ZLM Tour: Amund Grøndahl Jansen wins stage 3

Jumbo-Visma teammate Teunissen in the overall lead

 

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma3:55:14 
2Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:02 
3Mads Schmidt Würtz (Den) Katusha-Alpecin  
4Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles  
5Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles  
6Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal  
7Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb  
8Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal  
9Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:09 
10Bas van der Kooij (Ned) Monkey Town-A Block0:00:35 
11Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
12Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
13Cees Bol (Ned) Team Sunweb  
14Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin  
15Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert  
16Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles  
17Marco Doets (Ned) Ale Cipollini Continental  
18Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH  
19Jos van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma  
20Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
21Adriaan Janssen (Ned) Monkey Town-A Block  
22Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert  
23Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin  
24Jetse Bol (Ned) Burgos-BH  
25Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
26Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma  
27Lars van Den Berg (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
28Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
29Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal  
30Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles  
31Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal  
32Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo-Visma  
33Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert  
34Urko Berrade Fernandez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
35Abram Stockman (Bel) Tarteletto-Isorex  
36Stef Krul (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
37Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles  
38Rasmus Iversen (Den) Lotto Soudal  
39Florian Stork (Ger) Team Sunweb0:00:46 
40Jai Hindley (Aus) Team Sunweb  
41Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin0:01:01 
42Nuno Matos (Por) Burgos-BH  
43Adne Koster (Ned) Ale Cipollini Continental0:05:45 
44Beau Duvigneau (Ned) Vlasman  
45Jason van Dalen (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
46Thijs de Lange (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
47Dennis van der Horst (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
48Ivar Slik (Ned) Monkey Town-A Block  
49Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal  
50Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin  
51Kelland O'Brien (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
52Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb  
53Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma  
54Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot-Charles  
55Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
56Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
57Wesley Mol (Ned) Team Differdange Geba  
58Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles  
59Floris Gerts (Ned) Tarteletto-Isorex  
60Jens Debusschere (Bel) Katusha-Alpecin  
61Stijn Steels (Bel) Roompot-Charles  
62Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
63Julien Van Den Brande (Bel) Tarteletto-Isorex  
64Wim Kleiman (Ned) Monkey Town-A Block  
65Kelvin van Den Dool (Ned) Vlasman  
66Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles  
67Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles  
68Justin Timmermans (Ned) Roompot-Charles0:06:36 
69Jonas Goeman (Bel) Tarteletto-Isorex  
70René Hooghiemster (Ned) Ale Cipollini Continental  
71Jasper Bovenhuis (Ned) Vlasman  
72Brian van Goethem (Ned) Lotto Soudal  
73Manuel Peñalver Aniorte (Spa) Burgos-BH  
74Lukas Spengler (Swi) Wallonie Bruxelles  
75Roy Curvers (Ned) Team Sunweb  
76Tom Devriendt (Bel) Wanty-Gobert0:06:40 
77Boy van Poppel (Ned) Roompot-Charles0:06:44 
78Abe Celi (Ned) Ale Cipollini Continental0:06:48 
79Boris Vallee (Bel) Wanty-Gobert0:11:48 
80Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:14:59 
81Daan van Sintmaartensdijk (Ned) Ale Cipollini Continental  
82Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
83Martin Pluto (Lat) Monkey Town-A Block  
84Jaap Kooijman (Ned) Vlasman  
85Coen Vermeltfoort (Ned) Ale Cipollini Continental  
86Cameron Scott (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
87Arvid de Kleijn (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
88Gijs Meijer (Ned) Ale Cipollini Continental  
89Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
90Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
91Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert  
92Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb  
93Daniel Lopez Parada (Spa) Burgos-BH  
94Leigh Howard (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:17:04 
95Arne De Groote (Bel) Tarteletto-Isorex  
96Alexander Porter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
97Harry Tanfield (GBr) Katusha-Alpecin  
98Toni Franz (Ger) Team Differdange Geba  
99Raphaël Kockelmann (Lux) Team Differdange Geba  
100Robbie van Bakel (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel  
101Joost van der Burg (Ned) Vlasman  
102Lars Loohuis (Ned) Monkey Town-A Block  
103Wim Stroetinga (Ned) Vlasman  
104Chiel Breukelman (Ned) Monkey Town-A Block  
105Matthew Gibson (GBr) Burgos-BH  
106Alvaro Robredo Crespo (Spa) Burgos-BH  
DNFThomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma  
DNFAnder Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
DNFSam Welsford (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
DNFWout van Elzakker (Ned) Team Differdange Geba  
DNFElias Van Breussegem (Bel) Tarteletto-Isorex  
DNFBryan Boussaer (Bel) Tarteletto-Isorex  
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma12:07:23 
2Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma0:00:15 
3Mads Schmidt Würtz (Den) Katusha-Alpecin0:00:16 
4Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal0:00:25 
5Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb0:00:32 
6Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles0:00:39 
7Jos van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:44 
8Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal0:00:46 
9Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:47 
10Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin0:00:48 
11Cees Bol (Ned) Team Sunweb0:00:49 
12Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin0:00:54 
13Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma0:00:58 
14Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles0:01:07 
15Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:01:08 
16Stef Krul (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:01:09 
17Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles0:01:10 
18Rasmus Iversen (Den) Lotto Soudal  
19Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:01:19 
20Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:01:21 
21Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert0:01:23 
22Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
23Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles  
24Jetse Bol (Ned) Burgos-BH0:01:25 
25Adriaan Janssen (Ned) Monkey Town-A Block0:01:26 
26Lars van Den Berg (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:01:28 
27Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:01:30 
28Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH  
29Marco Doets (Ned) Ale Cipollini Continental0:01:31 
30Abram Stockman (Bel) Tarteletto-Isorex0:01:32 
31Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:33 
32Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert  
33Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert0:01:38 
34Urko Berrade Fernandez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:39 
35Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin0:01:45 
36Bas van der Kooij (Ned) Monkey Town-A Block0:01:53 
37Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal0:02:13 
38Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal0:02:30 
39Nuno Matos (Por) Burgos-BH0:02:52 
40Jai Hindley (Aus) Team Sunweb0:03:47 
41Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles0:04:17 
42Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb0:05:58 
43Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal0:06:12 
44Ivar Slik (Ned) Monkey Town-A Block0:06:23 
45Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles0:06:26 
46Florian Stork (Ger) Team Sunweb0:06:27 
47Jason van Dalen (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:06:31 
48Kelland O'Brien (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:06:33 
49Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin0:06:34 
50Stijn Steels (Bel) Roompot-Charles0:06:36 
51Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles  
52Jens Debusschere (Bel) Katusha-Alpecin0:06:39 
53Beau Duvigneau (Ned) Vlasman0:06:41 
54Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
55Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma0:06:42 
56Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles0:06:43 
57Floris Gerts (Ned) Tarteletto-Isorex0:06:46 
58Adne Koster (Ned) Ale Cipollini Continental0:06:48 
59Dennis van der Horst (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:06:49 
60Julien Van Den Brande (Bel) Tarteletto-Isorex0:06:53 
61Kelvin van Den Dool (Ned) Vlasman0:06:56 
62Wesley Mol (Ned) Team Differdange Geba0:06:59 
63Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot-Charles0:07:05 
64Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:07:21 
65Boy van Poppel (Ned) Roompot-Charles0:07:34 
66Justin Timmermans (Ned) Roompot-Charles0:07:40 
67Roy Curvers (Ned) Team Sunweb0:07:55 
68Lukas Spengler (Swi) Wallonie Bruxelles0:07:58 
69Brian van Goethem (Ned) Lotto Soudal0:08:09 
70Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:08:21 
71Thijs de Lange (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:08:34 
72Jonas Goeman (Bel) Tarteletto-Isorex0:09:00 
73Wim Kleiman (Ned) Monkey Town-A Block0:09:40 
74René Hooghiemster (Ned) Ale Cipollini Continental0:10:44 
75Jasper Bovenhuis (Ned) Vlasman0:11:26 
76Tom Devriendt (Bel) Wanty-Gobert0:11:44 
77Boris Vallee (Bel) Wanty-Gobert0:12:20 
78Abe Celi (Ned) Ale Cipollini Continental0:14:51 
79Manuel Peñalver Aniorte (Spa) Burgos-BH0:15:23 
80Martin Pluto (Lat) Monkey Town-A Block0:15:44 
81Daniel Lopez Parada (Spa) Burgos-BH0:15:53 
82Coen Vermeltfoort (Ned) Ale Cipollini Continental0:15:57 
83Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:16:07 
84Jaap Kooijman (Ned) Vlasman0:16:10 
85Arvid de Kleijn (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:16:16 
86Daan van Sintmaartensdijk (Ned) Ale Cipollini Continental0:16:18 
87Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:16:19 
88Cameron Scott (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:16:35 
89Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb0:17:09 
90Raphaël Kockelmann (Lux) Team Differdange Geba0:18:10 
91Arne De Groote (Bel) Tarteletto-Isorex0:18:11 
92Wim Stroetinga (Ned) Vlasman0:18:18 
93Lars Loohuis (Ned) Monkey Town-A Block  
94Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:18:43 
95Matthew Gibson (GBr) Burgos-BH0:19:06 
96Chiel Breukelman (Ned) Monkey Town-A Block0:19:12 
97Alvaro Robredo Crespo (Spa) Burgos-BH0:19:24 
98Joost van der Burg (Ned) Vlasman0:19:40 
99Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert0:20:47 
100Toni Franz (Ger) Team Differdange Geba0:20:48 
101Harry Tanfield (GBr) Katusha-Alpecin0:21:13 
102Robbie van Bakel (Ned) Metec-TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel0:21:32 
103Alexander Porter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:21:36 
104Gijs Meijer (Ned) Ale Cipollini Continental0:21:40 
105Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:25:51 
106Leigh Howard (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:27:21 

Related Articles

Back to top