ZLM Tour: Van Emden wins prologue

Jumbo-Visma sweep opening podium

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma0:07:54 
2Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:02 
3Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma0:00:02 
4Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin0:00:04 
5Maximilian Richard Walscheid (Ger) Team Sunweb0:00:06 
6Cees Bol (Ned) Team Sunweb0:00:08 
7Mads Schmidt Würtz (Den) Team Katusha Alpecin0:00:11 
8Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal0:00:14 
9Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha Alpecin0:00:16 
10Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb0:00:18 
11Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma0:00:18 
12Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal0:00:18 
13Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb0:00:21 
14Harry Tanfield (GBr) Team Katusha Alpecin0:00:22 
15Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:23 
16Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:23 
17Brian Van Goethem (Ned) Lotto Soudal0:00:23 
18Boris Vallee (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team0:00:23 
19Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal0:00:23 
20Marco Haller (Aut) Team Katusha Alpecin0:00:23 
21Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:00:24 
22Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal0:00:26 
23Kelland O'Brien (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:00:27 
24Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal0:00:28 
25Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles0:00:28 
26Stef Krul (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:00:29 
27Adriaan Janssen (Ned) Monkey Town-a Block Ct0:00:30 
28Ivar Slik (Ned) Monkey Town-a Block Ct0:00:33 
29Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:34 
30Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-Bh0:00:34 
31Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:35 
32Beau Duvigneau (Ned) Vlasman Ct0:00:35 
33Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles0:00:35 
34Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:35 
35Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma0:00:36 
36Martin Pluto (Lat) Monkey Town-a Block Ct0:00:36 
37Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:37 
38Jason Van Dalen (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:00:37 
39Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team0:00:37 
40Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles0:00:38 
41Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal0:00:38 
42Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team0:00:39 
43Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:39 
44Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha Alpecin0:00:40 
45Sam Welsford (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:00:40 
46Floris Gerts (Ned) Tarteletto-Isorex0:00:40 
47Florian Stork (Ger) Team Sunweb0:00:41 
48Tom Devriendt (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team0:00:41 
49Jetse Bol (Ned) Burgos-Bh0:00:41 
50Boy Van Poppel (Ned) Roompot-Charles0:00:42 
51Leigh Howard (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:00:42 
52Stijn Steels (Bel) Roompot-Charles0:00:42 
53Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:42 
54Adne Koster (Ned) Alecto Cyclingteam0:00:42 
55Jai Hindley (Aus) Team Sunweb0:00:43 
56Joost Van der Burg (Ned) Vlasman Ct0:00:43 
57Urko Berrade Fernandez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:43 
58Bryan Boussaer (Bel) Tarteletto-Isorex0:00:44 
59Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:44 
60Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:00:44 
61Lars Van den Berg (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:00:44 
62Raphaël Kockelmann (Lux) Team Differdange Geba0:00:45 
63Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin0:00:45 
64Daniel Lopez Parada (Spa) Burgos-Bh0:00:45 
65Justin Timmermans (Ned) Roompot-Charles0:00:46 
66Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles0:00:47 
67Julien Van den Brande (Bel) Tarteletto-Isorex0:00:47 
68Marco Doets (Ned) Alecto Cyclingteam0:00:47 
69Coen Vermeltfoort (Ned) Alecto Cyclingteam0:00:49 
70Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:49 
71Jonas Goeman (Bel) Tarteletto-Isorex0:00:49 
72Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:49 
73Alexander Porter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:00:50 
74Abram Stockman (Bel) Tarteletto-Isorex0:00:50 
75Kelvin Van den Dool (Ned) Vlasman Ct0:00:50 
76Jaap Kooijman (Ned) Vlasman Ct0:00:50 
77Wout Van Elzakker (Ned) Team Differdange Geba0:00:51 
78Wesley Mol (Ned) Team Differdange Geba0:00:53 
79Lars Loohuis (Ned) Monkey Town-a Block Ct0:00:53 
80Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:54 
81Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team0:00:54 
82Dennis Van der Horst (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:00:55 
83Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:56 
84Thijs De Lange (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:00:56 
85Matthew Gibson (GBr) Burgos-Bh0:00:57 
86Melvin Van Zijl (Ned) Vlasman Ct0:00:57 
87Abe Celi (Ned) Alecto Cyclingteam0:00:58 
88Roy Curvers (Ned) Team Sunweb0:00:58 
89Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:00:58 
90Arne De Groote (Bel) Tarteletto-Isorex0:00:58 
91Wim Kleiman (Ned) Monkey Town-a Block Ct0:00:58 
92Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:59 
93Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:59 
94Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:59 
95Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team0:00:59 
96René Hooghiemster (Ned) Alecto Cyclingteam0:00:59 
97Daan Van Sintmaartensdijk (Ned) Alecto Cyclingteam0:01:01 
98Lukas Spengler (Swi) Wallonie Bruxelles0:01:01 
99Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto-Isorex0:01:03 
100Chiel Breukelman (Ned) Monkey Town-a Block Ct0:01:03 
101Robbie Van Bakel (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:01:04 
102Wim Stroetinga (Ned) Vlasman Ct0:01:05 
103Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:06 
104Gijs Meijer (Ned) Alecto Cyclingteam0:01:06 
105Arvid De Kleijn (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:01:08 
106Bas Van der Kooij (Ned) Monkey Town-a Block Ct0:01:09 
107Jasper Bovenhuis (Ned) Vlasman Ct0:01:09 
108Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot-Charles0:01:11 
109Cameron Scott (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:01:15 
110Alvaro Robredo Crespo (Spa) Burgos-Bh0:01:20 
111Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:27 
112Toni Franz (Ger) Team Differdange Geba0:01:29 
113Nuno Matos (Por) Burgos-Bh0:01:30 
114Louis Deguide (Bel) Team Differdange Geba0:01:36 
115Manuel Peñalver Aniorte (Spa) Burgos-Bh0:02:04 
General classification after prologue
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma0:07:54 
2Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:02 
3Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma  
4Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin0:00:04 
5Maximilian Richard Walscheid (Ger) Team Sunweb0:00:06 
6Cees Bol (Ned) Team Sunweb0:00:08 
7Mads Schmidt Würtz (Den) Team Katusha Alpecin0:00:11 
8Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal0:00:14 
9Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha Alpecin0:00:16 
10Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb0:00:18 
11Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma  
12Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal  
13Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb0:00:21 
14Harry Tanfield (GBr) Team Katusha Alpecin0:00:22 
15Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:23 
16Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles  
17Brian Van Goethem (Ned) Lotto Soudal  
18Boris Vallee (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team  
19Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal  
20Marco Haller (Aut) Team Katusha Alpecin  
21Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:00:24 
22Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal0:00:26 
23Kelland O'Brien (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:00:27 
24Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal0:00:28 
25Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles  
26Stef Krul (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:00:29 
27Adriaan Janssen (Ned) Monkey Town-a Block Ct0:00:30 
28Ivar Slik (Ned) Monkey Town-a Block Ct0:00:33 
29Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:34 
30Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-Bh  
31Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:35 
32Beau Duvigneau (Ned) Vlasman Ct  
33Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles  
34Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
35Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma0:00:36 
36Martin Pluto (Lat) Monkey Town-a Block Ct  
37Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:37 
38Jason Van Dalen (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel  
39Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team  
40Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles0:00:38 
41Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal  
42Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team0:00:39 
43Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
44Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha Alpecin0:00:40 
45Sam Welsford (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
46Floris Gerts (Ned) Tarteletto-Isorex  
47Florian Stork (Ger) Team Sunweb0:00:41 
48Tom Devriendt (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team  
49Jetse Bol (Ned) Burgos-Bh  
50Boy Van Poppel (Ned) Roompot-Charles0:00:42 
51Leigh Howard (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
52Stijn Steels (Bel) Roompot-Charles  
53Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma  
54Adne Koster (Ned) Alecto Cyclingteam  
55Jai Hindley (Aus) Team Sunweb0:00:43 
56Joost Van der Burg (Ned) Vlasman Ct  
57Urko Berrade Fernandez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
58Bryan Boussaer (Bel) Tarteletto-Isorex0:00:44 
59Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles  
60Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
61Lars Van den Berg (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel  
62Raphaël Kockelmann (Lux) Team Differdange Geba0:00:45 
63Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin  
64Daniel Lopez Parada (Spa) Burgos-Bh  
65Justin Timmermans (Ned) Roompot-Charles0:00:46 
66Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles0:00:47 
67Julien Van den Brande (Bel) Tarteletto-Isorex  
68Marco Doets (Ned) Alecto Cyclingteam  
69Coen Vermeltfoort (Ned) Alecto Cyclingteam0:00:49 
70Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles  
71Jonas Goeman (Bel) Tarteletto-Isorex  
72Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
73Alexander Porter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:00:50 
74Abram Stockman (Bel) Tarteletto-Isorex  
75Kelvin Van den Dool (Ned) Vlasman Ct  
76Jaap Kooijman (Ned) Vlasman Ct  
77Wout Van Elzakker (Ned) Team Differdange Geba0:00:51 
78Wesley Mol (Ned) Team Differdange Geba0:00:53 
79Lars Loohuis (Ned) Monkey Town-a Block Ct  
80Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:54 
81Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team  
82Dennis Van der Horst (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:00:55 
83Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:56 
84Thijs De Lange (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel  
85Matthew Gibson (GBr) Burgos-Bh0:00:57 
86Melvin Van Zijl (Ned) Vlasman Ct  
87Abe Celi (Ned) Alecto Cyclingteam0:00:58 
88Roy Curvers (Ned) Team Sunweb  
89Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast  
90Arne De Groote (Bel) Tarteletto-Isorex  
91Wim Kleiman (Ned) Monkey Town-a Block Ct  
92Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:59 
93Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
94Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias  
95Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team  
96René Hooghiemster (Ned) Alecto Cyclingteam  
97Daan Van Sintmaartensdijk (Ned) Alecto Cyclingteam0:01:01 
98Lukas Spengler (Swi) Wallonie Bruxelles  
99Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto-Isorex0:01:03 
100Chiel Breukelman (Ned) Monkey Town-a Block Ct  
101Robbie Van Bakel (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:01:04 
102Wim Stroetinga (Ned) Vlasman Ct0:01:05 
103Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:06 
104Gijs Meijer (Ned) Alecto Cyclingteam  
105Arvid De Kleijn (Ned) Metec-tkh Continental Cyclingteam p / b Mantel0:01:08 
106Bas Van der Kooij (Ned) Monkey Town-a Block Ct0:01:09 
107Jasper Bovenhuis (Ned) Vlasman Ct  
108Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot-Charles0:01:11 
109Cameron Scott (Aus) Pro Racing Sunshine Coast0:01:15 
110Alvaro Robredo Crespo (Spa) Burgos-Bh0:01:20 
111Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:27 
112Toni Franz (Ger) Team Differdange Geba0:01:29 
113Nuno Matos (Por) Burgos-Bh0:01:30 
114Louis Deguide (Bel) Team Differdange Geba0:01:36 
115Manuel Peñalver Aniorte (Spa) Burgos-Bh0:02:04 

Related Articles

Back to top