Critérium International start list

Official starters as of March 29, 2014

Astana Pro Team
1Valerio Agnoli (Ita)  
2Janez Brajkovic (Slo)  
3Daniil Fominykh (Kaz)  
4Evan Huffman (USA)  
5Arman Kamyshev (Kaz)  
6Alexey Lutsenko (Kaz)  
7Michele Scarponi (Ita)  
8Alessandro Vanotti (Ita)  
Garmin Sharp
11Rohan Dennis (Aus)  
12Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por)  
13Caleb Fairly (USA)  
14Nathan Haas (Aus)  
15Alex Howes (USA)  
16Lachlan David Morton (Aus)  
17Ramunas Navardauskas (Ltu)  
19Thomas Dekker (Ned)  
AG2R La Mondiale
21Jean-Christophe Peraud (Fra)  
22Julien Berard (Fra)  
23Guillaume Bonnafond (Fra)  
24Axel Domont (Fra)  
25Hubert Dupont (Fra)  
26Alexis Gougeard (Fra)  
27Christophe Riblon (Fra)  
28Alexis Vuillermoz (Fra)  
FDJ.fr
31Pierrick Fedrigo (Fra)  
32Nacer Bouhanni (Fra)  
33Sébastien Chavanel (Fra)  
34Arnaud Courteille (Fra)  
35Francis Mourey (Fra)  
36Laurent Pichon (Fra)  
38Benoît Vaugrenard (Fra)  
IAM Cycling
41Gustav Larsson (Swe)  
42Matthias Brandle (Aut)  
43Mathias Frank (Swi)  
44Jonathan Fumeaux (Swi)  
45Sébastien Reichenbach (Swi)  
46Patrick Schelling (Swi)  
47Johann Tschopp (Swi)  
48Marcel Wyss (Swi)  
Trek Factory Racing
51Fränk Schleck (Lux)  
52Eugenio Alafaci (Ita)  
53Matthew Busche (USA)  
54Laurent Didier (Lux)  
55Bob Jungels (Lux)  
56Andy Schleck (Lux)  
57Fabio Silvestre (Por)  
58Calvin Watson (Aus)  
Bretagne - Seche Environnement
61Eduardo Sepulveda (Arg)  
62Anthony Delaplace (Fra)  
63Brice Feillu (Fra)  
64Armindo Fonseca (Fra)  
66Florian Guillou (Fra)  
67Christophe Laborie (Fra)  
68Florian Vachon (Fra)  
Team Europcar
71Cyril Gautier (Fra)  
72Yukiya Arashiro (Jpn)  
73Giovanni Bernaudeau (Fra)  
74Romain Guillemois (Fra)  
75Tony Hurel (Fra)  
76Bryan Nauleau (Fra)  
77Romain Sicard (Fra)  
78Angelo Tulik (Fra)  
Tinkoff-Saxo
82Michael Valgren Andersen (Den)  
83Edward Beltran (Col)  
84Marko Kump (Slo)  
85Rafal Majka (Pol)  
86Jay McCarthy (Aus)  
87Evgeny Petrov (Rus)  
88Ivan Rovny (Rus)  
Cofidis, Solutions Credits
91Jerome Coppel (Fra)  
92Jérémy Bescond (Fra)  
93Julien Fouchard (Fra)  
94Christophe Laporte (Fra)  
95Guillaume Levarlet (Fra)  
96Julien Simon (Fra)  
97Clément Venturini (Fra)  
Team Giant-Shimano
101Tom Dumoulin (Ned)  
102Jonas Ahlstrand (Swe)  
103Lawson Craddock (USA)  
105Thierry Hupond (Fra)  
106Sea Keong Loh (Mas)  
107Daan Olivier (Ned)  
108Tom Stamsnijder (Ned)  
Team NetApp - Endura
112Cesare Benedetti (Ita)  
113Iker Camano Ortuzar (Spa)  
114David De La Cruz Melgarejo (Spa)  
115Tiago Machado (Por)  
116José Joao Pimenta Costa Mendes (Por)  
117Frantisek Padour (Cze)  
118Erick Rowsell (GBr)  
Colombia
121Leonardo Fabio Duque (Col)  
123Edward Fabian Diaz Cardenas (Col)  
124Fabio Andres Duarte Arevalo (Col)  
125Darwin Ferney Pantoja Tobar (Col)  
126Jonathan Paredes (Col)  
127Jeffry Johan Romero Corredor (Col)  
128Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col)  
Team La Pomme Marseille 13
131Rémy Di Gregorio (Fra)  
132Julien Antomarchi (Fra)  
133Julien El Fares (Fra)  
134Benjamin Giraud (Fra)  
135José Gonçalves (Por)  
136Antoine Lavieu (Fra)  
137Yoann Paillot (Fra)  
138Thomas Vaubourzeix (Fra)  
BigMat - Auber 93
141Flavien Dassonville (Fra)  
142Pierre Gouault (Fra)  
143Alo Jakin (Est)  
144Dimitri Le Boulch (Fra)  
145Stéphane Rossetto (Fra)  
146Steven Tronet (Fra)  
147Théo Vimpere (Fra)  
148Yannis Yssaad (Fra)  

Related Articles

Back to top