Schouten and Rinehart win legacy cross country

Suburu Cup held in Wisconsin

Results
Elite men
1Tristan Schouten (Planet Bike/GT)1:57:09 
2Jesse Lalonde (Gary Fisher 29r/T^/BKB)0:00:17 
3Travis (TJ) Woodruff (MomentumEndurance.com)0:00:27 
4Brian Matter (Gear Grinder)0:01:54 
5Nathan Guerra (Mr. Tree)0:05:04 
6Thomas Bender (Adventure 212)0:06:52 
7Ronald Stawicki (Team Polska)0:08:56 
8Mike Phillips (Adventure 212/Specialized)0:10:17 
9Chris Peariso (Adventure 212/Specialized)0:12:53 
10Dylan Stucki (Mafia Racing)0:18:38 
11Timothy Drankus (Alterra CoffeeRacing Team)0:26:52 
DNFMark LaLonde (Planet Bike/GT/T6)  
DNFTrevor Downing (Mafia Racing)  
DNFJames (Jay) Richards (Maplelog/Paramount)  
DNFCamden Kirkpatrick (Rasmussen Bike/ Orbea)  
Elite women
1Jenna Rinehart (Specialized)1:46:56 
2Erin Disterheft (Team Billy's)0:10:12 
3Abby Strigel (Mafia Racing/Pabst/Felt)0:12:03 
4Susan Juedes (Bike Hub)0:14:15 
5Holly Liske (Hayes Disc Brakes)0:19:26 
6Anne Grabowski (PENNCYCLE/NATUREValley)0:31:17 
Cat. 1 Junior men 18 & under
1David Block (Gear West BikeShop)1:49:04 
2Jake Richards (Maplelog/Paramount)0:04:21 
3Kyle Warras (EXPO Racing)0:11:57 
4Phillip Anschutz0:13:34 
5Casey Hildebrandt (Hammer Nutrition)0:14:24 
6Jack Hinkens (Penn Cycle For bikes)0:15:55 
7Caleb Lenss (Titletown Flyers)0:19:31 
8Theodore Peters (EXPO Racing)0:23:02 
9Ryan Voss0:30:27 
10Aristotle Peters (EXPO Racing)0:34:29 
DNFMyles Beach (EXPO)  
DNFMitchell Bogardus (Team EXPO Racing)  
DNFDaniel Goleblowski  
Cat. 1 Men 19-29
1Darrin Braun (VCB)2:02:44 
2Ben Koenig (Rib Mountain Cycles)0:04:03 
3Seth Lenss (Title Town Flyers)0:06:33 
4Dallas Fowler (Titletown Flyers)0:07:08 
5Ted Hanes (Fond du Lac Cyclery)0:08:43 
6Sam Wellskopf (Attitude Sports)0:11:01 
7Peter O'Donnell (Mafia Racing)0:11:37 
8Christian Brekke (Fisher 29er Crew)0:14:47 
9Matt Gehling (Team Wors)0:16:58 
10Nathan Johnson (Muddy Cup)0:30:44 
DNFCarlos Haeckel (Alterra / Sun Ringle Factory)  
DNFNate Jasperson (Performa Cycling)  
DNFJames LaLonde (GF29 T6T6)  
DNFAndrew Truemper (XXX Racing Athletico)  
DNFAaron Ritter (Morris Trucking/ Team Blooming)  
Cat. 1 Master men 30-39
1Joe Curtes (Garage 864 / T6 / Bens)2:09:48 
2Landon Lueck (Mafia Racing/Pabst/Felt)0:00:34 
3Ray Nelson (Treadhead Cycling)0:06:07 
4Joel Hynes (Titletown Flyers)0:09:31 
5Michael Naughton (Guinness)0:10:31 
6Michael Hemme (Killjoy)0:13:30 
7Glenn Kirst (Wheel & Sprocket)0:17:00 
8Mike Budd (Wheel &Sprockett)0:21:11 
9Scott Sherman (29nSNGL)0:23:43 
10Matt Silvia0:25:01 
11James Holmes (Chain Smokers MTB Team)0:26:40 
12Kevin Flanders (Peace Coffee)0:36:44 
13Craig Manthe (Polska)0:44:59 
14Maciej Nowak (Team Polska)0:45:00 
15Douglas Pietz (Team Polska FDLCyclery)0:45:00 
DNFNeil Swanson (Team Wors)  
DNFTrevor Olson (Muddy Cup)  
DNFJason Gosse (Wors Posse)  
DNFRyan Krayer (GTDirtCoalition/WildsideVelo)  
DNFKarl Schult (Guinness)  
DNFTimothy Hotchkiss (GT Dirt Coalition)  
Cat. 1 Master men 40-49
1Jeff Melcher (Team Pedal Moraine)2:12:24 
2Jeff Curtes (Fuel Cafe)0:00:51 
3John Lirette (Hayes DiscBrakes)0:06:35 
4Jan Rybar (Team Pedal Moraine)0:07:28 
5Michael Curtes (Fuel Cafe/Milwaukee Bicycle Co)0:07:34 
6Chad Hildebrandt (Hammer Nutrition)0:08:33 
7John Shull (CLIF BAR)0:15:21 
8Bill Nigh (Team Pedal Moraine)0:17:19 
9Jerrod Collier (Muddy Cup Racing)0:24:40 
DNFJerome Daanen (TWIN SIX?MARS)  
DNFJohn Miller (\\\\\\\'Mafia Racing/Pabst/Fel)  
DNFScott McClement (Guinness)  
Cat. 1 Master men 50+
1Gregory Bower1:40:13 
2Jon Derksen (Wheel and Sprocket)0:01:40 
3Wayne Fish (Fish Nordic)0:12:07 
4Gary Bender0:13:47 
5Don Carr (Is Corp)0:15:04 
6Sean Bujold (Bianchi Grand Performance)0:15:48 
7Mike Wanek0:17:23 
8Bradley Tennis (Wildside Velo)0:21:02 
DNFBob Downs (Planet Bike)  
DNFRandy Pallex (Titletown Flyers)  
Cat. 1 Junior women 18 & under
DNFMurphyKate Montee (muddy cup / singular cycles)  
Cat. 1 Women 19-29
1meghan korol (Twin Six)2:08:15 
2Amelia Barber0:11:31 
3Hannah Zlomke (Mr. Tree Racing team)0:28:06 
Cat.1 Women master 30-39
1Robin Williams (Mercy-Specialized)2:03:58 
2Regina Livingston (Alterra MTB/TwinSix/SixSixOne)0:17:43 
3April Dombrowski (Team Pedal Moraine)0:27:51 
4Brenda Zimmermann Thorpe (Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC)0:43:32 
DNFLisa Krayer (Wildside Velo Club)  
DNFClaire Cannon (Team Wors)  
DNFRenee Bach (Chain Smokers)  
DNFAndrea Matter (Gear Grinder)  
DNFJennifer Whitedog (Skinny's Club Tread)  
Cat. 1 Women master 40-49
1Lori Sable2:07:04 
2Christine Czarnecki (Alterra CoffeeMTB Team)0:25:53 
Cat. 2 Junior men 18 & under
1Justin Michels (Gear N' Up)  
2Trent Warner (Maplelog)  
3Benjamin Senkerik (Team Extreme)  
4Chris Denny (Adventure 212)  
5Dustin Dale (Riverbrook Momentum)  
6Gage Rodriguez (Team Expo)  
7Andrew Senderhauf (wheel and sprocket)  
8Brandon Watkins (EXPO Racing)  
9William Griesbach (Point Pursuit)  
10Keaton Wenzel (Expo Racing)  
11Cameron Schave (Fond Du Lac Cyclery)  
12Chris Harrison (Titletown flyers)  
13Andrew Fehrenbach  
14Adam Lange (Appleton Bike)  
15Chris Hinshaw (Attitude Sports)  
16Shane Kouba (Vernon Trails)  
DNFMatt Koenes  
DNFGreg Krieger (Alterra)  
Cat. 2 men 19-24
1Scott Golomski1:28:04 
2Brian Braun (UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO)0:04:31 
3Mitch Plout (Wheel and Spocket)0:05:10 
4Nicholas Sabel (Fond du Lac/Oshkosh Cyclery)0:08:50 
5Peter Coenen0:09:02 
6Michael Anderson (Schwag Racing)0:10:53 
7Justin Piontek (Twin Six)0:10:56 
8Joshua Heinecke (UW-Whitewater / PowerBar)0:12:39 
9Andrew Rosch0:13:51 
10Sebastian Corby (Log Eaters)0:18:52 
11Michael Sherven (Fat Tires and Beer)0:22:07 
12Joseph Sielen (Team Pegasus)  
13Joshua Rupnow (Team Extreme)  
14Tony Lemke (Fond du Lac Cyclery)  
15Bradley Stankowski  
16Craig Erbach (Project Five)  
17Nick Thomas (PBRacer)  
18Brandon Serwe (Fond Du Lac Cyclery)  
19Chad Hoppe (Team Fond du Lac Cyclery)  
20Adrian Icenogle (Attitude Sportss/BelGioioso)  
21Bryce Schmidt (Mafia)  
22Danny Holtermann (Gen-ex/World Bicycle Relief)  
23Ryan Wenzlick (Titletown Flyers)  
24Andrew Borell (Attitude Sports)  
25Scott Anderson (Titletown Flyers)  
26Kyle Johnson (Gear N up)  
27Chris Smith (Team Extreme)  
28Paul Westberg (Title Town Flyers)  
DNFMatthew Muraski (The Route)  
DNFTim Racette  
DNFJacob Becker (GenX/World Bicycle Relief)  
Cat. 2 men 25-29
1Ben Neubauer (performa Cycling)1:33:50 
2David Thomas (Twin Six)0:00:05 
3Paul McClain (Dirt Tales.com)0:00:34 
4Corey Stelljes (chainsmokers)0:00:41 
5Spencer Strigel0:03:22 
6David Bender (JVC/Michael\'sCycles)0:05:29 
7Daniel Schaefer (Team Pedal Moraine)0:06:18 
8Jesse Shoemaker (Performa Cycling)0:07:00 
9Scott Spoo (Wannabee Racing)0:07:45 
10Benjamin Cisneros (Team Pirate)0:09:33 
11Rick Doornbos (Voodoo Cycles/Billys Bike Shop)0:10:45 
12Joe Nolan (Momentum Bikes)0:12:40 
13Robert Naramore (Revolution Cycle)0:14:02 
14Shawn Hoppe (Fond Du Lac Cyclery)0:15:03 
15Eric Fossell (Spokes N Spines)0:16:33 
16Zachary Giffey0:17:27 
17Ben Marchewka (Team Pedal Moraine)  
18Christopher Volbrecht (Treadhead Cycling)  
19Andrew Webb  
20Jamie Prange  
21Jake Swenson (Spokes N Spines)  
22Tyler Welnak  
23Mark Hanson (Mountain Outfitters)  
24Mike Darlington  
25Derek Sokoloski  
26Neil Dekarske  
27Ryan Theel  
28Aaron Mix (Spokes N Spines)  
29Mark Schindel (Titletown Flyers)  
30Timothy Strege (Half Acre Cycling)  
31Dave Kitkowski (Wildside Velo Club)  
DNFRyan Carlson (UW-Whitewater / Powerbar)  
DNFMichael Ziegler (JVC/Michael\'sCycles)  
DNFKarl Erbach (Project 5 Racing)  
DNFConstantine Peters (EXPO Racing)  
DNFJeff Bernaeyge (threadhead cycling)  
DNFEric Steffen (bikejournal.com)  
DNFRyan Kleimenhagen (Chainsmokers)  
DNFDerek Slates (Mr Tree)  
Cat. 2 Master men 30-34
1Jesse Bell (Sisu Cycles)1:29:22 
2Anthony Dipiazza (Gear-N-Up)0:02:15 
3Chris Ames (Freewheel Bike)0:02:20 
4Ryan Shiroma (T6/BelGioioso/BKB)0:05:42 
5Joel Coon (T6/BelGioioso/BKB)0:07:58 
6Scott Hietpas (Wors)0:08:30 
7Anthony Ferrara (New Moon Bike Shop)0:12:07 
8Greg Heck (XXX Althetico)0:12:38 
9Matt Block (BIKEMAN.COM)0:13:04 
10Krystian Pac (PACT - DISH Network - Miodu !)0:20:52 
11Noah Michaelsen (Bloomer Cycling)  
12Josh Giffey  
13Erin Sikora (Titletown flyers)  
14Joshua Blum (585 Racing)  
15Jason Roggenbauer (Mountain Outfitters)  
16Jeremiah Logemann (Fukyeahs!)  
17Jason Luther  
18Jimmy Toombs (Erik's Bikes &Boards)  
19Brian Kleinman  
20Timothy Clavette  
21Luke Utecht (Performa Cycling)  
22Nate Andrews  
23Paul Kekstas (Performa Cycling)  
24Kyle Williams (Iowa City Cycling Club)  
25Jeremy Jonas  
26Michael Olm (GenXcycling)  
27Brian Benson (Team Pedal Moraine)  
28Robert Mautz (Mountain Outfitters Racing)  
29Ben Leach (Skinners Club Tread)  
30Patrick Dowd  
31Timothy Hall  
32David Kahn  
33Darrin Kolka  
DNFEric Pompeo (team extreme)  
DNFJoe Riesberg (Mountain Outfitters)  
DNFWally Kunstman (Gear Grinder)  
DNFBryan Frazier (Wildside Velo Club)  
DNFBrad Miller (Eau Claire Bike and Sport)  
DNFNick Zetes  
Cat. 2 Master men 35-39
1Greg Cullen (bloy concreteket)1:26:53 
2Chris Solan0:06:54 
3Rick Walls (Muddy Cup / T6)0:07:58 
4Chris Schutte (Polska)0:08:15 
5Karl Tillman (LaCrosse Velo Club)0:08:52 
6Bob Brady0:09:45 
7Joe Greatens0:10:35 
8Tyson Schwiesow (Tower Clock Eye Center)0:12:16 
9Chris Hilton (SRAM)0:13:31 
10Todd Bischoff (Gary Fisher 29er Crew)0:14:20 
11Matt Gissibl (Hayes Bicycle Group)0:15:24 
12Jon Pritchett (Illinois Valley Cycling)0:17:32 
13Christopher Gabrielson (Wildside Velo Club)0:19:28 
14Jason Martini (Titletown Flyers)0:26:36 
15Greg Blake  
16William Burkholder (Kegel\'s Bike)  
17Cole Jacobsen (Titletown Flyers)  
18Brent Palmer  
19Jeff Bublitz (Gen X / World Bicycle Relief)  
20Anthony Dombrowski (Pedal Moraine)  
21Scott Diedrich (Attitude Sports)  
22Matthew Lanser (Titletown Flyers)  
23Jeff Steckbauer (Fattires-n-Beer.com)  
24Nic Mianecki (Hayes Disc Brakes)  
25Jesse Darley  
26Jason Ruesch  
27CHRIS FELLOWS (Wors)  
28Jeff Weyenberg  
29John Hughes (Team Pedal Moraine)  
30Jack Schirpke (Team Extreme)  
31Corey Callahan  
32Jesse Jaehnig (Fat Tires n Beer)  
33Rob Buksyk  
34Michael Gerlach (Mountain Outfitters)  
35Mike Bishop  
36Kenny Dretzka (Team Cyclopath)  
37Matthew Forst  
38Steven Strobel  
39Jake Petre  
40Eric Crouthamel  
41Kevin Schuster (Gen X/World Bicycle Relief)  
DNFjess kruchoski (Guinnesswerks)  
DNFJarrod Kerkhoff (Spokes & Spines)  
DNFKurt Schwiesow (Tower Clock EyeCenter)  
DNFRandy Snyder  
DNFJeremy Lentz  
DNFNoah Marcus (chainsmokers)  
DNFJason Henry (Half Arce Cycling)  
Cat. 2 Master men 40-44
1Russell Krueger (Muddy Cup / COLC)1:30:08 
2Roger Lundsten (Muddy Cup)0:01:29 
3Glen Stroik (Wheaton Franciscian Healthcare)0:08:11 
4Jeff Hammond (Guinness/WheelWerks)0:08:23 
5Jeffrey Aksland (clif bar)0:09:36 
6Greg Jones (Hayes Brakes)0:09:38 
7Brian Hess (WORS)0:09:55 
8Dave Volpentesta0:09:57 
9John Ericsson (Brazen Dropouts)0:10:02 
10Steve Pribek0:10:20 
11Tyrone Gonzalez (Alterra CoffeeMTB Team)0:12:42 
12Andrew Ohlsson0:13:23 
13Bill Schneider (Elliot)0:15:17 
14Russell Jobs (Hayes Brakes)0:18:07 
15Keith Russell (Gear Grinderr)0:21:00 
16David Reddington (Williamson Chainsmokers)0:24:40 
17Brian Rummelhart (KenoshaDriversClub.com)0:33:38 
18Steve Jeske (Pedal Moraine)0:43:19 
19Dan Szczepanski (Titletown Flyers)  
20Bob Callaway (Vernon Trails)  
21Matt Luger (Team Pedal Moraine)  
22Matt Dale  
23Steve Kobs  
24Curt Demott (Titletown Flyers)  
25Michael Carney (Flatlandia)  
26Jesse Sharp (Tower Clock Eye Ctr)  
27Michael Mayer  
28Paul Potter (BMT)  
29Michael Quitzon  
30Andy Swartz (Brazer Dropouts)  
31Alan Potter  
32Jeff Wren (Team Extreme)  
33Wade Flisram (Team Extreme)  
34Chris Cooper (Hayes Disc Brakes)  
35Bob Schmitt (Pedal Moraine)  
36Steve Davidson (Titletown Flyers)  
37Michael Kaspar  
38Troy Olm (Chainsmokers)  
DNFTimothy Bates (Bare Knuckle Brigade T6)  
DNFTodd Bugnacki (Club Tread)  
DNFScott Plank  
DNFKelly Skinkis (Titletown Flyers)  
DNFJason Kayzar (Team Wheaton Franciscan)  
DNFDean Truettner  
Cat. 2 Master men 45-49
1Mark Burkholz (Extreme Bike)1:32:00 
2Robert Schlegel (JVC/Michael's Cycles)0:02:44 
3Sean Shields (Pedal Moraine)0:07:33 
4Paul Rainey (Guinness)0:07:41 
5Ross Lemke (Team Pedal Moraine)0:08:16 
6Jeff Seifert (Guinness)0:09:24 
7Jeff Sympson (RVO/ Kegel's)0:10:57 
8Tim Montee (muddy cup racing)0:16:17 
9Nick Christofalos (Clif Bar/T6/Higher Gear)0:20:18 
10John McNeill (Fisher 29er/BKB)0:22:18 
11Jesse Kusserow  
12Kenneth Ramm (Wors)  
13Brian Kelley (kelchiro/new auburn builders)  
14Terry Prewitt (Attitude Sports)  
15Mike Daish  
16Scott Palmersheim (Pedal Moraine)  
17Dave Reich (Team Extreme)  
18Rob Hofmann (Team Extreme)  
19Michael Owens (Alterra)  
20Thomas Rinehart (Nicollet SouthBike)  
21Greg Morrow (Team Pedal Moraine)  
22Dustin Vande Zande (Point Pursuit)  
23Brian Gill (TekBolt.com)  
24Troy Sable  
25Tom Wendland (team extreme)  
26Alan Kinnaman  
27Keith Wolf (Team Extreme)  
28Edward Piontek  
29Jeff Greatens  
30David De Witt (Fond du Lac Cyclery)  
31Anton Koenigsmann  
32Gary Esko  
33Steven Drecoll  
34Steve Hoppman (Fond du Lac Cyclery)  
35Kevin Lemke (Fond du Lac Cyclery)  
36Kevin Knutson (Peace Coffee)  
37Patrick Johnson (Gear n Up)  
38Mike Hoeft (Bike Hub)  
DNFDon Freitag (Big Ring Racing)  
DNFDan Cleveland  
DNFMichael Giesen (Title Town Flyers)  
Cat. 2 Master men 50+
1Allan Thom (Half Acre Cycling)  
2Keith Westendorf (Alterra)  
3Jerry Leair (Mr. Tree)  
4Warren Fowler (Titletown flyers)  
5Todd Trembley  
6Kenneth Andrews (Spokes N Spines)  
7steve ferguson  
8Mike Sherman  
9Dennis Santay  
10Mark Muraski (Riverbrook)  
11Bill Styer  
12Scott Olson  
13Rich Mennenoh (TreadHead Cycling)  
14dale lenss (Titletown Flyers)  
15John Wrycza  
16John Senkerik (Team Extreme)  
17Larry Marx  
18Mike Brauer  
19James Heinecke (UW-Whitewater / PowerBar)  
20Thomas Silbernagel (Team Extremei & Bike)  
21Robert Langlois  
22Bruce Parker (Freewheel BikeShop)  
23Franklin Lobello  
DNFDaniel Schuster (City Bike Works)  
DNFJerry Manta Jr  
DNFGary Smits (Titletown Flyers)  
DNFkeith kaufman (Overdrive Cycling)  
DNFWally Sniadajewski (Point Pursuit)  
Cat. 2 Junior women 18 & under
DNFElizabeth Shull (CLIF BAR)  
Cat. 2 women 19-24
1Katie Nolan (Muddy Cup)  
2Ashley Weichmann (UW-Madison)  
Cat. 2 women 25-29
1Cathy Swanson  
2Sara Birdsall (Performa Cycling)  
Cat. 2 Master women 30-34
1Julie Vardaman (Zoom Performance)  
2Shannon Holmes (Mad FORCs)  
3Sonia Dubielzig (Alterra Team)  
4Rebecca Crocker  
Cat. 2 Master women 35-39
1Karlene Olson  
2Rebecca Blaschka (Team Bike Hub)  
DNFMichelle Ericsson (Madforcs)  
Cat. 2 Master women 40-44
1Susie McGinnity (Elliot)  
2Brittany Nigh (Team Pedal Moraine)  
3Lynne Senkerik (Team Extreme)  
Cat. 2 Master women 45-49
1Christine Griesbach (Point Pursuit)  
Cat. 2 Master women 50+
1Helmy Tennis (Wildside Velo)  
2Cheryl Post (Point Pursuit)  
Cat. 3 Junior men 18 & under
1Tony Kaatz (Attitude Sports)0:35:00 
2Josey Weik (Ski Hut)0:02:17 
3Jake Cummings0:02:23 
4Jake Therrien0:02:51 
5David Flaten0:03:24 
6Brandon Flisram (Team Extreme)0:03:52 
7Riley Kopesky (Expo Racing)0:04:22 
8Alex Mayer (Hayes)0:04:43 
9Jordan Loeck (Gen X / World Bicycle Relief)0:05:56 
10Daniel Barry (Roscoe Rider)0:07:03 
11Joshua Stepka (Chain Of LakesCyclery)0:08:11 
12Zach Scholzen0:08:16 
13Michael Christiano (Gear N Up)0:08:23 
14Jordan Watkins (EXPO Racing)0:09:56 
15Scott Krueger (Muddy Cup)0:10:09 
16Anthony Rixen0:13:02 
17Kyle Berchem0:13:28 
18Matt Paterson (Team AttakTiks)0:14:23 
19Brian Schoenrock (Schwag)0:16:06 
20Cory Marty0:17:51 
21Cade Rosche (Hinkles)0:20:00 
22Kevin Kaufmann0:24:17 
23Elliot Schneider (Elliot)  
24Fletcher Arlen  
25Andrew Schirpke (Twin Six)  
26Kodi Gissibl (Expo)  
27Justin Wentworth  
28Riley Kunstman (Gear Grinder)  
29Andrew Schmidt  
30Shane Holcomb (Fattires-n-beer.com)  
31Marko Ivancich  
32Austin Sympson (RVO/Kegels)  
33Jacob Thom (Half Acre Cycling)  
34Caleb Swartz  
35Owen Reich  
36Mitchell Kutczak (South chicago Wheelman)  
37Joey Scalissi (Muddy Cup)  
38Jens Richards  
39Jon Richards  
40Daniel Gretzinger  
41Will Darling (Grainger bike club)  
42Collin Neuser  
43Dylan Eggebrecht  
44Henry Schwiesow (Tower Clock Eye Center)  
45Max Kohls  
46Dakota Smith (Michaels Cycles)  
47Lucas Sherman  
DNFcollin coleman (Alterra MTB Team)  
DNFMatthew Dutczak (South Chicago Wheelman)  
DNFAidan Coleman (Alterra MTB Team)  
Cat. 3 Men 18-24
1Michael Debroux0:37:51 
2Nick Krcma (cbw)0:00:02 
3James Joyce (Michael's Cycles)0:01:58 
4Manasseh Boersma0:02:02 
5Nick Wierzba (City Bike Works)0:02:10 
6Tyler Rockenfield (Michael's Cycles)0:02:51 
7Byron Guerra (Mr. Tree Racing)0:03:20 
8Wallace Oconnor0:04:38 
9Caleb Zlomke (Mr. Tree)0:06:56 
10John Koebl (PBRacer)0:07:08 
11Benjamin Kilness (TBAMR)0:09:12 
12Matt Fisher (Team Dahowski)0:09:56 
13Travis Schirpke (TEAM EXTREME)0:10:15 
Cat. 3 Men 25-29
1Eli Lipp (Speed Freak)0:38:10 
2Jonathan Blanchard0:03:23 
3Brian Paterson (Team AttakTiks)0:03:57 
4Andy Redlin (Scheels - Appleton)0:05:47 
5Ryan Usiak (Titletown Flyers)0:06:01 
6Sharat Mortha0:06:45 
7David Julson (City Bike Works)0:06:48 
8Robert Campbell (Titletown Flyers)0:09:22 
9Ben Cleveland (Fattires-N-Beer.com)0:18:01 
10Todd Nutter (Fond Du Lac Cyclery)0:23:08 
DNFMike Wyatt  
DNFdan Fraleigh  
Cat. 3 Master men 30-34
1Dan Wierzba0:38:00 
2Martin Tank II (Team Cyclopath)0:00:46 
3Jason Gibson (Gear n\' Up)0:00:47 
4Derek Sommerfeld0:01:15 
5Rennis Delgado0:02:50 
6Nate Schoenemann0:03:13 
7Tim Gilberston0:04:25 
8Eric Grissom0:04:30 
9Salvatore Virgilio0:07:58 
10Stephen Winz0:08:19 
11Scott Servatius0:09:40 
12Mike Middendorf0:26:37 
Cat. 3 Master men 35-39
1Terry Harron (Cascade Mountain)0:36:42 
2Mark Clinton (Attitude Sports)0:03:50 
3Scott Beduhn (Gear N' Up)0:04:37 
4Christopher Schmidt0:04:47 
5Steve Knaus0:05:25 
6Derek Bauer (Gen X/ World Bicycle Reciept)0:07:52 
7Brian Smith (Michaels Cycles)0:08:58 
8Joel Stewart (Titletown Flyers)0:10:34 
9Scott Yurjevich (Gen. X Cycling)0:11:30 
10Peter Fetters0:12:44 
11Chris Hoyme (Mountain Outfitters)0:19:52 
12Jacob Glatt0:21:09 
DNFPaul Emmerth  
Cat. 3 Master men 40-44
1Jeffery Schisel (Bikes N Boards)0:40:28 
2Robert Dunahee0:00:47 
3Barry Campbell0:01:58 
4Loren Darling0:02:07 
5Brian Visintin (Team Blewalung)0:02:50 
6Pete Thielen (Team Blewalung)0:07:46 
7Jim Baxa0:10:35 
8Kent Kohls0:11:23 
9Scott Graff0:11:36 
10Michael Gorka0:13:12 
11Thomas Harron (Cascade Mountain)0:13:51 
12Robert Falci0:17:36 
DNFThomas Brown (Expedition Supply)  
Cat. 3 Master men 45-49
1Larry Hipps (Pedal Moraine)0:39:18 
2Clive Warren (Green Door Home Inspection)0:02:21 
3Michael Miller0:03:15 
4Paul Traeger (TEAM EXTREME)0:12:49 
5Christopher Voss0:13:30 
6Allan Hilbert (Team Blew A Long)0:13:54 
7Michael Borchardt0:18:56 
8John Devroy (Titletown Flyers)0:20:04 
DNFJoel Berchem  
Cat. 3 Master men 50-99
1Henry Heupel0:41:33 
2Chris Kemble0:01:05 
3Scott Foate0:02:22 
4James Simmons0:06:51 
5Tim Kilness (TBAMR)0:09:02 
6Tom Borchardt (GenX / World Bicycle Relief)0:11:56 
7George Doty0:15:23 
8Dennis Klinkert0:16:03 
9Jesse Voss0:20:30 
10Dennis Westberg (Titletown Flyers)0:33:51 
Cat. 3 Junior women 18 & under
1Rachael Jensen (Riverbrook Momentum)0:44:10 
2Emily Shull (CLIF BAR)0:02:15 
3Sarah Gill (TekBolt.com)0:03:14 
4Kira Miller0:06:35 
5Emma Swartz (crononetro/brazendropouts)  
6Marilee Collier (Muddy Cup Racing)  
7Cailey Jeske (Pedal Moraine)  
8Megan Senderhauf (Wheel and Sprocket)  
9Jordan Pellett (Wildside Velo Club)  
10Greta Schwiesow (Tower Clock EyeCenter)  
DNFMaja Holcomb (Fattires-n-beer.com)  
Cat. 3 women 19-24
1Cassey Lynn0:48:55 
2Heather Marty0:11:44 
DNFChelsea Zello (Team Extreme)  
Cat. 3 women 25-29
1Courtney Stefanski0:52:51 
2Melinda Propson (Performa Cycling)0:01:36 
3Kelli Piotrowski0:04:05 
4Danielle Tournier (Treadhead Cycling)0:39:45 
DNFJessica Brown  
DNFBeth Gissibl (Expo)  
Cat. 3 Master women 30-34
1Michelle Miller0:46:49 
2Niki Frazier (Wildside Velo Club)0:06:08 
3Maria Ruskiewicz0:29:51 
DNFMargaret Matuszak  
Cat. 3 Master women 35-39
1Amanda Roggenbauer (Larson Chiropractic)0:47:33 
2Andrea Lyman0:01:13 
3Diane Callaway (Vernon Trails)0:04:20 
4Lori Bauman0:15:37 
Cat. 3 Master women 40-44
1Kristin Long0:47:42 
2Sue Gill0:09:05 
3Anne Newhouse (Hayes Disc Brakes)0:10:33 
4Jodi Rummelhart (KenoshaDriversClub.com)0:14:53 
Cat. 3 Master women 45-49
1Rolleen Kralovec (Spike)0:48:45 
2Connie Holcomb (Fattires-n-beer.com)0:04:54 
3Sue Borchardt (Team Extreme)0:09:31 
Cat. 3 Master women 50+
1Janis Heifner0:50:50 
2Rose Lenss (Titletown Flyers)0:00:38 
3Amy Dykema (Clif Bar Midwest)0:01:30 
4Anne Parker (Freewheel Bike)0:10:47 
DNFSue Blankenheim  
DNFJennifer Borell (Attitude Sports)  
Back to top