TechPowered By

More tech

Vuelta el Salvador 2013

Date range:
February 28 - March 5, 2013

March 02, Stage 4: Apopa - Elboqueron 50km

Cantele continues domination in El Salvador

By:
Cycling News
Published:
March 02, 2013, 21:59 GMT,
Updated:
March 02, 2013, 22:00 GMT

Italian wins stage over Fortin, Sanabria

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 2:05:14  
2 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops 0:00:47  
3 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized 0:00:52  
4 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink    
5 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink    
6 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized 0:01:07  
7 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops 0:01:44  
8 Evelyn Garcia (ESa) Pasta Zara-Cogeas    
9 Doris Schweizer (Swi) Be Pink 0:02:00  
10 Clemilda Fernandes (Bra) Brasil 0:02:29  
11 Lilibeth Chacon (Ven) Venezuela 0:03:02  
12 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 0:03:05  
13 Jessica Cutler (USA) Vanderkitten    
14 Ana Fagua (Col) Colombia-Specialized 0:04:44  
15 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsi 0:05:15  
16 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops 0:06:48  
17 Uenia Souza (Bra) Brasil    
18 Marcia Fernandes (Bra) Brasil    
19 Paola Muñoz (Chi) Iscorp-Intelligentsi    
20 Martina Ruzickova (Cze) Garrobo Texops 0:06:51  
21 Daniely Garcia (Ven) Venezuela    
22 Milagro Mena (CRc) Costa Rica 0:07:07  
23 Agne Silinyte (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 0:07:48  
24 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 0:07:59  
25 Rossella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas 0:08:10  
26 Silvija Latozaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:08:16  
27 Liza Rachetto (USA) Vanderkitten 0:09:45  
28 Ruth Winder (USA) Vanderkitten    
29 Edita Janeliunaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 0:10:34  
30 Egle Poskaine (Ltu) Lituania-Gatorade 0:11:04  
31 Milda Jankauskaite (Ltu) Lituania-Gatorade    
32 Zavnta Titenyte (Ltu) Lituania-Gatorade    
33 Anna Polegatch (Bra) Brasil 0:11:37  
34 Staria Teddergreen (USA) Vanderkitten 0:11:46  
35 Claudia Buitrago (Col) Colombia-Specialized 0:11:53  
36 Marianne Ferreira (Bra) Brasil 0:11:57  
37 Angie Gonzalez (Ven) Venezuela 0:11:58  
38 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink    
39 Xenia Estrada (ESa) Garrobo Texops 0:12:14  
40 Susan Camacho (CRc) Costa Rica 0:12:33  
41 Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas 0:13:01  
42 Kathryn Bertine (SKN) Team Rayita 0:13:36  
43 Marisol Tellado (PuR) Iscorp-Intelligentsi 0:14:22  
44 Maria Briceño (Ven) Venezuela 0:14:57  
45 Valentina Paniagua (Col) Iscorp-Intelligentsi 0:15:06  
46 Jennifer Cesar (Ven) Venezuela 0:15:07  
47 Jurgita Kubiliunaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:15:09  
48 Ana Gabriela Arias (CRc) Costa Rica 0:15:39  
49 Kristina Norvaisaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:16:50  
50 Diana Peñuela (Col) Colombia-Specialized 0:17:29  
51 Wilmarys Moreno (Ven) Venezuela 0:18:12  
52 Natalia Majano (ESa) Garrobo Texops 0:18:24  
53 Heylen Guidens (NZl) Iscorp-Intelligentsi 0:21:33  
54 Angie Sanabria (Col) Colombia-Specialized 0:22:53  
55 Julissa Rios (Pan) Team Rayita 0:24:01  
56 Iris Diaz (ESa) Garrobo Texops 0:26:21  
57 Paricia Santos (Gua) Iscorp-Intelligentsi 0:28:09  
58 Juleidy Ramos (Col) Iscorp-Intelligentsi 0:32:41  
59 Kate Chilcott (NZl) Vanderkitten 0:32:43  
60 Jenni Juhajek (USA) Vanderkitten    
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 10  pts
2 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops 6  
3 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized 4  
4 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 2  
5 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 1  
Mountain 1 Boqueron (Cat. 1) km. 50
# Rider Name (Country) Team Result
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 10  pts
2 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops 8  
3 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized 6  
4 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 4  
5 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 2  
6 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized 1  
Sprint 1 - El Jabali, km. 22
# Rider Name (Country) Team Result
1 Staria Teddergreen (USA) Vanderkitten 5  pts
2 Marianne Ferreira (Bra) Brasil 3  
3 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 BE PINK 6:17:26  
2 COLOMBIA-SPECIALIZED 6:22:25  
3 GARROBO TEXOPS 6:25:01  
4 PASTA ZARA-COGEAS 6:28:19  
5 SEL. BRASIL 6:31:47  
6 SEL. VENEZUELA 6:37:33  
7 VANDERKITTEN 6:38:17  
8 ISCORP-INTELLIGENTSIA 6:42:07  
9 LITUANIA-GATORADE 6:46:06  
10 COSTA RICA 6:51:01  
General classification after stage 4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 7:25:46  
2 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 0:03:10  
3 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized 0:03:32  
4 Clemilda Fernandes (Bra) Brasil 0:04:24  
5 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas    
6 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized    
7 Evelyn Garcia (ESa) Pasta Zara-Cogeas 0:04:48  
8 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops 0:05:20  
9 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops 0:05:22  
10 Lilibeth Chacon (Ven) Venezuela 0:07:54  
11 Doris Schweizer (Swi) Be Pink 0:08:11  
12 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsi 0:08:12  
13 Jessica Cutler (USA) Vanderkitten 0:08:39  
14 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 0:08:45  
15 Ana Fagua (Col) Colombia-Specialized 0:09:02  
16 Marcia Fernandes (Bra) Brasil 0:11:36  
17 Uenia Souza (Bra) Brasil 0:11:46  
18 Silvija Latozaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:12:26  
19 Paola Muñoz (Chi) Iscorp-Intelligentsi 0:13:12  
20 Ruth Winder (USA) Vanderkitten 0:13:26  
21 Daniely Garcia (Ven) Venezuela 0:14:10  
22 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops 0:14:37  
23 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 0:14:43  
24 Liza Rachetto (USA) Vanderkitten 0:16:32  
25 Martina Ruzickova (Cze) Garrobo Texops 0:16:48  
26 Milagro Mena (CRc) Costa Rica 0:17:31  
27 Rossella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas 0:17:58  
28 Egle Poskaine (Ltu) Lituania-Gatorade 0:18:04  
29 Milda Jankauskaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:18:42  
30 Zavnta Titenyte (Ltu) Lituania-Gatorade 0:18:47  
31 Edita Janeliunaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 0:19:39  
32 Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas 0:19:52  
33 Marianne Ferreira (Bra) Brasil 0:19:57  
34 Anna Polegatch (Bra) Brasil 0:20:07  
35 Agne Silinyte (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 0:20:10  
36 Angie Gonzalez (Ven) Venezuela 0:24:00  
37 Diana Peñuela (Col) Colombia-Specialized 0:24:11  
38 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink 0:24:24  
39 Maria Briceño (Ven) Venezuela 0:24:27  
40 Marisol Tellado (PuR) Iscorp-Intelligentsi 0:25:02  
41 Valentina Paniagua (Col) Iscorp-Intelligentsi 0:25:05  
42 Susan Camacho (CRc) Costa Rica 0:25:38  
43 Staria Teddergreen (USA) Vanderkitten 0:26:08  
44 Claudia Buitrago (Col) Colombia-Specialized 0:26:51  
45 Jurgita Kubiliunaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:27:37  
46 Kathryn Bertine (SKN) Team Rayita 0:28:09  
47 Xenia Estrada (ESa) Garrobo Texops 0:33:05  
48 Angie Sanabria (Col) Colombia-Specialized 0:35:31  
49 Jennifer Cesar (Ven) Venezuela 0:36:58  
50 Ana Gabriela Arias (CRc) Costa Rica 0:37:50  
51 Wilmarys Moreno (Ven) Venezuela 0:38:39  
52 Heylen Guidens (NZl) Iscorp-Intelligentsi 0:40:11  
53 Kristina Norvaisaite (Ltu) Lituania-Gatorade 0:52:11  
54 Julissa Rios (Pan) Team Rayita 1:01:39  
55 Natalia Majano (ESa) Garrobo Texops 1:02:31  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 20  pts
2 Clemilda Fernandes (Bra) Brasil 12  
3 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 12  
4 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 6  
5 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops 6  
6 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsi 5  
7 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized 4  
8 Lilibeth Chacon (Ven) Venezuela 2  
9 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized 1  
10 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink 16  pts
2 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops 8  
3 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized 6  
4 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 4  
5 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 4  
6 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsi 2  
7 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 2  
8 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized 1  
9 Clemilda Fernandes (Bra) Brasil 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink 19  pts
2 Edita Janeliunaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 17  
3 Inga Cilvinaite (Ltu) Pasta Zara-Cogeas 7  
4 Clemilda Fernandes (Bra) Brasil 5  
5 Staria Teddergreen (USA) Vanderkitten 5  
6 Diana Peñuela (Col) Colombia-Specialized 5  
7 Marianne Ferreira (Bra) Brasil 3  
8 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink 1  
9 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink 1  
U23 classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops    
2 Lilibeth Chacon (Ven) Venezuela    
3 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink    
4 Ana Fagua (Col) Colombia-Specialized    
5 Marcia Fernandes (Bra) Brasil    
6 Silvija Latozaite (Ltu) Lituania-Gatorade    
7 Ruth Winder (USA) Vanderkitten    
8 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops    
9 Milagro Mena (CRc) Costa Rica    
10 Rossella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas    
11 Egle Poskaine (Ltu) Lituania-Gatorade    
Regional rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Evelyn Garcia (ESa) Pasta Zara-Cogeas    
2 Xenia Estrada (ESa) Garrobo Texops    
3 Natalia Majano (ESa) Garrobo Texops    
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 BE PINK 21:53:23  
2 COLOMBIA-SPECIALIZED 21:58:10  
3 GARROBO TEXOPS 22:03:57  
4 PASTA ZARA-COGEAS 22:05:43  
5 SEL. BRASIL 22:09:58  
6 VANDERKITTEN 22:15:47  
7 SEL. VENEZUELA 22:23:17  
8 ISCORP-INTELLIGENTSIA COFEE 22:24:25  
9 LITUANIA-GATORADE 22:29:22  
10 COSTA RICA 22:56:59