TechPowered By

More tech

Le Tour de Langkawi start list

By:
Cycling News
Published:
January 24, 2011, 14:25 GMT,
Updated:
January 24, 2011, 14:27 GMT
Race:
Le Tour de Langkawi

2011 participants

Farnese Vini-Neri Sottoli
1 Otavio Bulgarelli (Bra)    
2 Gianluca Mirenda (Ita)    
3 Elia Favilli (Ita)    
4 Andrea Guardini (Ita)    
5 Roberto De Patre (Ita)    
6 Takashi Miyazawa (Jpn)    
Androni Giocattoli
11 Emanuele Sella (Ita)    
12 Luca Barla (Ita)    
13 Crescenzo D'Amore (Ita)    
14 Alessandro De Marchi (Ita)    
15 Jonnatha Monsalve (Ven)    
16 Antonio Santoro (Ita)    
Colnago-CSF Inox
21 Domenico Pozzovivo (Ita)    
22 Paolo Locatelli (Ita)    
23 Omar Lombardi (Ita)    
24 Angelo Pagani (Ita)    
25 Andrea Pasqualon (Ita)    
26 Manuele Caddeo (Ita)    
Team Europcar
31 Yukiya Arashiro (Jpn)    
32 Damien Gaudin (Fra)    
33 Guillaume Le Floch (Fra)    
34 Perrig Quemeneur (Fra)    
35 Pierre Rolland (Fra)    
36 David Veilleux (Can)    
Suren Cycling Team
41 Vahid Ghaffari (IRI)    
42 Ebrahim Javani (IRI)    
43 Meysam Ameli (IRI)    
44 Hamid Shirisisan (IRI)    
45 Abulfazl Nazari Daghalian (IRI)    
46 Ramin Mehrabani Azar (IRI)    
UnitedHealthcare Pro Cycling
51 Hilton Clarke (Aus)    
52 Robert Forster (Ger)    
53 Max Jenkins (USA)    
54 Christopher Jones (USA)    
55 Karl Menzies (Aus)    
56 Boy Van Poppel (Ned)    
Skil-Shimano
61 Thomas Bonnin (Fra)    
62 Koen De Kort (Ned)    
63 Kenny Van Hummel (Ned)    
64 Albert Timmer (Ned)    
65 Yukihiro Doi (Jpn)    
66 Marcel Kittel (Ger)    
CCC Polsat Polkowice
71 André Schulze (Ger)    
72 Jose Mendes (Por)    
73 Blazej Janiaczyk (Pol)    
74 Lukasz Bodnar (Pol)    
75 Rafai Ratajczyk (Pol)    
76 Bartlomiej Matysiak (Pol)    
Landbouwkrediet
81 Sébastian Delfosse (Bel)    
82 Geert Verheyen (Bel)    
83 Benjamin Gourgue (Bel)    
84 Joeri Stallaert (Bel)    
85 Baptiste Planckaert (Bel)    
86 Davy Commeyne (Bel)    
Korea National Team
91 Gu Jang Kyung (Kor)    
92 Sungbaek Park (Kor)    
93 Chan Jae Jang (Kor)    
94 Hyosuk Gong (Kor)    
95 Eunseong Jeong (Kor)    
96 Kihong Yoo (Kor)    
Malaysia National Team
101 Rusli Amir Mustafa (Mas)    
102 Nur Misbah M. Rauf (Mas)    
103 Sea Keong Loh (Mas)    
104 Alias Ahmad Fakhrullah (Mas)    
105 Suhardi Hassan (Mas)    
106 Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas)    
Tabriz Petrochemical Team
111 Ghader Mizbani (IRI)    
112 Mehdi Sohrabi (IRI)    
113 Hossein Askari (IRI)    
114 Markus Eibegger (Aut)    
115 Boris Shpilevsky (Rus)    
116 Tobias Erler (Ger)    
Drapac Professional Cycling
121 David Pell (Aus)    
122 Rhys Pollock (Aus)    
123 Stuart Shaw (Aus)    
124 Thomas Palmer (Aus)    
125 Othman M. Adiq (Mas)    
126 Floris Goesinnen (Ned)    
Singapore National Team
131 Ji Wen Low (Sin)    
132 Darren Low (Sin)    
133 Jun Rong Ho (Sin)    
134 Choon Haut Goh (Sin)    
135 Jie Lemual Lee Yun (Sin)    
136 Adi Putera Yusof (Sin)    
Terengganu ProAsia Cycling
141 Shinichi Fukushima (Jpn)    
142 Anuar Manan (Mas)    
143 Puchong Sai-Udomsin (Tha)    
144 Mohd Harrif Salleh (Mas)    
145 M. Shahrul Mat Amin (Mas)    
146 M. Saufi Mat Senan (Mas)    
Giant Kenda Pro Cycling Team
151 David McCann (Irl)    
153 Dene Rogers (NZl)    
154 Wei Kei Chang (Tpe)    
155 Chin-Lung Huang (Tpe)    
156 Alex Coutts (GBr)    
Team Champion System
161 Jaan Kirsipuu (Est)    
162 Guillaume Bourgeois (Swi)    
163 Matthias Friedemann (Ger)    
164 Deon Locke (Aus)    
165 Wang Yip Tang (HKg)    
166 Kin San Wu (HKg)    
Aisan Racing Team
171 Taiji Nishitani (Jpn)    
172 Takeaki Ayabe (Jpn)    
173 Shinpei Fukuda (Jpn)    
174 Kazuhiro Mori (Jpn)    
175 Masahiro Shinagawa (Jpn)    
176 Kenichi Suzuki (Jpn)    
Azad University Cycling Team
181 Amir Zargari (IRI)    
182 Abbas Saeidi Tanha (IRI)    
183 Farshad Salehian (IRI)    
184 Alireza Haghi (IRI)    
185 Rahim Emami (IRI)    
186 Mirsamad Pourseyedi G. (IRI)    
Le Tua Cycling Team
191 Yong Li Ng (Mas)    
192 Mohd Salleh Mohd Razif (Mas)    
193 Adrian Chuah (Mas)    
194 Samuel Witmitz (Aus)    
195 Libardo Nino Corredor (Col)    
196 Vidal Celis Zabala (Spa)    
Chipotle Development Team
201 Kirk Carlsen (USA)    
202 Raymond Kreder (Ned)    
203 Lachlan Morton (Aus)    
204 Alex Howes (USA)    
205 Jacob Rathe (USA)    
206 Andrei Krasilnikau (Blr)    
MTN Qhubeka
211 Bradley Potgieter (RSA)    
212 Christoff Van Heerden (RSA)    
213 Dylan Girdlestone (RSA)    
214 James Tennent (RSA)    
215 Dennis Van Niekerk (RSA)    
216 Arran Brown (RSA)    
Max Success Sports Cycling
221 Gang Xu (Chn)    
222 Hui Zhang (Chn)    
223 Hao Liu (Chn)    
224 Jiang Kun (Chn)    
225 Ting Deng (Chn)    
226 Pengda Jiao (Chn)    

Back to top