Rubio grabs stellar solo win into Fresnedillas de la Oliva

Rodriguez takes over race lead from teammate Koretzky

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Rubio (Spa) Selección Española Sub233:13:50 
2Jóni Brandão (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:00:10 
3Bob Rodriguez (Fra) Amical Velo Club Aixois0:00:11 
4Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke0:00:16 
5José Gonçalves (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:00:23 
6Haritz Orbe Urrutia (Spa) Selección Española Sub230:00:28 
7Jimmy Janssens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo  
8Daniel Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk0:00:32 
9Marcos Jurado (Spa) Seguros Bilbao0:00:34 
10Darío Hernández (Spa) Caja Rural0:00:45 
11Roman Osuna Montes (Spa) Andalucía - Caja Granada0:01:15 
12Willem Wauters (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:01:26 
13André Domingos (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:01:28 
14Jan Stöhr (Cze) S.C. Sergio Dal Fiume  
15Adrian Alvarado (Chi) Extremadura Spiuk0:01:33 
16Jesús Del Pino (Spa) Caja Rural0:01:36 
17Damien Garcia (Fra) Naturgas Energia0:01:42 
18Francisco García (Spa) Caja Rural0:01:47 
19Alberto Gallego (Spa) Extremadura Spiuk0:01:49 
20Sylvain Lamarque (Fra) Entente Sud Gascoigne0:01:51 
21Sergio Angulo (Spa) Cueva El Soplao0:01:54 
22Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha0:02:03 
23Marcos Miguel (Spa) Cueva El Soplao0:02:04 
24Raphael Tappella (Fra) Amical Velo Club Aixois  
25Carlos Barbero (Spa) Naturgas Energia  
26Jordi Simon Casulleras (Spa) Caja Rural  
27Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha  
28Clément Koretzky (Fra) Amical Velo Club Aixois0:02:06 
29Carlos Verona Quintanilla (Spa) Selección Española Sub23  
30Ramon Domene Reyes (Spa) Seguros Bilbao  
31Luca Galvani (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume  
32Jesús Cañas (Spa) Supermercados Froiz  
33Edison Bravo (Chi) Extremadura Spiuk  
34Zico Waeytens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo  
35Antoine Lavieu (Fra) Amical Velo Club Aixois  
36Jon Oria (Spa) Cafes Baque0:02:12 
37Rune Van Der Meijden (Ned) Cyclingteam De Rijke  
38Juan Pérez (Spa) Selección Española Sub23  
39Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke0:02:14 
40Óscar Hernández (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar  
41Andrés Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk0:02:18 
42Luis Afonso (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira  
43Hugo González (Spa) Supermercados Froiz  
44Samuel Nicolás (Spa) Cafes Baque0:02:21 
45Niek Boom (Ned) Cyclingteam De Rijke  
46Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Selección Española Sub230:02:28 
47Pim Klaver (Ned) Azysa Conor Wrc  
48Vasco Pereira (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira  
49Markel Antón (Spa) Seguros Bilbao  
50Jesús Alberto Rubio (Spa) Andalucía - Caja Granada0:02:32 
51Cristobal Sánchez (Spa) Seguros Bilbao0:02:36 
52José Rico (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar0:02:39 
53Adrian Sliwa (Pol) Azysa Conor Wrc0:02:40 
54Victor Holgado (Spa) Extremadura Spiuk  
55Antonio Pedrero Lopez (Spa) Seguros Bilbao  
56Gerardo Rienda (Spa) Cueva El Soplao0:02:43 
57Víctor Puertas (Spa) Cafes Baque0:02:45 
58Efren Carazo (Spa) Naturgas Energia0:02:46 
59Thomas Miquel (Fra) Amical Velo Club Aixois  
60David Gonzalez Arribas (Spa) Azysa Conor Wrc0:02:51 
61Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha  
62Steve Bekaert (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:02:54 
63Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:02:57 
64Jesper Schipper (Ned) Cyclingteam De Rijke  
65Pierre Drubay (Fra) Amical Velo Club Aixois0:02:59 
66Borja Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk  
67Karol Andrzej (Pol) Caja Rural  
68Igor Merino Cortazar (Spa) Naturgas Energia0:03:14 
69Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke0:03:30 
70Adrian Sart (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar  
71Francisco Clavijo (Spa) Andalucía - Caja Granada  
72Daniel Márquez (Spa) Azysa Conor Wrc0:03:35 
73Juan Belles (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar  
74Joaquín López (Spa) Cafes Baque0:03:45 
75Yelko Gomez (Pan) Caja Rural  
76Román Sáez (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar0:04:22 
77Alain Gonzalez (Spa) Naturgas Energia0:04:32 
78Víctor Martín (Spa) Selección Española Sub230:04:44 
79Fabio Silvestre (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira  
80Clément Chiaroni (Fra) Amical Velo Club Aixois  
81André Mourato (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira  
82David Serrano (Spa) Cafes Baque0:05:03 
83Giovanni Gaia (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:05:05 
84Gennaro Giustino (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume  
85Mirko Castelli (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:05:10 
86Manuel Sola (Spa) Andalucía - Caja Granada0:05:12 
87Jesús Quintanilla (Spa) Andalucía - Caja Granada  
88Francesco Casale (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:05:23 
89Tim Wellens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:05:36 
90Wojciech Migdal (Pol) Azysa Conor Wrc  
91Francisco Javier Moreno (Spa) Caja Rural  
92Sergio Miguez (Spa) Supermercados Froiz0:05:47 
93Julio Maiques (Spa) Cueva El Soplao0:06:07 
94Thomas Sprengers (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo  
95Miguel Antonio Abellan (Spa) Seguros Bilbao0:06:23 
96Tosh Van Der Sande (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:08:27 
97Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha  
98Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha  
99Victor Gil (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar  
100David López (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar  
101Jesús Ezquerra (Spa) Cueva El Soplao0:08:29 
102Fernando Grijalba (Spa) Naturgas Energia  
103Jesús Montero (Spa) Andalucía - Caja Granada  
104Loïc Chetout (Fra) Naturgas Energia  
105Rémi Laffitte (Fra) Entente Sud Gascoigne0:09:21 
106Peter Loubineaud (Fra) Entente Sud Gascoigne  
107Julien Ballion (Fra) Entente Sud Gascoigne  
108Mario Gonzalez Salas (Spa) Cueva El Soplao0:09:28 
109Omar Fraile (Spa) Seguros Bilbao  
DNFDiego Cuervo (Spa) Cafes Baque  
DNFMario Arranz (Spa) Cafes Baque  
DNFEduardo Herranz (Spa) Supermercados Froiz  
DNFJorge De Juan (Spa) Supermercados Froiz  
DNFDorian Lebeau (Fra) Entente Sud Gascoigne  
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bob Rodriguez (Fra) Amical Velo Club Aixois10:57:22 
2Jimmy Janssens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:01:14 
3Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:19 
4Clément Koretzky (Fra) Amical Velo Club Aixois0:01:27 
5Haritz Orbe Urrutia (Spa) Selección Española Sub230:01:33 
6Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:01:49 
7Jordi Simon Casulleras (Spa) Caja Rural0:01:51 
8Ramon Domene Reyes (Spa) Seguros Bilbao0:01:54 
9Carlos Verona Quintanilla (Spa) Selección Española Sub230:01:55 
10Diego Rubio (Spa) Selección Española Sub230:02:09 
11Juan Pérez (Spa) Selección Española Sub230:02:11 
12Marcos Jurado (Spa) Seguros Bilbao0:02:16 
13Antonio Pedrero Lopez (Spa) Seguros Bilbao0:02:23 
14Luca Galvani (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:02:25 
15Jesús Cañas (Spa) Supermercados Froiz0:02:27 
16Antoine Lavieu (Fra) Amical Velo Club Aixois0:02:33 
17José Gonçalves (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:02:42 
18Zico Waeytens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:03:20 
19Vasco Pereira (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:03:27 
20Jesús Del Pino (Spa) Caja Rural0:03:34 
21Sylvain Lamarque (Fra) Entente Sud Gascoigne0:03:45 
22Luis Afonso (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:03:50 
23Markel Antón (Spa) Seguros Bilbao0:03:51 
24Hugo González (Spa) Supermercados Froiz0:04:02 
25Cristobal Sánchez (Spa) Seguros Bilbao0:04:10 
26Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Selección Española Sub230:04:19 
27Raphael Tappella (Fra) Amical Velo Club Aixois0:04:20 
28Niek Boom (Ned) Cyclingteam De Rijke0:04:23 
29Roman Osuna Montes (Spa) Andalucía - Caja Granada0:04:24 
30André Domingos (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:04:37 
31Jan Stöhr (Cze) S.C. Sergio Dal Fiume0:04:39 
32Rune Van Der Meijden (Ned) Cyclingteam De Rijke0:05:01 
33Samuel Nicolás (Spa) Cafes Baque0:05:21 
34Thomas Miquel (Fra) Amical Velo Club Aixois0:05:26 
35Joaquín López (Spa) Cafes Baque0:06:25 
36Giovanni Gaia (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:06:57 
37Sergio Angulo (Spa) Cueva El Soplao0:08:42 
38Igor Merino Cortazar (Spa) Naturgas Energia0:08:56 
39Victor Holgado (Spa) Extremadura Spiuk0:09:28 
40David Gonzalez Arribas (Spa) Azysa Conor Wrc0:10:50 
41Víctor Martín (Spa) Selección Española Sub230:11:32 
42Gerardo Rienda (Spa) Cueva El Soplao0:12:03 
43Darío Hernández (Spa) Caja Rural0:13:47 
44Damien Garcia (Fra) Naturgas Energia0:14:39 
45Borja Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk0:14:42 
46Edison Bravo (Chi) Extremadura Spiuk0:15:00 
47Yelko Gomez (Pan) Caja Rural0:15:08 
48Jesús Ezquerra (Spa) Cueva El Soplao0:15:17 
49Adrian Alvarado (Chi) Extremadura Spiuk0:15:20 
50Víctor Puertas (Spa) Cafes Baque0:16:57 
51Thomas Sprengers (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:17:50 
52Óscar Hernández (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar0:17:57 
53José Rico (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar0:18:22 
54Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:18:40 
55Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha0:20:15 
56Willem Wauters (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:22:28 
57Francisco García (Spa) Caja Rural0:22:49 
58Alberto Gallego (Spa) Extremadura Spiuk0:22:51 
59Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha0:23:05 
60Bas Stamsnijder (Ned) Cyclingteam De Rijke0:23:16 
61Pim Klaver (Ned) Azysa Conor Wrc0:23:30 
62Andrés Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk0:23:40 
63Adrian Sliwa (Pol) Azysa Conor Wrc0:23:42 
64Efren Carazo (Spa) Naturgas Energia0:23:48 
65Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha0:23:53 
66Jesús Alberto Rubio (Spa) Andalucía - Caja Granada0:23:58 
67Jesper Schipper (Ned) Cyclingteam De Rijke0:23:59 
68Pierre Drubay (Fra) Amical Velo Club Aixois0:24:01 
69Karol Andrzej (Pol) Caja Rural  
70Bob Schoonbroodt (Ned) Cyclingteam De Rijke0:24:32 
71Adrian Sart (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar  
72André Mourato (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:25:46 
73Clément Chiaroni (Fra) Amical Velo Club Aixois  
74David Serrano (Spa) Cafes Baque0:26:05 
75Gennaro Giustino (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:26:07 
76Jóni Brandão (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:26:24 
77Wojciech Migdal (Pol) Azysa Conor Wrc0:26:38 
78Tim Wellens (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo  
79Francisco Javier Moreno (Spa) Caja Rural  
80Mirko Castelli (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:26:39 
81Daniel Sánchez (Spa) Extremadura Spiuk0:26:46 
82Sergio Miguez (Spa) Supermercados Froiz0:26:49 
83Francesco Casale (Ita) S.C. Sergio Dal Fiume0:26:52 
84Rémi Laffitte (Fra) Entente Sud Gascoigne0:28:14 
85Carlos Barbero (Spa) Naturgas Energia0:28:18 
86Miguel Antonio Abellan (Spa) Seguros Bilbao0:28:41 
87Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha0:29:29 
88Tosh Van Der Sande (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo  
89Fernando Grijalba (Spa) Naturgas Energia0:29:31 
90Francisco Clavijo (Spa) Andalucía - Caja Granada0:29:44 
91Daniel Márquez (Spa) Azysa Conor Wrc0:29:49 
92Juan Belles (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar  
93Omar Fraile (Spa) Seguros Bilbao0:30:30 
94Mario Gonzalez Salas (Spa) Cueva El Soplao0:30:50 
95Peter Loubineaud (Fra) Entente Sud Gascoigne0:30:52 
96Fabio Silvestre (Por) Liberty - Stª Mª Da Feira0:30:58 
97Manuel Sola (Spa) Andalucía - Caja Granada0:31:26 
98Jesús Quintanilla (Spa) Andalucía - Caja Granada  
99Victor Gil (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar0:34:41 
100David López (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar  
101Loïc Chetout (Fra) Naturgas Energia0:34:43 
102Jesús Montero (Spa) Andalucía - Caja Granada  
103Julien Ballion (Fra) Entente Sud Gascoigne0:35:35 
104Román Sáez (Spa) Guerola - Valencia Tierra Y Mar0:38:54 
105Marcos Miguel (Spa) Cueva El Soplao0:41:55 
106Jon Oria (Spa) Cafes Baque0:42:03 
107Steve Bekaert (Bel) Omega - Pharma - Lotto - Davo0:43:09 
108Alain Gonzalez (Spa) Naturgas Energia0:49:35 
109Julio Maiques (Spa) Cueva El Soplao0:51:10 
Back to top