciarelli (Ita)
76 Francesco Masciarelli (Ita)
77 Alessandro Fantini (Ita)
78 Alessandro Proni (Ita)

Ceramica Flaminia

81 Cristiano Fumagalli (Ita)
82 Paolo Bailetti (Ita)
83 Alessandro Maserati (Ita)
84 Fabrizio Lucciola (Ita)
85 Massimiliano Gentili (Ita)
86 Leonardo Giordani (Ita)
87 Edoardo Girardi (Ita)
88 Andrea Noe' (Ita)

Serramenti PVC Diquigiovanni

91 Alessandro Bertolini (Ita)
92 Leonardo Bertagnolli (Ita)
93 Damiano Margutti (Ita)
94 Luis Angel Mate Mardones (Spa)
95 Jackson Rodriguez (Ven)
96 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col)
97 Luca Solari (Ita)
98 Alessandro De Marchi (Ita)

Vacansoleil Pro Cycling Team

101 Riccardo Ricco' (Ita)
102 Matteo Carrara (Ita)
103 Borut Bozic (Slo)
104 Johnny Hoogerland (Ned)
105 Marco Marcato (Ita)
106 Sergey Lagutin (Uzb)
107 Alberto Ongarato (Ita)
108 Joost Van Leijen (Ned)

Amore & Vita - Conad

111 Volodymyr Bileka (Ukr)
112 Fausto Fognini (Ita)
113 Volodymyr Starchyk (Ukr)
114 Serhy Hrechyn (Ukr)
115 Vladislav Borisov (Rus)
116 Jakub Novak (Svk)
117 Konstantin Volik (Uzb)
118 Jaroslaw Dabrowski (Pol)

Price - Custom Bikes

121 Elias Schmaeh (Swi)
122 Nicolas Schnyder (Swi)
123 Fabien Wolf (Swi)
124 Lukas Kalt (Swi)
125 Daniel Henggeler (Swi)
126 Marcel Aregger (Swi)
127
128 Patrick Schelling (Swi)

Tecnofilm - Betonexpressz 2000

131 Adriano Angeloni (Ita)
132 Marco Carletti (Ita)
133
134 Ruslan Ivanov (Mda)
135 Walter Proch (Ita)
136 Roberto-Antonio Richeze (Arg)
137 Emanuele Rizza (Ita)

Miche

141 Stefan Schumacher (Ger)
142 Pasquale Muto (Ita)
143 Leopoldo Rocchetti (Ita)
144 Simone Campagnaro (Ita)
145 Roberto Cesaro (Ita)
146 Leonardo Pinizzotto (Ita)
147 Krzysztof Szczawinski (Pol)
148 Volodymyr Zagorodny (Ukr)

Vorarlberg - Corratec

151 Reto Hollenstein (Swi)
152 Josef Benetseder (Aut)
153 Dominik Hrinkow (Aut)
154 René Weissinger (Ger)
155 Christoph Sokoll (Aut)
156 Martin Schöffmann (Aut)
157 Piergiorgio Camussa (Ita)
158 Clemens Fankhauser (Aut)

Kalev Chocolate Team

161 Ivan Belotti (Ita)
162 Alessandro Bertuola (Ita)
163 Fabio Donesana (Ita)
164 Gabriel Leppik (Est)
165 Viesturs Luksevics (Lat)

CDC Cavaliere

171 Davide Bonuccelli (Ita)
172 Daniele Callegarin (Ita)
173 Davide D'Angelo (Ita)
174 Eugenio Loria (Ita)
175 Domenico Loria (Ita)
176 Giuseppe Muraglia (Ita)
177 Davide Torosantucci (Ita)
178 Luca Zanasca (Ita)

Itera-Katusha

181 Evgeny Popov (Rus)
182 Petr Ignatenko (Rus)
183 Alexander Kholodov (Rus)
184
185 Pavel Ptashkin (Rus)
186 Anton Vorobev (Rus)
187 Roman Maikin (Rus)
188 Andrey Solomennikov (Rus)

Back to top