TechPowered By

More tech

Vuelta a España 2010

Date range:
August 28 - September 19, 2010
  • Vuelta a España, ESP, HIS (Historical Calendar)
  • Stages Expand the race menu
    • Stage 1

      Distance:
      13km
      Start location:
      Sevilla
      End location:
      Sevilla
    • Stage 2

      Distance:
      173.7km
      Start location:
      Alcalá de Guadaíra
      End location:
      Marbella
    • Stage 3

      Distance:
      157.3km
      Start location:
      Marbella
      End location:
      Málaga
    • Stage 4

      Distance:
      183.8km
      Start location:
      Málaga
      End location:
      Valdepeñas de Jaén
    • Stage 5

      Distance:
      198.8km
      Start location:
      Guadix
      End location:
      Lorca
    • Stage 6

      Distance:
      151km
      Start location:
      Caravaca de Cruz
      End location:
      Murcia
    • Stage 7

      Distance:
      187.1km
      Start location:
      Murcia
      End location:
      Orihuela
    • Stage 8

      Distance:
      190km
      Start location:
      Villena
      End location:
      Xorret del Catí
    • Stage 9

      Distance:
      187.7km
      Start location:
      Calpe
      End location:
      Alcoy
    • Rest day 1

      Start location:
      Calpe
      End location:
      Tarragona
    • Stage 10

      Distance:
      175.7km
      Start location:
      Tarragona
      End location:
      Vilanova i la Geltrú
    • Stage 11

      Distance:
      208.4km
      Start location:
      Vilanova i la Geltrú
      End location:
      Andorra
    • Stage 12

      Distance:
      172.5km
      Start location:
      Andorra la Vella
      End location:
      Lleida
    • Stage 13

      Distance:
      196km
      Start location:
      Rincón de Soto
      End location:
      Burgos
    • Stage 14

      Distance:
      178km
      Start location:
      Burgos
      End location:
      Peña Cabarga
    • Stage 15

      Distance:
      187.3km
      Start location:
      Solares
      End location:
      Lagos de Covadonga
    • Stage 16

      Distance:
      181.4km
      Start location:
      Gijón
      End location:
      Alto de Cotobello
    • Rest day 2

      Start location:
      Cotobello
      End location:
      Peñafiel
    • Stage 17

      Distance:
      46km
      Start location:
      Peñafiel
      End location:
      Peñafiel
    • Stage 18

      Distance:
      148.9km
      Start location:
      Valladolid
      End location:
      Salamanca
    • Stage 19

      Distance:
      231.2km
      Start location:
      Piedrahita
      End location:
      Toledo
    • Stage 20

      Distance:
      172.1km
      Start location:
      San Martín de Valdeiglesias
      End location:
      Bola del Mundo
    • Stage 21

      Distance:
      85km
      Start location:
      San Sebastián de los Reyes
      End location:
      Madrid
  • Race history

August 29, Stage 2: Alcalá de Guadaíra - Marbella 173.7km

Hutarovich stuns in Marbella

By:
Cycling News
Published:
August 29, 2010, 17:02 BST,
Updated:
September 05, 2010, 7:43 BST

Cavendish, Farrar beaten to line by FDJ's Belarus rocket

Yauheni Hutarovich (Française des Jeux) wins the sprint in Marbella

Yauheni Hutarovich (Française des Jeux) wins the sprint in Marbella

view thumbnail gallery

Yauheni Hutarovich of the Francaise des Jeux team surprised the big-name sprinters to win stage two of the Vuelta in Marbella.

The big man from Belarus found a late burst of speed to edge out Mark Cavendish (HTC-Columbia) and Tyler Farrar (Garmin-Transitions) in the sprint to take the first grand tour stage win of his career. Hutarovich has now won five races this season, including a recent stage at the Tour of Poland, but has never beaten sprinters of the calibre of Cavendish, Farrar and Petacchi.

“My win may seem a surprise but this is my third grand tour and I’d come to win a stage,” Hutarovich said.

“My stage win at the Tour of Poland was my first one at ProTour level. It was instrumental in building my confidence so that I could get my first win in a grand tour.”

“I decided to follow Cavendish after being well positioned by my teammates. I stayed on his wheel and I waited for the right moment to get out. When I won I couldn’t believe, but I’d seen that Cavendish was struggling and so I gave it everything and it worked out perfectly. I’m delighted for myself and for my team.”

First grand tour win

The Belarusian rode the Giro d'Italia in 2008 and the Tour de France in 2009, where he finished third in the 11th stage, and finished the race as lantern rouge.

Hutarovich's luck seems to have changed this year, as he has racked up two stage wins at the Tour Mediterraneen, and wins at the Circuit de Lorraine and the Tour of Poland. However, his degree of recognition within the peloton could be seen from Oscar Freire's remark at the finish: “Hutarovich? That's the first time I've heard that name.”

Mark Cavendish was perhaps thinking the same but the Briton could be consoled by the fact that he was able to keep the red race leader's jersey even though Hutarovich gained an advantage through the time bonus for the stage win. Cavendish leads teammate Kanstantin Sivtsov by 12 seconds, with Peter Velits, Tejay Van Garderen, Matt Goss, and Hayden Roulston in the same time.

Tyler Farrar moved up to seventh overall at 21 seconds thanks to the time bonuses, while Hutarovich moved to 16th at 25 seconds.

Cavendish also kept the lead in the points classification while Mickael Delage (Omega Pharma-Lotto) claimed the first mountains jersey of the race for taking first on the day's only classified climb atop the category 3 Alto de Pruna.

The break of the day

The break of the day during the 173.7km stage began with an escape group after only four kilometres. Mickael Buffaz (Cofidis), Mickael Delage (Omega Pharma-Lotto), Johnnie Walker (Footon-Servetto) and Javier Ramirez (Andalucia-CajaSur) jumped away and built up a quick lead of over six minutes. Buffaz was then the first rider to quit this year’s Vuelta after he broke a collarbone when he crashed shortly before the day's only serious climb.

The remaining trio stayed in front on the long, hot day, with HTC-Columbia, protecting race leader Mark Cavendish and leading the chase to pull them back.

With some 46km to go, Marcos Garcia of Xacobeo-Galicia took off out of the peloton, which was by then only about two minutes back. The Spaniard worked his way up to the leading trio but then Walker took off out of the group, but was caught again with about 15 km to go. With 12.5km to go, the peloton caught them all and a sprint was inevitable.

Danilo Hondo of Lampre-Farnese Vini opened up the sprint with Alessandro Petacchi on his rear wheel. Tyler Farrar of Garmin shot by them and was in turn passed by Cavendish who had got on his wheel in the final 500 metres. But it was Hutarovich who powered his way past all the big names at the last 50 metres to take the biggest victory of his career and made sure everyone now knows his name.

Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 4:35:41  
2 Mark Cavendish (GBr) Team HTC-Columbia    
3 Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions    
4 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini    
5 Manuel Cardoso (Por) Footon-Servetto    
6 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi    
7 Benjamin Swift (GBr) Team Sky    
8 Robert Förster (Ger) Team Milram    
9 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha    
10 Andreas Stauff (Ger) Quick Step    
11 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
12 Yoann Offredo (Fra) FDJ    
13 Enrique Mata (Spa) Footon-Servetto    
14 Juan-Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank    
15 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step    
16 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo    
17 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi    
18 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
19 Roy Sentjens (Bel) Team Milram    
20 Ian Stannard (GBr) Team Sky    
21 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto    
22 Dmitry Fofonov (Kaz) Astana    
23 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R-La Mondiale    
24 Markus Eichler (Ger) Team Milram    
25 Andrey Zeits (Kaz) Astana    
26 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia    
27 David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne    
28 Luis-Leon Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne    
29 Nicolas Roche (Irl) Ag2R-La Mondiale    
30 Alberto Benitez (Spa) Footon-Servetto    
31 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini    
32 Thor Hushovd (Nor) Cervélo Test Team    
33 Javier Moreno (Spa) Andalucia-Cajasur    
34 Niki Terpstra (Ned) Team Milram    
35 Thomas Peterson (USA) Garmin-Transitions    
36 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto    
37 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram    
38 David Millar (GBr) Garmin-Transitions    
39 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto    
40 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia    
41 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo    
42 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha    
43 Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d’Epargne    
44 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d’Epargne    
45 William Bonnet (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
46 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank    
47 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini    
48 Thomas Löfkvist (Swe) Team Sky    
49 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto    
50 John-Lee Augustyn (RSA) Team Sky    
51 Ruben Plaza (Spa) Caisse d’Epargne    
52 Markus Fothen (Ger) Team Milram    
53 Kanstantin Sivtsov (Blr) Team HTC-Columbia    
54 Allan Davis (Aus) Astana    
55 Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo    
56 Egoï Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi    
57 Christophe Riblon (Fra) Ag2R-La Mondiale    
58 Paul Voss (Ger) Team Milram    
59 Sébastien Hinault (Fra) Ag2R-La Mondiale    
60 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank    
61 Peter Velits (Svk) Team HTC-Columbia    
62 Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank    
63 Assan Bazayev (Kaz) Astana    
64 Juan Javier Estrada (Spa) Andalucia-Cajasur    
65 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC-Columbia    
66 Theo Bos (Ned) Cervélo Test Team    
67 Carlos Barredo (Spa) Quick Step    
68 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi    
69 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky    
70 Juan-Jose Oroz (Spa) Euskaltel-Euskadi    
71 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha    
72 Nicol Sijmens (Bel) Cofidis, le crédit en ligne    
73 Jürgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto    
74 Stefan Denifl (Aut) Cervélo Test Team    
75 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto    
76 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram    
77 Gustavo Cesar-Veloso (Spa) Xacobeo Galicia    
78 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini    
79 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto    
80 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi    
81 Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia    
82 Tom Danielson (USA) Garmin-Transitions    
83 Matthew Goss (Aus) Team HTC-Columbia    
84 Nikolas Maes (Bel) Quick Step    
85 Dominik Roels (Ger) Team Milram    
86 Xavier Tondo (Spa) Cervélo Test Team    
87 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha    
88 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha    
89 David Lopez (Spa) Caisse d’Epargne    
90 Simon Gerrans (Aus) Team Sky    
91 Antonio Piedra (Spa) Andalucia-Cajasur    
92 Juan-Antonio Flecha (Spa) Team Sky    
93 Delio Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia    
94 Gustavo Iglesias (Spa) Xacobeo Galicia    
95 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Transitions    
96 Romain Zingle (Bel) Cofidis, le crédit en ligne    
97 Mikael Cherel (Fra) FDJ    
98 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia    
99 Christophe Le Mevel (Fra) FDJ    
100 Grischa Niermann (Ger) Rabobank    
101 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R-La Mondiale    
102 Oscar Freire (Spa) Rabobank    
103 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo    
104 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ    
105 Kjell Carlström (Fin) Team Sky    
106 Mathieu Sprick (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
107 Juan-Manuel Garate (Spa) Rabobank    
108 Denis Menchov (Rus) Rabobank    
109 Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre-Farnese Vini    
110 Xavier Florencio (Spa) Cervélo Test Team    
111 Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne    
112 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cajasur    
113 Dario Cataldo (Ita) Quick Step    
114 Josep Jufre (Spa) Astana    
115 Joan Horrach (Spa) Team Katusha    
116 Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia    
117 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo    
118 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank    
119 Davide Malacarne (Ita) Quick Step    
120 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank    
121 Hubert Dupont (Fra) Ag2R-La Mondiale    
122 Jose Angel Gomez-Marchante (Spa) Andalucia-Cajasur    
123 Leif Hoste (Bel) Omega Pharma-Lotto    
124 Arthur Vichot (Fra) FDJ    
125 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo    
126 Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne    
127 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Doimo    
128 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
129 Remi Pauriol (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
130 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step    
131 Remy Di Gregorio (Fra) FDJ    
132 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo    
133 Blel Kadri (Fra) Ag2R-La Mondiale    
134 Vincent Jerôme (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
135 Freddy Bichot (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
136 Matthew Wilson (Aus) Garmin-Transitions    
137 Aleksandr Kolobnev (Rus) Team Katusha    
138 Dominik Klemme (Ger) Team Saxo Bank    
139 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank    
140 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto    
141 Aleksandr Dyachenko (Kaz) Astana    
142 Pierre Rolland (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
143 Sergey Renev (Kaz) Astana    
144 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini    
145 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha    
146 Enrico Gasparotto (Ita) Astana    
147 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo    
148 Kevin De Weert (Bel) Quick Step    
149 Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto    
150 Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia    
151 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto    
152 Gianni Meersman (Bel) FDJ    
153 Philip Deignan (Irl) Cervélo Test Team    
154 Nicolas Vogondy (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
155 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step    
156 Michel Kreder (Ned) Garmin-Transitions    
157 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
158 Perrig Quemeneur (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
159 Lars-Ytting Bak (Den) Team HTC-Columbia    
160 Carlos Sastre (Spa) Cervélo Test Team    
161 Jose-Luis Arrieta (Spa) Ag2R-La Mondiale    
162 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank    
163 Lars-Petter Nordhaug (Nor) Team Sky    
164 Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini    
165 Jose Vicente Toribio (Spa) Andalucia-Cajasur    
166 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur    
167 Pierre Cazaux (Fra) FDJ    
168 Hayden Roulston (NZl) Team HTC-Columbia    
169 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2R-La Mondiale    
170 Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto    
171 Inigo Cuesta (Spa) Cervélo Test Team    
172 Benat Intxausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
173 Nick Nuyens (Bel) Rabobank    
174 Jose Vincente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne    
175 David Zabriskie (USA) Garmin-Transitions 0:00:23  
176 Johann Tschopp (Swi) BBOX Bouygues Telecom 0:00:26  
177 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi    
178 Oscar Pujol (Spa) Cervélo Test Team    
179 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi    
180 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank    
181 Sergio Carrasco (Spa) Andalucia-Cajasur    
182 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 0:00:30  
183 Jorge Montenegro (Arg) Andalucia-Cajasur    
184 Alexandre Pichot (Fra) BBOX Bouygues Telecom 0:00:39  
185 Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini 0:01:02  
186 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 0:01:17  
187 David Vitoria (Swi) Footon-Servetto 0:01:24  
188 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 0:01:29  
189 Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 0:01:32  
190 Bernhard Eisel (Aut) Team HTC-Columbia    
191 Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:03:28  
192 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 0:04:51  
193 Martin Velits (Svk) Team HTC-Columbia    
194 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana 0:13:52  
195 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 0:16:19  
196 Julian Dean (NZl) Garmin-Transitions    
DNF Arkaitz Duran (Spa) Footon-Servetto    
DNF Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
Sprint 1 - Setenil de las Bodegas, 96.2km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 4  pts
2 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 2  
3 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 1  
Sprint 2 - 112.4km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 4  pts
2 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 2  
3 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 1  
Final sprint - Marbella, 173.7km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 25  pts
2 Mark Cavendish (GBr) Team HTC-Columbia 20  
3 Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions 16  
4 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini 14  
5 Manuel Cardoso (Por) Footon-Servetto 12  
6 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 10  
7 Benjamin Swift (GBr) Team Sky 9  
8 Robert Förster (Ger) Team Milram 8  
9 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 7  
10 Andreas Stauff (Ger) Quick Step 6  
11 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 5  
12 Yoann Offredo (Fra) FDJ 4  
13 Enrique Mata (Spa) Footon-Servetto 3  
14 Juan-Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank 2  
15 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 1  
KOM - Cat 3, Alto de Pruna, 74km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 3  pts
2 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 2  
3 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Footon - Servetto 13:47:03  
2 Team Milram    
3 SKY Professional Cycling Team    
4 Garmin - Transitions    
5 Euskaltel - Euskadi    
6 Lampre - Farese Vini    
7 Quick Step    
8 Omega Pharma - Lotto    
9 Caisse D'Epargne    
10 Cofidis, le credit en ligne    
11 Astana    
12 AG2R - La Mondiale    
13 FDJ    
14 Liquigas - Doimo    
15 Team HTC - Columbia    
16 Team Saxo Bank    
17 Team Katusha    
18 Xacobeo Galicia    
19 Cervelo Test Team    
20 Andalucia - Cajasur    
21 BBOX Bouygues Telecom    
22 Rabobank    
General Classification after Stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mark Cavendish (GBr) Team HTC-Columbia 4:49:35  
2 Kanstantin Sivtsov (Blr) Team HTC-Columbia 0:00:12  
3 Peter Velits (Svk) Team HTC-Columbia    
4 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC-Columbia    
5 Matthew Goss (Aus) Team HTC-Columbia    
6 Lars-Ytting Bak (Den) Team HTC-Columbia    
7 Hayden Roulston (NZl) Team HTC-Columbia    
8 Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions 0:00:21  
9 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo 0:00:22  
10 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo    
11 Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo    
12 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo    
13 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo    
14 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Doimo    
15 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo    
16 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 0:00:25  
17 Thor Hushovd (Nor) Cervélo Test Team    
18 Xavier Tondo (Spa) Cervélo Test Team    
19 Xavier Florencio (Spa) Cervélo Test Team    
20 Carlos Sastre (Spa) Cervélo Test Team    
21 Inigo Cuesta (Spa) Cervélo Test Team    
22 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:00:26  
23 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini    
24 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank    
25 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini    
26 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank    
27 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini    
28 Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre-Farnese Vini    
29 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank    
30 Dominik Klemme (Ger) Team Saxo Bank    
31 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank    
32 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo 0:00:28  
33 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:29  
34 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto    
35 David Millar (GBr) Garmin-Transitions    
36 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto    
37 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto    
38 Jürgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto    
39 Tom Danielson (USA) Garmin-Transitions    
40 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Transitions    
41 Leif Hoste (Bel) Omega Pharma-Lotto    
42 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto    
43 Robert Förster (Ger) Team Milram 0:00:30  
44 Roy Sentjens (Bel) Team Milram    
45 Markus Eichler (Ger) Team Milram    
46 Niki Terpstra (Ned) Team Milram    
47 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram    
48 Markus Fothen (Ger) Team Milram    
49 Paul Voss (Ger) Team Milram    
50 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:00:32  
51 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha    
52 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha    
53 Aleksandr Kolobnev (Rus) Team Katusha    
54 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha    
55 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 0:00:35  
56 Carlos Barredo (Spa) Quick Step    
57 Nikolas Maes (Bel) Quick Step    
58 Dario Cataldo (Ita) Quick Step    
59 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step    
60 Kevin De Weert (Bel) Quick Step    
61 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step    
62 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:00:36  
63 Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini    
64 David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 0:00:37  
65 Luis-Leon Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne    
66 Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d’Epargne    
67 Ruben Plaza (Spa) Caisse d’Epargne    
68 David Lopez (Spa) Caisse d’Epargne    
69 Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne    
70 Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne    
71 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 0:00:38  
72 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia    
73 Gustavo Cesar-Veloso (Spa) Xacobeo Galicia    
74 Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia    
75 Delio Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia    
76 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia    
77 Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia    
78 Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia    
79 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:39  
80 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi    
81 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi    
82 Stefan Denifl (Aut) Cervélo Test Team    
83 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi    
84 Benat Intxausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
85 Benjamin Swift (GBr) Team Sky 0:00:40  
86 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
87 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
88 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky    
89 Nicol Sijmens (Bel) Cofidis, le crédit en ligne    
90 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha    
91 Simon Gerrans (Aus) Team Sky    
92 Juan-Antonio Flecha (Spa) Team Sky    
93 Romain Zingle (Bel) Cofidis, le crédit en ligne    
94 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
95 Remi Pauriol (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
96 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le crédit en ligne    
97 Lars-Petter Nordhaug (Nor) Team Sky    
98 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:00:43  
99 Gustavo Iglesias (Spa) Xacobeo Galicia    
100 Yoann Offredo (Fra) FDJ 0:00:45  
101 Nicolas Roche (Irl) Ag2R-La Mondiale    
102 Christophe Riblon (Fra) Ag2R-La Mondiale    
103 Mikael Cherel (Fra) FDJ    
104 Christophe Le Mevel (Fra) FDJ    
105 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R-La Mondiale    
106 Hubert Dupont (Fra) Ag2R-La Mondiale    
107 Arthur Vichot (Fra) FDJ    
108 Remy Di Gregorio (Fra) FDJ    
109 Blel Kadri (Fra) Ag2R-La Mondiale    
110 Gianni Meersman (Bel) FDJ    
111 Pierre Cazaux (Fra) FDJ    
112 John-Lee Augustyn (RSA) Team Sky 0:00:46  
113 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo 0:00:47  
114 Andreas Stauff (Ger) Quick Step 0:00:48  
115 Juan-Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank    
116 Egoï Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi    
117 Oscar Freire (Spa) Rabobank    
118 Juan-Manuel Garate (Spa) Rabobank    
119 Denis Menchov (Rus) Rabobank    
120 Nick Nuyens (Bel) Rabobank    
121 Theo Bos (Ned) Cervélo Test Team 0:00:50  
122 William Bonnet (Fra) BBOX Bouygues Telecom 0:00:51  
123 Mathieu Sprick (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
124 Vincent Jerôme (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
125 Freddy Bichot (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
126 Pierre Rolland (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
127 Nicolas Vogondy (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
128 Perrig Quemeneur (Fra) BBOX Bouygues Telecom    
129 David Zabriskie (USA) Garmin-Transitions 0:00:52  
130 Dmitry Fofonov (Kaz) Astana 0:00:53  
131 Allan Davis (Aus) Astana    
132 Assan Bazayev (Kaz) Astana    
133 Josep Jufre (Spa) Astana    
134 Aleksandr Dyachenko (Kaz) Astana    
135 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:00:54  
136 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ 0:00:55  
137 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur    
138 Davide Malacarne (Ita) Quick Step 0:00:58  
139 Javier Moreno (Spa) Andalucia-Cajasur 0:01:01  
140 Juan Javier Estrada (Spa) Andalucia-Cajasur    
141 Antonio Piedra (Spa) Andalucia-Cajasur    
142 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cajasur    
143 Jose Angel Gomez-Marchante (Spa) Andalucia-Cajasur    
144 Jose Vicente Toribio (Spa) Andalucia-Cajasur    
145 Juan-Jose Oroz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:03  
146 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto    
147 Enrique Mata (Spa) Footon-Servetto 0:01:09  
148 Alberto Benitez (Spa) Footon-Servetto    
149 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d’Epargne    
150 Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto    
151 David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto    
152 Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto    
153 Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank 0:01:10  
154 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 0:01:14  
155 Johann Tschopp (Swi) BBOX Bouygues Telecom 0:01:17  
156 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 0:01:18  
157 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 0:01:24  
158 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 0:01:26  
159 Thomas Löfkvist (Swe) Team Sky 0:01:27  
160 Kjell Carlström (Fin) Team Sky    
161 Sergio Carrasco (Spa) Andalucia-Cajasur    
162 Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini 0:01:28  
163 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:29  
164 Alexandre Pichot (Fra) BBOX Bouygues Telecom 0:01:30  
165 Jorge Montenegro (Arg) Andalucia-Cajasur 0:01:31  
166 Oscar Pujol (Spa) Cervélo Test Team 0:01:37  
167 Dominik Roels (Ger) Team Milram 0:01:39  
168 Jose Vincente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 0:01:40  
169 Enrico Gasparotto (Ita) Astana 0:01:41  
170 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:42  
171 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:01:52  
172 Thomas Peterson (USA) Garmin-Transitions 0:01:55  
173 Michel Kreder (Ned) Garmin-Transitions    
174 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank    
175 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R-La Mondiale 0:02:01  
176 Sébastien Hinault (Fra) Ag2R-La Mondiale    
177 Philip Deignan (Irl) Cervélo Test Team 0:02:05  
178 Joan Horrach (Spa) Team Katusha 0:02:14  
179 Sergey Renev (Kaz) Astana 0:02:18  
180 Bernhard Eisel (Aut) Team HTC-Columbia 0:02:22  
181 Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 0:02:24  
182 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 0:02:27  
183 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 0:02:28  
184 Jose-Luis Arrieta (Spa) Ag2R-La Mondiale 0:02:29  
185 Manuel Cardoso (Por) Footon-Servetto 0:02:49  
186 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2R-La Mondiale 0:02:51  
187 Andrey Zeits (Kaz) Astana 0:03:00  
188 Matthew Wilson (Aus) Garmin-Transitions 0:03:07  
189 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 0:03:44  
190 David Vitoria (Swi) Footon-Servetto 0:04:02  
191 Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:04:32  
192 Martin Velits (Svk) Team HTC-Columbia 0:05:03  
193 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 0:05:08  
194 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana 0:16:57  
195 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 0:18:09  
196 Julian Dean (NZl) Garmin-Transitions 0:19:55  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 25  pts
2 Mark Cavendish (GBr) Team HTC-Columbia 20  
3 Tyler Farrar (USA) Garmin-Transitions 16  
4 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini 14  
5 Manuel Cardoso (Por) Footon-Servetto 12  
6 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 10  
7 Benjamin Swift (GBr) Team Sky 9  
8 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 8  
9 Robert Förster (Ger) Team Milram 8  
10 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 7  
11 Andreas Stauff (Ger) Quick Step 6  
12 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 5  
13 Yoann Offredo (Fra) FDJ 4  
14 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 3  
15 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 3  
16 Enrique Mata (Spa) Footon-Servetto 3  
17 Juan-Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank 2  
18 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 3  pts
2 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 2  
3 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 1  
Combativity classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 153  pts
2 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 164  
3 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 202  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team HTC - Columbia 14:01:09  
2 Liquigas - Doimo 0:00:10  
3 Cervelo Test Team 0:00:13  
4 Team Saxo Bank 0:00:14  
5 Lampre - Farese Vini    
6 Garmin - Transitions 0:00:17  
7 Omega Pharma - Lotto    
8 Team Milram 0:00:18  
9 Team Katusha 0:00:20  
10 Quick Step 0:00:23  
11 Caisse D'Epargne 0:00:25  
12 Xacobeo Galicia 0:00:26  
13 Euskaltel - Euskadi 0:00:27  
14 SKY Professional Cycling Team 0:00:28  
15 Cofidis, le credit en ligne    
16 AG2R - La Mondiale 0:00:33  
17 FDJ    
18 Rabobank 0:00:36  
19 BBOX Bouygues Telecom 0:00:39  
20 Astana 0:00:41  
21 Andalucia - Cajasur 0:00:49  
22 Footon - Servetto 0:00:57