UCI Cyclo-cross World Cup-Koksijde start list

Official starters for third World Cup round as of November 20, 2012

Elite Men
1Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus  
2Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet-KDL  
3Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor  
4Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea  
5Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor  
6Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cyclocross Team  
7Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea  
8Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea  
9Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus  
10XJan Denuwelaere (Bel) Style & Concept  
11XJim Aernouts (Bel) Sunweb-Revor  
12Aurelien Duval (Fra) UV Aube  
13Francis Mourey (Fra) FDJ-BigMat  
14Steve Chainel (Fra) FDJ-BigMat  
15Nicolas Bazin (Fra) Auber 93  
16Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole  
17Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea  
18Romain Lejeune (Fra)  
19Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus  
20Jirí Polnický (Cze) Whirlpool - Author  
21Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls TJ Auto Škoda  
22Martin Bina (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor  
23Martin Zlamalik (Cze) Landbouwkrediet-KDL  
24David Kášek (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor  
25Lubomir Petrus (Cze) BKCP - Powerplus  
26Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor  
27XPetr Dlask (Cze) Madeta - Fitness / Specialized  
28Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team  
29Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team  
30Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing Team  
31Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea  
32Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks  
33Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus  
34Marcel Meisen (Ger) BKCP - Powerplus  
35Ole Quast (Ger)  
36Lars van der Haar (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team  
37Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cyclocross Team  
38Gerben de Knegt (Ned) Orange Babies Cycling Team  
39Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team  
40Niels Wubben (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team  
41Thijs Al (Ned) Telenet - Fidea  
42Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team  
43Micky van Empel (Ned) Landbouwkrediet-KDL  
44XMitchell Huenders (Ned)  
45XEddy van IJzendoorn (Ned) 36Cycling  
46Jonathan Page (USA)  
47Isaac Suarez Fernandez (Spa)  
48Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hiremet Taldea  
49Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)  
50Jose Antonio Diez Arriola (Spa)  
51Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite  
52Elia Silvestri (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite  
53Marco Bianco (Ita)  
54Gusty Bausch (Lux)  
55Christian Helmig (Lux) Elbowz Racing p/b Trisport  
56Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencín Trek  
57Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica  
58Vaclav Metlicka (Svk) Johnson Controls TJ Auto Škoda  
59Mariusz Gil (Pol) Baboco  
60Ian Field (GBr) Hargroves Cycles-Specialized  
61Magnus Darvell (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
62Lewis Rattray (Aus)  
63Alexander Revell (NZl) Revolution Bicycles  
64Angus Edmond (NZl)  
Elite Women
2Sanne van Paassen (Ned) Rabobank Women Team  
3Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
4Arenda Grimberg (Ned) WV Het Stadion  
5Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Team  
6Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team  
7Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  
8Lana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team  
9Evy Kuijpers (Ned)  
10Martina Mikulaskova (Cze)  
11Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
12Katie Compton (USA) Trek Cyclocross Collective  
13Amy Dombroski (USA) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
14Christine Vardaros (USA) Baboco  
15Jasmin Achermann (Swi) Rapha-Focus  
16Lise-Marie Henzelin (Swi) Team Pro Region Renfersa  
17Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team  
18Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team  
19Gabriella Day (GBr) Rapha-Focus  
20Sanne Cant (Bel) Veldritacademie Enertherm - BKCP  
21Joyce Vanderbeken (Bel) Wielerteam Decock Sportivo Moorsele  
22Ellen Van Loy (Bel) Melbotech Prorace CT  
23Hilde Quintens (Bel) Melbotech Prorace CT  
24Nancy Bober (Bel) Style & Concept  
25Kim Van de Steene (Bel) Kon. VC T Meetjesland-Knesselare  
26Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team  
27Kristien Nelen (Bel) Houffalize Granville Team  
28XAnja Geldhof (Bel) WIMI-Games/St Martinus CT  
29XFemke Van Den Driessche (Bel)  
30Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry  
31Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team  
32Pauline Ferrand-Prevot (Fra) Rabobank Women Team  
33Marlène Morel Petitgirard (Fra) VCCMM  
34Eva Colin (Fra) VC Ornans  
35Asa Maria Erlandsson (Swe)  
36Angelica Edvardsson (Swe)  
37Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo  
38Sabrina Schweizer (Ger) Rapha-Focus  
39Lierni Lekuona Etxebeste (Spa)  
40Margriet Kloppenburg (Den) BMC Concept Store  
41Tereza Medvedova (Svk)  
U23 Men
2Mike Teunissen (Ned) Netherlands  
3Corne Van Kessel (Ned) Netherlands  
4David van der Poel (Ned) Netherlands  
5Tijmen Eising (Ned) Netherlands  
6Emiel Dolfsma (Ned) Netherlands  
7Michiel van der Heijden (Ned) Netherlands  
8XGert-Jan Bosman (Ned) Netherlands  
9XStan Godrie (Ned) Netherlands  
10Wietse Bosmans (Bel) Belgium  
11Michael Vanthourenhout (Bel) Belgium  
12Wout Van Aert (Bel) Belgium  
13Gianni Vermeersch (Bel) Belgium  
14Laurens Sweeck (Bel) Belgium  
15Jens Adams (Bel) Belgium  
16Tim Merlier (Bel) Belgium  
17XMatthias Van De Velde (Bel) Belgium  
18XDaan Hoeyberghs (Bel) Belgium  
19Julian Alaphilippe (Fra) France  
20Clément Venturini (Fra) France  
21David Menut (Fra) France  
22Quentin Jauregui (Fra) France  
23Karel Hnik (Cze) Czech Republic  
24Michael Boros (Cze) Czech Republic  
25Tomas Paprstka (Cze) Czech Republic  
26Vojtech Nipl (Cze) Czech Republic  
27Jakub Skala (Cze) Czech Republic  
28Matej Lasak (Cze) Czech Republic  
29Fabian Lienhard (Swi) Switzerland  
30Lars Forster (Swi) Switzerland  
31Dario Stauble (Swi) Switzerland  
32Lukas Müller (Swi) Switzerland  
33Severin Sagesser (Swi) Switzerland  
34Michael Schweizer Jr. (Ger) Germany  
35Jannick Geisler (Ger) Germany  
36Enno Quast (Ger) Germany  
37Yannick Gruner (Ger) Germany  
38Max Lindenau (Ger) Germany  
39Johannes Siemermann (Ger) Germany  
40XToni Bretschneider (Ger) Germany  
41Kamil Wolkowicz (Pol) Poland  
42Inigo Gomez Elorriaga (Spa) Spain  
43Jon Gomez Elorriaga (Spa) Spain  
44Jonathan Lastra Martinez (Spa) Spain  
45Kevin Suarez Fernandez (Spa) Spain  
46Michel Vuelta Izquierdo (Spa) Spain  
47Zach McDonald (USA) United States of America  
48Kenneth Hansen (Den) Denmark  
49Emil Arvid Olsen (Den) Denmark  
50Steven James (GBr) Great Britain  
51Luke Gray (GBr) Great Britain  
52Ben Sumner (GBr) Great Britain  
53Andrew Hargroves (GBr) Great Britain  
54Hugo Robinson (GBr) Great Britain  
55Adam Martin (GBr) Great Britain  
56Scott Thiltges (Lux) Luxembourg  
57Lex Reichling (Lux) Luxembourg  
58Ludwig Söderquist (Swe) Sweden  
59Jaroslav Chalas (Svk) Slovakia  
60Janos Panyi (Hun) Hungary  
61Floris De Tier (Bel) Belgium-B  
62Jens Vandekinderen (Bel) Belgium-B  
63Toon Aerts (Bel) Belgium-B  
64Diether Sweeck (Bel) Belgium-B  
65Daan Soete (Bel) Belgium-B  
66Yorben Van Tichelt (Bel) Belgium-B  
67XVinnie Braet (Bel) Belgium-B  
68XRuben Scheire (Bel) Belgium-B  
Junior Men
1Mathieu van der Poel (Ned) Netherlands  
2Martijn Budding (Ned) Netherlands  
3Bjorn van der Heijden (Ned) Netherlands  
4Richard Jansen (Ned) Netherlands  
5Lehvi Braam (Ned) Netherlands  
6Koen Van Dijke (Ned) Netherlands  
7Sieben Wouters (Ned) Netherlands  
8XMats Lammertink (Ned) Netherlands  
9Quinten Hermans (Bel) Belgium  
10Nicolas Cleppe (Bel) Belgium  
11Ben Boets (Bel) Belgium  
12Kobe Goossens (Bel) Belgium  
13Yannick Peeters (Bel) Belgium  
14Thomas Joseph (Bel) Belgium  
15XAlexander Ameel (Bel) Belgium  
16XJens Teirlinck (Bel) Belgium  
17Sébastien Havot (Fra) France  
18Valentin Ortillon (Fra) France  
19Leo Vincent (Fra) France  
20Marco König (Ger) Germany  
21Lukas Meiler (Ger) Germany  
22Adrian Auerbacher (Ger) Germany  
23Manuel Müller (Ger) Germany  
24Paul Lindenau (Ger) Germany  
25XJustin Rudolph (Ger) Germany  
26XLucas Wollenhaupt (Ger) Germany  
27Dominic Grab (Swi) Switzerland  
28Logan Owen (USA) United States of America  
29Curtis White (USA) United States of America  
30Karel Pokorny (Cze) Czech Republic  
31Adam Toupalik (Cze) Czech Republic  
32Karel Svrcina (Cze) Czech Republic  
33Jan Vastl (Cze) Czech Republic  
34Roman Lehky (Cze) Czech Republic  
35XJakub Honzik (Cze) Czech Republic  
36Michal Paluta (Pol) Poland  
37Kamil Malecki (Pol) Poland  
38Lukasz Manski (Pol) Poland  
39Mariusz Nawrocki (Pol) Poland  
40Piotr Rzeszutek (Pol) Poland  
41Sebastian Canecky (Svk) Slovakia  
42Simon Vozar (Svk) Slovakia  
43Jack Ravenscroft (GBr) Great Britain  
44Harry Franklin (GBr) Great Britain  
45Jake Womersley (GBr) Great Britain  
46Adam King (GBr) Great Britain  
47Matthew Hargroves (GBr) Great Britain  
48Ken Mueller (Lux) Luxembourg  
49Luc Turchi (Lux) Luxembourg  
50Magnus Skjoth (Den) Denmark  
51Jonas Degroote (Bel) Belgium-B  
52Thijs Aerts (Bel) Belgium-B  
53Elias Van Hecke (Bel) Belgium-B  
54Stijn Caluwe (Bel) Belgium-B  
55Gianni Van Donink (Bel) Belgium-B  
56Ward Van Laer (Bel) Belgium-B  
57XKyle De Proost (Bel) Belgium-B  
58XRobin Delaere (Bel) Belgium-B  

X = Reserve rider

Back to top