Ilias wins in Croatia

Anoshina takes victory in women's race

Full Results

Elite & U23 men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Perkilis Ilias (Gre) Team Protek1:26:15 
2Jirí Novák (Cze) Remerx-Merida team Kolin0:00:13 
3Robert Gehbauer (Aut) RC ARBÖ ASKÖ Klagenfurt0:03:42 
4Ivan Smirnov (Rus) Team Protek0:04:17 
5Luka Mezgec (Slo) KK Sava0:07:02 
6Alexander Gehbauer (Aut) RC ARBÖ ASKÖ Klagenfurt0:07:18 
7Mattia Penna (Ita) Bi&Esse-Infotre Protek0:07:21 
8Markus Loisl (Aut)0:07:32 
9Matej Lovše (Slo) UNI team - Cult0:08:47 
10Robi Šujevic (Cro) Team Protek0:08:57 
11Filip Eberl (Cze) Remerx-Merida team Kolin0:09:28 
12Tomáš Bohata (Cze) Remerx-Merida team Kolin0:09:39 
13Saša Vidovic (Cro) BK Buzet0:09:52 
14Nejc Cernilogar (Slo) KK Črn trn0:12:54 
15Stefano Braidot (Ita) ASD Unioni Ciclisti Caprivesi0:13:06 
16Blaž Uršic (Slo) Orbea Geax MTB team0:13:24 
17Luka Vodopivec (Slo) Orbea Geax Team0:13:40 
18Vittorio Oliva (Ita) Bi&Esse-Infotre Protek0:14:09 
19Vladimir Kerkez (Slo) KK Sava0:16:44 
20Sanjin Sirotic (Cro) BGK Tuškanac0:17:00 
-1lapFilip Turk (Cro) BBK Šišmiš  
-1lapMilo Pilski (Cro) BGK Tuškanac  
-1lapBlaž Podricnik (Slo) Orbea Geax MTB team  
-1lapAndreas Fuchs (Aut) Team Protek  
-1lapBranimir Šafran (Cro) BK Maraton  
-1lapMiha Halzer (Slo) Energijateam.com  
-2lapsNace Krivonog (Slo) KK Ravne na Koroškem  
-2lapsMatej Skuzin (Cro) BK Luks Racing Team  
-2lapsNenad Ljubicic (Cro) Adrenalina MTB team  
-2lapsPetar Vukovic (Cro) BK Buzet  
-3lapsZoran Bregovic (Cro) BK Maraton  
-3lapsBruno Šimcik (Cro) BK Luks Racing Team  
DNSPrimož Gams (Slo) Orbea Geax MTB team  
DNFRoman Rametsteiner (Aut)  
DNFMatjaž Budin (Slo) Orbea Geax MTB team  
DNFPavao Roset (Cro) BK Kalorija  
DNFTomáš Barták (Cze) Remerx-Merida team Kolin  
DNFNikita Chubukov (Rus) Karo-Itera-Dinamo  
DNFDmitry Andreev (Rus) Karo-Itera-Dinamo  
DNFMeggyesi Gergo (Hun) PCCC  
Elite & U23 women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek1:32:37 
2Ana Zupan (Slo) Energijateam.com0:06:01 
3Andrea Kiršic (Cro) BGK Tuškanac0:12:57 
4Zorana Težak (Cro) Adrenalina MTB team0:16:39 
5Gorana Težak (Cro) Adrenalina MTB team0:25:08 
3 lapsAna Turk (Cro) BBK Šišmiš  
Junior men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Evgeniy Titov (Rus) Karo-Itera-Dinamo1:06:45 
2Roman Vladykin (Rus) Karo-Itera-Dinamo0:00:09 
3Václav Vomácko (Cze) Remerx-Merida team Kolin0:01:53 
4Gregor Dimic (Slo) Energijateam.com0:02:19 
5Paolo Rigo (Cro) BGK Tuškanac0:03:04 
6Rusalovskiy Arkady (Rus) Karo-Itera-Dinamo0:04:07 
7Miroslav Racki (Cro) KK Jastrebarsko0:06:31 
8Rok Tepina (Slo) Energijateam.com0:09:06 
9Silvije Tomac (Cro) BK Ciklus0:11:30 
10Meggyesi Bercel (Hun) PCCC0:11:40 
11Antonio Rusan (Cro) BK Luks Racing Team0:18:26 
12Tomaž Kotnik (Slo) KK Ravne na Koroškem0:20:43 
13Edi Krožnjak (Cro) BBK Grožnjan0:21:11 
14Vladimir Orlov (Rus) Karo-Itera-Dinamo0:39:04 
-1lapValentino Mišic (Cro) BK Mura avantura  
-1lapMarko Radoš (Cro) BK Luks Racing Team  
-1lapKrešimir Banovic (Cro) BK Luks Racing Team  
-2lapsKirill Fedorakhin (Rus) Karo-Itera-Dinamo  
DNFVít Rehák (Cze) Remerx-Merida team Kolin  
DNFAlexander Krasnov (Rus) Karo-Itera-Dinamo  
DNFAlen Tomašev (Cro) BK Opatija  
DNFMatko Grujic (Cro) BK Pula  
DNFJosip Resman (Cro) KK Jastrebarsko  
DNFDražen Bertic (Cro) BGK Tuškanac  
Junior women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandra Aldakushkina (Rus) Karo-Itera-Dinamo1:00:51 
2Antonela Ferencic (Cro) Meridiana Kamen team0:03:00 
3Marina Filippova (Rus) Karo-Itera-Dinamo0:05:37 
Back to top