Recently on Cyclingnews.com
|
Mont Ventoux Photo ©: Sirotti
|
|
|
UCI codes explained
15th Tour Nord Isère - 2.2
France, April 15-17, 2005
Main Page
Results
Previous Stage
Stage 4 - April 17: L'Isle d'Abeau Ville Nouvelle - La Verpillière, 105 km
Results
1 Tomasz Smolen (Pol) CC Etupes
2 Lars Thomsen (Den) Danish National Team 0.02
3 Mickaël Buffaz (Fra) Agritubel 0.03
4 Samuel Dumoulin (Aus) Ag2r Prevoyance 0.05
5 Folkert De Haan (Ned) Trientalis Apac Team 0.06
6 Damian Walczak (Pol) Knauf Team
7 Maint Berkenbosch (Ned) Trientalis Apac Team
8 Pawel Wachnik (Pol) CR4C Roanne 0.37
9 Stephane Bonsergent (Fra) CC Nogent/Oise
10 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
11 René Mandri (Est) EC St Etienne Loire
12 Loîc Herbreteau (Fra) CR4C Roanne
13 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r Prevoyance
14 Pete Latham (NZl) Cotes d'Armor Cyclisme
15 Allan Oras (Est) CC Charvieu Chavagneux
16 Herbert Dupont (Fra) R.A.G.T. Semences
17 Thierry Hupond (Fra) VC La Pomme Marseille
18 Vincent Templier (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme
19 Loïc Juschka (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin
20 Jimmy Hansen (Den) Danish National Team
21 Renaud Dion (Fra) R.A.G.T. Semences
22 Christopher Esch (GBr) Cotes d'Armor Cyclisme
23 Freddy Ravaleu (Fra) Team Odass Diemme
24 Peter Woestenberg (Ned) Trientalis Apac Team
25 Jarno Van Mingeroet (Bel) Profel Cycling Team
26 Marcin Sapa (Pol) Knauf Team
27 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prevoyance
28 Olivier Martinez (Fra) AVC Aix en Provence
29 Loïc Vandel (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin
30 Christopher D Myhre (Nor) Team Interspons Bianchi
31 Olivier Grammaire (Fra) SCO Dijon
32 Mederic Clain (Fra) Team Odass Diemme
33 Jérémie Derangere (Fra) SCO Dijon
34 Olivier Nari (Fra) SCO Dijon
35 Laurent Marcon (Fra) EC St Etienne Loire
36 Philip Deignan (Irl) Ag2r Prevoyance
37 Arnaud Lesvenan (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme
38 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
39 Fabrice Jeandesboz (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme
40 David Pagnier (Fra) CC Charvieu Chavagneux
41 Andrew Jackson (GBr) EC St Etienne Loire
42 Christophe Rinero (Fra) R.A.G.T. Semences
43 Nicolas Dulac (Fra) R.A.G.T. Semences
44 Andries Verspeeten (Bel) Profel Cycling Team
45 Julien Guiborel (Fra) SCO Dijon
46 Jacob Fuglsang (Den) Danish National Team 2.25
47 Stephane Couge (Fra) VC Rouen 76 9.10
48 Maciej Krasnodebski (Pol) Knauf Team
49 Nicolas Slot (Den) Danish National Team
50 Florian Smits (Ned) Trientalis Apac Team
51 Ben Greenwood (GBr) Recycling.co.uk/MG-Xpower/Litespeed
52 Bertil Klootwijk (Ned) Trientalis Apac Team
53 Julien Gonnet (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme
54 Nicolas Ligier (Fra) CC Charvieu Chavagneux
55 Rémi Cusin (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin
56 Vladimir Koev (Bul) VC Rouen 76
DNF Martial Locatelli (Fra) SCO Dijon
DNF Romain Mary (Fra) SCO Dijon
DNF Nicolas Reynaud (Fra) R.A.G.T. Semences
DNF Fabrice Billard (Fra) EC St Etienne Loire
DNF Sébastien Jouffret (Fra) EC St Etienne Loire
DNF Cyril Florent (Fra) EC St Etienne Loire
DNF Leonard Snoeks (Nor) Team Interspons Bianchi
DNF Stian Sommerseth (Nor) Team Interspons Bianchi
DNF Svein Erik Vold (Nor) Team Interspons Bianchi
DNF Maxim Gourov (Kaz) CR4C Roanne
DNF Bruno Pellegrin (Fra) CR4C Roanne
DNF Lars Lomholt (Den) Danish National Team
DNF Nicki Olsen (Den) Danish National Team
DNF Christophe Oriol (Fra) Ag2r Prevoyance
DNF Christopher Newton (GBr) Recycling.co.uk/MG-Xpower/Litespeed
DNF Paul Manning (GBr) Recycling.co.uk/MG-Xpower/Litespeed
DNF Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk/MG-Xpower/Litespeed
DNF Russell Downing (GBr) Recycling.co.uk/MG-Xpower/Litespeed
DNF Samuel Gicquel (Fra) CC Nogent/Oise
DNF Alexandre Urbain (Fra) CC Nogent/Oise
DNF Nicolas Hartmann (Fra) CC Etupes
DNF Samuel Rouyer (Fra) CC Etupes
DNF Cédric Haas (Fra) CC Etupes
DNF Guillaume Lejeune (Fra) CC Charvieu Chavagneux
DNF Thierry David (Fra) VC La Pomme Marseille
DNF Alexander Sabalin (Mda) VC La Pomme Marseille
DNF Timothy Cassidy (Irl) VC La Pomme Marseille
DNF Julien El Fares (Fra) VC La Pomme Marseille
DNF Nico Van Dijk (Ned) Trientalis Apac Team
DNF Matti Helminen (Fin) Profel Cycling Team
DNF Thomas Ongena (Bel) Profel Cycling Team
DNF Steven De Champs (Bel) Profel Cycling Team
DNF Risto Usin (Est) VC Lyon Vaulx En Velin
DNF Julien Bescot (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin
DNF Frédéric Mille (Fra) Team Odass Diemme
DNF Alexandre Girout (Fra) Agritubel
DNF Gilles Canouet (Fra) Agritubel
DNF Jean Philippe Yon (Fra) VC Rouen 76
DNF Franck Champeymont (Fra) AVC Aix en Provence
DNF David Martinez (Fra) AVC Aix en Provence
DNF Martial Ricci-Poggi (Fra) AVC Aix en Provence
DNS Benoît Luminet (Fra) CR4C Roanne
DNS Krzysztof Jezowski (Pol) Knauf Team
DNS Franck Charrier (Fra) CC Nogent/Oise
DNS Guillaume Levarlet (Fra) CC Nogent/Oise
Final general classification
1 Maint Berkenbosch (Ned) Trientalis Apac Team
2 Tomasz Smolen (Pol) CC Etupes 0.04
3 Lars Thomsen (Den) Danish National Team 0.16
4 Jimmy Hansen (Den) Danish National Team 0.17
5 Jérémie Derangere (Fra) SCO Dijon 0.24
6 Mickaël Buffaz (Fra) Agritubel
7 Damian Walczak (Pol) Knauf Team 0.31
8 Freddy Ravaleu (Fra) Team Odass Diemme 0.37
9 Pawel Wachnik (Pol) CR4C Roanne 0.56
10 René Mandri (Est) EC St Etienne Loire 0.57
11 Olivier Grammaire (Fra) SCO Dijon
12 Mederic Clain (Fra) Team Odass Diemme 0.59
13 Herbert Dupont (Fra) R.A.G.T. Semences 1.02
14 Pete Latham (NZl) Cotes d'Armor Cyclisme
15 Vincent Templier (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme
16 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
17 Renaud Dion (Fra) R.A.G.T. Semences
18 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r Prevoyance
19 Thierry Hupond (Fra) VC La Pomme Marseille
20 Jarno Van Mingeroet (Bel) Profel Cycling Team
21 Fabrice Jeandesboz (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme
22 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prevoyance
23 Christopher Esch (GBr) Cotes d'Armor Cyclisme
24 Olivier Nari (Fra) SCO Dijon
25 Christopher D Myhre (Nor) Team Interspons Bianchi
26 Arnaud Lesvenan (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme
27 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
28 Julien Guiborel (Fra) SCO Dijon 1.18
29 Marcin Sapa (Pol) Knauf Team
30 Andrew Jackson (GBr) EC St Etienne Loire
31 Loïc Vandel (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin
32 Philip Deignan (Irl) Ag2r Prevoyance
33 Folkert De Haan (Ned) Trientalis Apac Team 2.25
34 Andries Verspeeten (Bel) Profel Cycling Team 4.51
35 Jacob Fuglsang (Den) Danish National Team 7.03
36 Samuel Dumoulin (Aus) Ag2r Prevoyance 7.43
37 Stephane Bonsergent (Fra) CC Nogent/Oise 8.12
38 Allan Oras (Est) CC Charvieu Chavagneux 8.15
39 Loîc Herbreteau (Fra) CR4C Roanne
40 Loïc Juschka (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin
41 Laurent Marcon (Fra) EC St Etienne Loire
42 Christophe 8.31
43 Peter Woestenberg (Ned) Trientalis Apac Team 8.35
44 Olivier Martinez (Fra) AVC Aix en Provence 8.39
45 Nicolas Dulac (Fra) R.A.G.T. Semences
46 Ben Greenwood (GBr) Recycling.co.uk/MG-Xpower/Litespeed 9.51
47 Rémi Cusin (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin 9.55
48 David Pagnier (Fra) CC Charvieu Chavagneux 10.09
49 Stephane Couge (Fra) VC Rouen 76 16.59
50 Julien Gonnet (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme 17.11
51 Nicolas Ligier (Fra) CC Charvieu Chavagneux 17.35
52 Florian Smits (Ned) Trientalis Apac Team 17.45
53 Bertil Klootwijk (Ned) Trientalis Apac Team
54 Maciej Krasnodebski (Pol) Knauf Team 19.01
55 Nicolas Slot (Den) Danish National Team 42.54
56 Vladimir Koev (Bul) VC Rouen 76
Points classification
1 Tomasz Smolen (Pol) CC Etupes 66 pts
2 Jimmy Hansen (Den) Danish National Team 53
3 Lars Thomsen (Den) Danish National Team 40
4 Jérémie Derangere (Fra) SCO Dijon 39
5 Stephane Couge (Fra) VC Rouen 76 36
6 Pawel Wachnik (Pol) CR4C Roanne 36
7 Samuel Dumoulin (Aus) Ag2r Prevoyance 29
8 Stephane Bonsergent (Fra) CC Nogent/Oise 28
9 Maint Berkenbosch (Ned) Trientalis Apac Team 26
10 Allan Oras (Est) CC Charvieu Chavagneux 25
11 René Mandri (Est) EC St Etienne Loire 20
12 Damian Walczak (Pol) Knauf Team 19
13 Mickaël Buffaz (Fra) Agritubel 16
14 Folkert De Haan (Ned) Trientalis Apac Team 12
15 Freddy Ravaleu (Fra) Team Odass Diemme 12
16 Herbert Dupont (Fra) R.A.G.T. Semences 10
17 Pete Latham (NZl) Cotes d'Armor Cyclisme 10
18 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
19 Olivier Grammaire (Fra) SCO Dijon 6
20 Andries Verspeeten (Bel) Profel Cycling Team 5
21 Olivier Nari (Fra) SCO Dijon 5
22 Mederic Clain (Fra) Team Odass Diemme 5
23 Loîc Herbreteau (Fra) CR4C Roanne 4
24 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prevoyance 4
25 Vincent Templier (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme 4
26 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r Prevoyance 3
27 Renaud Dion (Fra) R.A.G.T. Semences 1
28 Julien Gonnet (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme 1
Mountains classification
1 Olivier Grammaire (Fra) SCO Dijon 13 pts
2 Lars Thomsen (Den) Danish National Team 10
3 Folkert De Haan (Ned) Trientalis Apac Team 10
4 Jimmy Hansen (Den) Danish National Team 7
5 Tomasz Smolen (Pol) CC Etupes 6
6 Pete Latham (NZl) Cotes d'Armor Cyclisme 6
7 René Mandri (Est) EC St Etienne Loire 4
8 Herbert Dupont (Fra) R.A.G.T. Semences 4
9 Thierry Hupond (Fra) VC La Pomme Marseille 4
10 Fabrice Jeandesboz (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme 4
11 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 4
12 Marcin Sapa (Pol) Knauf Team 4
13 Julien Guiborel (Fra) SCO Dijon 2
14 Loïc Vandel (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin 2
15 Stephane Bonsergent (Fra) CC Nogent/Oise 2
16 Maint Berkenbosch (Ned) Trientalis Apac Team 1
17 Damian Walczak (Pol) Knauf Team 1
18 Jarno Van Mingeroet (Bel) Profel Cycling Team 1
19 Arnaud Lesvenan (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme 1
Sprints classification
1 Stephane Couge (Fra) VC Rouen 76 11 pts
2 Maint Berkenbosch (Ned) Trientalis Apac Team 7
3 Lars Thomsen (Den) Danish National Team 6
4 René Mandri (Est) EC St Etienne Loire 6
5 Olivier Grammaire (Fra) SCO Dijon 6
6 Stephane Bonsergent (Fra) CC Nogent/Oise 4
7 Tomasz Smolen (Pol) CC Etupes 4
8 Jimmy Hansen (Den) Danish National Team 4
9 Mederic Clain (Fra) Team Odass Diemme 3
10 Pawel Wachnik (Pol) CR4C Roanne 2
11 Julien Gonnet (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme 1
Teams classification
1 Tomasz Smolen (Pol) CC Etupes
2 Damian Walczak (Pol) Knauf Team 0.27
3 Pawel Wachnik (Pol) CR4C Roanne 0.52
4 René Mandri (Est) EC St Etienne Loire 0.53
5 Pete Latham (NZl) Cotes d'Armor Cyclisme 0.58
6 Thierry Hupond (Fra) VC La Pomme Marseille
7 Fabrice Jeandesboz (Fra) Cotes d'Armor Cyclisme
8 Christopher Esch (GBr) Cotes d'Armor Cyclisme
9 Christopher D Myhre (Nor) Team Interspons Bianchi
10 Philip Deignan (Irl) Ag2r Prevoyance 1.14
11 Jacob Fuglsang (Den) Danish National Team 6.59
12 Loïc Juschka (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin 8.11
13 Ben Greenwood (GBr) Recycling.co.uk/MG-Xpower/Litespeed 9.47
14 Rémi Cusin (Fra) VC Lyon Vaulx En Velin 9.51
15 Nicolas Ligier (Fra) CC Charvieu Chavagneux 17.31
16 Maciej Krasnodebski (Pol) Knauf Team 18.57
|
|