Mansilla takes stage victory

Chilean retains overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Cristopher Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek2:57:06 
2Luis Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek  
3Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo  
4Richard Rodriguez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico  
5Juan José Lobato (Spa) Andalucia  
6Leonel Cuni (Arg) Argentina  
7Héctor Rangel (Mex) Mexico  
8Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo  
9Allan Quezada (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild  
10Gustavo Ariel Hernández (Arg) Mostazal – Cycling Adventure  
11Ignacio Maldonado (Uru) Uruguay  
12Gonzalo Garrido (Chi) Clos de Pirque – Trek  
13Freddy Mena (Chi) Arquitectura USM by Triciclo Films  
14Ignacio Pereyra (Arg) Argentina  
15Gustavo Lopez (Arg) Felix Geraldo – Sali Hochschild  
16Sebastián Lazo (Chi) Scanavini – Fullrunners  
17Mandel Marquez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico  
18Didier Chaparro (Col) Comcel – Coldeportes  
19Oscar Pachon (Col) Club Ciclista Chacabuco  
20Juan Gaspari (Arg) Argentina  
21Luis Romero (Cub) Jamis - Sutter Home  
22Tyler Wren (USA) Jamis - Sutter Home  
23Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
24Diego Gonzalez (Uru) Uruguay  
25Gonzalo Gonzalez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico  
26Pablo Seisdedos (Chi) Scott – Chilemat – Thermos  
27Lino Arriagada (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico  
28Alvaro Muñoz (Chi) Club Ciclista Chacabuco  
29John Martínez (Col) Comcel – Coldeportes  
30Andrés Silva (Chi) Club Ciclista Chacabuco  
31Jonathan Millan (Col) Shimano GW  
32Murilo Ferraz (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
33Alexander Dûrager (Aut) Arbô Gebrûder Weiss – Oberndorfer (Ktm)  
34Cesar Oliva (Chi) Scanavini – Fullrunners  
35Eloy Ruiz (Spa) Andalucia  
36Sergio Godoy (Arg) Argentina  
37Alexander Schrangl (Aut) Arbô Gebrûder Weiss – Oberndorfer (Ktm)  
38Jaime Suaza (Col) Shimano GW  
39Alejandro Borrajo (Arg) Jamis - Sutter Home  
40Oscar Sanchez (Col) Shimano GW  
41Wolfgang Burmann (Chi) Scott – Chilemat – Thermos  
42Alan Presa (Uru) Uruguay  
43Patricio Almonacid (Chi) Clos de Pirque – Trek  
44Jorge Contreras (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild  
45Jesús Rosendo (Spa) Andalucia  
46Daniel Rincon (Col) Shimano GW  
47Mauricio Neisa (Col) Comcel – Coldeportes  
48Matías Delgado (Chi) Scott – Chilemat – Thermos  
49Rodrigo Berrios (Chi) Arquitectura USM by Triciclo Films  
50Francisco Matamoros (Mex) Mexico  
51José Miraglia (Uru) Uruguay  
52Pablo Alarcon (Chi) Scanavini – Fullrunners  
53León Marcos (Arg) Club Ciclista Chacabuco  
54Félix Cardenas (Col) Shimano GW  
55Ricardo Paredes (Chi) Bicy Club Macul  
56Camilo Gómez (Col) Comcel – Coldeportes  
57Stiver Ortiz (Col) Comcel – Coldeportes  
58Luis Fernando Sepulveda (Chi) Mostazal – Cycling Adventure  
59Pablo González (Chi) Mostazal – Cycling Adventure  
60Jairo Salas (Col) Shimano GW0:00:30 
61Jonathan Guzman (Chi) Bianchi – R2 – Shimano  
62Alcides Simoes (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
63Vicente Muga (Chi) Bianchi – R2 – Shimano  
64Jonathan Avendaño (Chi) Scanavini – Fullrunners  
65Ricardo Hazbun (Chi) Clos de Pirque – Trek  
66Luciano Caraccioli (Arg) Bianchi – R2 – Shimano  
67Álvaro Castro (Chi) Scanavini – Fullrunners  
68Miguel Burgos (Chi) Bianchi – R2 – Shimano0:00:30 
69Alejandro Duran (Arg) Arquitectura USM by Triciclo Films  
70Phillip Mooney (USA) Jamis - Sutter Home  
71Peter Van Dijk (Ned) Jamis - Sutter Home  
72Alvaro Argiro (Arg) Argentina  
73Carlos López (Mex) Mexico  
74Antonio Cabrera (Chi) Clos de Pirque – Trek  
75Javier Ramirez (Spa) Andalucia  
76Vincenzo Garofalo (Ita) Team Nippo0:00:40 
77Daniel Carrizo (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild0:00:46 
78Gabriel Alejandro Brizuela (Arg) Mostazal – Cycling Adventure  
79Gonzalo Miranda (Chi) Mostazal – Cycling Adventure  
80Nelson Nilo (Chi) Arquitectura USM by Triciclo Films  
81Uriel Chávez (Mex) Mexico  
82Miguel Hidalgo (Arg) Bianchi – R2 – Shimano0:01:20 
83Antonio Testa (Ita) Team Nippo0:01:22 
84Mauro Richeze (Arg) Team Nippo  
85Fernando Antogna (Arg) Jamis - Sutter Home  
86Kohei Uchima (Jpn) Team Nippo  
87Gonzalo Tagliabue (Uru) Uruguay  
88Camilo Velasquez (Chi) Bianchi – R2 – Shimano0:01:53 
89Mauricio Ardila (Col) Comcel – Coldeportes  
90Antonio Cabello (Spa) Andalucia0:03:29 
91Daniel Bretti (Chi) Scanavini – Fullrunners  
92Rodolfo Fernández (Mex) Mexico0:03:35 
93Iván Carbajal (Mex) Mexico  
94Christian Abarca (Chi) Bicy Club Macul  
95Adrián Palomares (Spa) Andalucia0:05:44 
Sprint 1 - Caval Agrograma
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fernando Antogna (Arg) Jamis - Sutter Home5 pts
2Gonzalo Miranda (Chi) Mostazal – Cycling Adventure3 
3Gonzalo Garrido (Chi) Clos de Pirque – Trek2 
4Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo1 
Sprint 2 - Molina
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Romero (Cub) Jamis - Sutter Home5 pts
2Adrián Palomares (Spa) Andalucia3 
3Camilo Gómez (Col) Comcel – Coldeportes2 
4Fernando Antogna (Arg) Jamis - Sutter Home1 
Sprint 3 - Cerro Condell
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Romero (Cub) Jamis - Sutter Home5 pts
2Camilo Gómez (Col) Comcel – Coldeportes3 
3Adrián Palomares (Spa) Andalucia2 
4Gonzalo Miranda (Chi) Mostazal – Cycling Adventure1 
Mountain - San Miguel
#Rider Name (Country) TeamResult
1Oscar Pachon (Col) Club Ciclista Chacabuco5 pts
2Félix Cardenas (Col) Shimano GW4 
3Gonzalo Garrido (Chi) Clos de Pirque – Trek3 
4Gonzalo Gonzalez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico2 
5Didier Chaparro (Col) Comcel – Coldeportes1 
Under 23
#Rider Name (Country) TeamResult
1Cristopher Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek2:57:06 
2Allan Quezada (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild  
3Ignacio Maldonado (Uru) Uruguay  
4Mandel Marquez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico  
5Diego Gonzalez (Uru) Uruguay  
6Gonzalo Gonzalez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico  
7Andrés Silva (Chi) Club Ciclista Chacabuco  
8Murilo Ferraz (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
9Wolfgang Burmann (Chi) Scott – Chilemat – Thermos  
10Alan Presa (Uru) Uruguay  
11Matías Delgado (Chi) Scott – Chilemat – Thermos  
12León Marcos (Arg) Club Ciclista Chacabuco  
13Pablo González (Chi) Mostazal – Cycling Adventure  
14Jonathan Guzman (Chi) Bianchi – R2 – Shimano2:57:36 
15Miguel Burgos (Chi) Bianchi – R2 – Shimano  
16Alejandro Duran (Arg) Arquitectura USM by Triciclo Films  
17Daniel Carrizo (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild2:57:52 
18Camilo Velasquez (Chi) Bianchi – R2 – Shimano2:58:59 
19Antonio Cabello (Spa) Andalucia3:00:35 
20Iván Carbajal (Mex) Mexico3:00:41 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clos de Pirque – Trek8:51:18 
2Argentina  
3Union Ciclista Alvi PF Curico  
4Felix Geraldo – Sali Hochschild  
5Uruguay  
6Club Ciclista Chacabuco  
7Jamis - Sutter Home  
8Andalucia  
9Comcel – Coldeportes  
10Scanavini – Fullrunners  
11Shimano GW  
12Scott – Chilemat – Thermos  
13Mostazal – Cycling Adventure  
14Clube Dataro de Ciclismo0:00:30 
15México  
16Arquitectura USM by Triciclo Films  
17Team Nippo0:00:40 
18Bianchi – R2 – Shimano0:01:30 
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek25:21:37 
2Patricio Almonacid (Chi) Clos de Pirque – Trek0:00:54 
3Félix Cardenas (Col) Shimano GW0:02:48 
4Gonzalo Garrido (Chi) Clos de Pirque – Trek0:03:32 
5Luis Romero (Cub) Jamis - Sutter Home0:04:35 
6Vicente Muga (Chi) Bianchi – R2 – Shimano0:04:48 
7Didier Chaparro (Col) Comcel – Coldeportes0:05:03 
8Wolfgang Burmann (Chi) Scott – Chilemat – Thermos0:05:08 
9Daniel Rincon (Col) Shimano GW0:05:33 
10Sergio Godoy (Arg) Argentina0:05:38 
11Camilo Gómez (Col) Comcel – Coldeportes0:05:44 
12Pablo Alarcon (Chi) Scanavini – Fullrunners0:05:47 
13Jaime Suaza (Col) Shimano GW0:06:19 
14Jorge Contreras (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild0:06:30 
15Tyler Wren (USA) Jamis - Sutter Home0:06:47 
16Mauricio Ardila (Col) Comcel – Coldeportes0:06:54 
17Oscar Pachon (Col) Club Ciclista Chacabuco0:07:04 
18Ignacio Pereyra (Arg) Argentina0:07:09 
19Oscar Sanchez (Col) Shimano GW0:07:12 
20Gustavo Lopez (Arg) Felix Geraldo – Sali Hochschild0:07:57 
21Sebastián Lazo (Chi) Scanavini – Fullrunners0:08:29 
22Gonzalo Gonzalez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico0:08:44 
23Lino Arriagada (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico0:09:20 
24Eloy Ruiz (Spa) Andalucia0:09:28 
25Luciano Caraccioli (Arg) Bianchi – R2 – Shimano0:09:53 
26Gustavo Ariel Hernández (Arg) Mostazal – Cycling Adventure0:09:54 
27Cristopher Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek0:10:12 
28Mauricio Neisa (Col) Comcel – Coldeportes0:10:13 
29Matías Delgado (Chi) Scott – Chilemat – Thermos0:10:25 
30Javier Ramirez (Spa) Andalucia0:10:32 
31John Martínez (Col) Comcel – Coldeportes0:10:42 
32Cesar Oliva (Chi) Scanavini – Fullrunners0:11:07 
33Richard Rodriguez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico0:11:09 
34Luis Fernando Sepulveda (Chi) Mostazal – Cycling Adventure0:11:12 
35Carlos López (Mex) Mexico0:11:41 
36Ricardo Hazbun (Chi) Clos de Pirque – Trek0:11:47 
37Miguel Burgos (Chi) Bianchi – R2 – Shimano0:12:02 
38Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro de Ciclismo0:13:12 
39Peter Van Dijk (Ned) Jamis - Sutter Home0:13:22 
40Héctor Rangel (Mex) Mexico0:13:33 
41Alvaro Argiro (Arg) Argentina0:13:51 
42Gabriel Alejandro Brizuela (Arg) Mostazal – Cycling Adventure0:14:08 
43Alvaro Muñoz (Chi) Club Ciclista Chacabuco0:14:20 
44Stiver Ortiz (Col) Comcel – Coldeportes0:14:26 
45Pablo Seisdedos (Chi) Scott – Chilemat – Thermos0:14:58 
46Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo0:15:15 
47Jesús Rosendo (Spa) Andalucia0:15:26 
48León Marcos (Arg) Club Ciclista Chacabuco0:15:27 
49Vincenzo Garofalo (Ita) Team Nippo0:15:42 
50Daniel Bretti (Chi) Scanavini – Fullrunners0:15:45 
51Ricardo Paredes (Chi) Bicy Club Macul0:16:28 
52José Miraglia (Uru) Uruguay0:17:14 
53Mandel Marquez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico0:18:23 
54Camilo Velasquez (Chi) Bianchi – R2 – Shimano0:18:38 
55Juan Gaspari (Arg) Argentina0:18:42 
56Alexander Schrangl (Aut) Arbô Gebrûder Weiss – Oberndorfer (Ktm)0:19:56 
57Jonathan Millan (Col) Shimano GW0:20:01 
58Gonzalo Tagliabue (Uru) Uruguay0:20:39 
59Fernando Antogna (Arg) Jamis - Sutter Home0:21:33 
60Alejandro Duran (Arg) Arquitectura USM by Triciclo Films0:22:39 
61Francisco Matamoros (Mex) Mexico0:22:46 
62Juan José Lobato (Spa) Andalucia0:22:47 
63Álvaro Castro (Chi) Scanavini – Fullrunners0:22:49 
64Gonzalo Miranda (Chi) Mostazal – Cycling Adventure0:23:07 
65Ignacio Maldonado (Uru) Uruguay0:23:41 
66Murilo Ferraz (Bra) Clube Dataro de Ciclismo0:24:08 
67Antonio Cabello (Spa) Andalucia0:24:40 
68Alejandro Borrajo (Arg) Jamis - Sutter Home0:24:58 
69Kohei Uchima (Jpn) Team Nippo0:25:20 
70Diego Gonzalez (Uru) Uruguay0:25:24 
71Antonio Testa (Ita) Team Nippo0:25:25 
72Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo0:25:35 
73Phillip Mooney (USA) Jamis - Sutter Home0:26:09 
74Antonio Cabrera (Chi) Clos de Pirque – Trek0:26:57 
75Adrián Palomares (Spa) Andalucia0:29:25 
76Jairo Salas (Col) Shimano GW0:29:49 
77Leonel Cuni (Arg) Argentina0:32:46 
78Jonathan Guzman (Chi) Bianchi – R2 – Shimano0:36:14 
79Rodrigo Berrios (Chi) Arquitectura USM by Triciclo Films0:37:31 
80Alan Presa (Uru) Uruguay0:40:25 
81Andrés Silva (Chi) Club Ciclista Chacabuco0:41:55 
82Mauro Richeze (Arg) Team Nippo0:42:37 
83Pablo González (Chi) Mostazal – Cycling Adventure0:43:51 
84Miguel Hidalgo (Arg) Bianchi – R2 – Shimano0:49:38 
85Allan Quezada (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild0:49:51 
86Alexander Dûrager (Aut) Arbô Gebrûder Weiss – Oberndorfer (Ktm)0:50:23 
87Christian Abarca (Chi) Bicy Club Macul0:51:04 
88Jonathan Avendaño (Chi) Scanavini – Fullrunners  
89Freddy Mena (Chi) Arquitectura USM by Triciclo Films1:00:18 
90Alcides Simoes (Bra) Clube Dataro de Ciclismo1:01:16 
91Nelson Nilo (Chi) Arquitectura USM by Triciclo Films1:05:44 
92Iván Carbajal (Mex) Mexico1:11:10 
93Daniel Carrizo (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild1:12:31 
94Rodolfo Fernández (Mex) Mexico1:13:27 
95Uriel Chávez (Mex) Mexico1:28:35 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gonzalo Miranda (Chi) Mostazal – Cycling Adventure37 pts
2Fernando Antogna (Arg) Jamis - Sutter Home29 
3Luis Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek23 
4Jaime Suaza (Col) Shimano GW11 
5Luis Romero (Cub) Jamis - Sutter Home10 
6Cristopher Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek8 
7Jorge Contreras (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild7 
8Kohei Uchima (Jpn) Team Nippo6 
9Gustavo Ariel Hernández (Arg) Mostazal – Cycling Adventure6 
10Phillip Mooney (USA) Jamis - Sutter Home5 
11Pablo González (Chi) Mostazal – Cycling Adventure5 
12Alan Presa (Uru) Uruguay5 
13Adrián Palomares (Spa) Andalucia5 
14Camilo Gómez (Col) Comcel – Coldeportes5 
15Miguel Hidalgo (Arg) Bianchi – R2 – Shimano4 
16Murilo Ferraz (Bra) Clube Dataro de Ciclismo4 
17Jairo Salas (Col) Shimano GW3 
18Gonzalo Garrido (Chi) Clos de Pirque – Trek2 
19Álvaro Castro (Chi) Scanavini – Fullrunners2 
20Juan Gaspari (Arg) Argentina2 
21Sebastián Lazo (Chi) Scanavini – Fullrunners2 
22Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo1 
23Javier Ramirez (Spa) Andalucia1 
24Alejandro Borrajo (Arg) Jamis - Sutter Home1 
25Nelson Nilo (Chi) Arquitectura USM by Triciclo Films1 
26Patricio Almonacid (Chi) Clos de Pirque – Trek1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gonzalo Garrido (Chi) Clos de Pirque – Trek59 pts
2Oscar Pachon (Col) Club Ciclista Chacabuco38 
3Patricio Almonacid (Chi) Clos de Pirque – Trek33 
4Kohei Uchima (Jpn) Team Nippo28 
5Didier Chaparro (Col) Comcel – Coldeportes27 
6Félix Cardenas (Col) Shimano GW24 
7Vicente Muga (Chi) Bianchi – R2 – Shimano24 
8Wolfgang Burmann (Chi) Scott – Chilemat – Thermos21 
9Gonzalo Miranda (Chi) Mostazal – Cycling Adventure20 
10Miguel Hidalgo (Arg) Bianchi – R2 – Shimano18 
11Matías Delgado (Chi) Scott – Chilemat – Thermos14 
12Fernando Antogna (Arg) Jamis - Sutter Home12 
13Pablo Alarcon (Chi) Scanavini – Fullrunners11 
14Jaime Suaza (Col) Shimano GW11 
15Murilo Ferraz (Bra) Clube Dataro de Ciclismo11 
16Stiver Ortiz (Col) Comcel – Coldeportes11 
17Luis Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek10 
18Daniel Rincon (Col) Shimano GW8 
19Sergio Godoy (Arg) Argentina8 
20Camilo Gómez (Col) Comcel – Coldeportes6 
21Jonathan Millan (Col) Shimano GW6 
22Jairo Salas (Col) Shimano GW6 
23Jesús Rosendo (Spa) Andalucia5 
24Miguel Burgos (Chi) Bianchi – R2 – Shimano5 
25Oscar Sanchez (Col) Shimano GW4 
26Cristopher Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek4 
27Álvaro Castro (Chi) Scanavini – Fullrunners4 
28Jorge Contreras (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild3 
29Gonzalo Gonzalez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico3 
30Lino Arriagada (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico3 
31Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro de Ciclismo3 
32Alcides Simoes (Bra) Clube Dataro de Ciclismo3 
33Tyler Wren (USA) Jamis - Sutter Home2 
34Mauricio Ardila (Col) Comcel – Coldeportes2 
35Eloy Ruiz (Spa) Andalucia2 
36Javier Ramirez (Spa) Andalucia2 
37Juan Gaspari (Arg) Argentina2 
38Gustavo Lopez (Arg) Felix Geraldo – Sali Hochschild1 
39Gustavo Ariel Hernández (Arg) Mostazal – Cycling Adventure1 
40Alvaro Argiro (Arg) Argentina1 
Under 23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wolfgang Burmann (Chi) Scott – Chilemat – Thermos25:26:45 
2Gonzalo Gonzalez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico25:30:21 
3Cristopher Mansilla (Chi) Clos de Pirque – Trek25:31:49 
4Matías Delgado (Chi) Scott – Chilemat – Thermos25:32:02 
5Miguel Burgos (Chi) Bianchi – R2 – Shimano25:33:39 
6León Marcos (Arg) Club Ciclista Chacabuco25:37:04 
7Mandel Marquez (Chi) Union Ciclista Alvi PF Curico25:40:00 
8Camilo Velasquez (Chi) Bianchi – R2 – Shimano25:40:15 
9Alejandro Duran (Arg) Arquitectura USM by Triciclo Films25:44:16 
10Ignacio Maldonado (Uru) Uruguay25:45:18 
11Murilo Ferraz (Bra) Clube Dataro de Ciclismo25:45:45 
12Antonio Cabello (Spa) Andalucia25:46:17 
13Diego Gonzalez (Uru) Uruguay25:47:01 
14Jonathan Guzman (Chi) Bianchi – R2 – Shimano25:57:51 
15Alan Presa (Uru) Uruguay26:02:02 
16Andrés Silva (Chi) Club Ciclista Chacabuco26:03:32 
17Pablo González (Chi) Mostazal – Cycling Adventure26:05:28 
18Allan Quezada (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild26:11:28 
19Iván Carbajal (Mex) Mexico26:32:47 
20Daniel Carrizo (Chi) Felix Geraldo – Sali Hochschild26:34:08 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clos de Pirque – Trek75:27:40 
2Shimano GW0:05:57 
3Comcel – Coldeportes0:09:26 
4Scanavini – Fullrunners0:17:15 
5Jamis - Sutter Home0:17:42 
6Bianchi – R2 – Shimano0:19:03 
7Argentina0:19:23 
8Union Ciclista Alvi PF Curico0:21:06 
9Scott – Chilemat – Thermos0:21:30 
10Andalucia0:25:22 
11Club Ciclista Chacabuco0:26:47 
12Mostazal – Cycling Adventure0:28:24 
13Felix Geraldo – Sali Hochschild0:28:28 
14México0:38:03 
15Team Nippo0:38:07 
16Uruguay0:47:31 
17Clube Dataro de Ciclismo0:53:35 
18Arquitectura USM by Triciclo Films1:04:31 

Related Articles

Back to top