Intxausti victorious at Vuelta Asturias

Di Gregorio prevails on mountainous final stage

Full Results
1Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne4:30:05 
2Beñat Intxausti (Spa) Movistar Team0:00:02 
3David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne  
4David López (Spa) Movistar Team0:00:23 
5David De La Cruz (Spa) Caja Rural  
6Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi0:00:48 
7Giovanny Baez (Col) EPM - UNE  
8Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi0:00:59 
9David Blanco (Spa) Efapel - Glassdrive0:01:07 
10Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive0:01:16 
11Alejandro Marque (Spa) Carmim - Prio0:01:27 
12Henrique Casimiro (Por) Carmim - Prio  
13Peio Bilbao (Spa) Euskaltel-Euskadi0:01:33 
14Hernani Broco (Por) Caja Rural  
15Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx0:01:40 
16Nicolas Edet (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:01:44 
17Iván Ramiro Parra (Col) EPM - UNE0:01:47 
18Fco Jarley Colorado (Col) EPM - UNE  
19Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx0:02:01 
20Nuno Ribeiro (Por) Efapel - Glassdrive  
21Jose Vicente Toribio (Spa) Andalucia0:02:04 
22Miguel Minguez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
23Ricardo Mestre (Por) Carmim - Prio  
24Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
25Damien Branaa (Fra) Burgos BH - Castilla y Leon0:02:17 
26Omar Fraile (Spa) Orbea Continental0:02:36 
27Robigzon Oyola (Col) EPM - UNE  
28Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx0:02:54 
29Higinio Fernández Suarez (Spa) Spain0:03:04 
30David Livramento (Por) Carmim - Prio0:03:14 
31Javier Moreno (Spa) Movistar Team0:03:28 
32Celio Sousa (Por) Onda  
33Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi0:03:32 
34David Gutiérrez (Spa) Onda0:04:02 
35Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Spain0:04:06 
36Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental0:04:15 
37Yohan Bagot (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:04:35 
38Florent Barle (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne  
39Pedro Merino (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:05:09 
40Cesar Fonte (Por) Efapel - Glassdrive0:05:13 
41Ricardo Vilela (Por) Efapel - Glassdrive  
42José Gonçalves (Por) Onda0:05:30 
43Aitor Pérez (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro  
44José David Martínez Alcaraz (Spa) Spain  
45Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental0:05:42 
46Pablo Lechuga (Spa) Andalucia  
47Sergio Carrasco (Spa) Andalucia  
48Javier Chacon (Spa) Andalucia0:05:54 
49Mauricio Ortega Ramírez (Col) EPM - UNE0:06:49 
50Jaume Rovira Pous (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:06:53 
51Jorge Martín Montenegro (Arg) Argentina0:07:33 
52Daniel Silva (Por) Onda0:07:44 
53Rudy Molard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:07:58 
54Haritz Orbe (Spa) Orbea Continental0:09:28 
55Igor Merino (Spa) Orbea Continental  
56José Luis Roldan (Spa) Andalucia0:10:22 
57Carlos Verona (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon  
58Marcos García (Spa) Caja Rural  
59Antonio Piedra (Spa) Caja Rural  
60Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx  
61Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team0:12:00 
62Walter Pedraza (Col) EPM - UNE  
63Yelko Gomez (Pan) Caja Rural  
64Camilo Suárez (Col) EPM - UNE  
65Julian Sánchez Pimienta (Spa) Caja Rural  
66Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team  
67Roman Osuna (Spa) Andalucia0:12:08 
68Jose Belda Mira (Spa) Spain0:12:27 
69Jaime Vergara (Col) EPM - UNE0:13:14 
70Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi0:14:47 
71Filipe Cardoso (Por) Efapel - Glassdrive0:15:35 
72Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, le Credit en Ligne0:16:03 
73Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne  
74Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH - Castilla y Leon0:16:04 
75José Fco Pacheco (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:16:58 
76Mauricio Muller (Arg) Argentina  
77Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea Continental  
78Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental  
79Jesús Merino Criado (Spa) Spain  
80Victor Holgado (Spa) Spain  
81Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx  
82Salvador Guardiola (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro  
83Alexander Ryabkin (Rus) Caja Rural  
84Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx  
85Jose Rafael Martinez (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro  
86Adrián Saez De Arregi (Spa) Euskaltel-Euskadi  
87Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental  
88José M Gutiérrez Revuelta (Spa) Spain  
89Jose Antonio Carrasco (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro  
90Jonathan Gonzalez (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro  
91David Belda (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon  
92Enrique Sanz (Spa) Movistar Team  
93Mario Gonzalez (Spa) Spain  
94Jose Luis Cano (Spa) Andalucia0:17:16 
95Enrique Tomas Gil (Arg) Argentina0:19:14 
96Jose Aguilar Vega (Spa) Andalucia0:20:13 
97Helder Oliveira (Por) Onda0:21:42 
98Victor Gabriel Gomez (Arg) Argentina0:22:17 
99Joao Cabreira (Por) Onda0:22:53 
100Samuel Caldeira (Por) Carmim - Prio  
101Pablo Torres (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon  
102Valter Pereira (Por) Carmim - Prio  
103Raul Alarcon (Spa) Efapel - Glassdrive  
DNFSergio Ribeiro (Por) Efapel - Glassdrive  
DNFJosé Iván Gutiérrez (Spa) Movistar Team  
DNFNelson Vitorino (Por) Carmim - Prio  
DNFDelio Fernández (Spa) Onda  
DNFJon Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi  
DNFPascual Orengo (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon  
DNFMaxim Kozyrev (Rus) Lokosphinx  
DNFIgnatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team  
DNFKirill Sveshniskov (Rus) Lokosphinx  
DNFOscar Santamaria (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon  
DNFEfren Carazo (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon  
DNFJoao Pereira (Por) Carmim - Prio  
DNFLeandro Atencio (Arg) Argentina  
Points
1Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne25pts
2Beñat Intxausti (Spa) Movistar Team20 
3David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne16 
4David López (Spa) Movistar Team14 
5David De La Cruz (Spa) Caja Rural12 
6Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi10 
7Giovanny Baez (Col) EPM - UNE9 
8Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi8 
9David Blanco (Spa) Efapel - Glassdrive7 
10Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive6 
11Alejandro Marque (Spa) Carmim - Prio5 
12Henrique Casimiro (Por) Carmim - Prio4 
13Peio Bilbao (Spa) Euskaltel-Euskadi3 
14Hernani Broco (Por) Caja Rural2 
15Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx1 
Sprint 1 - L´ara
1Alexander Ryabkin (Rus) Caja Rural3pts
2Nelson Vitorino (Por) Carmim - Prio2 
3Jaime Vergara (Col) EPM - UNE1 
Sprint 2 - El Berron
1Marcos García (Spa) Caja Rural3pts
2Yohan Bagot (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne2 
3Higinio Fernández Suarez (Spa) Spain1 
Mountain 1 - El Cordal
1Walter Pedraza (Col) EPM - UNE6pts
2Fco Jarley Colorado (Col) EPM - UNE3 
3David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne2 
4Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental1 
Mountain 2 - San Tirso
1Walter Pedraza (Col) EPM - UNE3pts
2Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, le Credit en Ligne2 
3Marcos García (Spa) Caja Rural1 
Mountain 3 - La Gargantada
1Walter Pedraza (Col) EPM - UNE3pts
2Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, le Credit en Ligne2 
3Yohan Bagot (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne1 
Mountain 4 - Muño-Munco (I)
1Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, le Credit en Ligne3pts
2Walter Pedraza (Col) EPM - UNE2 
3Higinio Fernández Suarez (Spa) Spain1 
Mountain 5 - Muño-Munco (II)
1Walter Pedraza (Col) EPM - UNE3pts
2Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, le Credit en Ligne2 
3Marcos García (Spa) Caja Rural1 
Mountain 6 - Alto de Robledo
1Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx3pts
2Walter Pedraza (Col) EPM - UNE2 
3Marcos García (Spa) Caja Rural1 
Mountain 7 - El Violeo
1David López (Spa) Movistar Team3pts
2Beñat Intxausti (Spa) Movistar Team2 
3David De La Cruz (Spa) Caja Rural1 
Mountain 8 - El Naranco
1Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne6pts
2Beñat Intxausti (Spa) Movistar Team3 
3David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne2 
4David López (Spa) Movistar Team1 
Final general classification
1Beñat Intxausti (Spa) Movistar Team10:55:33 
2David De La Cruz (Spa) Caja Rural0:00:36 
3Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:00:42 
4David López (Spa) Movistar Team0:00:53 
5Alejandro Marque (Spa) Carmim - Prio0:01:08 
6Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi0:01:14 
7David Blanco (Spa) Efapel - Glassdrive0:01:39 
8Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi0:01:41 
9Giovanny Baez (Col) EPM - UNE0:01:45 
10Peio Bilbao (Spa) Euskaltel-Euskadi0:02:16 
11Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive0:02:19 
12Henrique Casimiro (Por) Carmim - Prio0:02:22 
13Hernani Broco (Por) Caja Rural0:02:26 
14David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:02:32 
15Ricardo Mestre (Por) Carmim - Prio0:02:49 
16Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx0:03:01 
17Miguel Minguez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:03:12 
18Iván Ramiro Parra (Col) EPM - UNE0:03:18 
19Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural0:03:37 
20Javier Moreno (Spa) Movistar Team0:04:07 
21Jose Vicente Toribio (Spa) Andalucia0:04:23 
22David Livramento (Por) Carmim - Prio0:04:30 
23Nuno Ribeiro (Por) Efapel - Glassdrive0:04:40 
24Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx0:05:31 
25Yohan Bagot (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:05:39 
26Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi0:05:56 
27Cesar Fonte (Por) Efapel - Glassdrive0:06:18 
28Omar Fraile (Spa) Orbea Continental0:06:24 
29Fco Jarley Colorado (Col) EPM - UNE0:06:31 
30Higinio Fernández Suarez (Spa) Spain0:06:35 
31Robigzon Oyola (Col) EPM - UNE0:06:42 
32Damien Branaa (Fra) Burgos BH - Castilla y Leon0:07:11 
33José Gonçalves (Por) Onda0:07:15 
34Pedro Merino (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:07:24 
35Nicolas Edet (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:07:38 
36Ricardo Vilela (Por) Efapel - Glassdrive0:08:36 
37Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental0:08:50 
38Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Spain0:09:03 
39Jaume Rovira Pous (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:09:10 
40Celio Sousa (Por) Onda0:09:15 
41Jorge Martín Montenegro (Arg) Argentina0:09:37 
42Aitor Pérez (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:09:46 
43Igor Merino (Spa) Orbea Continental0:11:08 
44Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx0:11:14 
45David Gutiérrez (Spa) Onda0:11:33 
46Mauricio Ortega Ramírez (Col) EPM - UNE0:11:53 
47Marcos García (Spa) Caja Rural0:12:19 
48Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team0:13:06 
49Antonio Piedra (Spa) Caja Rural  
50Daniel Silva (Por) Onda0:13:07 
51Rudy Molard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:13:10 
52Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental0:13:35 
53Camilo Suárez (Col) EPM - UNE0:13:54 
54Javier Chacon (Spa) Andalucia0:14:24 
55Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx0:14:43 
56Carlos Verona (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:14:59 
57Jose Belda Mira (Spa) Spain0:15:16 
58Florent Barle (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:15:48 
59Pablo Lechuga (Spa) Andalucia0:16:38 
60José David Martínez Alcaraz (Spa) Spain0:17:11 
61Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx0:18:12 
62José Luis Roldan (Spa) Andalucia0:18:39 
63Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi0:18:57 
64Yelko Gomez (Pan) Caja Rural0:18:59 
65Adrián Saez De Arregi (Spa) Euskaltel-Euskadi0:19:04 
66Haritz Orbe (Spa) Orbea Continental0:19:56 
67Julian Sánchez Pimienta (Spa) Caja Rural0:20:45 
68Jaime Vergara (Col) EPM - UNE0:20:48 
69Sergio Carrasco (Spa) Andalucia0:21:11 
70José Fco Pacheco (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:21:22 
71José M Gutiérrez Revuelta (Spa) Spain0:21:26 
72Jesús Merino Criado (Spa) Spain0:21:33 
73Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team0:22:50 
74Filipe Cardoso (Por) Efapel - Glassdrive0:22:55 
75Jonathan Gonzalez (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:24:29 
76Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx0:25:42 
77Enrique Sanz (Spa) Movistar Team0:26:16 
78Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, le Credit en Ligne0:27:01 
79Walter Pedraza (Col) EPM - UNE0:27:14 
80David Belda (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:27:15 
81Roman Osuna (Spa) Andalucia0:27:28 
82Alexander Ryabkin (Rus) Caja Rural0:27:29 
83Mauricio Muller (Arg) Argentina0:28:34 
84Salvador Guardiola (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:29:00 
85Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea Continental0:30:48 
86Mario Gonzalez (Spa) Spain0:31:52 
87Jose Antonio Carrasco (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:31:53 
88Victor Holgado (Spa) Spain0:32:39 
89Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne  
90Jose Luis Cano (Spa) Andalucia0:32:47 
91Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental0:32:54 
92Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental0:33:06 
93Helder Oliveira (Por) Onda0:33:48 
94Pablo Torres (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:34:08 
95Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH - Castilla y Leon0:35:12 
96Jose Rafael Martinez (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro0:35:48 
97Jose Aguilar Vega (Spa) Andalucia0:37:03 
98Enrique Tomas Gil (Arg) Argentina0:37:10 
99Raul Alarcon (Spa) Efapel - Glassdrive0:37:33 
100Valter Pereira (Por) Carmim - Prio0:39:36 
101Joao Cabreira (Por) Onda0:39:39 
102Samuel Caldeira (Por) Carmim - Prio0:39:56 
103Victor Gabriel Gomez (Arg) Argentina0:43:02 
Points classification
1Beñat Intxausti (Spa) Movistar Team47pts
2Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne42 
3Alejandro Marque (Spa) Carmim - Prio39 
4Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi28 
5David De La Cruz (Spa) Caja Rural26 
6Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team25 
7David López (Spa) Movistar Team22 
8Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive20 
9Nicolas Edet (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne20 
10David Blanco (Spa) Efapel - Glassdrive17 
11David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne16 
12Javier Moreno (Spa) Movistar Team16 
13Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx16 
14Walter Pedraza (Col) EPM - UNE16 
15Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi15 
16Alexander Ryabkin (Rus) Caja Rural14 
17Yohan Bagot (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne12 
18Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx12 
19Enrique Sanz (Spa) Movistar Team12 
20Henrique Casimiro (Por) Carmim - Prio10 
21Antonio Piedra (Spa) Caja Rural10 
22Giovanny Baez (Col) EPM - UNE9 
23Ricardo Mestre (Por) Carmim - Prio8 
24Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx8 
25Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx7 
26José Fco Pacheco (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro6 
27Rudy Molard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne5 
28Hernani Broco (Por) Caja Rural4 
29Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx4 
30Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi4 
31Cesar Fonte (Por) Efapel - Glassdrive4 
32Peio Bilbao (Spa) Euskaltel-Euskadi3 
33Miguel Minguez (Spa) Euskaltel-Euskadi3 
34Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, le Credit en Ligne3 
35Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx2 
36Pablo Torres (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon2 
37Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi1 
38Jose Luis Cano (Spa) Andalucia1 
Sprint classification
1Alexander Ryabkin (Rus) Caja Rural7pts
2Marcos García (Spa) Caja Rural3 
3Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team3 
4Alejandro Marque (Spa) Carmim - Prio3 
5Samuel Caldeira (Por) Carmim - Prio3 
6Yohan Bagot (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne2 
7Victor Gabriel Gomez (Arg) Argentina2 
8Higinio Fernández Suarez (Spa) Spain1 
9Jaime Vergara (Col) EPM - UNE1 
10Jose Antonio Carrasco (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro1 
11Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea Continental1 
12José Gonçalves (Por) Onda1 
Mountains classification
1Walter Pedraza (Col) EPM - UNE19pts
2Alejandro Marque (Spa) Carmim - Prio12 
3Salvador Guardiola (Spa) Gios - Deyser Leon Kastro10 
4Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, le Credit en Ligne9 
5Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH - Castilla y Leon8 
6Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne6 
7Beñat Intxausti (Spa) Movistar Team5 
8David López (Spa) Movistar Team4 
9David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne4 
10Roman Osuna (Spa) Andalucia4 
11Nicolas Edet (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne3 
12Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx3 
13Fco Jarley Colorado (Col) EPM - UNE3 
14Marcos García (Spa) Caja Rural3 
15Henrique Casimiro (Por) Carmim - Prio2 
16Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team2 
17Alexander Ryabkin (Rus) Caja Rural2 
18David De La Cruz (Spa) Caja Rural1 
19Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi1 
20Yohan Bagot (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne1 
21Higinio Fernández Suarez (Spa) Spain1 
22Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental1 
Teams classification
1Movistar Team32:50:43 
2Euskaltel - Euskadi0:00:17 
3Cofidis, Le Credit En Ligne0:01:22 
4Caja Rural0:02:11 
5Carmim - Prio0:02:28 
6Efapel - Glassdrive0:02:32 
7EPM - Une0:04:00 
8Lokosphinx0:08:06 
9Orbea Continental0:17:40 
10Spain0:18:26 
11Onda0:21:16 
12Gios Deyser - Leon Kastro0:22:13 
13Andalucia0:26:32 
14Burgos BH - Castilla Y Leon0:40:58 
15Argentina1:09:04 

Related Articles

Back to top