Eneco Tour start list

Official start list as of August 16, 2010

Sky Team
1Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team  
2Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team  
3Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team  
4Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team  
5Greg Henderson (NZl) Sky Professional Cycling Team  
6Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team  
7Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team  
8Christopher Froome (GBr) Sky Professional Cycling Team  
Rabobank
11Lars Boom (Ned) Rabobank  
12Tom Leezer (Ned) Rabobank  
14Koos Moerenhout (Ned) Rabobank  
15Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank  
16Joost Posthuma (Ned) Rabobank  
17Bram Tankink (Ned) Rabobank  
18Jos Van Emden (Ned) Rabobank  
19Rick Flens (Ned) Rabobank  
Omega Pharma-Lotto
21Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto  
22Françis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto  
23Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto  
25Sebastian Lang (Ger) Omega Pharma-Lotto  
26Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto  
27Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto  
28Adam Blythe (GBr) Omega Pharma-Lotto  
29Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto  
Astana
31Allan Davis (Aus) Astana  
32Scott Davis (Aus) Astana  
33Valeriy Dmitryev (Kaz) Astana  
34Maxim Gourov (Kaz) Astana  
35Enrico Gasparotto (Ita) Astana  
36Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana  
37Bolat Raimbekov (Kaz) Astana  
38Mirko Selvaggi (Ita) Astana  
Team Saxo Bank
41Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank  
42Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank  
43Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank  
44Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank  
45Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank  
46Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank  
47Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank  
48Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank  
Team Katusha
51Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha  
52Pavel Brutt (Rus) Team Katusha  
53Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha  
54Robbie Mcewen (Aus) Team Katusha  
55Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha  
56Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha  
57Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha  
58Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha  
Liquigas-Doimo
61Manuel Quinziato (Ita) Liquigas-Doimo  
62Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Doimo  
63Francesco Chicchi (Ita) Liquigas-Doimo  
65Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo  
66Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Doimo  
67Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo  
68Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo  
69Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo  
Team HTC-Columbia
71Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia  
72Jan Ghyselinck (Bel) Team HTC - Columbia  
73Bert Grabsch (Ger) Team HTC - Columbia  
74André Greipel (Ger) Team HTC - Columbia  
75Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia  
76Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia  
77Frantisek Rabon (Cze) Team HTC - Columbia  
78Mark Renshaw (Aus) Team HTC - Columbia  
Team RadioShack
81Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack  
82Jason Mccartney (USA) Team Radioshack  
83Ben Hermans (Bel) Team Radioshack  
84Tiago Machado (Por) Team Radioshack  
85Grégory Rast (Swi) Team Radioshack  
86Sébastien Rosseler (Bel) Team Radioshack  
89Gert Steegmans (Bel) Team Radioshack  
90Tomas Vaitkus (Ltu) Team Radioshack  
Caisse d’Epargne
91José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne  
92Andrey Amador (Crc) Caisse d'Epargne  
93Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Caisse d'Epargne  
94Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne  
95Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne  
96Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne  
97Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne  
98Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d'Epargne  
Lampre-Farnese Vini
101Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini  
102Matteo Bono (Ita) Lampre-Farnese Vini  
103Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini  
104Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini  
105Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini  
106David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini  
107Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini  
108Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini  
Euskaltel-Euskadi
111Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi  
112Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi  
113Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel - Euskadi  
114Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi  
115Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi  
116Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi  
117Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi  
118Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi  
Garmin-Transitions
121Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions  
122Jack Bobridge (Aus) Garmin - Transitions  
123Steven Cozza (USA) Garmin - Transitions  
124Robert Hunter (RSA) Garmin - Transitions  
125Cameron Meyer (Aus) Garmin - Transitions  
126Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions  
127Svein Tuft (Can) Garmin - Transitions  
128Johan Vansummeren (Bel) Garmin - Transitions  
Quick Step
131Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step  
132Dries Devenyns (Bel) Quick Step  
133Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step  
134Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step  
135Kevin Van Impe (Bel) Quick Step  
136Stijn Devolder (Bel) Quick Step  
137Wouter Weylandt (Bel) Quick Step  
138Maarten Wynants (Bel) Quick Step  
AG2R-La Mondiale
141Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale  
142Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale  
143Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale  
144Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale  
145René Mandri (Est) AG2R La Mondiale  
146AG2R La Mondiale  
148Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale  
150Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale  
Team Milram
151Linus Gerdemann (Ger) Team Milram  
152Wim De Vocht (Bel) Team Milram  
153Markus Eichler (Ger) Team Milram  
154Thomas Fothen (Ger) Team Milram  
155Artur Gajek (Ger) Team Milram  
156Christian Knees (Ger) Team Milram  
157Dominik Nerz (Ger) Team Milram  
158Peter Wrolich (Aut) Team Milram  
Française des Jeux
161Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ  
162Olivier Bonnaire (Fra) FDJ  
163Mickael Cherel (Fra) FDJ  
164Frédéric Guesdon (Fra) FDJ  
165Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ  
166Gianni Meersman (Bel) FDJ  
167Jérémy Roy (Fra) FDJ  
168Wesley Sulzberger (Aus) FDJ  
Topsport Vlaanderen-Mercator
171Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
172Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
173Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
174Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
175Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
176Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
177Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
178Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
Skil-Shimano
181Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - Shimano  
182Dominique Cornu (Bel) Skil - Shimano  
183Roy Curvers (Ned) Skil - Shimano  
184Koen De Kort (Ned) Skil - Shimano  
185Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano  
187Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano  
188Tom Veelers (Ned) Skil - Shimano  
189Bert De Backer (Bel) Skil - Shimano  
Footon-Servetto
191Matthias Brändle (Aut) Footon-Servetto  
192Félix Vidal Celis Zabala (Spa) Footon-Servetto  
193Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto  
194David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto  
195Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto  
196Michele Merlo (Ita) Footon-Servetto  
197Aitor Perez Arrieta (Spa) Footon-Servetto  
198Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto  
Vacansoleil
201Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team  
202Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team  
203Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team  
204Michael Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team  
205Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
206Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team  
207Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team  
208Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  

Related Articles

Back to top