Quintana wins Vuelta Asturias queen stage

Movistar leader currently second overall in Spanish 2.1 race

Nairo Quintana (Movistar) overcame wintry conditions at the Vuelta Asturias Sunday to win the queen stage atop Alto del Acebo, crossing the line ahead of Raul Alacron (W52/FC Porto) in a two-up sprint. Fernando Barcelo (Spanish National Team) was third, 31 seconds back.

The 177km stage from Soto de Ribera to the finish on the first-category climb of Alto del Acebo was contested in inclement conditions with cold temperatures and rain battering the peloton before the precipitation turned to snow on the final ascent. Quintana attacked with 2.5km to go and took Alacron, who finished second in Saturday's opening stage, with him.

Alacron now leads Quintana in the general classification by seven seconds, with Alejandro Manu Marque (Sporting-Tavira) in third, 50 seconds back. The three-day race  concludes Monday with a 125km stage from Cangas del Narcea to Oviedo.

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Nairo Alexander Quintana (Col) Movistar Team5:19:40 
2Raul Alarcón (Spa) W52/FC Porto0:00:06 
3Fernando Barcelo Aragon (Spa) Spain0:00:31 
4Alejandro Manue Marque Porto (Spa) Sporting / Tavira0:00:33 
5Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:35 
6Joao Benta (Por) RP - Boavista0:00:37 
7Óscar Sevilla (Spa) Medellin - Inder0:00:39 
8Ricardo Mestre (Por) W52/FC Porto0:00:43 
9Joaquim Silva (Por) W52/FC Porto0:00:49 
10Dayer Uberney Quintana (Col) Movistar Team0:00:53 
11José Manuel Díaz (Spa) Israel Cycling Academy0:01:00 
12Mikel Iturria (Spa) Euskadi Basque Country - Murias  
13Ricardo Vilela (Por) Manzana Postobon0:01:03 
14Federico Canuti (Ita) d'Amico - Utensilnord0:01:17 
15Hernan Aguirre Calpa (Col) Manzana Postobon  
16Garikoilz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country - Murias0:01:21 
17José Herrada (Spa) Movistar Team0:01:48 
18Igor Merino Kortazar (Spa) Burgos-BH0:01:57 
19David Rodrigues (Por) RP - Boavista0:02:04 
20Dmitrii Strakhov (Rus) Lokosphinx0:02:29 
21Oscar Hernandez (Spa) Louletano - Hospital de Loule0:02:30 
22Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon0:02:42 
23Antonio Carvalho (Por) W52/FC Porto0:02:49 
24Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:02:54 
25Cesar Fonte (Por) LA / Metalusa Blackjack0:03:20 
26Oscar Pujol (Spa) Team UKYO0:03:38 
27Bernardo Suaza Arango (Col) Manzana Postobon0:03:42 
28Xuban Errazquin (Spa) RP - Boavista  
29David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:04:02 
30Raúl García De Mateo (Spa) Louletano - Hospital de Loule0:04:30 
31Jose Gutierrez (Spa) Kuwait - Cartucho.es0:04:53 
32Ettore Carlini (Ita) d'Amico - Utensilnord0:04:58 
33Jorge Arcas (Spa) Movistar Team0:05:28 
34Benjami Prades (Spa) Team UKYO  
35Nuno Almeida (Por) Louletano - Hospital de Loule  
36David Belda Garcia (Spa) Burgos-BH  
37Gabriel Pons Sancho (Spa) Spain0:05:31 
38Sergei Shilov (Rus) Lokosphinx  
39Jhojan Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon0:05:47 
40Pablo Guerrero (Spa) RP - Boavista0:05:59 
41Antonio Pedrero Lopez (Spa) Movistar Team0:06:38 
42Daniel Rozo (Col) Bicicletas Strongman0:06:43 
43Rodrigo Araque (Spa) Team UKYO0:06:55 
44Davide Rebellin (Ita) Kuwait - Cartucho.es0:07:27 
45Ibai Salas Zorrozua (Spa) Burgos-BH  
46Jonatan Lastra (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:07:42 
47Alezxander Vdovin (Rus) Lokosphinx0:07:54 
48Axel Costas (Arg) Kuwait - Cartucho.es0:08:01 
49David De La Fuente (Spa) Louletano - Hospital de Loule  
50Luis Afonso (Por) LA / Metalusa Blackjack0:08:06 
51Antono Angulo (Spa) LA / Metalusa Blackjack  
52Jesus Ezquerra (Spa) Sporting / Tavira0:08:28 
53Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting / Tavira0:08:29 
54David Livramento (Por) Sporting / Tavira0:08:46 
55Sergey Vdovin (Rus) Lokosphinx0:09:10 
56Sergio Vega Merodio (Spa) Spain0:09:21 
57Yecid Sierra Sanchez (Col) Manzana Postobon0:09:31 
58Joao Rodrigues (Por) W52/FC Porto0:09:35 
59Julio Amores Palacios (Spa) Inteja Dominican Cycling Team0:09:45 
60Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country - Murias0:10:20 
61Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy0:10:28 
62Samuel Blanco (Spa) LA / Metalusa Blackjack0:10:41 
63Carlos Cobos Marquez (Spa) Spain0:10:55 
64Artem Samolenkov (Rus) Lokosphinx0:11:36 
65Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy0:11:47 
66Didier Sastoque Pulido (Col) Bicicletas Strongman0:12:09 
67Dmitrii Sokolov (Rus) Lokosphinx0:12:14 
68Christie Jason (NZl) Team Sapura Cycling0:12:20 
69Mamyr Stash (Rus) Lokosphinx0:12:55 
70Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Inteja Dominican Cycling Team0:13:28 
71Weimar Roldan (Col) Medellin - Inder0:13:34 
72Nacho Perez Martin (Spa) W52/FC Porto0:13:55 
73Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
74Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:13:59 
75Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
76Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural-Seguros RGA  
77Aristobulo Cala (Col) Bicicletas Strongman0:15:11 
78Fabio Tommassini (Ita) d'Amico - Utensilnord0:15:19 
79Jason Lowndes (Aus) Israel Cycling Academy0:15:46 
80Nuno Bico Alves (Por) Movistar Team  
81Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy  
82Marti Marquez Roman (Spa) Spain  
83Salvador Guardiola (Spa) Team UKYO0:15:55 
84Gregory Obando Brenes (CRc) Inteja Dominican Cycling Team0:16:14 
85Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Burgos-BH0:16:29 
86Luís Fernandes (Por) Sporting / Tavira0:16:57 
87Jon Aberasturi (Spa) Team UKYO0:17:02 
88Fernado Grijalba (Spa) Kuwait - Cartucho.es0:17:12 
89Rafael Marquez Raigon (Spa) Inteja Dominican Cycling Team0:17:32 
90Jacobo Ucha Rodriguez (Spa) W52/FC Porto0:17:59 
91Diego Milan Jimenez (Dom) Inteja Dominican Cycling Team0:18:04 
92Domigos Gonçalves (Por) RP - Boavista0:18:13 
93Nicolas Samparisi (Ita) d'Amico - Utensilnord  
94Juan Felipe Osorio (Col) Manzana Postobon0:18:24 
95Felipe Orts Lloret (Spa) Spain0:18:29 
96Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Manzana Postobon0:18:47 
97Oscar Rodriguez (Spa) Euskadi Basque Country - Murias0:19:43 
98Luis Gomez (Por) RP - Boavista0:19:50 
99Aritz Bagues (Spa) Euskadi Basque Country - Murias  
100Egoitz Fernandez (Spa) Team UKYO0:20:09 
101César Nicolas Paredes (Col) Medellin - Inder0:20:13 
102Edwin Torres (Ven) Kuwait - Cartucho.es0:20:22 
103Alexander Evtushenko (Rus) Lokosphinx0:21:00 
104Aviv Yechzkel (Isr) Israel Cycling Academy0:21:01 
105Dan Craven (Nam) Israel Cycling Academy  
106Carlos Barbero (Spa) Movistar Team  
107Pablo Torres Muiño (Spa) Burgos-BH0:22:01 
108Gustavo Cesar Veloso (Spa) W52/FC Porto  
109Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH  
110Aitor Gonzalez (Spa) Euskadi Basque Country - Murias0:22:04 
111Roberto Gonzalez (Pan) Bicicletas Strongman0:23:22 
112Eduardo Pérez-Landaluce (Spa) Spain0:23:37 
113Helder Ferreira (Por) Louletano - Hospital de Loule0:24:07 
114Martin Bouzas Rey (Spa) Spain0:24:34 
115Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling0:24:38 
116Sebastian Tamayo (Col) Bicicletas Strongman0:24:52 
117Steven Calderon (Col) Bicicletas Strongman0:25:09 
118Robigzon Oyola (Col) Medellin - Inder0:25:10 
119Héctor Carretero (Spa) Movistar Team0:25:37 
120Magalhães Zulmiro (Por) LA / Metalusa Blackjack0:25:49 
121Nakai Michimasa (Jpn) Team UKYO0:25:55 
122Juan Esteban Arango (Col) Medellin - Inder0:26:37 
123Cristhian Montoya (Col) Medellin - Inder0:30:53 
124Yusuke Hatanaka (Jpn) Team UKYO0:34:36 
125Juan Jose Cueto Montero (Dom) Inteja Dominican Cycling Team0:34:59 
126Awet Andemeskel (Eri) Kuwait - Cartucho.es0:35:16 
127Brayan Ramírez (Col) Medellin - Inder0:35:41 
DNSJonathan Caicedo (Ecu) Bicicletas Strongman  
DNSEloy Teruel (Spa) Team Sapura Cycling  
DNFJuan Ruiz Vicens (Spa) Burgos-BH  
DNFMarcos Rojo Marti (Spa) Burgos-BH  
DNFEneko Lizarralde (Spa) Euskadi Basque Country - Murias  
DNFWalter Vargas (Col) Medellin - Inder  
DNFEgor Silin (Rus) RP - Boavista  
DNFVictor Etxebarria (Spa) RP - Boavista  
DNFSebastian Orlan Caro Monroy (Col) d'Amico - Utensilnord  
DNFNicola Genovese (Ita) d'Amico - Utensilnord  
DNFAngelo Raffaele (Ita) d'Amico - Utensilnord  
DNFAndreas Keuser (Ger) Kuwait - Cartucho.es  
DNFMatt Boys (Aus) Kuwait - Cartucho.es  
DNFOscar Sanchez (Col) Bicicletas Strongman  
DNFAkmal Hakim Zakaria (Mas) Team Sapura Cycling  
DNFMuhsin Alredhi Misbah (Mas) Team Sapura Cycling  
DNFMuhammad Fitri Saharil (Mas) Team Sapura Cycling  
DNFJoao Matias (Por) LA / Metalusa Blackjack  
DNFHugo Sancho (Por) LA / Metalusa Blackjack  
DNFWilliam De Guzman Rosario (Dom) Inteja Dominican Cycling Team  
DNFAdrián Nuñez (Dom) Inteja Dominican Cycling Team  
DNFShaun-Nick Bester (RSA) Sporting / Tavira  
DNFFábio Silvestre (Por) Sporting / Tavira  
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Raul Alarcon Garcia (Spa) W52/FC Porto9:32:40 
2Nairo Quintana (Col) Movistar Team0:00:07 
3Alejandro Manue Marque Porto (Spa) Sporting / Tavira0:00:50 
4Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:52 
5João Benta (Por) RP - Boavista0:00:54 
6Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin - Inder0:00:56 
7Ricardo Mestre (Por) W52/FC Porto0:01:00 
8Ricardo Vilela (Por) Manzana Postobon0:01:20 
9Joaquim Silva (Por) W52/FC Porto0:01:27 
10Dayer Quintana (Col) Movistar Team0:01:34 

Related Articles

Back to top