TechPowered By

More tech

Vuelta el Salvador 2013

Date range:
February 28 - March 5, 2013

March 04, Stage 6: Olocuilta 115km

Souza sings on hilltop finish in El Salvador

By:
Cycling News
Published:
March 05, 2013, 17:06 GMT,
Updated:
March 05, 2013, 17:07 GMT

Cantele still holds huge lead

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Uenia Souza (Bra) Brasil 3:22:13  
2 Doris Schweizer (Swi) Be Pink 0:00:03  
3 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops 0:00:12  
4 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 0:01:01  
5 Liza Rachetto (USA) Vanderkitten 0:01:12  
6 Paola Muñoz (Chi) Iscorp-Intelligentsi 0:01:42  
7 Silvija Latozaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:01:52  
8 Agne Silinyte (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 0:02:09  
9 Maria Briceño (Ven) Venezuela 0:02:37  
10 Clemilda Fernandes (Bra) Brasil 0:02:53  
11 Lilibeth Chacon (Ven) Venezuela 0:02:55  
12 Noemi Cantele (Ita) Be Pink    
13 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops    
14 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsi    
15 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 0:03:04  
16 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 0:03:05  
17 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized    
18 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops    
19 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized 0:03:14  
20 Ana Fagua (Col) Colombia-Specialized    
21 Evelyn Garcia (ESa) Pasta Zara-Cogeas 0:03:18  
22 Anna Polegatch (Bra) Brasil 0:03:26  
23 Daniely Garcia (Ven) Venezuela 0:03:34  
24 Jurgita Kubiliunaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:05:43  
25 Milda Jankauskaite (Ltu) Lituania-Gatorade    
26 Zavnta Titenyte (Ltu) Lituania-Gatorade 0:05:46  
27 Ruth Winder (USA) Vanderkitten    
28 Wilmarys Moreno (Ven) Venezuela    
29 Milagro Mena (CRc) Costa Rica 0:05:49  
30 Staria Teddergreen (USA) Vanderkitten    
31 Jessica Cutler (USA) Vanderkitten 0:05:55  
32 Marcia Fernandes (Bra) Brasil 0:05:57  
33 Xenia Estrada (ESa) Garrobo Texops 0:06:15  
34 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 0:06:21  
35 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink    
36 Kristina Norvaisaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:06:27  
37 Heylen Guidens (NZl) Iscorp-Intelligentsi 0:06:56  
38 Marisol Tellado (PuR) Iscorp-Intelligentsi 0:07:43  
39 Egle Poskaine (Ltu) Lituania-Gatorade 0:07:53  
40 Ana Gabriela Arias (CRc) Costa Rica    
41 Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas    
42 Angie Gonzalez (Ven) Venezuela    
43 Susan Camacho (CRc) Costa Rica    
44 Jennifer Cesar (Ven) Venezuela    
45 Valentina Paniagua (Col) Iscorp-Intelligentsi 0:09:31  
46 Martina Ruzickova (Cze) Garrobo Texops    
47 Julissa Rios (Pan) Team Rayita 0:22:09  
48 Angie Sanabria (Col) Colombia-Specialized 0:22:15  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Uenia Souza (Bra) Brasil 10  pts
2 Doris Schweizer (Swi) Be Pink 6  
3 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops 4  
4 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 2  
5 Liza Rachetto (USA) Vanderkitten 1  
Olocuilta (Cat. 2), km. 115.0
# Rider Name (Country) Team Result
1 Uenia Souza (Bra) Brasil 6  pts
2 Doris Schweizer (Swi) Be Pink 4  
3 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops 2  
4 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 1  
Zacatecoluca, km 36,00
# Rider Name (Country) Team Result
1 Silvija Latozaite (Ltu) Lituania-Gatorade 5  pts
2 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 3  
3 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 1  
Zacatecoluca, km 82,00
# Rider Name (Country) Team Result
1 Silvija Latozaite (Ltu) Lituania-Gatorade 5  pts
2 Jurgita Kubiliunaite (Ltu) Lituania-Gatorade 3  
3 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Be Pink 10:10:38  
2 Garrobo Texops 10:12:51  
3 Brazil 10:12:58  
4 Pasta Zara-Cogeas 10:15:10  
5 Venezuela 10:15:45  
6 Colombia-Specialized 10:16:12  
7 Iscorp-Intelligentsia 10:18:12  
8 Vanderkitten 10:19:26  
9 Lithuania-Gatorade 10:19:57  
10 Costa Rica 10:28:14  
General classification after stage 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 12:19:34  
2 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 0:04:25  
3 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized 0:04:47  
4 Clemilda Fernandes (Bra) Brasil 0:05:27  
5 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops 0:05:32  
6 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 0:05:38  
7 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized 0:05:48  
8 Evelyn Garcia (ESa) Pasta Zara-Cogeas 0:06:16  
9 Doris Schweizer (Swi) Be Pink 0:06:24  
10 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops 0:06:25  
11 Lilibeth Chacon (Ven) Venezuela 0:08:59  
12 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsi 0:09:17  
13 Uenia Souza (Bra) Brasil 0:10:11  
14 Ana Fagua (Col) Colombia-Specialized 0:10:37  
15 Jessica Cutler (USA) Vanderkitten 0:12:50  
16 Paola Muñoz (Chi) Iscorp-Intelligentsi 0:13:04  
17 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops 0:14:42  
18 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 0:15:42  
19 Daniely Garcia (Ven) Venezuela 0:15:54  
20 Liza Rachetto (USA) Vanderkitten 0:16:09  
21 Silvija Latozaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:17:15  
22 Ruth Winder (USA) Vanderkitten 0:17:22  
23 Marcia Fernandes (Bra) Brasil 0:17:26  
24 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 0:21:17  
25 Martina Ruzickova (Cze) Garrobo Texops 0:24:29  
26 Agne Silinyte (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 0:25:48  
27 Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas 0:25:55  
28 Milda Jankauskaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:27:22  
29 Zavnta Titenyte (Ltu) Lituania-Gatorade 0:27:35  
30 Egle Poskaine (Ltu) Lituania-Gatorade 0:28:54  
31 Milagro Mena (CRc) Costa Rica 0:29:31  
32 Anna Polegatch (Bra) Brasil 0:29:44  
33 Angie Gonzalez (Ven) Venezuela 0:30:03  
34 Maria Briceño (Ven) Venezuela 0:30:11  
35 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink 0:34:03  
36 Staria Teddergreen (USA) Vanderkitten 0:38:08  
37 Marisol Tellado (PuR) Iscorp-Intelligentsi 0:38:56  
38 Susan Camacho (CRc) Costa Rica 0:39:42  
39 Valentina Paniagua (Col) Iscorp-Intelligentsi 0:40:47  
40 Jurgita Kubiliunaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:41:50  
41 Xenia Estrada (ESa) Garrobo Texops 0:45:31  
42 Wilmarys Moreno (Ven) Venezuela 0:47:22  
43 Ana Gabriela Arias (CRc) Costa Rica 0:51:54  
44 Heylen Guidens (NZl) Iscorp-Intelligentsi 0:53:18  
45 Jennifer Cesar (Ven) Venezuela 1:02:46  
46 Kristina Norvaisaite (Ltu) Lituania-Gatorade 1:04:49  
47 Angie Sanabria (Col) Colombia-Specialized 1:15:38  
48 Julissa Rios (Pan) Team Rayita 1:41:40  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 26  pts
2 Clemilda Fernandes (Bra) Brasil 16  
3 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 12  
4 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops 10  
5 Uenia Souza (Bra) Brasil 10  
6 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 6  
7 Doris Schweizer (Swi) Be Pink 6  
8 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops 6  
9 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsi 5  
10 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized 4  
11 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops 4  
12 Lilibeth Chacon (Ven) Venezuela 2  
13 Paola Muñoz (Chi) Iscorp-Intelligentsi 2  
14 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 2  
15 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized 1  
16 Daniely Garcia (Ven) Venezuela 1  
17 Liza Rachetto (USA) Vanderkitten 1  
18 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 16  pts
2 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops 8  
3 Uenia Souza (Bra) Brasil 6  
4 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized 6  
5 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 4  
6 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 4  
7 Doris Schweizer (Swi) Be Pink 4  
8 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsi 2  
9 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops 2  
10 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 2  
11 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 25  pts
2 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 13  
3 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops 10  
4 Silvija Latozaite (Ltu) Lituania-Gatorade 10  
5 Clemilda Fernandes (Bra) Brasil 7  
6 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 6  
7 Staria Teddergreen (USA) Vanderkitten 5  
8 Doris Schweizer (Swi) Be Pink 3  
9 Jurgita Kubiliunaite (Ltu) Lituania-Gatorade 3  
10 Evelyn Garcia (ESa) Pasta Zara-Cogeas 1  
11 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsi 1  
U23 classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops    
2 Lilibeth Chacon (Ven) Venezuela    
3 Ana Fagua (Col) Colombia-Specialized    
4 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops    
5 Silvija Latozaite (Ltu) Lituania-Gatorade    
6 Ruth Winder (USA) Vanderkitten    
7 Marcia Fernandes (Bra) Brasil    
8 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink    
9 Agne Silinyte (Ltu) Pasta Zara-Cogeas    
10 Milda Jankauskaite (Ltu) Lituania-Gatorade    
11 Zavnta Titenyte (Ltu) Lituania-Gatorade    
Regional rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Evelyn Garcia (ESa) Pasta Zara-Cogeas    
2 Xenia Estrada (ESa) Garrobo Texops    
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Be Pink 36:32:11  
2 Colombia-Specialized 36:43:48  
3 Garrobo Texops 36:44:58  
4 Pasta Zara-Cogeas 36:50:08  
5 Brazil 36:54:09  
6 Vanderkitten 37:04:49  
7 Venezuela 37:08:17  
8 Iscorp-Intelligentsia 37:19:53  
9 Lithuania-Gatorade 37:32:55  
10 Costa Rica 38:18:31