TechPowered By

More tech

Brasil Ride start list

By:
Cycling News
Race:
Brasil Ride

As of October 19, 2013

Start lists

Men
# Rider Name (Country) Team  
1 Luis Leao Pinto (Por) & Tiago Ferreira (Por) Esteves    
2 Christoph Sauser (Swi) & Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing - song.info    
9 Raphael Mendes (Bra) & Gilberto Gois (Bra) JC Bikes 1    
10 Josemberg Pinho (Bra) & Mario Oliveira (Bra) JC Bikes / ICE    
13 Henrique Avancini (Bra) & Sherman Trezza de Paiva (Bra) Caloi Elite Team    
14 Hans Becking (Ned) & Jiri Novak (Cze) Superior-Brentjens mountainbike racing team    
15 Steffen Thum (Ger) & Simon Gegenheimer (Ger) ULTRA SPORTS ROSE RACINGTEAM    
16 Hugo Prado Neto (Bra) & Lukas Kaufmann (Swi) FOCUS OCE RACING TEAM    
17 Roel Paulissen (Bel) & Johann Pallhuber (Ita) RH-RACING.it    
18 Nuno Bico (Por) & Joao Moreira (Por) Radio Popular/Onda/Boavista-Pedal Sempre    
22 Songo Fipaza (RSA) & Helen Kinuthia (GBr) 36ONE-Songo-Specialized    
23 Christian Fittipaldi (Bra) & Odair Pereira (Bra) Scott Fittipaldi    
24 Geraldo Piquet (Bra) & Henrique Andrade (Bra) Piquet Sports    
25 Martin Horak (Cze) & Michal Kanera (Cze) GHOST-Rubena racing    
26 Rich Weis (USA) & Robert Wardell Wardell (GBr) TREK FACTORY RACING    
28 Joao Paulo Firmino Pereira (Bra) & Reginaldo Mariano (Bra) SCOTT/ PEDAL PR”/ COFRANA FIAT/ OFICINA BRASIL    
29 Ismael Ventura (Spa) & Ramon Sagues (Spa) ESMTB.com    
30 Silvio Amorim Silvinho (Bra) & Junio Alves Vieira (Bra) CEMIL    
37 Gustavo Astolphi (Bra) & Marcelo Sampaio (Bra) Pedal Urbano    
38 Ricardo Pupo (Bra) & Fabiano Pinoti Nunes (Bra) ACL Limeira    
43 Daniel Capoletto (Bra) & Pablo Rodriguez (Arg) Orphans Africa MTB Team    
44 Marcelo Pires (Bra) & Rogerio Pires (Bra) Joselitos    
45 Felipe Tambasco (Bra) & Adnilson Lima Santos (Bra) Gremio Recreativo Barueri / Khelf.    
46 Felipe Miranda Pais (Bra) & Thiago Menezes Fernandes (Bra) OCE - TREINE.NET / IBH NEGOCIOS IMOBILIARIOS    
47 Bob Nogueira (Bra) & Douglas Moi (Bra) Against Cycling Team    
48 Alexandre Arthur Sousa (Bra) & Sharlys Silva (Bra) Chapada Diamantina    
49 Krenn Wolfgang (Aut) & Oriol Colome (Spa) Bike Esteve 2    
50 Eduardo Lopes Silva (Bra) & Leonardo Pontes de Lima (Bra) Cia. da Aventura    
51 Netinho Neto (Bra) & Flaviano Carvalho (Bra) Paraolimpicos - Brasil Ride    
52 Adauto Belli (Bra) & Leandro Macedo (Bra) DFT - RC Bikes    
53 Luan Pavan (Bra) & Denisval Alves de Souza (Bra) Giro s Bike Team    
55 Joaab Rocha (Bra) & Ernesto Mattos Alves (Bra) Agroernesto 1    
58 Alexandre Lourenco (Bra) & Thiago Gomes Araruna (Bra) Bicipecas Cycle Team    
59 Joao Freitas (Bra) & Nelson Olmedo Junior (Bra) JF    
60 Henrique Pires (Bra) & koren Calazans Rocha Dias (Bra) Henrique Pires    
61 Alberto Peixeiro (Bra) & Henrique Andrade (Bra) FunZ5    
62 Guilherme Brandenburger (Bra) & Daniel Moraes Ferraz (Bra) LBR - Tchebikers    
63 Jesus Brenno Batista (Bra) & Richard Haight (USA) Gilmar Bicicletas    
64 Rodrigo Caciola (Bra) & Fernando Garnizet da Silva (Bra) VIVA CORPUS/BIKETOOR    
65 Gian Daniel Tavares (Bra) & Tiago Birschner (Bra) Rebolo    
66 Mateus Merlo Zandon (Bra) & Juliano Arce Nunes (Bra) Tchebikers    
67 Gabriel Augusto do Nascimento (Bra) & Thiago Donzelli da Silva (Bra) Tunico e Tinoco    
68 Ricardo de Freitas Pereira (Bra) & Vinicius Martins (Bra) Orphans Africa MTB Team    
69 Alvaro Gouveia (Bra) & Victor Joh Han (Bra) CammoArt - Igor Laguens    
70 Alexandre Garibaldi (Bra) & Antonio Gomes (Bra) Virtal Aventura    
71 David Holz (Bra) & Emerson Fuga (Bra) Tche Bikers / Luis Fuga / Gerber    
72 Odilon de Castro Maia (Bra) & Ricardo Penido de Azeredo (Bra) Uai SÙ    
73 Luiz Eduardo Vilela (Bra) & Christiano Grechi (Bra) Race Team    
74 Luiz Dutra (Bra) & Juarez Batista (Bra) Imagem Optica / Personal Life    
75 Reginaldo Lonardi (Bra) & Marcelo Cardoso de As (Bra) Light Toys    
76 Vantuir Meira (Bra) & Ronaldo Olimpio da Costa (Bra) probike    
77 Marco Dorea (Bra) & Wellington Filho (Bra) Marco Dorea Advogados Associados    
78 Tiago Zamuner Vecchini (Bra) & Lucas Rizzi Pinto (Bra) Avulso    
79 Amin Zamilute (Bra) & Bruno Fiho (Bra) Physis    
80 Rodrigo Guggenberger (Bra) & Igor S B Perez (Bra) Os Sabixıes    
81 Denio Roberto Franco (Bra) & Leonardo Siqueira (Bra) Rumo Certo    
82 Daniel Figueiredo Vilela (Bra) & Junio Santos (Bra) MTB BH Racing Team    
83 Lucio Alves da Silva (Bra) & Giordanni Everton Carlin (Bra) Amizade Solid·ria Racing Team    
84 Everton Siqueira (Bra) & Paulo Cesar M Jeveaux (Bra) Caveira Bike Team    
85 Andre Garcia (Bra) & Willian Costa Caetano (Bra) Leao da Serra Open    
86 Henrique Amaral (Bra) & Alexandre Andrade Leitao (Bra) Hellcife    
87 Daniel Giatti (Bra) & Marcio Torres (Bra) Umbigo Fundo Race Team    
88 Getulio Filho (Bra) & Magnus Viana Dias (Bra) Arborizar - Diniz Pneus    
90 Diego Macena (Bra) & GeraldoSeveri Jr (Bra) CIS Racing Team    
91 Daniel Diniz (Bra) & Cirineu Borges (Bra) CD    
92 Fabio Garcia Lima (Bra) & Rodrigo Trevisan Sbeghen (Bra) BENVENUTTI BIKES    
93 Robson Tavares Souza (Bra) & Josias Jose (Bra) Caruaru MTB    
94 Bruno Bernardes (Bra) & Fernando Macedo (Bra) Ex-Konsk / Ice Team    
95 Bruno Oliveira (Bra) & F·bio Yukio Hossaki (Bra) Sushi e P„o de Queijo    
96 Marcio Pinheiro Fidelix (Bra) & FabricioColombo (Bra) Zumbi / Sllalom    
97 Filipe Sampaio Pompeu (Bra) & Jose Ronald Junior (Bra) Savana/Endurance Team    
98 Jose Tadeu Tramontini (Bra) & Jose Nascimento (Bra) Equipe Vilas    
99 Moises Sancho Neto (Bra) & Rodrigo Dornseld Escalante (Bra) Savana Brasil Ceara Team    
100 Renato Vasconcelos Magalhaes (Bra) & Mario Barros de Carvalho (Bra) Savana/Endurance/Ecossistema    
101 Gleydson Costa (Bra) & Felipe Mateus Barbosa (Bra) Endurance - HOCO    
102 Edicarlos Oliveira Silva (Bra) & Rodrigo Ribeiro Nunes (Bra) JC BIKES / TRIPP AVENTURA    
103 Janio Alysson de Oliveira (Bra) & Francisco Atanazio Alves (Bra) Endurance    
104 Giulliano Mendes (Bra) & Marcelo Peixoto (Bra) REGFUL Team - ATIVAS / CEMIGTelecom / Symantec    
105 Rafael Tabim Mascarenhas (Bra) & Humberto F A Navarro (Bra) Cerrado de Pedal    
106 Joao Goncalves (Bra) & Igor Almeida (Bra) Alfa Adventure    
107 Emmanuel Mansur Stroessner (Par) & Marcelo Mandetta (Bra) Os Protegidos    
108 Carlos Alberto Fuzza (Bra) & Ventura Alonso Pires (Bra) Liberty Bikes    
109 Lucas Savioli de Camargo (Bra) & Leonard Moreira (Bra) Liberty Bikes / chatıes    
110 Rodrigo Rodrigues dos Santos (Bra) & Leonardo Fernandes Aguiar (Bra) Renegados Djow Bike Team    
111 Helder Costa Fernandes (Bra) & Adilson Vasconcelos (Bra) ICE Racing Team 4    
112 Camilo Geraldi (Bra) & Wagner Soares de Mattos (Bra) Sangue nosÛio    
113 Mario Lazzuri (Bra) & Sanner Ramos (Bra) Psicobikers    
114 Daniel Kaufmann (Swi) & Oliver Schar (Swi) Swiss Riders    
115 Cid Barbosa (Bra) & Josias Emiliano da Silva (Bra) Karranka Ecocil Team    
116 Gabriel Jarotkzky (Bra) & Jorge Stelzer (Bra) TchÍbikers / Carburgo / Pet Store    
117 Faustulo Machado (Bra) & Jose Eduardo Ibrahim (Bra) Roda Presa    
119 Mauro Frateschi (Bra) & Fabio Henrique Biagi (Bra) Caimbra Forte    
125 Joao Paulo Marcelino (Bra) & Pedro Gonsalves Pinheiro (Bra) Floripa    
154 Diego Nau Marques (Bra) & Normando Pereira (Bra) Bikenamidia.com/Ciclovil    
156 Tiago Brant (Bra) & Antonio Barbanti (Bra) ESPN    
157 Luiz Fabiano Bonifacio (Bra) & Davis Lazari de Souza (Bra) PENKS    
159 Fabricio Tourinho (Bra) & Divonei (Bra) AgroErnesto II    
160 Rafael Zanini (Bra) & Carlos Alberto Boaretto (Bra) Canelas Dry    
164 Christopher Maletz (Ger) & Kreuchler Christian (Ger) FujiBikes - Texpa Simplon    
Women
# Rider Name (Country) Team  
5 Daniela Genovesi (Bra) & Sabrina Gobbo (Bra) RC Bikes / Brasil Ride    
6 Rebecca Rusch (USA) & Selene Yeager (USA) Specialized / Team CF    
35 Andrea Marcellini (Bra) & Melanie Leveau (Fra) Hora do Blush    
36 Gabriela Morelli (Bra) & Carla Marzullo Plens (Bra) Super Poderosas    
120 Patrice Vercammen (Ned) & Annemieke Stas (Ned) stas marathonteam    
121 Joana Nobrega (Bra) & Thamia Callou (Bra) ENDURANCE/HOCO    
122 Raquel Gontijo (Bra) & Alexa Claudia Diekhaus (Bra) Tripp Aventura    
123 Renata Araujo Goncalves (Bra) & Amanda Christina Lopes (Bra) Renata e Amanda    
Mixed
# Rider Name (Country) Team  
7 Mateus Ferraz (Bra) & Ivonne Kraft (Ger) Verificar nome 3    
8 Sergio Thiofilo (Bra) & Sonia Lopes (Por) Gorgeous Producoes e Eventos    
21 Annabella Stropparo (Ita) & Piero Pellegrini (Ita) Team Hersh Amici di Annabella    
41 Tinneke Van de Voorde (Bel) & Stef Plas (Bel) Belgian Chain Gang    
42 Max Richner (Swi) & Birgit Richner (Tai) Methusalem117    
124 Marcus Troglio Cabral (Bra) & Sara Moyzes Manieso (Bra) Equipe Cabral Bike Shop    
126 Ligia Sombini (Bra) & Daniel Fernando Sola (Bra) Avulso 1    
127 Daniel Sclearuc (Bra) & Mariana Boiani Sclearuc (Bra) LOJATUDO    
128 Paulo Freitas Ribeiro (Bra) & Carla Lavigne (Bra) Carioca    
129 Fabiana Gumprich (Bra) & Huberlandy Jose Lopes (Bra) Equipe Kchaca MTB    
130 Weimar Pettengill (Bra) & Julyana Rodrigues (Bra) CBN Desbrava.com    
131 Graziela Takay (Bra) & Arthur Junqueira (Bra) RIDE 4 2 TEAM    
132 Juliana Fernandes (Bra) & Juliano Taveira (Bra) SONIC/ ANDR… VILLARINHO    
133 Marta Almeida (Bra) & Normando Clementino (Bra) F NIX    
152 Pedro Oliveira (Por) & Vanessa Bento Cabral (Bra) 88rbikes / Ravelli Anamitr·    
155 Roberto Liber (Bra) & JanildesSilva (Bra) Kailash Team MTB Brasil    
161 Claudia Tollendal (Bra) & Guilherme Balbani (Bra) Avulso    
Masters
# Rider Name (Country) Team  
3 Bart Brentjens (Ned) & Abraao Azevedo (Bra) Brentjens Mountainbike Racing Team    
4 Vitor Gamito (Por) & Paulo Freitas (Bra) Gold Nutrition    
19 Eduardo Soares (Bra) & Pedro Ricciardi Neto (Bra) Epic Pedal Power    
20 Marcio Ravelli (Bra) & Marcio May (Bra) Caloi 90s    
27 Peter Paelinck (Bel) & Steven Pauwels (Bel) www.REEVAX.be    
39 Alberto Jara (Bra) & Antonio Cerqueira (Bra) ICE RACING CYCLING TEAM 1    
40 Joao Urbano Dias (Bra) & Marcelo Urbano Dias (Bra) Urban Brother    
56 William Max Muller (Bra) & Denilson de Paula (Bra) Spindola.com.br    
57 Fernando Junior (Bra) & Rubem Barreto (Bra) Aguiar Transportes    
137 Robert Bauer Mendes Ribeiro (Bra) & Edson Araujo Santos (Bra) Coroas do Gorutuba    
138 Antonio Carlos Rodrigues (Bra) & Claudio Marinho (Bra) Teiu 1    
139 Richard Aarts (Ned) & Rob Bakker (Ned) Siba MTB team    
140 Emerson Furlanetto (Bra) & Luis Motta (Bra) Competition aroeira    
141 Luiz Alvarenga (Bra) & Carlos Otavio Oliveira (Bra) Tavinho Bike Team    
142 John Bullens (Ned) & Erno van dongen (Ned) Van Otten Marathon    
143 Jose Luis Andrade (Bra) & Gabriel Rodrigues (Bra) Teiu 2    
144 Jose Wilson Araujo (Bra) & Marcello Rezende (Bra) Leao da Serra, D¥BIKE    
145 Eduardo Campos (Bra) & Arthur Rosenthal (Bra) No hay!    
146 Rinaldo Neto (Bra) & Nilo Maia (Bra) Ceara Brasil Ride    
147 Juliano Montandon (Bra) & Andre Luis Guimaraes (Bra) Ice Racing Team 3    
148 Alexandre Albuquerque (Bra) & Adriano Jose da Silva (Bra) Injesola    
149 Alexandre Palmeira (Bra) & Adriano Barbosa (Bra) Proorto    
150 Claudio Dutra da Mata (Bra) & Eduardo Marquez Braz (Bra) Green Max Oce Treine    
151 Alessandro David (Bra) & Marcelo Albuquerque (Bra) BARUI    
153 Lucas Soares (Bra) & Alan Pedreira (Bra) Niner Gantu·    
158 Paul Romero (USA) & Derek Hermon (USA) M Team    
162 Wallace Brito (Bra) & Vanderlei Calisto de Melo (Bra) DEVASSA    
163 Carlos Gomes (Bra) & Joao Marcio Gama Filho (Bra) Capivara    
Grand master
# Rider Name (Country) Team  
11 Marco Melo (Bra) & Mauricio Castro (Bra) Mountaineers    
12 Alfredo Montenegro (Bra) & Jose Lito Soares (Bra) Savana Brasil Cear· Team    
31 Helio Carvalho (Bra) & Ailton Jose dos Santos (Bra) Ice Racing Team 5    
32 Willians Sada (Bra) & Joao Pedro de Jesus Carvalho (Por) Sada Parts / Charlotte p„es    
33 Hein Lansbergen (Ned) & Rene de Visser (Ned) Galinhas Holanda 2    
34 Hans Post (Ned) & Sjaak van Etten (Ned) Galinhas Holanda 1    
54 Jose Filho (Bra) & Sergio Eduardo Albernaz (Bra) Cerrado Brasil    
134 Heleno Cetano Borges (Bra) & Dorivaldo Correia de Abreu (Bra) Ice Racing Team 2 - Aguiar Tranportes    
135 Harry Beute (Ned) & Gerson Luiz Doll (Bra) TEAM A.HAK    
136 Fabricio Bezerra (Bra) & Orivaldo Moreira Coutinho (Bra) Sem Juizo    
Corporate
# Rider Name (Country) Team  
180 Francisco Neto, Fabricio França da Luz & Fernando César Reyer (PARAUARAS)    
181 Antonio Filho, Lucas Siqueira & Andre Junior (CBMM - Equipe Então)    
182 Antonio Tony, Paulo Roberto Ferraz & Andre Sousa (DINANI)    
183 Adriana Nascimento, Antonio Costa & Donizeti Silva (Anhanguera)    
184 MarcosGelbcke Lima, Francisco Cassio Andrade & Evandrode Araujo Junior (Catracas e Calangos)    

Back to top